Skocz do zawartości

Zdjęcia silników -


Janeczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W siedemdziesiątych latach w Modelarzu była publikowana w odcinkach pełna dokumentacja wraz z rysunkami technicznymi poszczególnych części składowych, modelarskiego silnika spalinowego z wirującym tłokiem (system Wankla). Były też chyba zdjęcia. Niestety nie pamiętam tego czy ktoś z ówczesnych modelarzy podjął się wykonania tego silnika na podstawie tej dokumentacji.

Może ktoś z kolegów ma takie wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumentacja została udostępniona przez inż. Foltyńskiego, konstruktora tegoż silniczka...nota bene jeden egzemplarz widziałem niedawno w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

post # 914 w tym wątku:

https://pfmrc.eu/index.php/topic/76502-replika-polskiego-silniczka-sim-2b-ambitny-projekt/page-46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumentacja została udostępniona przez inż. Foltyńskiego, konstruktora tegoż silniczka...nota bene jeden egzemplarz widziałem niedawno w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

post # 914 w tym wątku:

https://pfmrc.eu/index.php/topic/76502-replika-polskiego-silniczka-sim-2b-ambitny-projekt/page-46

Miałem Pawle ten silnik , wprawdzie niekompletny , ale  na bazie tej dokumentacji  udało sie go skompletować...pozostał po nim dośc ciekawy gumowy wydech .

(pogłęb  Twoje zródło IZ 5- tam go znajdziesz )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie się tu chwalą różnymi zdobyczami to i ja się pochwalę :)

Z przedostatnich zawodów przywiozłem parę silników,  i z ostatnich z Jawora także.

Jak się ma dobrych kolegów, to się ma :)

To co widać otrzymałem w prezencie i nawet przysłowiowej flaszki kolega  z Niemiec nie chciał przyjąć...

Będę się musiał jakoś w przyszłym roku zrewanżować :)

Pierwszy motorek to MOKI 6,5 S-15 PYLON wraz z pudełkiem i dokumentacją. Sztuka nówka.

A te dwa?

To może mały konkursik ogłoszę?

Kto wie co to za motorki?

Obydwa nowe z dokumentacją. W pudełkach i możliwością użycia tak w samolocie, jak i w łódce lub w autku.

Detale dodane do kompletu oryginalne fabryczne...Żaden paliwa nie wąchał :)

A.C.

 

post-197-0-72134000-1571672959_thumb.jpg

post-197-0-11460200-1571673160_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie musiał Kolega Jacek zadać trud i poszperać  troszkę w internetach...Czyż nie? :)

W sumie to tak po prawdzie nawet nie wiedziałem, że takie motorki istniały.

Kiedyś dawno temu zawodnicy z DDR pływali na tych silnikach, ale wtedy myślałem, że to jakieś samoróbki są...

A tu proszę, silnik produkowany przez VEB KOMBINAT "7 OKTOBER" i to w kilku wersjach.

Nawet pół roku gwarancji Werkzeugkombinat dawał . :)

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie musiał Kolega Jacek zadać trud i poszperać  troszkę w internetach...Czyż nie? :)

AS.C.

nie, musiałem odkopać go.... bo mam taki silnik :D  :D  :D

 

ale wzorem dla tego BWF-a 3,5 było  Dremo G 2,5ccm  ABC ( na zdjęciach poniżej ) i z tego co wiem to BWF pod koniec lat 80-tych przejęło produkcje "Dremo Modelltechnik"

No to sobie musiał Kolega Jacek zadać trud i poszperać  troszkę w internetach...Czyż nie? :)

W sumie to tak po prawdzie nawet nie wiedziałem, że takie motorki istniały.

Kiedyś dawno temu zawodnicy z DDR pływali na tych silnikach, ale wtedy myślałem, że to jakieś samoróbki są...

A tu proszę, silnik produkowany przez VEB KOMBINAT "7 OKTOBER" i to w kilku wersjach.

Nawet pół roku gwarancji Werkzeugkombinat dawał . :)

A.C.

w naszej swiadomości istniały tylko silniki ZEISSA a w DDR produkowano wiele silników na całkiem przyzwoitym poziomie , bardzo dobre były BWF 2,5  szczególnie wersja RR

post-21810-0-74912800-1571679967.jpg

post-21810-0-15937600-1571680004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Kolega Jacek pokazuje na tym zdjęciu, to jest i owszem DREMO lecz nie 2,5, ale troszkę większe bo 3,5 cm. Akurat jestem w posiadaniu identycznego, ale, że aparat został w pracy, więc zdjęcie zrobię jutro. Co do historii tych motorków, poszperam i się dowiem :)

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Kolega Jacek pokazuje na tym zdjęciu, to jest i owszem DREMO lecz nie 2,5, ale troszkę większe bo 3,5 cm. Akurat jestem w posiadaniu identycznego, ale, że aparat został w pracy, więc zdjęcie zrobię jutro. Co do historii tych motorków, poszperam i się dowiem :)

A.C.

tak to jest DREMO 3,5 Dremo 2,5 wyglada identycznie...

 żeby było ciekawiej  to do wiadomości Kolegi Andrzeja.....moje BWF  3,5 to stricte wersja wodna.... ma troszkę inna głowicę :)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, ale w źródłach,  do których udało mi się dotrzeć i które przeglądałem nie znalazłem DREMO 2,5 w takim wykonaniu. Jest ich trochę, ale tą wersję znam tylko w wykonaniu 3,5.

http://www.meca-region16.de/motoren/show.php?id=63

Na moim zdjęciu JEST wersja wodna BWF. Ten silnik powyżej na zdjęciu ma głowicę wodną. Dziwnie  wykonaną, ale to jest głowica wodna. Jest powietrzna luzem, i "autkowa"  na tym drugim silniku + te dodatki w postaci kół zębatych koła zamachowego itp

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, ale w źródłach,  do których udało mi się dotrzeć i które przeglądałem nie znalazłem DREMO 2,5 w takim wykonaniu. Jest ich trochę, ale tą wersję znam tylko w wykonaniu 3,5.

http://www.meca-region16.de/motoren/show.php?id=63

A.C.

"Reference Book of International  .15/2.5cc Model Airplane Engines" by James E. Dunkin...strona  70 # 481

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ta publikacja jest gdzieś dostępna tak,żeby można było do niej zajrzeć?

Albo, czy ktoś z kolegów ma to u siebie?

A.C.

no ja mam  :D  :D ....u siebie..

kupic mozna na  eBay-u ( amerykańskim)

 

 

odnośnie zdjęcia tych BWF-ów,  ten wodny silnik pracował z przekładnią i wydaje mi się że taka przekładnię mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny Jacku imponujesz mi zakresem wiedzy i zgromadzonych materiałów. Chciałbym po skończeniu archiwizacji materiałów otrzymanych od Antoniego Sulisza i u Ciebie na dobre zagościć w wiadomym celu. 

 

W wiadomym celu powiadasz ?     I Pawel pewnie dowiezie armenski koniaczek  ;)

Do ataku Panowie !

post-6937-0-36034300-1571687544_thumb.jpg

post-6937-0-64856700-1571687612_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.