Skocz do zawartości

JAK TO SIĘ STAŁO ? NIE WIEM !!! Czyli amatorska relacaja z budowy modelu Extra 300 2,4 K.S


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, enter1978 napisał:

W dodatku nie kiepsko rozerżnąłem rękę skalpelem

Wiesław, tez mam skalpel i używam go tylko do folii. Szybko stwierdziłem z podobnym jak Ty skutkiem, że do balsy wogóle się to nie nadaje. Szczerze polecam zakup czarnych łamanych ostrzy Olfy, tych 18 mm. Super się nimi pracuje  zupełnie inna jakość niż pierwsze lepsze ostrza z marketu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, koniorc napisał:

Szczerze polecam zakup czarnych łamanych ostrzy Olfy, tych 18 mm. Super się nimi pracuje 

A jak będzie okazja to chętnie sprawdzę.

 

Listwę trójkątną na spływ skrzydła wyciąłem ręcznie, i o wiele lepiej poszło niż piłą , no i sie nie nakurzyło.

Ogólnie z wykończeniem skrzydła trochę mnie fantazja poniosła i zeszło mi dłużej niż zakładałem bo jeszcze dziś cały dzień mi z tym zeszło.

No ale jedno skrzydło i lotka jest skończone i gotowe do oklejania , jedynie nie wkładałem lotki na zawiasy , i trzeba będzie jeszcze jutro to sprawdzić nim zacznę oklejać , ale powinno być OK.

Zamówiłem też dziś przewód na instalację paliwową , przewody do przedłużenia serw , wlewy paliwa itp, oczywiście zapomniałem o tylnym kole więc koła na razie nie będzie.

Nie wiem w jakich sklepach robicie zakupy , ja w 99% w modelemax, ale co mnie tam wkurw...... to że kompletuję sobie koszyk , dziś widzę ze potrzebne mi to i to , więc dodaję , jutro przypominam sobie że coś tam jeszcze mi potrzeba to dodaję, za 3 dni znowu coś wyjdzie że trzeba kupić chcę dodać a mój koszyk już jest wyczyszczony, w dodatku przed złożeniem zamówienia powstrzymywał mnie brak wężyka paliwowego.

Więc odwiedziłem nastika , i byłem bardzo zaskoczony , asortyment bardzo bogaty , kiedyś tak nie było , co mi do głowy przyszło , wpisuję i jest  bez problemu na stanie, no to trochę drobnicy sobie zamówiłem, kurcze nawet całe modele mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani trochę budowa nie idzie po myśli, na dziś miały być oklejone obydwa skrzydła;), a raptem okleiłem jedno skrzydło i to bez lotki,a drugie leży na rurach a poszycia na niego stoją pod ścianą:), muszę się ogarnąć trochę.

Ale jedno skrzydło mam skończone :).

spacer.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, extra67 napisał:

Jeszcze troche i koniec

No nie wiem:).

Dziś okleiłem lotkę więc lewe skrzydło mam skończone na tip top , zostało wkleić zawiasy i dźwignie.

Prawe skrzydło też dziś wróciło na stół , ale to oczyściłem go z kleju który wyszedł tam gdzie nie trzeba, doszlifowałem miejsce dźwigni , i wkleiłem stelaż pod dekielek maskujący serwo, ale poszycia nie przykleiłem bo mi się juz nie chciało.

Ja nic nie planuje bo i tak nie idzie po myśli , ale nie zaszkodziło by do końca tygodnia zrobić to ostatnie skrzydło.

No i fakt model będzie gotowy , ale nim będzie gotowy do lotu to jeszcze daleka droga, a gdzieś za tydzień podobno ma być ocieplenie 15 do 20 stopni , nie wiem czy to prawda ale jeśli tak to jakoś nie widzę abym siedział w piwnicy , tylko wyciągam któregoś gada i jadę latać:), więc czas na uzbrajanie modelu będzie ograniczony , bo jednak wolę latać niż ślęczeć w piwnicy:).

Ale tak czy inaczej czas budowy modelu od zera do gotowego modelu pod montaż wyposażenia to 2,5 miesiąca , no nieźle , a da się szybciej bo robiłem tygodniową przerwę bo mnie zmęczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadę dalej z modelem, kolega który mi wczoraj narobił nadziei odnośnie nadejścia wiosny , to ta wiosna mu sie chyba przyśniła, jak dzis sprawdziłem pogodę to żebym w połowie kwietnia ruszył z lataniem to będzie dobrze.

No i z tego żalu zrobiłem dziś drugie skrzydło:).

I to mam juz poszycia z obu stron a dolne to nawet wyschnięte , jutro spada z rur , wklejam natarcie i spływ , przymiarka do modelu , trochę szlifowania i można oklejać.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z modelem jestem na ostatniej prostej.

Co prawda jeszcze jutro wieczór mi zejdzie , bo trzeba wkleić natarcie i spływ do lotki , może gdzieś jeszcze przetrzeć skrzydło będzie trzeba.

Ale przynajmniej skończyłem z syfem , koniec cięcia szlifowania itp, teraz raczej sprzątanie przede mną.

Drugie skrzydło zrobione , natarcie wklejone i oszlifowane , to samo spływ , docięty na zakładany kształt, otwory na zawiasy gotowe , skrzydło praktycznie gotowe pod folię.

W niedzielę pewnie skrzydło okleję , i po niedzieli trzeba się zabierać za uzbrojenie modelu.

Wszystko mam prócz kolanka wydechowego, i z zakupem gotowego jest problem, więc nie ma wyjścia trzeba je sobie będzie samemu zrobić, mam rurkę z ścianką 1,5mm kupiłem do Mx-a dawno temu ale nic z niej nie robiłem więc do extry jest jak znalazł , tylko jutro muszę sie wybrać do jakiegoś warsztatu aby mi koniec rurki przejechali radełkiem , bo gładka rurka nie zdaje egzaminu łącznik teflonowy na gładkiej się obraca i tłumik się przekręca i szoruje wylotem o co się  tam oprze , w mx-sie szlifował maskę , tutaj będzie pewnie kadłub szlifowany , w extrze 2,7m kolana od Breczki są przejechane radełkiem i jest szał to tu też tak chcę.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło gotowe pod folię , w sumie to dziś się nie napracowałem , nie za wiele czasu modelowi poświęciłem.

Za to intensywnie logistycznie organizuję wyposażenie modelu, model Mx-a tak nie do końca będzie rozszarpany, przemyślałem sprawę i tak naprawdę wyjmę z niego tylko same serwa i tłumik.

A do tej extry zrobię nową instalację tak elektryczną jak i paliwową.

Serwa zasilała będzie tak zwana płytka , i dziś zamówiłem potrzebne elementy w Botlandzie, tak że jak okleję ostatnie skrzydło folią to zabiorę się za lutowanie elektryki , płytka przewidziana będzie na 40A , do tego forumowy kolega pakuje już elektroniczny wyłącznik swojego projektu , bardzo dobry z resztą , mam te włączniki w obu Mx-ach i są znakomite.

Problemem było kolano wydechowe, ale też już rurkę na niego dziś zaatakowałem , kolano wykonam sam , flanszę przylegającą do cylindra też zrobię sam ale ten element jest upierdliwy w wykonaniu, ciężkim tematem była gładka rurka w miejscu gdzie jest zaciśnięty łącznik teflonowy , ale to też rozwiązałem , koniec rurki został potraktowany radełkiem , niech się teraz łącznik teflonowy spróbuje na tym obracać :D.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to można powiedzieć że praktycznie skończyłem model, jedna lotka gotowa do wklejenia na zawiasy , no a druga lotka jest skończona ale jeszcze nie oklejona folią, na szczęście oklejenie lotki to drobnostka więc można powiedzieć że skończyłem budowę.

Teraz sprzątanie , i pozbycie się łatwopalnych ścinek itp i trzeba się zabrać za wykonanie kolanka wydechowego, jak się z tym uporam to z montażem wyposażenia już szybko się uwinę.

spacer.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2022 o 21:28, enter1978 napisał:

 

Serwa zasilała będzie tak zwana płytka , i dziś zamówiłem potrzebne elementy w Botlandzie, tak że jak okleję ostatnie skrzydło folią to zabiorę się za lutowanie elektryki , płytka przewidziana będzie na 40A , do tego forumowy kolega pakuje już elektroniczny wyłącznik swojego projektu , bardzo dobry z resztą , mam te włączniki w obu Mx-ach i są znakomite.

 

 

 

Napisz coś więcej na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mar_io napisał:

Napisz coś więcej na ten temat.

Chodzi o to  że jak to w modelu 3D , często są wychylone nie małe stery i to wszystkie jednocześnie, więc wydaje mi się że sam odbiornik mógł by nie dać rady zasilić tylu mocnych serw.

Więc lutuję ciężko nazwać co? prowizoryczny menager zasilania?, chodzi o to żeby mieć zasilanie instalacji z dwóch akumulatorów i aby serwomechanizmy były zasilane prosto z akumulatorów, a odbiornik nie miał nic wspólnego z zasilaniem serwomechanizmów, odbiornik steruje tylko sygnałem dla serwomechanizmów.

Odkopałem zdjęcie w trakcie lutowania jeszcze nie skończonej takiej płytki  do czerwonego Mx-a , z jednej strony wpinam kanały odbiornika a z drugiej wpinam serwomechanizmy, do tego elektroniczny włącznik zasilania bo nie wierzę włącznikowi mechanicznemu, kwestia czasu jak styki zaśniedzieją , wolę jak mi instalację włącza tranzystor.

spacer.png

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mar_io napisał:

Dobry patent. Ile takie cudo kosztuje w porównaniu do firmowych menadżerów?

Cena części to 30zł, ale to tez nie tak do końca bo diody prostownicze ,czy  świecące , kondensatory , są pakowane po 10 szt więc trochę tego zostanie.

Sam elektroniczny włącznik instalacji JETI kiedyś kosztował ponad 200zł, tylko że tam był sterowany na zasadzie przyłożenia na chwilę takiego breloczka , tutaj włącznik działa identycznie jak w np regulatorze dualsky vr pro duo , czyli aby włączyć instalację trzeba zabrać z modelu kluczyk, po włożeniu kluczyka w gniazdo instalacja się wyłącza.

A listwa zasilająca serwa z opcją zasilania dwoma pakietami to nie mam pojęcia ile może gotowa od jakiegoś producenta kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mar_io napisał:

Jakbyś robił dwa to chętnie jeden odkupie

Oj nie za bardzo mam kiedy, o ile części kilka zostanie  to płytki drukowanej nie mam.

No i jeszcze sporo pracy przede mną , trzeba wyposażyć nowy model, dokończyć wyposażanie Mx-a,  extra 2,7 prócz wymiany tylnego podwozia to trzeba model przejrzeć , niby te modele sa praktycznie gotowe do lotu ale nie mam na nie czasu , obrosły grubą warstwa kurzu , bo cały wolny czas zabiera mi nowy model.

A wiosna za pasem:).

Zainteresuj się płytką od TeBe, kiedyś zlecił wyprodukowanie sporej ilości takich płytek i sporo ludzi je kupiło bo sprzedawał je bardzo tanio , więc modelarze kupowali nawet jak nie była im potrzebna , co prawda to sama listwa zasilająca z kontrolkami sygnalizującymi zasilanie , ale bez problemu da się ją rozwinąć o zasilanie z dwóch pakietów , może komuś z modelarzy zalega niepotrzebna.

Ja mam taką w niebieskim Mx , rozbudowaną o elektroniczny wyłącznik i zasilanie z dwóch akumulatorów , i właśnie gdy zapytałem czy komuś taka nie zalega odezwał się Shock  że on ma i nie jest mu potrzebna , i od dawna lata u mnie.

Tutaj jest temat TeBe , są tez inne podobne rozwiązania ,

Swoją drogą czy ktoś zauważył że od bardzo  dawna na forum nie pojawia sie Andrzej  AMC ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, Sama ta płytka to bardzo mądre rozwiązanie. Nie będę zlecać produkcji, ale na pewno ze 2-3 bym kupił. Nie słyszałem o takim rozwiązaniu wcześniej, stąd moje zainteresowanie. Być może w przyszłości ktoś podejmie się zrobienia "aktualnej" wersji mając zaplecze. Ten link co mi wysłałeś od 2019 roku nie ma nowych postów. Także temat trochę stary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mar_io napisał:

Także temat trochę stary. 

Tak, TeBe miał problemy zdrowotne , Andrzej AMC od dwóch lat nie pojawił się w ogóle na forum, ale tam z tego co kojarzę to inni modelarze się udzielali to mogą coś mieć.

Możesz też zapytać kolegę oki188 , od niego mam włączniki , a kiedyś zaprojektował dla mnie płytkę zasilającą na wypasie i miał jej wykonać większą ilość ale paczka którą zamówił  z chin z częściami gdzieś zaginęła , mi się spieszyło i na szybko sam stworzyłem to co wstawiłem na zdjęciu wyżej.

Ale może paczka w końcu się odnalazła  i dotarła i wykonał te płytki , a może ma coś jeszcze innego zrobione, musisz zapytać.

 

Co do mojego modelu , to model dziś został całkowicie skończony, nie ma tylko tylnego koła bo dwa razy zapomniałem kupić, no i widzę że jakieś nalepki jeszcze wrzucę na stery wysokości i może na kierunek.

Jak ktoś myśli że to troszkę większy model od Mx-a 2,2m , to jak to poskłada do kupy to się nieźle zdziwi , wiem że Konrad wstawiał zdjęcia obu modeli , ale to nie to samo co na żywo.

To naprawdę jest kawał modelu.

Maska nie pomalowana się nie zalicza do budowy modelu , na nią mam wizję

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, extra67 napisał:

Wiesiu tylko prosze abys nie dawal maski do malowania poprzednikowi hahaha.

Nie, tym razem zabiorę sie za to sam , ale to na sam koniec jak juz będzie gotowy do uruchomienia, a to jeszcze nie tak szybko.

Ja tu dzis wiosnę poczułem , i trochę mnie to zmotywowało aby się zabrać za wydech, zacząłem od części przylegającej do cylindra bo jest upierdliwa w wykonaniu.

Przy dobrych wiatrach to jest opcja że jutro ogarnę ten wydech, a dziś jeszcze mam w planie montaż silnika już na stałe , zapłonu , serwa gazu , tak że ciągle coś działam w kwestii tego modelu.

Mógł bym dziś tez wrzucić zbiornik i instalacje paliwową na pokład , ale myśle że może być potrzeba przymierzenia i przyłapania spawem rurki wydechowej na modelu , więc paliwo na razie w modelu nie jest najlepszym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydech wczoraj poprawiłem bo było dwie małe nieszczelności , i ten temat jest zamknięty.

Nie to żebym się czepiał , ale temu co zaprojektował pozycję gaźnika w tym silniku to w nagrodę nie zaszkodziło by  postawić go pod pręgierzem i zdzielić mu parę batów po plerach.

Ja mam jutro wolne to zechcę coś podgonić w kwestii wyposażenia modelu, zacznę od gazu , mam juz serwo trzeba dorobić popychacz , ale oczywiście przez ten gaźnik i dziuplę w której siedzi nie będzie to tak łatwe jak w innych silnikach.

Ale pasowało by od razu gaz ustawić , a to chciałem zrobić już z listwa zasilającą serwa.

No i cóż było robić , trzeba było tą listwę zrobić, więc dziś zabrałem potrzebne rzeczy do pracy i w robocie lutowałem , w domu kończyłem , ogólnie cały dzień mi z tym cholerstwem zeszło, ale jest zrobione i działa.

Z boku widać zwarte piny zworką, to miejsce na wpięcie włącznika.

 

Następna sprawa to samo serwo gazu, dziś przyszło , takie sobie wybrałem sugerując się jedynie ceną, ale takie najtańsze to ono tez nie jest , siły mu wystarczy , jest szybkie , ale na opakowaniu jest sugestia że to dobra opcja do żyroskopu , czy to serwo na pewno będzie dobre do gazu?

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.