Skocz do zawartości

Generator spalinowy z sinusem


Marcin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może ma ktoś pomysł?

Potrzebuję do awaryjnego zasilania pieca C.O (podajnik, dmuchawa, pompy) coś wykombinowac. Wiadomo - zasilanie 230V 50Hz, pełny sinus (jak w sieci).

Mogę to uzyskac jakimś UPS z inwerterem i akumulatorem (powiedzmy 120Ah) ale to jest kilkugodzinne rozwiązanie.

Pomysł jest użyć generatora spalinowego, ale te wszystkie AVR albo AVR+ nie dają czystego sinusa na wyjściu. A może jakiś daje?

 

Więc zastanawiałem się nad taką ewentualną kombinacją - 

 

Piec C.O - UPS - Akumulator - Ładowarka - Zasilacz serwerowy 500W 12V - Generator.

 

Czyli piec pracuje przez UPSa, który bierze prąd z akumulatora. Jednocześnie akumulator ładowany ładowarką modelarską do programów PB. Ładowarka zasilana serwerowym zasilaczem a ten zasilany z generatora.

 

Pytanie, czy to wypali, albo nie wybuchnie? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałeś się nad kosztami takiego zasilania ? Dobrze przeliczyłeś czas podtrzymania pieca przy Aku 120Ah ?

Ja też nad tym myślałem,  ale zdecydowałem się na falownik z pełną sinusoidą i akumulator samochodowy.

Piec można uruchomić na dużej mocy i impulsowo podgrzewać dom , w odwodzie jest zawsze alternator samochodowy do ładowania aku.              

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziała, tylko nie jest potrzebna ładowarka. Wystarczy mocny zasilacz podkręcony do 14V  i podłączony do aku przez porządną diodę. Zabezpieczy ona przed upływem gdy zasilacz nie będzie ładować. Dostałem kiedyś UPS z uszkodzonym blokiem ładowania. Zrobiłem sobie z niego kempingową przetwornicę 12V > 220V 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, RobRoy napisał:

Zastanawiałeś się nad kosztami takiego zasilania ? Dobrze przeliczyłeś czas podtrzymania pieca przy Aku 120Ah ?

Ja też nad tym myślałem,  ale zdecydowałem się na falownik z pełną sinusoidą i akumulator samochodowy.

Piec można uruchomić na dużej mocy i impulsowo podgrzewać dom , w odwodzie jest zawsze alternator samochodowy do ładowania aku.              

UPS plus akumulator to jakieś 2000zł.

Piec jak tylko chodzą pompy nie bierze strasznie dużo, najwięcej ciągnie w momencie jak ruszy podajnik. Musiałbym zerknąć znów na tabliczki znamionowe i zsumować pobór mocy, ale tam, o ile pamiętam, nie szło więcej jak 100W wszystkiego bez podajnika.

 

9 minut temu, Granacik napisał:

Zadziała, tylko nie jest potrzebna ładowarka. Wystarczy mocny zasilacz podkręcony do 14V  i podłączony do aku przez porządną diodę. Zabezpieczy ona przed upływem gdy zasilacz nie będzie ładować. Dostałem kiedyś UPS z uszkodzonym blokiem ładowania. Zrobiłem sobie z niego kempingową przetwornicę 12V > 220V 

Czyli 600w zasilacz serwerowy podkręcony do 14V i akumulator jako bufor wyrównujący spadek napięcia przy poborze przez podajnik. To by miało sens...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze temat uprościć. Jakiś niewielki silnik spalinowy połączyć z alternatorem z samochodu. Nim zasilać akumulator. Nawet miałem taki plan na polowy agregat do ładowania akusów modelarskich: połączyć skuterowy GY6 125cc z alternatorem 24V z ciężarówki, dwie kostki 12V w szeregu. Nawet da się zrobić automatykę sterującą rozruchem silnika w wypadku spadku napięcia. :)

Jak masz jakiś dziadowski generator to wywalić z niego prądnicę i dać alternator 12V. W tych Chińczykach to silniki są czemu nie tylko te prądnice to jakiś żart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pompy CO to na wodę chodzą?  TO JEST GŁÓWNY POBORCA MOCY. Mam ten sam problem - inwerter z aku 70Ah przynajmniej działa sam czyli jak jestem w pracy, generator na benzynkę trzeba uruchomić i piec podłączyć, kupa hałasu i targania, sama przyjemność zimą to robić na balkonie i puszczać kabel przez okno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, witold_pi napisał:

a pompy CO to na wodę chodzą?  TO JEST GŁÓWNY POBORCA MOCY.

100% prawda...rozwiązanie  z przetwornica najkorzystniejsze jeżeli chodzi o zasilanie  pieca gazowego  mam tylko problem  jak rozwiązac  przełaczenie zasilania  pieca z sieci na aku  przy zaniku napiecia  w sieci energetycznej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się rozglądałem nawet na allegro za awaryjnym zasilaniem i na pewno widziałem na allegro jakiś generator dający pełną sinusoidę.. Jest jakiś układ z normalnym akumulatorem na aukcji ale zasilanie wystarczy co najwyżej na dobę pracy, czy też jak kto woli na dwa dni bo w nocy można wskoczyć pod kołdrę i koce ?  Po tym czasie zostaje co? Generator spalinowy jaki namierzyłem, najtańszy ze zbiornikiem ca. 18ltr palący ok. 1,2 ltr/h za ok. 1550pln licząc koszty paliwa to też rozwiązanie na 1-3 dni. Po tym przyszło zainteresowanie piecykiem/parasolem grzewczym na gaz lub olej do bio kominków - wady to możliwość ogrzania jednego pomieszczenia i konieczność dobrej wentylacji bo zawsze jakieś spaliny są. Ceny zarówno benzyny jak i bio paliwa, czy gazu w butli to też rozwiązanie do tygodnia max. i zadbanie o bezpieczeństwo przechowywania paliwa. Niestety wychodzi na to, że najtańszy jest kominek na drewno w salonie o ile miejscowość, gdzie mieszkamy pozwala na palenie drewnem... Przy miejscowym grzaniu i większym domu niż kilkadziesiąt m2 jest problem z powolnym marznięciem ścian po których może pojawić sie pleśń itp. nawe w przypadku wentylacji.

No dobrze nie jest. W tej chwili jeszcze coś z generatorów i innych źródeł ciepła można kupić.

Pytanie co będzie jak gazu nie będzie a wiele osób z niego korzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, d9Jacek napisał:

100% prawda...rozwiązanie  z przetwornica najkorzystniejsze jeżeli chodzi o zasilanie  pieca gazowego  mam tylko problem  jak rozwiązac  przełaczenie zasilania  pieca z sieci na aku  przy zaniku napiecia  w sieci energetycznej ?

 

Przełączanie ręczne jest najtańsze. Nie wiem jaki Masz piec, czasem wystarczy podpiąć równolegle kabel z wystającą wtyczką i podłączyć alternatywne źródło zasilania ręcznie odłączając inne odbiorniki z sieci bezpiecznikiem.

 

Z automatycznych przełącznic np. dedykowanych do konkretnych generatorów https://allegro.pl/oferta/modul-automatyki-do-agregatow-daewoo-230v-7500-e-11456855400 być może da się przerobić aby działała z innymi

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, samolocik napisał:

gazu w butli 

lepszy  jest ZiBro Kamin  lub podobny na  naftę , działa idealnie   ale paliwo troszke drogie,  Gaz - propan z Gazpolu niby mam , ale  martwię się o  przerwy w dostawach  prądu,

przez  5 lat ogrzewałem dom kominkiem spalając brykiet dębowy ale teraz chóóynia okrutna, 

I jak tu żyć , jak tu żyć ??? przyjdzie las wyciąc ;)

7 minut temu, samolocik napisał:

jaki Masz piec,

Viessmann Vitopend SS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko Marku zależy od tego jaką elektronikę chcesz zasilać. Widziałem opinie na internecie, że są urządzenia typu komputery, radia, zaawansowane piece, które przy niepełnej sinusoidzie - w sensie zniekształconej mogą nieprawidłowo działać (cokolwiek to znaczy) lub szybciej się zużywać.

 

Z doświadczeń własnych na zawodach modelarskich, gdzie mieliśmy zasilanie z tanich generatorów z układem AVR i były podłączone ładowarki modelarskie wszelakiej maści, także poprzez przerabiane zasilacze komputerowe i inne oraz laptop, drukarka - nic nigdy nie padło.

 

 

 

Dla mnie osobiście generowanie prądu do pieca jest zbyt drogie (zakup sprzętu i/lub paliwa/gazu/nafty). Stawiam na kominek + brykiety na kilka dni.

Nie zapomnij o gotowaniu ? zwykła butla turystyczna 2,5kg wystarcza na 2 tyg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.