Jump to content

Recommended Posts

Witam zaczynam przygodę w Modelarstwie RC tak wiec liczę na wsparcie doświadczonych kolegów

Chce zacząć od wicherka 15 oczywiście pozwoliłem sobie wykonać rysunki 3D paru części, resztę będę rysował dalej w wolnym czasie  poniżej podaje załączniki może komuś kiedyś się przydadzą a może ktoś doda uwagi co powinno być poprawione załączam plik PDF z możliwością obejrzenia w 3d rysunku oraz plik STL gdyby ktoś chciał wydrukować owe części za pomocą drukarki 3D Oraz plik bazowy pozwalający na edytowanie 

Mam już wydrukowane część planów na ploterze -

Obecnie mam problem z zamówieniem listewek brak na rynku 5mm x 3mm jest tylko balsa

tez nie wiem co zamówić na pokrycie skrzydeł oraz czy są wymagane jakieś specjalne narzędzia 

Chce wykonać 2 zestawy skrzydeł z lotkami i bez (w sumie nie wiem czy jest sens ale mam takowy kaprys )

Potrzebował bym pomoc w wyborze aparatury poniżej podaje linki 

1)

2) https://www.rchubiq.eu/radiolink-aparatura-at10ii-12ch-24ghz-mode-2-telemetria-odbiornik-r12ds-modul-prm-01-kolor-pomaranczowy-p-594.html?gclid=CjwKCAjwxuuCBhATEiwAIIIz0TBJda7MBkiqFvfes3dwLCULtLpwtYK-H76BWtbjXQWvfItVvJhgMxoCItoQAvD_BwE

3) https://77hobby.pl/radiolink-at-9-mode-2-odbiornik-r9d-p-130.html

4)https://77hobby.pl/turnigy-9x-v2-mode-2-p-75.html

Na chwile obecna to tyle :)

Wicherek Skrzydło Żeberko A 1,5mm.ipt Wicherek Skrzydło Żeberko A 1,5mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko A 1,5mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko A 3mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko A 3mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja 1,5 mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja 1,5 mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja.stl Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 1,5mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 1,5mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 3mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 3mm.stl

Drogi kolego Tigo

Jedno jest pewne - wsparcia nikt Tobie na tym forum nie oszczedzi. Czesto pojawia sie w watkach tylu chetnych do wspierania, ze tego wsparcia okazuje sie czasem nawet za duzo, ze tak powiem.

Akurat watkow dotyczacych budowy Wicherkow przeroznej wielkosci i masci powstalo tutaj juz sporo, wiec zwykle wystarczy poszukac i poczytac, by znalezc odpowiedzi na wiele, czesto jeszcze nie zadanych pytan. To jako wskazowka na poczatek.

Teraz moje pytanie. Czy ten watek ma stanowic cos w rodzaju relacji budowy? Jesli tak, ogladajacy zapewne chetniej sledziliby postepy w pracy badz projektowaniu, majac mozliwosc obejrzenia najzwyklejszych fotek lub "screenshotow", a wiec plikow o dajacych sie otworzyc "byle czym" formatach,  bez koniecznosci instalowania "pluginow" celem wgladu w pliki 3D. Mnie sie po prostu nie chce instalowac dodatkowych "pluginow" tylko po to, by moc sledzic jeden watek, wiec predzej z tego ostatniego zrezygnuje. Byc moze inni koledzy odbiora to podobnie.

• Upvote 1

1 godzinę temu, mr.jaro napisał:

Mnie sie po prostu nie chce instalowac dodatkowych "pluginow" tylko po to, by moc sledzic jeden watek, wiec predzej z tego ostatniego zrezygnuje. Byc moze inni koledzy odbiora to podobnie.

Ja również podzielam stanowisko mr.jaro. Chętnie obejrzę relacje z budowy Wicherka 15 ponieważ jestem fanem Wicherków i zbudowałem już Wicherka 10 i 25. Mam już kupiony tartak Wicherka 15 i w niedalekiej przyszłości go zbuduję

Generalnie chce tu budować Wicherka i jeżeli czegoś nie będę w stanie wykonać bądź będę miał wątpliwości pytać Szanowne grono o wsparcie na bieżąco zbierać materiały aby po zakończeniu utworzyć kompletna relacje od początku do końca w innym dziale , co do załączników zacznę dorzucać zwykły rysunek 

a co do pluginow ja nigdy nic nie musiałem instalować korzystam z Adobe reader i po odpaleniu pliku trzeba wybrać opcje zaufaj po czym pozwala obejrzeć plik  

W dniu 26.03.2021 o 11:59, Rajiu Ryu napisał:

a co do pluginow ja nigdy nic nie musiałem instalować korzystam z Adobe reader i po odpaleniu pliku trzeba wybrać opcje zaufaj po czym pozwala obejrzeć plik  

Na Adobe Reader swiat sie nie konczy. Niektorzy uzywaja na przyklad Foxit Reader, ktory jest znakomicie zintegrowany z Firefox i pozwala otworzyc wiele plikow w roznych formatach, miedzy innymi normalnego Pdf-a, bez koniecznosci zapisywania go na dysku. Takie rozwiazanie ma wiele zalet i jest moim zdaniem zdecydowanie bardziej funkcjonalne od Adobe Reader, ale do otworzenia 3D pdf wymaga juz osobnego plugina.

Chcesz, zeby ludzie Tobie pomagali, to stworz im do tego warunki najprostsze z mozliwych, zamieszczajac w watkach najzwyklejsze obrazki, na przyklad w formacie jpg. Wowczas bez koniecznosci otwierania plikow (w jakim formacie by one nie byly) od razu bedzie widac, co chcesz pokazac i kazdy bedzie mogl bez zbednych "ceregieli" we wlasnym zakresie osadzic, czy zalaczone przez Ciebie pliki bez wzgledu na ich format sa warte ich otwierania.

I to szczegolnie, jesli chodzi o modele tak proste, jak Wicherek, bo akurat tutaj, jak na zlosc dla technokratow, do wyrysowania przewidzianego przez Schiera profilu plata nie trzeba koniecznie uciekac sie do techniki 3d - wystarczy cyrkiel i linijka.

• Upvote 1

12 minut temu, mr.jaro napisał:

..........nie trzeba koniecznie uciekac sie do techniki 3d - wystarczy cyrkiel i linijka

entia  non sunt multiplicanda praeter necessitatem🧐

• Upvote 1

Te piekna sentencje powinnismy pozostawic jako podsumowanie tego, co wczesniej usilowalem wytlumaczyc.

• Haha 1

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By matkos92
      Witam wszystkich, rozpoczynam budowę Wicherka 15 RC. Będzie to mój pierwszy samolot. Zawsze fascynowały mnie "zabawy" techniczne, jednak dopiero niedawno odkryłem modelarstwo zupełnie przez przypadek. Plany powstały w CADzie przerysowane z książki Pana W. Shiera, wraz z drobnymi modyfikacjami. Samolot ma być sterowany tylko za pomocą statecznika poziomego i pionowego, bez lotek. Prosty egzemplarz do nauki zachowania modelu w powietrzu. Gotowe elementy po narysowaniu zostały wycięte w sklejce balsowej 3mm. Temat założony w celu konsultacji projektu z osobami które mają na ten temat pojęcie  Pozdrawiam

Na zdjęciach budowa skrzydeł oraz nadanie kąta pochylenia skrzydła o wartości ~10st. Aktualnie drugie skrzydło w trakcie schnięcia, pierwsze ukończone.

• By artwszol
      Cześć!

Zawsze chciałem zrobić jakąś relację z budowy, ale nigdy nie miałem okazji. Może obawiałem się też reakcji bardziej doświadczonych modelarzy, ale w końcu się zdecydowałem i oto jest.
      Jakiś czas temu od kolegi dostałem kadłub razem z usterzeniem do szybowca 'rekreacyjnego', ale coś na kształt klasy F3F/F3B. Leżał chwilę, w końcu zabrałem się za projektowanie i budowę skrzydeł.

W pierwszym etapie wziąłem się za geometrię skrzydła. Kolega mówił, że skrzydełka miały rozpiętość 2,3m. Postanowiłem zrobić je jednak odrobinę większe. Zdecydowałem się na 2,5m. Cięciwę przykadłubową mam narzuconą przez kadłub, więc nie poszaleję. Chciałem zrobić skrzydła półeliptyczne lub kształtem do nich zbliżone. W ruch poszedł AutoCAD. Zaprojektowałem więc coś na kształt obrysu eliptycznego.

Nie zwracajcie uwagę na różne końcówki skrzydła, bo chciałem zostawić sobie brak zaokrąglenia, żeby mieć z czego ściągać wymiary.

W kolejnym etapie dobrałem profil skrzydła. Po wstępnej selekcji rozważyłem następujące opcje: AG24, HS1.7/9, MH32, SD7003 i SD7037. Wrzuciłem to do XFLR5. Masę modelu oszacowałem na około 1.7 kg. Znając geometrię zdefiniowałem analizę profilu typu 2 (polecam ). Wpisuje się tam dane modelu i program oblicza parametr Re.sqrt(Cl). Najwierniej oddaje zmiany charakterystyk modelu w locie i pod wpływem zmiany liczby Reynoldsa

Zdecydowałem się na wybór profilu AG24. Dlaczego? Otóż ze względu na niską krytyczną liczbę Reynoldsa i dużą doskonałość. Liczba Reynoldsa na końcówce dla krytycznego kąta natarcia wynosi 40000, gdzie cięciwa końcówki to 6cm. Krytyczna liczba Re dla profilu to około 45000 i jest najniższa wśród pozostałych profili.

Wrzuciłem wszystko, razem z geometrią, kadłubem i usterzeniem, do XFLR5. Zrobiłem szybką obwiednie obciążeń i na podstawie obliczeń programu wyeksportowałem sobie rozkład momentu gnącego wzdłuż rozpiętości. Na tej podstawie obliczyłem wymiary dźwigara i dobrałem wielkości pasów dźwigara:

Zaznaczyłem na czerwono miejsce, gdzie moment gnący jest zbyt duży jak na ten dźwigar. Nie martwię się tym, gdyż nie brałem pod uwagę wpływ pokrycia, dźwigara tylnego oraz przede wszystkim bagnetu do łączenia skrzydełek, który akurat będzie w miejscu, gdzie dźwigar 'nie domaga'.

Konstrukcja skrzydła będzie składała się z rdzenia styropianowego, pasów dźwigara, dźwigara tylnego, krawędzi natarcia oraz z balsowego pokrycia. Na to wszystko pójdzie folia.

Zabrałem się do roboty. Umówiłem się z kolegą, który ma ploter i poświęciliśmy chwilę czasu, żeby to wszystko wyciąć.

Z największymi segmentami nie było problemu. Pojawił się on z końcówkami. Drut niszczył tą najcieńszą część. Po kilku próbach i manewrach z temperaturą drutu, udało się wyciąć. Całość robi wrażenie:

Wyciąłem jeszcze sobie podkładkę pod skrzydła, żeby ich nie zwichrować podczas budowy. Po miesiącu przerwu kupiłem w końcu drewno i zrobiłem dźwigar. Najgorsze było to, że jest on stopniowany, ale łączenie nie było trudnością. Na tą chwilę zrobiłem jeden z czterech pasów dźwigara. Resztę będę robił pewnie po weekendzie.

Jak zrobię kolejne etapy to będę tu pisał. Chętnie przyjmę rady dotyczące budowy, stosowanych materiałów, klejów itp. Mimo tego, że robiłem już skrzydła identyczną metodą, to tamte miały dużo grubszy profil i były trapezowe, więc dość proste w budowie.

Pozdrawiam
    • By Tomek RC
      Witam serdecznie.
      Od pewnego czasu przymierzałem się do budowy swojego pierwszego modelu latającego. Wybór padł na WICHERKA 25RC. 
      Postanowiłem spróbować sił w modelarstwie i powrzucać parę fotek z moich zmagań. Myślę, że mogę liczyć na ciekawe porady od kolegów z większym doświadczeniem.

Na początek zakupiłem zestaw z CNC, ze sklejki balsowo lipowej:

Po 3 długich wieczorach powycinałem i wyszlifowałem wszystkie elementy:

Ze starego biurka, paru płyt i wkrętów, po małych negocjacjach z żoną, zmajstrowałem stanowisko pracy w salonie :D

Na początek zabrałem się za skrzydła. Z racji tego, że mogę pozwolić sobie na hobby gdy dzieciaki pójdą spać, zdjęcia niestety są w scenerii wieczornej:

Patent podpatrzony na stronie. Rysunek techniczny przykleiłem do biurka. Listewki sosnowe 3x5 i 3x10 za pomocą pinesek przybiłem do blatu. Następnie mogłem spokojnie zacząć sobie kleić wręgi. Klej jakiego używam to PATEX D3

Również podpatrzonym pomysłem było wzmocnienie wręgów zastrzałami:

I tu mam jedno pytanko do osób które już kleiły WICHERKI.
      Czy ostatni wręg w skrzydłach tj.ten przy kadłubie musi być prostopadle do listewek sosnowych, jak te pozostałe, czy powinien być wklejony pod kątem? Skrzydła z tego co widziałem mają lekki kąt ku górze. Poniżej fotka tego wręgu. Jeszcze ich nie wklejałem, zostawiłem na koniec

• By jacek_podwysocki
      Witajcie,

W tym roku postanowiłem, że poza lataniem modelami rc, także zbudować swój pierwszy latający model. Wybór padł na Piper'a Cub J-3.

Źródło: https://hobbystation.co.nz/fms-piper-j3-cub-v2-yellow-1410mm-55-5-wingspan-rtf/

Model: Piper J-3 Cub
      Rozpiętość skrzydeł: 1700mm
      Długość modelu: 1117mm
      Napęd: elektryczny (plan stworzony pod silnik spalinowy)
      Plan: Piper_Cub_170cm_.pdf

Prace rozpocząłem od konwersji przekrojów potrzebnych materiałów z cali na mm i tutaj już pojawiły się pierwsze niespodzianki. Nie wszystkie przekroje dostępne np. na rynku amerykańskim są dostępne u nas, wobec tego kilka elementów konstrukcyjnych będzie miało nieznacznie większe przekroje niż w projekcie. Dla zainteresowanych załączam ściągę do konwersji.Piper_Cub_170cm_.pdf

Kolejnym etapem było wycięcie wszystkich elementów potrzebnych do złożenia lewego skrzydła przy pomocy elektrycznej wyrzynarki włosowej, zacząłem od żeber.

Wszystko szło dobrze do momentu w którym doszedłem do żebra W-3. Jak widać na projekcie, ma ono inne wycięcia na dźwigary niż pozostałe żebra oraz otwory są na zupełnie innej wysokości. Przymierzałem je do żeber W-2 i W-1, żeby ocenić, jak powinienem zmniejszyć grubość dźwigarów, żeby weszły w otwory ostatniego żebra. Na poniższym zdjęciu widać nałożone żebra W-1 i W-3 na siebie, gdzie widać, że najbardziej optymalnym umiejscowieniem mniejszego żebra (W-3) byłoby w połowie wysokości żebra W-1. Pytanie do Was, czy to jest okej? Z tego co widziałem na zdjęciach, Piper'y mają skrzydło płaskie u dołu aż do samego końca a tutaj wygląda na to, że będzie ono się zwężało.

Piper_Cub_170cm_.pdf

Pytanie nr 2: na projekcie mam informację, że przedni dźwigar ma być ze zwykłej balsy a tylny z twardej balsy. Czy bardzo zmniejszę wytrzymałość konstrukcji skrzydła stosując zwykłą balsę w obu dźwigarach? A może wystarczy większy (przedni) dźwigar zrobić z sosnowej listewki a tylny ze zwykłej balsy?

metric-conversion-chart.pdf
    • By jacek_podwysocki
      Czy ktoś z Was ma plany do Wicherka 25? Najlepiej w wersji z lotkami.

Przynajmniej kilka stron z planami, które były polecane na forum, leży a jedyny plan jaki udało mi się znaleźć na pozostałych to wersja klasyczna bez lotek.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.