Skocz do zawartości

Zdjęcie

Piper Cub J-3 - relacja z budowy

piper j-3 szkoleniowy budowa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 jacek_podwysocki

jacek_podwysocki
  • Modelarz
  • 21 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Jacek

Napisano 11 czerwiec 2019 - 18:04

Witajcie,

W tym roku postanowiłem, że poza lataniem modelami rc, także zbudować swój pierwszy latający model. Wybór padł na Piper'a Cub J-3.

Screen Shot 2019-06-11 at 19.05.28.png

Źródło: https://hobbystation...5-wingspan-rtf/

Model: Piper J-3 Cub

Rozpiętość skrzydeł: 1700mm

Długość modelu: 1117mm

Napęd: elektryczny (plan stworzony pod silnik spalinowy)

Plan: Załączony plik  Piper_Cub_170cm_.pdf   886,13 KB   79 Ilość pobrań

Prace rozpocząłem od konwersji przekrojów potrzebnych materiałów z cali na mm i tutaj już pojawiły się pierwsze niespodzianki. Nie wszystkie przekroje dostępne np. na rynku amerykańskim są dostępne u nas, wobec tego kilka elementów konstrukcyjnych będzie miało nieznacznie większe przekroje niż w projekcie. Dla zainteresowanych załączam ściągę do konwersji.Załączony plik  Piper_Cub_170cm_.pdf   886,13 KB   79 Ilość pobrań

Kolejnym etapem było wycięcie wszystkich elementów potrzebnych do złożenia lewego skrzydła przy pomocy elektrycznej wyrzynarki włosowej, zacząłem od żeber.

IMG_20190608_154020_1.jpg

IMG_20190608_203411_1.jpg

Wszystko szło dobrze do momentu w którym doszedłem do żebra W-3. Jak widać na projekcie, ma ono inne wycięcia na dźwigary niż pozostałe żebra oraz otwory są na zupełnie innej wysokości. Przymierzałem je do żeber W-2 i W-1, żeby ocenić, jak powinienem zmniejszyć grubość dźwigarów, żeby weszły w otwory ostatniego żebra. Na poniższym zdjęciu widać nałożone żebra W-1 i W-3 na siebie, gdzie widać, że najbardziej optymalnym umiejscowieniem mniejszego żebra (W-3) byłoby w połowie wysokości żebra W-1. Pytanie do Was, czy to jest okej? Z tego co widziałem na zdjęciach, Piper'y mają skrzydło płaskie u dołu aż do samego końca a tutaj wygląda na to, że będzie ono się zwężało.

IMG_20190610_212039.jpg

Załączony plik  Piper_Cub_170cm_.pdf   886,13 KB   79 Ilość pobrań

Pytanie nr 2: na projekcie mam informację, że przedni dźwigar ma być ze zwykłej balsy a tylny z twardej balsy. Czy bardzo zmniejszę wytrzymałość konstrukcji skrzydła stosując zwykłą balsę w obu dźwigarach? A może wystarczy większy (przedni) dźwigar zrobić z sosnowej listewki a tylny ze zwykłej balsy?

Załączone miniatury

• Screen Shot 2019-06-11 at 18.59.09.png

Załączone pliki

• 0

#2 paweln7

paweln7
  • Modelarz
  • 377 postów
  • SkądMiedziana Góra
  • Imię:Paweł

Napisano 11 czerwiec 2019 - 18:19

Witaj

Mam  25% Pipera od SIGA końcówka skrzydła unosi się do góry (Byłem sprawdzić ,zakończenie płata jest jakby przedłużeniem krawędzi natarcia w  jednej płaszczyźnie)

Dźwigary zrób jako kanapkę   listwa sosnowa -balsa -listwa sosnowa ,masy wiele nie dodasz a wytrzymałości dużo.

PS jaką wagę przewidujesz.

• 1

#3 jacek_podwysocki

jacek_podwysocki
  • Modelarz
  • 21 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 czerwiec 2019 - 18:22

Witaj

Mam  25% Pipera od SIGA końcówka skrzydła unosi się do góry (Byłem sprawdzić ,zakończenie płata jest jakby przedłużeniem krawędzi natarcia w  jednej płaszczyźnie)

Dźwigary zrób jako kanapkę   listwa sosnowa -balsa -listwa sosnowa ,masy wiele nie dodasz a wytrzymałości dużo.

PS jaką wagę przewidujesz.

Cenna podpowiedź z końcówką skrzydła, dzięki. Masz na myśli aby każdy z 2 dźwigarów składał się z 3 listewek tworzących kanapkę?

Szacunkowo będzie ok 2,5kg ale to luźna estymacja na podstawie wagi innych piper'ów w tej skali i technologii.

• 0

#4 paweln7

paweln7
  • Modelarz
  • 377 postów
  • SkądMiedziana Góra

Napisano 11 czerwiec 2019 - 18:29

. Masz na myśli aby każdy z 2 dźwigarów składał się z 3 listewek tworzących kanapkę?

Wystarczy główny

• 0

#5 merlin71

merlin71
  • Modelarz
  • 259 postów
  • SkądSzczecinek
  • Imię:Irek

Napisano 11 czerwiec 2019 - 19:47

Prace rozpocząłem od konwersji przekrojów potrzebnych materiałów z cali na mm i tutaj już pojawiły się pierwsze niespodzianki. Nie wszystkie przekroje dostępne np. na rynku amerykańskim są dostępne u nas, wobec tego kilka elementów konstrukcyjnych będzie miało nieznacznie większe przekroje niż w projekcie. Dla zainteresowanych załączam ściągę do konwersji.pdf.gif  Piper_Cub_170cm_.pdf   886,13 KB   7 Ilość pobrań

Jeśli plan był pod silnik spalinowy, a robisz pod napęd elektryczny, to mogłeś raczej niektóre elementy zrobić z cieńszych materiałów. Zyskał byś na wadze. Modele pod spalinę są budowane bardziej ciężko, z większą wytrzymałością. Pod napęd elektryczny nie potrzeba aż tak wytrzymałej konstrukcji.

• 0

#6 noker

noker

... a ile to kosztuje?

• Moderatorzy Forum
  • 1230 postów
  • GG:
  • SkądPuławy City
  • Imię:✈ Rafał

Napisano 12 czerwiec 2019 - 06:50

Przeniosłem temat do odpowiedniego działu /Konwersje spalin na elektryczne/

• 0

#7 jacek_podwysocki

jacek_podwysocki
  • Modelarz
  • 21 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 czerwiec 2019 - 14:34

paweln7, mój przedni dźwigar ma przekrój 15x5mm co by oznaczało że, aby zrobić go ze sklejki balsowo-sosnowej, musiałbym użyć 2 listewek sosnowych 1x15mm i jednej balsowej 3x15mm. Chyba zrobię ten dźwigar w całości z sosnowej listwy, bo nie znalazłem w sklepach wymiaru 1x15mm a samemu nie mam sprzętu, żeby wyciąć tak małą idealnie prostą listewkę
  • 0

#8 paweln7

paweln7
  • Modelarz
  • 377 postów
  • SkądMiedziana Góra

Napisano 13 czerwiec 2019 - 14:40

Witam

Nie w tą stronę

sosna 3x5

balsa 9x5

sosna 3x5

to wszystko w pionie.

• 0

#9 jacek_podwysocki

jacek_podwysocki
  • Modelarz
  • 21 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 czerwiec 2019 - 14:49

Czy takie wzdłużne ułożenie listewek jak proponujesz nie spowoduje, że dźwigar będzie mniej sztywny niż gdyby było jak poniżej?

sosna 1x15

balsa 3x15

sosna 1x15

• 0

#10 paweln7

paweln7
  • Modelarz
  • 377 postów
  • SkądMiedziana Góra

Napisano 13 czerwiec 2019 - 15:05

Uwierz na słowo ( nie mogę teraz znaleźć książki) abyś zobaczył słowo pisane.

• 0

#11 jacek_podwysocki

jacek_podwysocki
  • Modelarz
  • 21 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 czerwiec 2019 - 15:16

Dzięki, chciałem się tylko upewnić :) Niemniej jednak gdybyś kiedyś wpadł na ten fragment w książce, podrzuć
  • 0

#12 Tomasz

Tomasz
  • Modelarz
  • 254 postów
  • SkądRumia-Lębork
  • Imię:Tomasz

Napisano 15 czerwiec 2019 - 03:40

paweln7, mój przedni dźwigar ma przekrój 15x5mm co by oznaczało że, aby zrobić go ze sklejki balsowo-sosnowej, musiałbym użyć 2 listewek sosnowych 1x15mm i jednej balsowej 3x15mm. Chyba zrobię ten dźwigar w całości z sosnowej listwy, bo nie znalazłem w sklepach wymiaru 1x15mm a samemu nie mam sprzętu, żeby wyciąć tak małą ideal

nie prostą listewkę

Tu są takie listewki, niedawno kupowałem.

https://modelemax.pl...15x1000-mm.html

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: piper, j-3, szkoleniowy, budowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych