Skocz do zawartości

Kartonowe modele redukcyjne


ahaweto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Adam brawo bardzo ładna kolekcja, moje "kartonówki" a maiłem tego wiele zostały w SCHPTWL w Oleśnicy gzie w latach osiemdziesiątych pracowałem z Michałem Grabowskim wówczas oficerem-wykładowcą w szkole chorążych oraz projektantem wielu modeli kartonowych. Pamiętam jak rysował  model kartonowy MIG-29 na podstawie plastikowego modelu w 1/72 firmy ESCI oraz dokumentacji własnej wówczas jeszcze mocno "tajnej" bo ten samolot wchodził dopiero na uzbrojenie w naszym lotnictwie. Pierwsze rysunki powstawały podczas tygodniowych nudnych odpraw całego personelu szkoły na auli. Kawał historii mojej i nie tylko szkoda, że mi choroba sponiewierała głowę i dużo z pamięci uleciało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Alkett schwere minenraumer.

Wydawnictwo "Modelik" skala 1:25

Model bardzo ciekawy choć bryła kadłuba prosta. Koła w modelu są obrotowe ale nie są osadzone na osi (patyczek) tylko na pierścieniu z pogrubionego kartonu którego średnica jest trochę mniejsza od centralnej części koła.  Na obwodzie koła mają wahliwie osadzone "buty-stopy" w oryginale wypełnione były betonem.  Napęd skrętu tylnego koła był przekazywany łańcuchem.

Pojazd nie spełnił pokładanych nadziei gdyż wykonano tylko dwa prototypy.

 

9461601ee23f7aef.jpg

 

9bf3ac35f6cbedaf.jpg

 

d9f704410f6203ae.jpg

 

05b2740ac08c1218.jpg

 

dfafa5fdb8db65e8.jpg

 

cdn...

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartonowki to zdecydowanie nie moja dzialka mimo, ze w dziecinstwie troche ich skleilem, na przestrzeni dziesiecioleci zdobyte owczas (skromne, bo skromne) doswiadczenia popadly w zapomnienie.

 

Ale tutaj trudno nie powiedziec, ze bardzo czysto je budujesz, Adam. Dokladnie tak wyobrazam sobie dobrze wykonane modele kartonowe - czysto, rowno, estetycznie i przede wszystkim daje sie zauwazyc, ze karton to karton. Bez prob przestrzennego wyoblania kartonu celem upodobnienia go do plastiku, bez zywicznych, czy jakich tam jeszcze dodatkow... Po prostu karton zachowuje swoj charakter i wdziek jako material do budowy modeli, nie degradujac sie do mniej lub bardziej nieudanej namiastki plastiku. Super!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele sklejałem w "standardzie" czyli tak jak projektant przewidział, bez waloryzacji która jest już wyższą szkołą jazdy. Mnie samego korci żeby coś jeszcze skleić.

 

BTR 80

Wydawnictwo "Modelik" skala 1:25

Jest to pierwsze wydanie, za te "pastelowe" kolory skrytykowano wydawcę. W drugim wydaniu model miał już "normalne" wojskowe kolory.

 

f29262c387a9f915.jpg

 

b8a3845bb89d446f.jpg

 

ddac1cdad24542ae.jpg

 

1f9ac0cc76769b30.jpg

 

35c7513e79d3c742.jpg

 

e7a04cfc90c39534.jpg

 

0b4f69c7938a3185.jpg

 

f90a960ce2d1241d.jpg

 

cdn...

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny BTR co do kolorków się nie wypowiadam bo nie jestem fanatykiem "autentyków" bo czegoś takiego nie ma, po nowym roku chce spróbować czegoś z kartonu ale mam strach bo z 30 lat nic nie robiłem ale pewnie będzie to samolot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, ahaweto napisał:

Modele sklejałem w "standardzie" czyli tak jak projektant przewidział, bez waloryzacji która jest już wyższą szkołą jazdy. Mnie samego korci żeby coś jeszcze skleić.

 

BTR 80

Wydawnictwo "Modelik" skala 1:25

Jest to pierwsze wydanie, za te "pastelowe" kolory skrytykowano wydawcę. W drugim wydaniu model miał już "normalne" wojskowe kolory.

 

f29262c387a9f915.jpg

 

b8a3845bb89d446f.jpg

 

ddac1cdad24542ae.jpg

 

1f9ac0cc76769b30.jpg

 

35c7513e79d3c742.jpg

 

e7a04cfc90c39534.jpg

 

0b4f69c7938a3185.jpg

 

f90a960ce2d1241d.jpg

 

cdn...

Faje te kolorki, takie trochę rysunkowe/komiksowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wnuk wyszperał u mnie trochę niesklejonych starych "Małych Modelarzy" i spodobał mu się lotniskowiec🙂. Spróbuję z nim go posklejać😉. Jako, że takie rzeczy robiłem pół wieku temu mam parę pytań do kolegów klejących "kartonówki". Jakim klejem to teraz  kleić aby to chwytało szybko bez brudzenia i smrodu? Ja kleiłem to budaprenem. Jednak ze względu na trujący zapach odpada.  Druga sprawa to. Czym kształtujecie karton po łuku aby nie był zdeformowany ( powstające małe krawędziowe załamania)? Czy macie namiary na rysunek wykonania mini walcarki do kartonu? Kształtowanie łuku na krawędzi stołu nie do końca jest trafne (tak do tej pory kiedyś robiłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2022 o 19:51, pepcio 11 napisał:

Ostatnio wnuk wyszperał u mnie trochę niesklejonych starych "Małych Modelarzy" i spodobał mu się lotniskowiec🙂. Spróbuję z nim go posklejać😉. Jako, że takie rzeczy robiłem pół wieku temu mam parę pytań do kolegów klejących "kartonówki". Jakim klejem to teraz  kleić aby to chwytało szybko bez brudzenia i smrodu? Ja kleiłem to budaprenem. Jednak ze względu na trujący zapach odpada.  Druga sprawa to. Czym kształtujecie karton po łuku aby nie był zdeformowany ( powstające małe krawędziowe załamania)? Czy macie namiary na rysunek wykonania mini walcarki do kartonu? Kształtowanie łuku na krawędzi stołu nie do końca jest trafne (tak do tej pory kiedyś robiłem).

Ja polecam zapoznać się z tymi relacjami dla wszystkich modelarzy kartonowych oraz budową tego modelu

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2022 o 19:51, pepcio 11 napisał:

Ostatnio wnuk wyszperał u mnie trochę niesklejonych starych "Małych Modelarzy" i spodobał mu się lotniskowiec🙂. Spróbuję z nim go posklejać😉. Jako, że takie rzeczy robiłem pół wieku temu mam parę pytań do kolegów klejących "kartonówki". Jakim klejem to teraz  kleić aby to chwytało szybko bez brudzenia i smrodu? Ja kleiłem to budaprenem. Jednak ze względu na trujący zapach odpada.  Druga sprawa to. Czym kształtujecie karton po łuku aby nie był zdeformowany ( powstające małe krawędziowe załamania)? Czy macie namiary na rysunek wykonania mini walcarki do kartonu? Kształtowanie łuku na krawędzi stołu nie do końca jest trafne (tak do tej pory kiedyś robiłem).

 

Rozejrzyj sie tutaj:

https://www.kartonwork.pl/forum/index.php?sid=a23c39c020103475e40df252c95a1942

Ta stronka to chyba "pierwszy" adres jesli chodzi o budowe modeli kartonowych. Znajdziesz tam wiele relacji (niektore ponadprzecietnie wartosciowe) dokladnie opisujacych wszelkie tajniki technologiczne.

 

Nie rozum tego jako krytyke wypowiedzi Adama, ale z nieprzydatnoscia klejow "wodnych" w modelarstwie kartonowym to chyba nie do konca prawda. Relacje znakomitych modelarzy na wyzej podlinkowanej stronce, w ktorych z absolutnym powodzeniem zastosowano wodny klej BCG, swiadcza mianowicie o czyms wrecz przeciwnym. Problem jedynie w tym, ze takim klejem trzeba sie poslugiwac w sposob w odpowiadajacy jego wlasnosciom. Tutaj kilka przykladow tego, co mozna osiagnac stosujac wodny klej BCG we wlasciwy sposob:

https://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?p=106278#p106278

https://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?p=129973#p129973

 

Walcarka do kartonu? To chyba troche jak strzelanie z armaty do wrobli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.