Skocz do zawartości

PZL-M28 Bryza


Grzesiek1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Herex kleiłem na kleju sudala 66 ten pieniący.  Grubość 2mm kryty tkanina.  Przyszedłem ze względu na wagę i późniejsze wyważenie. Herex pije ile wlejesz. Ale jest mega mocny. Jest tańszy dużo od balsy, ale za to wychodzi 3x więcej zywicy. Coś za coś:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ci dziękuję. Jak widzisz pełną przekładkę. Da się to zrobić? Myślałem o tkaninie 24g lub np. 17 wstępnie zalaminowanej na hereksie próżniowo.  Nie wiem jak się to zachowa przy układaniu łuków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pytać bardziej doświadczonych w temacie. Ale z tego co wiem to bardzo się nadaje. W próżni nie wychodzi tyle zwyicy.

Kadłuby skrzydla w modelach nie których firm to właśnie herex w próżni i tkanina. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.04.2024 o 21:43, Grzesiek1 napisał:

Witam. To moja pierwsza publikacja modelu na forum. Mam nadzieję, że dobry dział. Jak coś proszę o przeniesienie.

Chcę na samym początku powiedzieć, że nie jest to makieta,a model. Bardziej przywiązywałem uwagę do zbudowania tego stworka . Może druga będzie makietowa :)

Samolot Bryza M-28.

-rozpiętość skrzydeł 370cm

-waga ok 19kg bez paliwa (do oblotu był 1kg więcej. Troszkę schudła, a może i waga coś kaprysiła)

-silniki 2x rcgf35cm

Budowę zacząłem oczywiście od projektu w fusion360 w styczniu 2022r. Trwa to aż do teraz... Modelowany jest z rzutu bocznego i górnego. Jest to prototyp (pierwsza sztuka), błędy projektu aktualizowane na bieżąco. Elementy frezowane na mojej ALA frezarce cnc. Podwozie to też moja nauka na tokarce itp. Opony są wykonane z gumy kupionej w sklepie z "częściami do obuwia".

Konstrukcja kadłuba i centropłatu to sklejka kryta herexem i włóknem szklanym. Reszta w połowie prac przeszła na sklejkę i balsę. Ogon wykonywany był dwa razy ze względu na wyważenie .

Budowa trwa i trwa. Jestem na etapie dopasowywania gondoli i kokpitu z pilotami. Sterownik oświetlenia też mój na atmega programowany z arduino. Oświetlenie 3w, lampa w dziobie 2x3w. Kosmetyka, kosmetyka i jeszcze raz kosmetyka...

Model przed lakierowaniem wykonał kilkanaście lotów. Był ogromny stres ale lata lepiej niż cessna na 260cm :) Jak kilku kolegów z forum widziało, lata koło nogi.

Zdjęcia troszkę ją rozjaśniają.

Z tego co wiem to chyba pierwsza sztuka latająca spalinowa.

Film

 

 

20240316_223428.jpg

20240126_160724.jpg

20240126_202106.jpg

20240223_221311.jpg

20240228_180621.jpg

20240303_123942.jpg

20240303_124120.jpg

20240317_171741.jpg

FB_IMG_1709579370180.jpg

received_369920245921547.jpeg.jpg

received_417581574154987.jpeg.jpg

received_3629327350667319.jpeg.jpg

20240325_194744.jpg

 

 

W dniu 4.04.2024 o 21:16, RobRoy napisał:

LOTNISKO ZADBANE,  PIĘKNE .... ale dla doświadczonych modelarzy.

To jest szczyt górki. Jak model spadnie ... z braku odpowiedniej kontroli - poza górką - to nie widzisz gdzie. Gdzieś tam ... pod lasem ... albo w krzakach.

Byłem tam raz - i latałem z duszą na ramieniu.

Jak dla mnie - na środku - rajska plaża, a wokół - piekielne ciemności.

Musiałbym mieć w modelu "super system naprowadzania " w razie poszukiwań.

 

Pozdrowienia dla odważnych... 😉

 

 

Zgadzam się. Lotnisko jest wymagające. Kto nauczy się tu latać poleci wszędzie. Często wieje bo jest przestrzał na Babią Górę. Latanie w terenach podgórskich uczy pokory. Mimo to na naszym lotnisku latają też początkujący modelarze. Przy odpowiednim zadbaniu o początkującego adepta lotnisko jest przyjemne. Widoki są super. Towarzystwo prima sort. Klimat ok. 

W mojej opinii dużo trudniejsze jest lotnisko w GSS Żar gdzie przecież odbywały się pikniki modelarskie a i tak ludzie spokojnie dawali radę 🙂

Generalnie ekipa to doświadczeni piloci RC którzy chętnie pomagają początkującym. 

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.