Skocz do zawartości

(P) pioneer od Pelikan Daniel


Iqibiza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy. 

Jakiś czas temu podczas lotu zgubiłem zasięg lub stało się coś czego nie potrafię zrozumieć, a mianowicie, po utracie łączności model grzecznie wylądował na łące. Gdy dobiegłem do modelu to okazało się, że jego tam nie ma! Biegnąc po model zasłaniały mi widok stojące domy. 

Smutek, żal, a teraz tęsknota. 

Szukałem po sklepach internetowych, ale nie jest już nigdzie dostępny. 

Chciałbym zbudować w miarę możliwości najbardziej podobny model, ponieważ świetnie latał, i dawał dużo frajdy dzieciom, które to czekały na moment kiedy podczas lotu zrzucałem cukierki na piknikach. 

Może ktoś ma ten model, może chciałby przesłać wymiary itd. IMG_20230307_155444.thumb.jpg.f085199838d2b08a19fe6804cf65c1a2.jpg

Bardzo proszę o pomoc

IMG_20230307_155426.jpg

IMG_20230307_155410.jpg

IMG_20230307_155348.jpg

IMG_20230307_155309.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękuję za odzew.

Stety i niestety, żeby napisać cokolwiek na stronie, trzeba mieć konto, być zaakceptowanym przez moderatora i dopiero wtedy można napisać post. Translator też nie do końca tłumaczy tak jak by się chciało. Tak więc, z braku czasu, czasu brak.

Natomiast.

Mam już pomysł (powiedzmy), z jakiego materiału i jak wykonać model. A mianowicie, w dwóch sklepach  internetowych znalazłem części zapasowe, w jednym jest maska silnika i komora bombowa, w drugim natomiast ster wysokości i ster kierunku. Reszta modelu byłaby zbudowana z płyt epp o grubości 10mm i 3mm. Kadłub wykonałbym z 10mm epp, a skrzydło z 3mm epp, rury węglowej i sklejki. Nie mam zbytnio pomysłu na mocowanie skrzydła i wykonanie podwozia. 

Co do podwozia, to 'myślałem' , żeby wykonać je powiedzmy na wzór Piper-a J 3cub, czyli przednie podwozie przesunięte do przodu i kółko ogonowe.Nie jest to do końca takie "proste" jakby się wydawało, bo oryginalny ster kierunku Pioneera kończy się na wysokości steru wysokości. Oczywiście, nie musiałbym wykorzystywać oryginalnego steru kierunku, ale jest on dla mnie wyznacznikiem sylwetki opisywanego modelu, na którym mi zależy. Nad mocowaniem skrzydła rozmyślałem dzisiaj w ciągu dnia. Po części wykorzystam "patent" z mojej Extry 260 PA,ale reszta to będzie burza w mózgu i grzebanie w sieci, jak, co i z czym. 

Moje doświadczenie w budowie modeli przestrzennych jest raczej bliżej zeru, bo przede wszystkim budowałem modele "deskolotów" i to było dla mnie frajdą 😏

Niestety nie ma zbyt wiele wątków ze zdjęciami i dlatego liczę na życzliwość i pomysły użytkowników PFMRC. 

Znam jednego pana, który to na widok mojego Pioneera, postanowił kupić sobie identyczny model,niestety ostatni kontakt jaki z nim miałem to był piknik modelarski w Małym Buczku w 2014r. 

Pan ten był ojcem sołtysa w tamtym czasie. Nawet od niego odbierałem puchar za lądowanie do celu🙂

Ale się rozpisałem. 

Ale tak na poważnie,to bardzo brakuje mi tego modelu.

Latał wyśmienicie. 

Wyglądał (jak dla mnie) przepięknie

Dawał bardzo dużo radości z latania jak i zrzucania cukierków dzieciom. 

Jeśli jesteście w stanie pomóc to będę bardzo wdzięczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym napisał bezpośrednio do Pelikan Daniel. Mają sklep , stronę .... warto spróbować. Może gdzieś  ktoś w jakimś sklepie ma jeszcze inne części ...  będą chcieć to znajdą sposób żeby ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć ciężko wychodzi ten model do lotu, bo aż 2850g. Pioneer waży 1250g do lotu. Nie posiadam wyposażenia do tak ciężkiego modelu, a nie stać mnie żeby inwestować w kolejne silniki, regulatory i pakiety. 

 

Zerkałem na stronę Pelikana, ale dostępne mają tylko podwozia duralowe do tego modelu. 

Ale, napiszę do nich! 

Opowiem swoją historię, może odczyta moją wiadomość osoba która faktycznie będzie chciała pomóc, która weźmie sobie do serca, że gdzieś ktoś daleko chce wskrzesić ten model. 

Dam znać jaka będzie odpowiedź z firmy Pelikan Daniel. 

Wiadomość wysłana. Mam nadzieje, że będzie jakikolwiek odzew. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Damian doskonale rozumiem Twoją determinację i chęć pozyskania takiego samego modelu.
Dawno temu tak samo poszukiwałem... w moim przypadku był to Cularis, udało się ściągnąć z zagranicy.
Bywa tak że firmy tworzą podobną konstrukcję modelu jak u konkurencji z tym że pod inna nazwą

i ewentualnie stosują kosmetyczne zmiany.

 

Nie byłbym sobą gdybym nie pogrzebał w sieci w poszukiwaniu Pioniera a przy okazji sprawdzenie podobnych konstrukcji.


Moja propozycja - poszukaj modelu CHARTER NXG TRAINER 1460MM - ROBBE ... czy coś Ci to przypomina ? ;) 

image.png.2cfd5c8de018f5c7c8b79bf312b57a5a.png

image.png.33a0434f68e9ef97c467a887beddfe30.png

 

Poniżej linki do sklepów, być może znajdziesz jeszcze w innych sklepach.


https://www.rcjetshobby.com/fr/trainer/3483-charter-nxg-trainer-pnp-robbe-2726.html

https://radiocommande.fr/avion/26361-avion-charter-nxg-trainer-pnp.html

https://www.robbe.com/de/Flugzeuge/Flugzeug-Modelle/Sport-Scale-Flugzeuge/Robbe-Modellsport-CHARTER-NXG-TRAINER-PNP/2631

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Iqibiza napisał:

😃😃😃 JU HUUUUUU!!!!

Super, wielkie dzięki! 

W weekend będę buszować, bo dzisiaj mam ciężki dzień.

 

Nie ma sprawy Damian...

Buszuj,szukaj, kupuj i ciesz się nowym modelem.

Tylko nie odlatuj za daleko ;) myślę że będziesz zadowolony,

tym bardziej że wyroby z ROBBE są nie gorsze niż z Pelikana, jak nie lepsze. 

Powodzenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sbogdan1 napisał:

Nie ma sprawy Damian...

Buszuj,szukaj, kupuj i ciesz się nowym modelem.

Tylko nie odlatuj za daleko ;) myślę że będziesz zadowolony,

tym bardziej że wyroby z ROBBE są nie gorsze niż z Pelikana, jak nie lepsze. 

Powodzenia ...

Teraz już jestem spokojny(tak mi się wydaje) ponieważ dzisiaj ma przyjść paczka z zamówioną aparaturą. 

aparatura to Frsky X18S. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gornoplata który lata sam ,żyroskop?Przerost formy.No chyba ze słabo latasz.Ale on i tak błędow rażących nie poprawi.Żyroskop stosuje sie do modeli ktore są cięzkie w pilotazu.Żebyś nie musiał caly czas drągami korygować lotu,to on to robi za Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, wiadomo że nie do górnopłata! Mam jeszcze model extry 260 i parę deproniaków. Się zastanawiam czy osoby które robią rolling harriera robią to "sami" czy z pomocą jakiegoś ustrojstwa? Mam rozumieć, że żyroskop jest tylko do wspomagania lotu, a nie do pomocy w wykonywaniu ewolucji?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Iqibiza napisał:

Mam rozumieć, że żyroskop jest tylko do wspomagania lotu, a nie do pomocy w wykonywaniu ewolucji?? 

Dokładnie tak.Przy ewolucjach się żyro wyłącza,bo tylko by przeszkadzało.Zyro w duzym uproszczeniu dziala tak ze naprzyklad,jak model ma zachwianą rownowage poprzeczną to caly czas koryguje lot wychylajac lotki.Zeby model leciał prosto,lub jak ma zachwianą rownowage wzdłużną to koryguje wysokoscią.Myslę ze w miare rozjasnilem temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Grzesiek said:

Dokładnie tak.Przy ewolucjach się żyro wyłącza,bo tylko by przeszkadzało.Zyro w duzym uproszczeniu dziala tak ze naprzyklad,jak model ma zachwianą rownowage poprzeczną to caly czas koryguje lot wychylajac lotki.Zeby model leciał prosto,lub jak ma zachwianą rownowage wzdłużną to koryguje wysokoscią.Myslę ze w miare rozjasnilem temat.

Nie rozumiem dlaczego wylaczac gyro i jak mialoby przeszkadzac. Ono tylko koryguje zmiany pozycji modelu wynikajace z podmuchow wiatru lub z niestabilnosci modelu.
Ja latam EDFami, i duza czesc z nich w oryginale jest aerdynamicznie niestabilna i bez systemu "fly by wire" nie daloby sie nimi latac. W modelach RC te roli pelni gyro.
Gyro nie lata za Ciebie, ale umozliwia latanie przy wiekszym wietrze i z wiekszymi wychyleniami przy neutralnym (lub wrecz lekko niestabilnym) srodku ciezkosci. A to z kolei umozliwia robienie najbardziej ekstremalnych ewolucji :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2023 o 15:12, Iqibiza napisał:

Mam rozumieć, że żyroskop jest tylko do wspomagania lotu, a nie do pomocy w wykonywaniu ewolucji?? 

Tak. Reaguje na wytrącenia z równowagi modelu spowodowane przez działanie np. podmuchów wiatru. Jak byś latał szybowcem i chciał widzieć wyraźnie jego reakcje na termikę np. to wtedy pasowałoby żyroskopu nie mieć/wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.