Skocz do zawartości

JAK TO SIĘ STAŁO ? NIE WIEM !!! Czyli amatorska relacaja z budowy modelu Extra 300 2,4 K.S


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie gdzie robię i robię i nic nie widać żeby coś było zrobione.

A całkiem sporo czasu dziś przesiedziałem przy modelu.

Ale stery wysokości i stateczniki mniej więcej opanowane, kieszenie na rury wklejone w kadłub i schną.

Jeszcze kilka godzin pracy i będzie gotowy do oklejania, bo zostały do wklejenia mocowania kabinki , poszycie kabinki , i listwy trójkątne , no i troche szlifowania.

Teraz muszę pomyśleć jak okleić model żeby nie najgorzej wyglądał a ja żebym się nie przepracował.

spacer.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Houston, mamy problem.

Zaliczyłem następną wtopę.

Nie pytajcie dlaczego tak zrobiłem i dlaczego tak uciąłem listwę bo tego nie wiem.

Ważne jest to że nie pociągnąłem listwy do pierwszej wręgi tylko zacząłem ją prowadzić na wysokości podwozia.

Zdjęcie nie jest aktualne bo listwy z przodu kadłuba już sa wklejone i miałem teraz wkleić wypełnienia z balsy , i zamiast wkleic wypełnienia to wkleiłem ten kawałeczek listwy sosnowej i teraz schnie.

Ale to takie wklejenie do czoła, więc wytrzymałości to nie będzie miało , jedynie będzie oparciem dla wypełnień balsowych.

I tu moje pytanie , jak istotna jest ta listwa w tym miejscu zaznaczonym strzałką? jak robi za oparcie balsy to zostawie tak jak jest, a jak przenosi jakieś większe obciążenia to powlekę miejsca łączenia listew do czołowo ,jakimś rowingiem węglowym.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśniło się z tą listwą, pytałem u źródła.

Ta listwa tylko ustala kształt pod folię, i w tym miejscu robi za oparcie dla wypełnienia z balsy, i powinna być balsowa.

Więc jest dobrze , nie licząc tego że listwa jest z sosny zamiast z balsy.

Ogólnie kończę zabawę z kadłubem , wszystkie niedoróbki które zostawiałem na później zostały zrobione , jeszcze dziś wytnę listwy trójkątne i jak mi się nie przykleją do kadłuba uchwyty kabiny które obecnie schną to jutro wklejam wypełnienia z balsy i można kadłub oszlifować.

Wklejenie listew trójkątnych to kilka minut więc to się nie liczy, no i zostaje zrobić i wkleić poszycie kabinki.

Mam z tym czas do soboty i spokojnie dam radę , jeszcze mi czasu zostanie.

W sobotę oklejam, niestety pomysłu na oklejenie nadal brak.

spacer.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obiecałem Wojtkowi że wstawię listwy trójkątne własnej produkcji , wycinane w max 2 min.

Ale znowu się pieprznąłem i wyciąłem pasy balsy na listwy 2 szt OK , a dwie wyciąłem za wąskie i to z 10mm, "pośpiech"

Ciśnienie mi skoczyło bo użyłem jedynej deski 10mm jaką miałem, więc rzuciłem to wczoraj.

Dziś wyskoczyłem z pracy do domu , dokleiłem brakującą szerokość deski i nim wróciłem z pracy klejenie wyschło.

I dopiero w drodze z pracy mogłem wyciąć te listwy trójkątne, i wyciąłem.

Listwy na zdjęciu są prosto z pod piły nawet zwisających kłaków z drzewa nie starłem.

A na drugim zdjęciu dzisiejsza paczka przybyła , zawiasy, klej do kabinki , i rurka węglowa na stabilizację stateczników i skrzydeł.

Ale z rurką to przegiąłem pałę, wziąłem rurkę 10x4  ,  i niby fajnie gruba ścianka 3mm , ale ta rurka jest ciężka , i chyba przelecę kawałki które będę wklejał , jakimś wiertłem od środka i z 1,5mm powiększę otwór co może trochę odchudzi tą rurkę, a jak nie to jednak wkleję rurki aluminiowe w ogon.

spacer.png

 

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nawet dziś wyciąłem w listwie steru kierunku otwory na zawiasy i ją przykleiłem, zacząłem też robić wypełnienie z balsy z przodu kadłuba.

Takie drobne prace , jakies doszlifowywania , dopasowywania zabierają najwięcej czasu.

Niestety na oklejanie pomysłu brak, a nawet trochę dziś przejrzałem modeli i tak: albo modele sa bardzo ładne mają fajną grafikę a jeszcze bardziej jest szał jak modele sa oklejane folią z nadrukiem.

Ale ja się nie chcę wkopać w jakieś skomplikowane oklejanie , a z prostych wzorów oklejania to już moje modele lepiej wyglądają niż to co znalazłem w sieci.

Najprawdopodobniej skopiuję oklejanie Krzysztofa żółtego Mx-a , tylko że ja okleję folią biało czerwoną, dobrze wygląda, nie jest trudne a u mnie to będzie trochę powiew świeżości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli do przodu.

W zasadzie to mi się dziś nie chciało robić modelu , no ale sam sie nie zrobi , to trochę podłubałem.

W sumie to praktycznie skończyłem niedoróbki , zostało mi wkleić listwę trójkątną na spływ statecznika pionowego , skończyć wypełnienie z balsy przodu kadłuba i oszlifować kadłub.

Więc chciał bym jutro skończyć klejenie , bo w piątek mnie nie będzie , może jedynie wieczorem w piątek oszlifuję ten kadłub.

Na trochę ugrzązłem z drobiazgami ale sytuacja opanowana.

Wrzuciłem laminat pod przednie podwozie może nie jest potrzebny ale nie zaszkodzi, z tyłu z racji że połamałem i naprawiałem ogon miejsce przykręcania goleni pokryłem rowingiem węglowym.

Jak by czas pozwolił to chciał bym jeszcze jutro zrobić poszycie kabinki , ale to się zobaczy czy dam radę.

Można powiedzieć że kadłub mam prawie gotowy do szlifowania.

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek , a liczyłeś mniej więcej ile ci czasu zajęło zbudowanie tego modelu?

Ja pracuję przy modelu miesiąc i tydzień , więc pewnie nim dobije półtora miesiąca to model powinien być oklejony, no i licze dwa tygodnie na zrobienie skrzydeł , to mniej więcej w dwa miesiące da się ten model zbudować.

A śmigło 23x8 nie będzie za małe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Model budowalem od wrzesnia.Nie mam takiego tempa jak Ty.Mialem wieksze i mniejsze przerwy w budowie(brak weny czasu)Ale i tak idzie zgodnie z planem.Do wiosny jeszcze troche czasu model juz gotowy do odpalenia  no i ta maska ale to juz pikus.Podziwiam twoje tepo budowy.Twoje potkniecia  w budowie wynikaja chyba z pospiechu.Ja zaczynajac budowe nie mialem nic na czym moglem sie  wzorowac.Rozpracowanie zajelo mi duzo czasu.Tyle co pamietam jedno skrzydlo budowalem na gotowo dwa tygodnie jest pracochlonne.Smiglo fakt 23x8 moze byc male ale do docierania moze byc. Zmierze ciag i zobaczymy co dalej .Moze bedzie lepiej na 24x8 zobacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, extra67 napisał:

Twoje potchniecia  w budowie wynikaja chyba z pospiechu

Tak to prawda.

 

Model zacząłem późno budować , dobrą opcją na rozpoczęcie budowy jest listopad, wtedy jest czas na wszystko , i na przerwę i na lenistwo.

Ja zacząłem 25 grudnia więc nie mogę sobie pozwolić na przerwy jeśli model ma wiosną wylecieć.

A prócz zbudowania go trzeba go jeszcze wyposażyć , jest trochę dorabiania i kombinowania , np wydech, a to wszystko zabiera czas którego nie mam.

Nawet nie wspominam że czerwony Mx który stoi pod ścianą i jest widoczny na zdjęciach , tez ma wylecieć wiosną a jego wyposażenie jeszcze leży na regale i w pudełkach.

Tak że mam co robić i cały wolny czas poświęcam modelom , ale przynajmniej mam czym polatać:).

Przed chwilą wróciłem z pracy , ale nim przyszedłem do domu to byłem w piwnicy i wypełnienia balsowe z przodu kadłuba mam juz skończone i schną:), tak że model zabiera mi każdą wolną chwilę , ale budowanie idzie mniej więcej sprawnie , mogło by iść szybciej ale tak ogólnie to jestem zadowolony ze swojego tempa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę znowu popracowałem , i w zasadzie co chciałem mieć zrobione to mam, a nawet więcej bo i kabinkę zrobiłem.

W modelarni syf i nawet go nie sprzątałem bo jutro szlifowanie.

Jedyne czego nie zrobiłem to nie mam listew trójkątnych w statecznikach poziomych i sterach wysokości.

Jak dam radę jutro to je wkleję a jak nie to poczekają, ważne że statecznik pionowy i ster kierunku mają już te listwy i po oszlifowaniu kadłuba mogę kadłub oklejać folią.

spacer.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nie  miałem czasu na model , ale dziś już go znowu zaatakowałem.

Pół dnia się pierniczyłem z kadłubem , ale kadłub okleiłem.

Jeszcze jutro ster kierunku i kabinę okleję.

Ale powiem wam że sklejanie juz mi się trochę przejadło , mimo że nie lubię oklejania to dziś spędziłem  naprawdę fajnie czas na tym zajęciu , było to coś innego niż sklejanie i widzę że potrzebuję urozmaicenia.

Dlatego po niedzieli przykleję listwy trójkątne do stateczników i sterów wysokości , okleję je , ale za sklejanie skrzydeł sie nie zabieram , z klejeniem przegiąłem pałę  i chcę sobie zrobić z dwa czy trzy tygodnie przerwy , tak aby później zabrać się za nie z zapałem.

A w tym czasie wyposażę sobie czerwonego Mx-a ,  i zabiorę się za uzbrojenie tej extry 2,4m , tak aby po zrobieniu i założeniu skrzydeł model od razu nadawał się do lotu.

A tak model zaczyna wyglądać, brak pomysłu na oklejenie skutkuje tym ze model zalatuje i Mx-em i Extrą 2,7m , ale to tylko na razie , w tym modelu sam sobie namaluję ślepia i zębiska a to zmieni wizerunek modelu.

spacer.png

 

spacer.png

 

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znowu trochę oklejałem i tym sposobem mam oklejony cały kadłub z sterem kierunku i kabiną.

Teraz z doskoku skończę i okleję stateczniki poziome i stery wysokości , ale to mam w 99% zrobione, trzeba je praktycznie jedynie okleić.

Ale głównie to teraz się zajmę montażem podwozi i montażem wyposażenia, co też powinno sprawnie pójść jedynie trzeba mi zorganizować kolano wydechowe i dorobić dystanse do silnika bo silnik bez dystansów jest z 25mm za krótki do maski.

spacer.png

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, extra67 napisał:

Witam.Ale tepo.Jak Ty to robisz

Bo dość mocno chcę mieć ten model.

Latałem kilka lat modelem 2,2m w tym roku przesiadłem sie na model 2,7m i doszedłem do wniosku że idealny dla mnie model to taki który ma gabaryty modelu 2,2m i będzie tak błyskawiczny w montażu na lotnisku jak model 2,2m ale będzie latał jak model 2,7m.

A pod koniec grudnia Marcin z moją małżonką zrobili mi prezent i dostałem model 2,4m.

Nie wiem jak to lata bo z takim modelem nie miałem do czynienia , ale w głowie jest zakodowane że model 2,4m to idealny dla mnie kompromis.

Więc cisnę z budową na ile mam możliwość , nie ważne czy mi się chce czy mi się nie chce , zmęczony czy nie zmęczony , zależy mi aby mieć ten model i to na tą wiosnę:).

Liczę że jeszcze zostało mi 3 tygodnie pracy przy nim, dwa tygodnie na dwa skrzydła i z tydzień na wyposażenie go , a czy wygospodaruję czas na budowę ? tego nie wiem , ale pewnie tak:).

Tylko teraz muszę sobie odpocząć od sklejania, i chcę się zając innymi czynnościami , teraz będę montował wyposażenie do dwóch modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postanowiłem tak zrobiłem, model 2,4m zjechał ze stołu a na to konto wjechał Mx do uzbrojenia.

Ale żeby nie było że extra 2,4 leży odłogiem , dziś wkleiłem ster kierunku już na zawiasy , i wkleiłem w ster kierunku dźwignie.

Z mx-em szybko się uwinę , dziś juz elektryka ruszyła , wysokości i kierunek chodzą.

Jutro silnik z tłumikiem na pokład  , zbiornik na paliwo , i jeszcze z 2 wieczory i model gotowy , jedynie mam problem bo zgubiłem serwo gazu, lub schowałem go żeby się nie zgubiło , w każdym razie nie wiem gdzie jest.

Jutro też załatwię temat listew trójkątnych w sterach wysokości extry 2,4m , to będę mógł sobie w weekend okleić stateczniki i stery wysokości.

No i wreszcie zamówiłem rury do montażu skrzydeł , profile prostokątne i pręt 20mm na dystanse silnika, Konrad mi podesłał link dawno temu i do dziś towar wisiał w koszyku.

Rurki wyglądają fajnie , ale prawie 50zl za wysyłkę rurek to tak nie za tanio , no ale przeżyję, mam cztery skrzydła do zrobienia to nowe rury się przydadzą.

A to mój dzisiejszy relaks po pracy i odskocznia od sklejania.

 

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.