Skocz do zawartości

Dornier Do-335 "Pfeil" 1:5.5


paulusr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, paulusr napisał:

Korci mnie, żeby całkowicie schować napędy lotek i klap. Grubość lotki 26 mm i 37 klapy. Czyli od osi 13 i 18.5. Żeby zejść poniżej poszycia trzeba odjąć jeszcze 2 mm. Co sądzicie? 

 Pomysł dobry. Przy doborze serw i długości ramion dźwigni (serw i sterów, lotek) trzeba się kierować wartością tzw.momentu zawiasowego a nie wartością siły serwa. Moment zawiasowy trzeba wyliczyć indywidualnie dla każdego steru, gdyż na pudełku serwa mamy podany moment obrotowy serwa (kGx 1cm) a ten parametr dotyczy "wnętrzności" serwa (jakości materiałów kół zębatych, potencjometru, silnika). Moment zawiasowy jest iloczynem siły aerodynamicznej działającej na ster przy określonym kącie jego wychylenia oraz 1/4 odległości na Średniej Cięciwie Aerodynamicznej od osi obrotu steru, lotki.

Wzór na Siłę Aerodynamiczną Steru:

 

Fst=0,0115×r×v2×S×β

Gdzie:

Fst – siła aerodynamiczna steru [N]

r- gęstość powietrza (na poziomie ziemi 1,226 kg/m3)

v- prędkość lotu modelu [m/s]

S -powierzchnia steru modelu [m2]

β - kąt wychylenia steru [ilość stopni]

 

i jeszcze wór na Moment Zawiasowy Steru:

 

Mst =Fst xLst  

Gdzie:

 

Mst – moment zawiasowy steru [będzie wyrażony w kGxcm gdy podzielimy przez 9,81]

Fst  - siła aerodynamiczna steru [N]

Lst – odległość punktu ¼ SCA steru od osi obrotu steru [cm]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła działająca na ster to 60.9 N przy 60m/s i 30o. Ale z tym momentem to nie wiem czy coś rozumiem 🤣  Oś obrotu od 1/4 cięciwy dzieli  0.8 cm. Ale dowiedziałem się, że klapki flettner zmniejszają ten moment.

 

Cytat

Poza tym czy warto na takim nietuzinkowym modelu eksperymentować ?

No waśnie, no waśnie! Chociaż łatwiej skrzydła włożyć do pokrowca bo nic nie haczy 😉

 

Chyba zrobię tak jak ster wysokości, czyli częściowo ukryte.

 

Wy mi lepiej powiedzcie gdzie dać odbiorniki jak cały kadłub jest węglowy. Anteny na zewnątrz w okolicy kadłuba nie rozwiążą problemu ekranowania. Myślałem o skrzydłach (końcówki)

 

Dziś przyszła rura 40/1.5 3K z Engela. 270g vs 680g (PA38 40/2). Chyba się nada.

324646056_590573412884203_8181235337322254273_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, paulusr napisał:

 

 

Wy mi lepiej powiedzcie gdzie dać odbiorniki jak cały kadłub jest węglowy. Anteny na zewnątrz w okolicy kadłuba nie rozwiążą problemu ekranowania. Myślałem o skrzydłach (końcówki)

Jak wyciągniesz anteny poza kadłub, to czemu miało by dalej zakłócać?, będzie ok, jak będą poza węglowym kadłubem moim zdaniem. No chyba, że chodzi o względy estetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w locie kadłub może zasłaniać anteny, tym bardziej, że w centroplacie są też spore powierzchnie są węglowe. Chyba, że przesadzam. Może nie ma takiej możliwości, żeby zasłonił 4 anteny. Najwyżej dam jeszcze 1 satelitkę w trybie klonowania w końcówce skrzydła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.02.2023 o 16:20, paulusr napisał:

Wy mi lepiej powiedzcie gdzie dać odbiorniki jak cały kadłub jest węglowy. Anteny na zewnątrz w okolicy kadłuba nie rozwiążą problemu ekranowania. Myślałem o skrzydłach (końcówki)

 

Nie pamietam jaką masz aparaturę, ale np. Spektrum robi wersje odbiorników do modeli węglowych. Nie wiem, czy czymś się róznią w sensie elektroniki od zwykłych, ale mają zdecydowanie dłuższe antenki, które należy wystawić poza model.Pomysł z paroma odbiornikami/satelitami z antenkami wystającymi z różnych stron pewnie też dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wkleiłem zawiaski klap podwozia20230303_202947.thumb.jpg.e3237cb046102a0c49e7badde7d94329.jpg20230303_202929.thumb.jpg.79522c538618a3b1341edd077f920529.jpg

Wzmocniłem nieco błotnik. Pierwsze przymiarki.20230303_203155.thumb.jpg.a48a896bd250911b8f33408a02d6bdbf.jpg

 

20230303_203425.jpg

Przydałaby się szersza opona. Tak ze 40 mm. Jak sprawują się te drukowane z TPU przy większym obciążeniu. Widziałem działające w mniejszych modelach i było ok.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
15 godzin temu, pacek napisał:

to trzeba zobaczyć na żywo, zdjęcia nie oddają wielkości modelu :) to jest "mrówkojad" gigant :)

I zaczyna to być problem, bo nie mam jak się obrócić z modelem w mojej nowej "modelarni"

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.