Jump to content

Jaki monitoring dom, działka ?


latacz
 Share

Recommended Posts

Jak w tytule -jaki monitoring do stary dom w remoncie, jakieś gospodarcze i kawałek podwórka ?

 

  -najlepiej dość tani -powiedzmy do 1600zl ale jeśli jakiś istotny skok jakości to mogę trochę przekroczyć -z drugiej strony im taniej tym lepiej -ale  żeby jednak było przydatne. Żeby objąć istotne części terenu pewnie ze 3 lub 4 kamery by trzeba ...

czyli optymalizacja jakość -cena.

Czy coś sprawdzonego możecie polecić ?  na alle jest tego zatrzęsienie -trudno cokolwiek sensownego wyłapać...

Link to comment
Share on other sites

Witek nic nie napisałeś w zasadzie co chcesz dokładnie zrobić. OK chcesz oglądać teren i dom ale to jest jakby nic nie powiedzieć.

 

1. Jak chcesz zasilać kamery.

2. Czy chcesz mieć podgląd tylko online czy chcesz to nagrywać.

3. Czy masz dostęp do WiFi

4. Jak duży jest ten teren. 50mx100m czy 5mx10m. Istotne.  Piszesz 2-3 kamery. Ale wiszące w jednym miejscu czy w odległości od siebie.

5. W jaki sposób chcesz i do czego montować te kamery. Chodzi o wybór odpowiedniego modelu z mocowaniem. Do dachu, czy muru, czy do jakieś tyczki czy słupa. Chodzi o to czy może być kopułkowa czy musi być wisząca kamera.

6. Jakość obrazu, czy chcesz tylko widzieć, że ktoś łazi po terenie czy chcesz widzieć tak aby zidentyfikować osobę. Czym szerszy kąt widzenia tym mniej można zobaczyć szczegółów, czym węższy tym identyfikacja jest lepsza ale potrzeba wówczas więcej kamer aby pokryć dany obszar.

7. Na jak długo chcesz mieć ten monitoring. Czy na zawsze czy to tylko jednorazowa krótka (np. czas budowy domu) sprawa.

8.Standardowy kąt to 90 stopni i takie kamery są jeszcze w rozsądnych cenach, wąskie lub zoomy to już koszt 2x lub nawet x3 tej podstawowej

 

PS

W pracy mam już około 60 kamer, wszystkie to Dahua oraz rejestratory Hikvision.

Przerabiałem wiele typów/marek kamer i rejestratorów. Te co podałem działają i jestem bardzo zadowolony. 

Link to comment
Share on other sites

Ja mam hikviison na 4 kamery . Mam to wrzucone na telewizor w salonie jak chce pooglądać . Jestem bardzo zadowolony . Kamery po skrętce . Od kiedy mam monitoring skończyły się problemy z dzieciakami z pobliskiej szkoły . 

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Konrad_P napisał:

Jak chcesz zasilać kamery.

praktycznie dowolnie byle skutecznie --3 kamery zamontowane na domu spokojnie mogę przewodowo (230V jest )  1 kamerę pasowało by umieścić na gospodarczym lub stodole -to dociągnąć zasilanie będzie kłopotliwie -lepiej byłoby np z aku.

ups -przydany ale raczej niekonieczny

21 godzin temu, Konrad_P napisał:

2. Czy chcesz mieć podgląd tylko online czy chcesz to nagrywać.

i to i to.    generalnie największe ryzyko to  lokalni amatorzy mocnych trunków -w okolicy były przypadki kradzieży co w ręce wpadnie i zniszczeń po pijaku...

 

21 godzin temu, Konrad_P napisał:

3. Czy masz dostęp do WiFi

planuję i mogę mieć. światłowód jest tuż obok w ulicy, koszt netu nieduży.

 

21 godzin temu, Konrad_P napisał:

4. Jak duży jest ten teren. 50mx100m czy 5mx10m. Istotne.  Piszesz 2-3 kamery. Ale wiszące w jednym miejscu czy w odległości od siebie.

teren 20x50m + ewentualnie  pole za zabudowaniami (ale to bardziej dla ciekawości jakie zwierzaki podchodzą z lasu)

 

21 godzin temu, Konrad_P napisał:

5. W jaki sposób chcesz i do czego montować te kamery. Chodzi o wybór odpowiedniego modelu z mocowaniem. Do dachu, czy muru, czy do jakieś tyczki czy słupa. Chodzi o to czy może być kopułkowa czy musi być wisząca kamera.

   -praktycznie dowolnie -spokojnie mogę dowolne mocowanie wspornik itp dorobić. 1 szt na pewno do ściany. Pozostałe pod dachem do krokwi  lub do ściany 

 

21 godzin temu, Konrad_P napisał:

6. Jakość obrazu, czy chcesz tylko widzieć, że ktoś łazi po terenie czy chcesz widzieć tak aby zidentyfikować osobę.

dość dobra -zidentyfikować osobę, odczytać nr rejestracyjne itp.

 

21 godzin temu, Konrad_P napisał:

7. Na jak długo chcesz mieć ten monitoring.

 chcę go potem zostawić -ewentualnie z małymi modyfikacjami.

21 godzin temu, Konrad_P napisał:

Te co podałem działają i jestem bardzo zadowolony. 

poza producentem nie podałeś -możesz jakiś konkretny typ polecić ?

jaki monitoring.JPG

obszar zaznaczony na żółto chcę objąć monitoringiem, fragmenty/ściany oznaczone czerwono zawierają drzwi, okna i monitoring musi je objąć.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, latacz napisał:

poza producentem nie podałeś -możesz jakiś konkretny typ polecić

E no podałem:) Dahua - Hikvision.

 

Ale OK, teraz jest już sprawa dość klarowna. W mojej opinii jeśli w zabudowaniu gospodarczym nie ma prądu to darujmy sobie akumulatory czy UPSy bo to rozwiązanie upierdliwe. Ja w takich przypadkach stosuje rozwiązanie takie że na dach wystawia się panel PV, a do skrzynki technicznej wkładam akumulator który jest ładowany przez panel. Ale to rozwiązanie jest trudne i drogie i zawodne (brak słońca przez tydzień).:(

projekt.png

W mojej ocenie powinny wystarczyć cztery kamery. Trzy standardowe z kątem widzenie 90 staopni i ewentualnie jedna z kątem 20-60 stopni (zoom), choć jeśli Ci nie zależy na dalekim widzeniu, aż pod strumyk to wystarczy kąt 90.

Niestety tanie kamery o rozdzielczości tylko FullHD z rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych mają problemy z dalszej odległości. Tak z 20m jeśli kamera wisi wysoko to szans większych nie ma. 

Ja stosuje u siebie dwa typy kamer firmy Dahua.

Pierwszy to kamera kopułkowa, druga to standardowa. Wszystkie kamery są typu IP zasilane poprzez switch -a POE. Czyli do każdej kamery należy doprowadzić tylko skrętkę komputerową za pomocą której kamera jest zasilana oraz pobierany jest obraz do rejestratora.

Takie

https://allegro.pl/oferta/kamera-kopulkowa-ip67-dahua-do-rejestratora-imou-13011185140?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=ps&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_pla_pmax_ps&ev_campaign_id=17958848778&gclid=Cj0KCQjwmN2iBhCrARIsAG_G2i66CJSYJyclKv8QhhoeOHxszLtBKpFzIjlwianqMi4LPUS4nIk7t0AaArjYEALw_wcB

 

https://allegro.pl/oferta/kamera-ip-dahua-ipc-hfw1431s-0280b-s4-4mpx-9791573615?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=Cj0KCQjwmN2iBhCrARIsAG_G2i6kPDhUSqaUA2_bwi1aCjvkiMEsEt36RDAJWUTj-06Km3j6VDsQrHYaArW4EALw_wcB

 

A tu kamera z zoomem https://www.x-kom.pl/p/742359-kamera-ip-dahua-ipc-hfw1431t-zs-2812-s4-28-12mm-4mp-ir50-ip67.html

Poczytaj opis i parametry, tam są opisane odległości: wykrywanie, identyfikacja. Odejmij jakieś 10-15% od każdej podanej wartości i będziesz miał realne dane.

Gdyby Cię było stać lub widziałbyś potrzebę to ta kamera jest wypasiona. Ma zdalny zoom którym możesz sterować z kompa lub telefonu.

 

A tu np. rejestrator na 8 kamer z wbudowanym switch -em POE

https://sklep-ecsystem.pl/nvr-8ch-poe-rejestrator-ip-8-kanalowy-8x-poe-do-8mpx-hikvision.html?gclid=Cj0KCQjwmN2iBhCrARIsAG_G2i6arD8gJOm8_03I3nejlN_UkTOiaDS3M9NQBxfOGL0UZkKl0QaAA4IaAqR5EALw_wcB 

 

Poniżej na zdjęciu masz przykład obrazu z tej standardowej (tubowej) drugiej kamery. Ta brama po lewej stronie jest w odległości około 25m i jeśli tam będzie stał samochód, to zidentyfikować i osobę i tablicę rejestracyjną szans nie ma. 

 

PS.

Jakbyś chciał jednak zainstalować kamerę na budynku gospodarczym to nie powinno być to aż tak mega skomplikowane. Kupujesz skrętkę żelowaną i szpadel (jeśli go nie masz). Szpadlem rozchylam ziemię na głębokość jednego sztychu (bez kopania, po prostu wbijam szpadel i macham trzonkiem aby rozeszła się ziemia.  Wpycham skrętkę i zadeptuje. Skrętka pewnie będzie tak z 10-15cm pod ziemią, ale nic jej nie będzie. Sprawdzone działa już od 4 lat, a są miejsca gdzie widać ją gołym okiem:)

Tym jednym kablem załatwisz i zasilanie i przechwycenie obrazu. Tylko pamiętaj, że długość jednego odcinka skrętki nie może być dłuższa od 80m (pójdzie też na 100m ale będzie się czasami ciąć)

 

Myślę, że w planowanym budżecie możesz się nie zamknąć ale nie będzie też dramatu. To jest rozwiązanie takie profesjonalne ale typu low cost, żeby była jasność. 

Te kamery działają mi już 4 lata i nie miałem z nimi kompletnie żadnych problemów, większość wisi na zewnątrz.

 

PS2

Dlaczego pytałem o czas na jak długo. Bo jeśłi to ma być sprawa docelowa to tylko to rozwiązanie które podałem, ale jeśli to ma po wisieć rok góra dwa i trzeba będzie zdjąć, to są rozwiązania tańsze które powinny też te 2 lata wytrzymać.

Np: https://www.eltrox.pl/monitoring/zestawy-do-monitoringu/zestaw-imou-poe-kit-n14p-4-f22a.html 

 

 

d.jpg

  • Dzięki 1
Link to comment
Share on other sites

Takie kamery mają możliwość zasilania ze standardowego zasilacza który jest dołączany wraz z kamerą do tego kamera ma gniazdo na skrętkę komputerową która trafia do switch -a. To jest standard. Ale można taką kamerę też zasilić ze specjalnego switch -a typu PoE który ma gniazda specjalne. Za pomocą jednej skrętki 4x2 pary jest puszczane dwoma parami zasilanie 12-48V w zależności od kamery oraz dwoma parami idzie sygnał. Takie switch -e miewają zazwyczaj np. 4 porty klasyczne IP i 4 typu PoE. Są oczywiście w 100% PoE jeśłi będziemy pewni że nie będzie sieci LAN tylko monitoring.

Jak wisi kamera na latarni albo innym maszcie to nie ma czasami fizycznie miejsca żeby wsadzić klasyczny zasilacz, właśnie dlatego stosuje się zasilanie PoE.

Kamera musi mieć w opisie że może być zasilana poprzez 802.3af czyli gniazdo PoE

Link to comment
Share on other sites

Tak oczywiście ale z każdej strony musi być ten adapter. Musisz mieć zasilacz od danej kamery tylko tak jak pisze w instrukcji 12V. Takiego rozwiązania nigdy nie stosowałem więc nie wiem jak to będzie z odległością zasilania kamery.

Switch PoE daje gwarancję że kamera może być w odległości 80m ale przy tym rozwiązaniu nie jestem pewny ale myślę że powinno dać radę. 

Link to comment
Share on other sites

A u ciebie jak jest? Po stronie kamery tylko skretka? Czy skretka do rozdzielacza i dopiero z rodzielacza eth i zasilanie? A odleglosc? No to chyba zalezy od mocy zasilacza. ten swicth poe jaki daje prad?

Link to comment
Share on other sites

Konrad -dziękuję.

 

wcześniej patrzyłem (wyszukane ma alle po lekturze netu ...)  -czy to coś warte ?  taniej wychodzi -ale taniej to często  bez sensu i drugi raz trzeba wydać kasę...

 

https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-monitoring-zestaw-2-kamery-4mpx-wifi-12178996302?fromVariant=12179002675

 

https://allegro.pl/oferta/zestaw-monitoringu-ip-4mpx-3-kamery-zewnetrzne-poe-13143450549

 

Przed lekturą Twojej wypowiedzi skłaniałem się do zakupu zestawu z drugiego linku -trochę zweryfikowałeś...  

 

z Twoich porad -troszkę inaczej bym umieścił kamery -ponieważ tu nie obejmuje ściany z oknami na "górnym"  boku budynku. Ewentualnie kosztem kamery umieszczonej w prawym dolnym rogu -bo tu sięga monitoring sąsiada -więc jakiś zapis jest.

 co myślisz o układzie jak poniżej ?

jaki monitoring1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ja nie stosuje zasilaczy klasycznych dostarczanych wraz z kamerami. Ba ostatnio producenci przestali dołączać do kamer (tych tańszych) zasilacze i trzeba sobie dokupić taki samemu.

Ja operuje na dziesiątkach kamer, więc kupuje Switch -a 8, 16 lub 48 portowego PoE i wszystko wpinam w takiego Switch -a. U mnie na słupie zazwyczaj wiszą 4 kamery i obok słupa stawiam skrzynkę elektryczną do której wkładam Switch -a i z tej skrzynki ciągnę cztery skrętki do każdej kamery. Nie lubię prądu :) a w zasadzie zasilaczy bo jest tak, że producent do jednego typu kamery stosuje 12V do drugiego 24V a do identycznego tylko z literką np. "Z" 48V. Zjarałem już tak dwa  access pointy oraz jedną kamerę. Teraz tylko i wyłącznie zasilam przez skrętkę. Poza tym jak mi gdzieś wysoko wisi kamera to musiałbym robić specjalny kabel elektryczny (przedłużkę) i zasilacz chować bo nie można zostawić zasilacza na zewnątrz. Upierdliwe i czasochłonne. Tak zarabiam jeden kabelek i po sprawie. 

Jest to po prostu dla mnie najwygodniejsze rozwiązanie.

 

Taki 4 czy 5 portowy switch PoE to raptem 100-120 zł i przy instalacji to jest pomijalny koszt.

Oczywiście jak to ma być w domu i tylko jedna kamera to już robi różnicę i wówczas takie adapterki byłyby OK.

Ale jeśli mają być 2 lub 3 kamery to już opłaca się kupić takiego Switch -a. A jak już ma być nagrywany obraz to trzeba szukać rejestratora z wbudowanymi portami PoE, wówczas odpada jeden element w układance.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli kamera ma ethernet z PoE a switch nie to wystarczy dać od strony przełącznika zasilacz przelotowy PoE. 

Np https://allegro.pl/oferta/poe-zasilacz-do-kamer-monitoring-skretka-poe-48-nx-13524293535

Puszczałem przez takie zasilacze 1Gb bez problemu.

I osobiście wolał bym takie rozwiązanie niż switch poe. Bo jak coś się stanie z kablem to padnie jedna kamera. Przełączniki z inteligentnym zasilaniem to już spore koszty. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Granacik napisał:

Przełączniki z inteligentnym zasilaniem to już spore koszty. 

Ja bym polemizował z tą wypowiedzią.;)

Nie zdarzyło mi się żeby mi padł switch PoE. Jełsi nie ma na sieci częstych przepięć to switch -e są to jedne z najwytrzymalszych urządzeń w informatyce szeroko pojętej.

 

https://ivel.pl/p24715,adapter-do-zasilania-po-skretce-poe-uni-4.html?src=plamon&gclid=Cj0KCQjwmN2iBhCrARIsAG_G2i6vFA62Jw9-8IbullhZdcvGNki6h6yyCtvqXBtaPyDbaNqiXYdn_FIaAv8LEALw_wcB

 

4x40=160,-

1x80=80,-

 

PS

Podane przez Ciebie zasilacze najczęściej stosowane są w access pointach. Jest to też dobre rozwiązanie jak mamy jedną kamerę, dla dwóch czy trzech to jest bez sensu.

Link to comment
Share on other sites

Z rozczytaniem jest problemik masz 2 screeny.Na max zumie i w nocy.Nie jest to profeska ale mi wystarczy.Ma dużo bajerow np.rozpoznaje w nocy człowieka i doświetla oprócz JR białymi diodami.Oznacza pistać itp.Poczytaj opis na elegro.Myślę za za te pieniądze to lepiej i do domu nie potrzeba.

Screenshot_20230507_164818_Tuya Smart.jpg

 

Screenshot_20230507_164903_Tuya Smart.jpg

 

Screenshot_20230507_164947_Tuya Smart.jpg

  • Dzięki 1
Link to comment
Share on other sites

trochę cienko...    -jeśli ktoś nie zrezygnuje "z niecnych zamiarów" na widok kamery -to rozpoznać  raczej nie da rady... i potencjalnie materiału dowodowego nie będzie...

 

potencjalnie nawet może być trudno udowodnić ubezpieczalni, że doszło do włamania -że to nie  właściciel posesji kombinuje...

   

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.