Skocz do zawartości

Easy Glider


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

No może określenie "strzelanie z gumy" nie jest najlepszym odpowiednikiem tej czynności ale jak to inaczej nazwać? Holowanie? Musiałby to robić jakiś inny obiekt latający, a guma tak trochę kojarzy się z procą, z której się strzela i chyba z tej analogi powstało określenie strzelania z gumy modelem szybowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 565
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam. Prowadząc rozmowy na PW ze Staszkiem stach34 doszliśmy do wniosku że opiszę tutaj w jaki sposób wykonałem zawiasy z dyskietki w swoim EG. Może któryś z kolegów wykorzysta to lub będzie to inspiracją do własnego opracowania. Wiem o tym że żadnej ,,Ameryki nie odkryłem,, jest to tylko opis mojego sposobu wykonania.Rysunki zostały wykonane bez zachowania skali, wymiary podałem w mm.

W taki sposób wyciąłem lotkę. Cięcie nr 3 wykonałem wstępnie.

7b2c842c47f9dda4med.jpg

Krawędzie odrysowałem na listwach balsowych.

ceaad42f916ccb17med.jpg

Krawędź w skrzydle nie stanowi problemu (skrzydło jest sztywne) natomiast przy lotce należy uważać na jej naturalną krzywiznę. Następnie wyznaczyłem na wstępnie obrobionych listwach środki (widać to na rysunku nr 1). Linie te należy wykonać na powierzchniach którymi te listwy będą zwrócone do siebie Skleić wg. rys nr 2.

bff6f59b6c94d7a4med.jpg

Tak wygląda zawias z dyskietki. otwory wykonałem tym wybijakiem zrobionym z jakieś igły lekarskiej. Papierem trzeba usunąć warstwę magnetyczną i jednocześnie zmatowić powierzchnię aby klej lepiej trzymał.

fd5d73425e25a41dmed.jpg

Tak prezentuje się to w całości.

60acf2eaca99aa24med.jpg

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Rok temu robiłem to sam i też pierwszy raz. W modelu sprawuje się bardzo dobrze.

Nacięcia po zawiasy robiłem takim nożykiem, bardzo dobrze do tego się nadaje. Należy tylko pamiętać wykonać je prostopadle do powierzchni listwy balsowej.

372e4dddd234b000med.jpg

Cięcie nr 3 na dokładnie wykonałem na końcu przymierzając wszystko na sucho. Wykonać je należy tak aby lotka nie wystawała poza obrys skrzydła na krawędzi spływu.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No może określenie "strzelanie z gumy" nie jest najlepszym odpowiednikiem tej czynności ale jak to inaczej nazwać? Holowanie? Musiałby to robić jakiś inny obiekt latający, a guma tak trochę kojarzy się z procą, z której się strzela i chyba z tej analogi powstało określenie strzelania z gumy modelem szybowca.

 

Ja rozgraniczyl bym te dwie sprawy (holowanie/strzelanie) biorac pod uwage inne kryterium - mianowicie nie zrodlo sily, lecz miejsce jej przylozenia. I tak:

1. Jezeli punkt jej zaczepienia lezy na przedluzeniu srodka masy modelu (konkretnie w punkcie polozonym ok. 15deg w kierunku dziobu od pionowej lini poprowadzonej przez srodek masy) to mowil bym mimo wszystko o holowaniu (tak samo jak holuje sie "dorosle" szybowce przy starcie za wyciagarka), niezaleznie czy zrodlem sily jest napieta guma, "ludź(ie)" ;) podlaczeni do modelu przez bloczek czy wyciagarka elektryczna/spalinowa.

2. Natomiast jezeli punkt zaczepienia jest przesuniety znacznie do przodu wzgledem srodka masy (o kilka cm) to mowil bym o strzale - model wtedy nabiera znacznej predkosci lecac praktycznie poziomo (na niewielkiej wysokosci) szybko mija punkt kotwiczenia gumy i dopiero po wyczepieniu i zaciagnieciu draga nabiera wysokosci - wyglada to wtedy naprawde jak strzal z procy :) Taki start ArtHobby przewidzialo miedzy innymi dla modelu Zuni. Do tego rodzaju startu nadaje sie tylko guma (jako zrodlo sily)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich zwolenników tego szybowca.Posiadam też easy-go i postanowiłem zmienić silnik ze szczotkowego na 3F i tu mam parę pytań.Chce zamontować taki silnik http://www.modelemax.pl/product_info.php?products_id=4537 i teraz nie wiem czy zostawić przekładnie która jest w modelu bo zalecane śmigło w tym zestawieniu to 12x8 i chyba będzie zbyt duże.Lub może lepiej bezpośrednie,tylko wtedy jakie śmigło?prosił bym o rade ze względu na to ze muszę odpowiedni kołpak dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czego ?

 

a/ Jeżeli masz składane śmigło coby się złożyło

 

b/ Jak masz stałe to przed lądowaniem próbujesz ustawić je poziomo (no tak prawie poziomo ) w celach nie wymagających wyjaśnienia

 

jak nie hamujesz to się obyrta ( to tak po góralsku ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę, to się podepnę pod temat, ale moje pytanie trochę z innej beki, ale związane z Easy Gliderem Pro. Mam silnik Keda A22-20L i chcę włożyć łopatki 11x6 czy nie będą za duże i silnik się będzie grzał? Chcę mieć wolny model nie tracąc na ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.