Skocz do zawartości

Hitec Optima 7 temperatura


Marcin83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Może ktoś się wypowie, czy ten odbiornik powinien się grzać,  tzn. po podłączeniu pakietu nimh 4.8V i paru serw po paru minutach robi się ciepła obudowa. Nie jest to wysoka temperatura, powiedział bym około 20 max moze 25 stopni nie mierzylem termometrem. Ale napewno nie jest cieply jak temp.ciala. Czy jest to normalne zachowanie? Miał ktoś podobną sytuacje? Powinienem się martwic?

Pozdrawiam Marcin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było zdjąć obudowę i sprawdzić który  element się grzeje. Sam odbiornik pobiera bardzo mało prądu może  100mA . Sprawdź który element jest ciepły. Może któryś kondensator elektrolityczny dostaje zwarcie albo układ stabilizatora , przetwornicy - nie wiem co tam jest w środku ale zapewne poczujesz temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, rozebrałem i powiem ze ciężko znaleźć co jest ciepłe bo w sumie to wszystko. Trudno znaleźć element który jest najcieplejszy. Zmienilem pakiet na lipo i podpiąłem go przez regulator i chyba temperatura mu spadła. Dziwne. Ale jednak nadal jest ciepły choć dużo mniej. Pocieszające jest to ze utrzymuje stała temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam ponownie. 

Panowie, mnie to się cuda dzieją z tym odbiornikiem. Jak podłącze do niego 2 serwa które mają widełki on 4.8 do 8V i odbiornik jest zasilany pakietem NIMH 4.8V max do 5 V no to odbiornik leciutko się grzeje tzn jest cieply. Natomiast gdy podepnę pakiet 4S LIPO no to odbiornik pozostaje zimny, nawet nie czuję że jest cokolwiek cieply. I teraz niech mi to ktoś wytłumaczy.

Proszę.

Pozdrawiam Marcin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak serwa pobierają duży prąd i przetwornica się grzeje przy wyższym zasilaniu przetwornica podwyższająca napięcie nie jest potrzebna i wtedy odbiornik jest zimny.

To tylko moje zdanie i spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2024 o 17:14, TomTech napisał:

Tak serwa pobierają duży prąd i przetwornica się grzeje przy wyższym zasilaniu przetwornica podwyższająca napięcie nie jest potrzebna i wtedy odbiornik jest zimny.

To tylko moje zdanie i spostrzeżenia.

Jesteś w stanie pokazać jakiś odbiornik z wbudowaną przetwornica dla serw? 

Nie kojarzę takiego, a już na pewno takiej przetwornicy nie ma Optima 7.

W dniu 16.02.2024 o 10:56, Marcin83 napisał:

Witam ponownie. 

Panowie, mnie to się cuda dzieją z tym odbiornikiem. Jak podłącze do niego 2 serwa które mają widełki on 4.8 do 8V i odbiornik jest zasilany pakietem NIMH 4.8V max do 5 V no to odbiornik leciutko się grzeje tzn jest cieply. Natomiast gdy podepnę pakiet 4S LIPO no to odbiornik pozostaje zimny, nawet nie czuję że jest cokolwiek cieply. I teraz niech mi to ktoś wytłumaczy.

Proszę.

Pozdrawiam Marcin 

W jaki sposób podpinasz pakiet 4s LiPol? 

Bo wprost w odbiornik, to byś go zamordował, jeśli przez BEC to masz takie samo napięcie jak z NiMH, bo bec zrobi z tego 5V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik taki jak FS-iA6B posiada w sobie przetwornicę na układzie  MT3608 gdy uległ on spaleniu napięcie na serwach było takie jak podane z zasilania ( gdy podpięte 4.8V na serwach było 4.8V ) przy sprawnym zawsze było podbijane do 5V ma to za zadanie utrzymywania stałego napięcia na serwach podczas gwałtownych skoków prądu. Gdy w czasie testów miałem pod wszystkie kanały podpięte serwa 25Kg i zasilany odbiornik z baterii 4,8V to ten odbiornik też się grzał a przy zasilaniu z ESC dość wydajnym prądowo przestał. Teraz nie pamiętam jaki to był odbiornik ale on na wyjściu miał 6V a podane było 5V z ESC.

To są moje obserwacje. Zawsze mogę się mylić a ktoś bardziej doświadczony mnie poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku - nie mam Hiteca, ale tak z czystej ciekawości: to jak zasilane są serwa jeżeli skorzystasz z tego 2-go wejścia zasilania ? Trzeba je zasilić oddzielnie ?
Pozdrawiam - J.M.
Tak, oddzielnie trzeba zasilić poprzez gniazdo serwa w odbiorniku. Zasilanie odbiornika z 35 V (oddzielne gniazdo) służy tylko odbiorników i zapewne telemetrii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lekkiego grzania się odbiornika przy niższym napięciu zasilania serw-żadna przetwornica -po prostu serwa przy niższym napięciu nie dają rady dociągnąć do właściwego położenia -drgają i pobierają większy prąd.

 

Serwa w Hitec Optima zasilane są BEZPOSREDNIO z napięcia podanego na którykolwiek gniazdo serw lub baterii.  i tu podawane napięcie musi być właściwe dla serw.

 

zasilanie to przechodzi wewnątrz odbiornika do gniazdka zasilania odbiornika (SPC) - czarny - na normalne zwyczajowe miejsce, natomiast + poprowadzony jest wewnątrz odbiornika na pin zewnętrzny gniazda SPC który zwyczajowo w gniazdach serw  bywa sygnałem a tu w SPC jest drugim plusem.. 

I w to gniazdko samego odbiornika albo wkładamy specjalną wtyczkę  z mostkiem   łączącym pin  +  do pinu + zasilania części odbiorczej  (podobną do wtyczek serw).

Albo możemy wyjąć ten mostek i zwykłym kabelkiem jak od serw (z usuniętym przewodem żółtym/sygnałowym) podać zasilanie z innego źródła w zakresie 4,8 do 35V  bezpośrednio na część radiową odbiornika.

 

to może być oddzielny pakiet -wtedy nie przenoszą się wahania zasilania z serw na odbiornik (jeśli napięcie odbiornika spadnie poniżej 3,5V to link padnie i po powrocie zasilania moment trwa ponowne nawiązanie łączności),

albo od strony serw dajemy zasilanie z BEC regulatora (poprzez normalne wpięcie regulatora) a na oddzielone wejście samego odbiornika podajemy zasilanie bezpośrednio z pakietu napędowego. Wtedy część odbiorcza ma wystarczające/bez chwilowych spadków  napięcie -a telemetria sczytuje bezpośrednio napięcie pakietu głównego.

 

rys/szkic  -gniazd serw jest więcej, dla prostoty narysowałem tylko trzy...

 

 

hitec optima.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.