Jump to content

Recommended Posts

Witam wszystkich, rozpoczynam budowę Wicherka 15 RC. Będzie to mój pierwszy samolot. Zawsze fascynowały mnie "zabawy" techniczne, jednak dopiero niedawno odkryłem modelarstwo zupełnie przez przypadek. Plany powstały w CADzie przerysowane z książki Pana W. Shiera, wraz z drobnymi modyfikacjami. Samolot ma być sterowany tylko za pomocą statecznika poziomego i pionowego, bez lotek. Prosty egzemplarz do nauki zachowania modelu w powietrzu. Gotowe elementy po narysowaniu zostały wycięte w sklejce balsowej 3mm. Temat założony w celu konsultacji projektu z osobami które mają na ten temat pojęcie :) Pozdrawiam :)

Na zdjęciach budowa skrzydeł oraz nadanie kąta pochylenia skrzydła o wartości ~10st. Aktualnie drugie skrzydło w trakcie schnięcia, pierwsze ukończone.

20200425_134310.jpg

20200425_165141.jpg

20200425_202222.jpg

20200427_113108.jpg

20200427_113128.jpg

20200427_113244.jpg

Zrób lotki. Koniecznie. Schier projektował Wicherka pod koniec lat '50 zdaje się, kiedy nie było jeszcze niczego. Ani mini serw, ani dzisiejszych aparatur, więc z konieczności ograniczał sterowanie do absolutnego minimum. W dzisiejszych czasach podążanie tym śladem to modelarska aberracja. Także stosowanie schierowego profilu, który poza prostotą wykonania, nie ma żadnych innych zalet. Tzn. profil wymyślił ponoć jakiś Japończyk a Schier go pożyczył. Tak gwoli ścisłości.

• Upvote 1
  • Dzięki 1

Aktualnie aparatura którą mam, ma za mało kanałów i lotek mi nie obsłuży, a nie chcę kupować na razie nowej, stąd też między innymi taka decyzja. Jak sport mi się spodoba, to nie wykluczam nowego projektu po zakończeniu aktualnego, bardziej ambitnego, aczkolwiek na razie chciałbym zbudować to tak, jak zaplanowałem :)

To ilu kanałowa jest twoja aparatura ? Serwa lotek mozesz spiąć kablem Y 

Czyli 

1gaz

2lotki

3wysokosc

4kierunek

No właśnie też chciałem zapytać o ilość kanałów. Ile? Nie ma czterech? Bo cztery mają zdaje się wszystkie, nawet te najprostsze.

Ja myślę, że na początek można robić model bez lotek, troszkę to jednak komplikacji jest, mocowanie serw, wychylenia itp. Zawsze można kiedyś drugie skrzydło zrobić.

• Dzięki 1

Aparatura posiada 4 kanały, jednak jest uszkodzona i jeden kanał nie reaguje, reszta sprawna. Mam zrobione już skrzydła które musiałbym przerabiać oraz zainwestować w nową aparaturę, więc pozostaję przy pierwotnych założeniach. Oblatam model, może wtedy kupię coś lepszego (coś co przy okazji w przyszłości pozwoli może polać dronami) i zabiorę się za nowy projekt :)

Żyjemy w takich czasach, że nowa aparatura jest dużo, dużo tańsza niż rozbity balsiak. A jak padł kanał, to cholera wie co tam siedzi w środku.

Nie żałuj sobie, kup FlySky'a za grosze i będziesz zadowolony:
https://www.banggood.com/FlySky-FS-i6-2_4G-6CH-AFHDS-RC-Radion-Transmitter-With-FS-iA6B-Receiver-for-RC-FPV-Drone-p-983537.html?rmmds=search&ID=42482&cur_warehouse=CN

Jak nie chcesz w Chinach brać, to na Allegro też znajdziesz.

Patryk mądrze mówi. Wywal w cholerę to co masz i kup nowe radio. Także dorób lotki, to naprawdę niewielki problem. Ja na przykład, dzisiaj od rana zrobiłem i wkleiłem dwie. :)

Kolego spróbuj polatać na darmowym symulatorze modelem nie używając lotek oraz z lotkami. Po jednej takiej sesji na symulatorze siądziesz do modelu i dorobisz lotki :)

A to akurat ćwierć prawda, bo symulatory beznadziejnie symulują modele bez lotek.

Mimo tego, ze już prawie 20 lat latam RC, to nadal dużo moich modeli nie posiada lotek, dlatego że tak jest lżej, prościej, czy zwyczajnie dlatego, że wiele modeli nie potrzebuje lotek.

A czy Wicherek potrzebuje lotek?

To już pojęcia nie mam, jak powiem co myślę o Wicherku, to znowu będzie bajzel, więc nie mówię nic ;)

• Dzięki 1

Patryk wspominając nie wprost o modelach typu DLG wprowadzasz tylko więcej zamieszania w głowie autora tematu który jest zupełnie początkujący. Jako bardzo zaawansowany modelarz i konstruktor powinieneś wypowiedzieć się bardziej konstruktywnie.

3 minuty temu, karambolis8 napisał:

Patryk wspominając nie wprost o modelach typu DLG wprowadzasz tylko więcej zamieszania w głowie autora tematu który jest zupełnie początkujący. Jako bardzo zaawansowany modelarz i konstruktor powinieneś wypowiedzieć się bardziej konstruktywnie.

Ech, nie... Nie uznaję DLG bez lotek, dlatego, ze DLG bez lotek jest akurat kalekie (a zasadniczo bez klap...)

Mówię o czymś zupełnie innym.

Obecnie we flocie posiadam np. takie modele bez lotek:
http://napolskimniebie.pl/index.php/sklep/trenery/to-masz-detail

Szybowce klasy RES już pominę, bo to inna kategoria i niekoniecznie są dla początkujących.

A to co łączy oba podlinkowane modele, to to, że są absolutnie banalne w pilotażu. Są tak stabilne i tak proste w prowadzeniu, że można wziąć pierwszą lepszą osobę, dać jej nadajnik do ręki, wytłumaczyć, że jak leci na siebie, to skręca się na odwrót i już, będzie latać.

Wynika to z tego, że te modele mają tak duży zapas stateczności poprzecznej, że jak nie wiesz co robić, to nie robisz nic, a model sam wróci do poziomu.

Jeśli model o takim zapasie stateczności poprzecznej doposażysz w lotki, to będzie na nie reagować fatalnie. Tzn. będzie się to kończyć dużym ześlizgiem w zakręcie, a słabą reakcją na lotki.

Oczywiście, jak masz lotki to możesz zmniejszyć wznios i mieć model który pozwala na więcej, ale w efekcie będzie coś trudniejszego (zawsze, choć trochę) w prowadzeniu.

Istotnym zagadnieniem jest tutaj czy aż taka łatwość latania jest potrzebna w pierwszy modelu. I moim zdaniem to zależy. Jeśli uczyć się będzie nastolatek, to według mnie - nie. Daj mu symulator, cokolwiek powolnego do ręki i będzie latać w dwa dni. Z kolei jak się uczyć będzie osoba w późniejszym wieku, gdzie problemem może być np. refleks, czy orientacja przestrzenna, to raczej może być warto pójść w takiego bezlotkowego trenera.

A jeśli już mam się dalej wypowiadać, to nie jestem nigdy pewien lotek w Wicherku.

Oryginalny profil jest po prostu zły, a wznios jest duży (bo chciałem przypomnieć, że Wicherek, to wolnolotka, do której ktoś doczepił zszywaczem do papieru nieproporcjonalny system RC). W efekcie reakcja na lotki niezmodyfikowanego Wicherka, może być wyjątkowo nędzna.

Więc czy warto dorabiać? Tego już nie wiem, nie jestem pewien czy w ogóle warto robić Wicherka do nauki czegokolwiek.

• Dzięki 1

Tu jest chyba najtańsza: https://allegro.pl/oferta/flysky-fs-i6-6-kanalowy-pilot-do-modelu-samolotu-8819177148?reco_id=3367262c-8948-11ea-a17e-b02628cffba0&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

Skrzydła przerabiać w taki sposób? Mam aktualnie wznios około 10 stopni, jaki powinien być przy zastosowaniu lotek?

post-14250-0-93633900-1499762795_thumb.jpg

Tak, coś takiego.

Tylko jeszcze kwestia jakichś mocowań na serwa.

Wznios bym zalecił mały 3-4 stopnie. Jak potrafisz to rób.

Apropo aparatury. Mój pierwszy motoszybowiec elektro był na aparaturę 2 kanałową. Włącznik silnika był sterowany odpowiednim wychyleniem steru wysokości.

Na upartego można jednym kanałem odpowiednio połączyć 3 serwa - stosując dwa kable Y. Czyli lotki i ster kier. 

Wreszcie można zablokować ster kierunku i skręcać przy pomocy lotek tylko. Zakręty będą trochę dziwne ale da się.

Dodam że lotki najlepiej jak się wychylają różnicowo - w górę mocniej. Uzyskuje się to poprzez odpowiednie skosy dziegienek. (Albo przez mikser w lepszych apkach)

PS. Tak patrzę na zdjęcia, listwy dźwigara są z balsy? Powinny byś sosnowe. Ale to w planach raczej jest podane.

Tak z balsy. Czyli skrzydło i tak jest do przebudowana. To muszę poczekać na zamówienie, projekt troszkę się przedłuży :) prawdopodobnie elementy skrzydła ze sklejki się zniszczą bo poklejone są CA :(

No dzwigar główny, czyli te listwy w środku musi być mocny. Czym bliżej kadłuba tym mocniejszy. Być może w projekcie są jeszcze jakieś wzmocnienia przy kadłubie.

Możliwe że żeberka uratujesz. 

Spływ może być balsowy. 

Dobrze, że spytałeś na forum!

Jeśli sie nie uda nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi, jest jakiś model do nauki warty uwagi zamiast wicherka? Taki który można samemu zbudować i są gdzieś dostępne plany?

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Rajiu Ryu
      Witam zaczynam przygodę w Modelarstwie RC tak wiec liczę na wsparcie doświadczonych kolegów
      Chce zacząć od wicherka 15 oczywiście pozwoliłem sobie wykonać rysunki 3D paru części, resztę będę rysował dalej w wolnym czasie  poniżej podaje załączniki może komuś kiedyś się przydadzą a może ktoś doda uwagi co powinno być poprawione załączam plik PDF z możliwością obejrzenia w 3d rysunku oraz plik STL gdyby ktoś chciał wydrukować owe części za pomocą drukarki 3D Oraz plik bazowy pozwalający na edytowanie 

Mam już wydrukowane część planów na ploterze -
      Obecnie mam problem z zamówieniem listewek brak na rynku 5mm x 3mm jest tylko balsa
      tez nie wiem co zamówić na pokrycie skrzydeł oraz czy są wymagane jakieś specjalne narzędzia 
      Chce wykonać 2 zestawy skrzydeł z lotkami i bez (w sumie nie wiem czy jest sens ale mam takowy kaprys )

Potrzebował bym pomoc w wyborze aparatury poniżej podaje linki 
      1)
      2) https://www.rchubiq.eu/radiolink-aparatura-at10ii-12ch-24ghz-mode-2-telemetria-odbiornik-r12ds-modul-prm-01-kolor-pomaranczowy-p-594.html?gclid=CjwKCAjwxuuCBhATEiwAIIIz0TBJda7MBkiqFvfes3dwLCULtLpwtYK-H76BWtbjXQWvfItVvJhgMxoCItoQAvD_BwE

3) https://77hobby.pl/radiolink-at-9-mode-2-odbiornik-r9d-p-130.html

4)https://77hobby.pl/turnigy-9x-v2-mode-2-p-75.html

Na chwile obecna to tyle

Wicherek Skrzydło Żeberko A 1,5mm.ipt Wicherek Skrzydło Żeberko A 1,5mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko A 1,5mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko A 3mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko A 3mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja 1,5 mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja 1,5 mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja.stl Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 1,5mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 1,5mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 3mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 3mm.stl
    • By AKocjan
      W wyniku zaniedbania rozpoznania terenu oraz złego ustawienia względem słońca wpadłem modelem na drzewo.

• By AKocjan
      Zestawienie moich niebezpiecznych sytuacji z modelem Spitfire'a w roli głównej:

• By DjTommi
      Wspomnienie z zeszło rocznego, jesiennego latania szybowcowego w czeskich Hranicach.
      Proszę przygotować sobie coś do picia i zapraszam na seans

Pozdrawiam
      Tommi
    • By przemo
      Delikatnie rozochocony zbudowaniem czołgu zabawki a dokładnie czymś co jeździ i przy okazji da się tym sterować, dodatkowo zachęcony relacją Bartka waldi1973 na temat budowy Ziła 

postanowiłem spróbować sił w tej dziedzinie modelarstwa. Jestem kompletnie świeży, Bartek pewne rzeczy mi już wyjaśnił za co dziękuje ... Bartek dzięki

Wracając do crawlera ... dlaczego crawler ? Bo jeździ wolno (lepiej opanować coś co jeździ wolno niż coś co pomyka z 50 km/h) i potrafi pokonywać przeszkody terenowe a do tego mogę patrzeć godzinami na yotubie jak pracuje zawieszenie w tego typu modelach ... no coś pięknego

Podwozie miało być takie jak u Bartka ale po rozmowie z nim i później po przeglądnięciu recenzji na yt zdecydowałem się na chińskiego klona czyli Injore (injora) ... dla zainteresowanych link https://www.banggood.com/Metal-Frame-Chassis-For-SCX10-110-RC-Car-Vehicle-Models-Parts-With-540-Motor-p-1515463.html?rmmds=myorder
      Tańsza wersja i już mam w zestawie silnik oraz koła z oponami.

Aparaturę zamówiona Flysky fs-gt3 https://www.banggood.com/Flysky-FS-GT3C-Transmitter-Remote-Control-With-Receiver-Color-Gray-p-1068345.html?rmmds=myorder
      3 kanałowa bo ten jeden kanał będzie miał ogromne znaczenie w tym projekcie

Serwo 25 Kg https://www.banggood.com/SPT-Servo-SPT5425LV-W-25KG-90-Digital-Servo-Metal-Gear-Large-Torque-Waterproof-For-18-110-RC-Robot-Car-Boat-p-1383204.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

ESC 60A https://www.banggood.com/QuicRun-1060-Brushed-ESC-60A360A-2A5V-11_1V-RC-Car-Part-p-1096431.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Będzie założony BEC od Castel rock 10A i multiswitch 4 kanałowy podłączony do kanału właśnie 3, który jest przewidziany do sterowania oświetleniem ...
      Zasilanie 2S 4000 mah tak myślę ...
      Z części mechanicznych na chwilę obecną nie mam żadnych, wszystkie już wysłane i czekam cierpliwie na przesyłkę.

Co do zabudowy górnej ... przegrzebałem Thingiverse i wpadł  mi w oko Land Rover seria 2 https://www.thingiverse.com/thing:3776436
      w plikach brakuje zabudowy tylnej szyby ale spokojnie w komentarzach znajdzie link gdzie ją znaleźć
      Wspomniałem że ma to być wersja strażacka czyli w tym przypadku SLRR - Samochód Lekki Rozpoznawczo-Ratowniczy taki ukłon w kierunku mojej służby

Oczywiście nie taka tylko raczej coś co mi do głowy przyjdzie (zdjęcie poglądowo) ... oczywiście mrugające koguty, przednie i tylne lampy i mrugające światła awaryjne, wyciągarka ... takie są założenia.

Sprawdzając rozstaw osi w tej karoserii a w ramie od injora wyszło, że na budzie brakuje mi jakieś 56 mm ... sprawdziłem i te landki były z wydłużoną paką więc spoko, a nawet jak by nie było to też w sumie spoko bo w zasadzie te samochody i tak przez ludzi były dowolnie przerabiane tak że to i tak druga sprawa. Mechanicznie te samochody się praktycznie nie zmieniały więc możliwość mieszania części była ogromna.

Dobra ... drukuje z PLA bo miałem i trzeba było wykorzystać, szare PLA od fiberology (chyba będzie moje ulubione).
      drukuje każdy element oddzielnie albo parami w zależności od wielkości elementu i tak żeby drukarka nie chodziła non stop doby tylko do 12 godzin maksymalnie, żeby miała sobie czas odpocząć.

Tyle mam już wydrukowane i na razie nie drukuje nic, czekam na podwozie żeby upewnić się w tych brakujących 56 mm na długości karoserii.

Koguty drukowane z niebieskiego transparentnego peta, najpierw myślałem i nawet zrobiłem mały stół do wakuformy ale ostatecznie drukowane koguty tak mi spasowały że stół poczeka tam w warsztacie na kiedyś.

Znalazłem poradnik w sieci na tzw wygładzenie wydruku PLA polegający na malowaniu go żywica epoksydową ... poradnik fajny ale nie było powiedziane w nim że najlepiej nadaje się do tego żywica rzadka żeby ładnie rozpływała się po powierzchni druku. Ja miałem epidiana 52, który jest gęsty i niestety powierzchnia wyszła nie równomierna ... tym sposobem dołożyłem sobie roboty ale czas mnie nie goni bo i tak nie mam podwozia na zdjęciach widać że maska i dach są pomalowane. Maska oczywiście zdejmowana, blokada na neodymach. 

Co do kogutów ... działają prosty sposób na mryganie znalazłem koszt na allegro około 4 PLN plus przesyłka (wiadomo drożej ale ja akurat wziąłem więcej tych rzeczy po 4 PLN na wypadek jak bym popsuł i tak też się stało  )
      A tą rzeczą jest mechanizm zegara do własnej zabudowy
      Pomysł zaczerpnięty z 

a tutaj moje boje i 2 znaczące różnicę w mechanizmach ... mianowicie mamy dwa mechanizmy z tzw wskazówka sekundnika płynącą i wskazówką tykającą różnica w filmie na dole, oczywiście biorąc pod uwagę że land rover produkowany był na przełomie lat 50 i 60 to sekundnik płynący odpada raczej pasuje do czegoś nowoczesnego choć do mrugania na tykającym mechanizmie też można się przyczepić ale jest dużo lepszy wyborem. Nie jestem elektronikiem, nie za bardzo się na tym znam więc dla mnie jest to rewelacyjne rozwiązanie (choć jestem w stałym kontakcie z Wojtkiem Wojtek Sz , który zawsze służy dobrą radą . W taki sam sposób mam zamiar zrobić światła awaryjne. 

a tu film z nałożonymi kloszami kogutów 

20200410_053506.mp4  

wydrukowałem sobie skrzynie na te płytki do oświetlenia, które gdzieś tam wcisnę pod karoserie.

Między czasie co znajdę ciekawego z tzw dodatków wrzucam na drukarkę i drukuje ...
      mam już szpadel na bok paki, trapy które będą jeździć na pace w razie jak by się SLRR gdzieś zakopał
      Grilla rysowałem sam, mam już ściągnięte pliki do pilarki i siekiery ... co mi się tam jeszcze trafi czas pokarzę Drukowane na filmanencie PLA Miedzianym (ponoć jakaś wersja która zniesie więcej jak zwykłe) mam próbkę szpulę 250 gram więc testujemy

I na chwilę obecną tyle ... bez podwozia raczej nic do przodu nie popchnę ... 
      EDIT ...
      Budowa Ziła 157, która znajduje się w tym wątku.

CDN ...
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.