Skocz do zawartości

PZL P-11C model wycinany laserem - wersja elektryczna od strony 10


Lech Mirkiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do wiary, czyżbym pierwszy przecierał „szlak”. Kupiłem to pokrycie i jestem zafascynowany jego właściwościami. Wygląda jak bardzo cienka fizelina. Najpierw położyłem ją na zaimprowizowanym fragmencie płata jak typową japonką z tym ,że myślałem że namoczenie wodą ją napręży. Niestety skyloft się „rozciągnął” ale, że był przyklejony na obrzeżach po wyschnięciu powrócił do stanu wyjścia .Cellon jednakże go wyprężył. Efekt był zadowalający, przy okazji odkryłem, że ewentualne pęcherze lub nierówności da się naprężyć żelazkiem. Potem zastosowałem się do instrukcji producenta i z niedowierzaniem namoczyłem w wodzie SKYLOFT i położyłem na zaimpregnowany cellonem płat i przykleiłem go celonem ( dokoła). Jakie było moje zdziwienie gdy to się skleiło? Celon z wodą, rewelacja. Po wyschnięciu dostało takiego naprężenia ,że celon już nie ma tu nic do roboty poza wypełnieniem struktury pokrycia więc nie koniecznie musi to być celon . Próby wytrzymałości wypadły pozytywnie. Nie mogłem tego przebić palcem a pozostały po tej próbie dołek z łatwością zlikwidowało żelazko. Dokładne zastosowanie się do instrukcji jest jak najbardziej uzasadnione ale nie da się ukryć, że bardzo pracochłonne. Efekt końcowy może być imponujący. Dokładniejszą instrukcje niż na stronach naszych sklepów znajdziecie tu: https://www.dbproducts.com/index2.htm a przetłumaczoną na polski prześle zainteresowanym na PW. Moim zdaniem dla modeli gdzie pokrycie nie wymaga struktury płótna a wymaga malowania jest to dobre rozwiązanie.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się dziwię bo ten materiał był już opisywany przez modelarzy a teraz nikt sie nie odzywa . Był w sprzedaży równolegle do Koverallu . Nie mogę znaleźć kto o tym pisał ale na pewno już modelarze mieli z tym do czynienia .. chyba że to tylko takie tam gadanie było .

 

Ten materiał był w ofercie sklepu wysyłkowego z poznania ale nie potrafię znaleźć ich strony . wiem że produkowali jakieś modele a firma bazowała głównie na sprzedaży "pod zamówienia"

 

edit : miał to w ofercie sklep RC Hobby ale z tego co widać ich strona nie bardzo działa

http://www.rc-hobby.pl/

http://www.rc-hobby.pl/product_info.php?products_id=715

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy - w kontekście wątku o P-11C chcę zaprezentować jego młodszego brata P-24G. Model wykonany w całości z balsy, sklejek, preszpanu i innych przydatnych w modelarstwie materiałów. Jest to półmakieta o wymiarach:

-rozpiętość……………….........…1780 mm,

-długość……………………...........1230 mm,

-waga do lotu (bez paliwa)….5190 g.,

-silnik ……………..........………….TIGER 4T 91,

-serwa:

-lotki …………………2 x HS 625 MG,

-ster wysokość………..HS 625 MG,

-ster kierunku…………HS 625 MG,

-przepustnica silnika…..C 577,

-akumulator zasilający Lipo 7,4V 2S 1800 mA

Model jest przygotowany do oblotu, który nastąpi pewnie z chwilą nastania ciepełka.

Więcej informacji i zdjęć umieściłem na mojej stronie www.

Dlaczego model jest w polskich barwach - wyjaśnienie na mojej stronie www. Tak to mogło być we wrześniu 1939.

Wątek p. Lecha rozszerzam za jego zgodą - no p. Lechu - w P-11C też ma być atrapa gwiazdy. Powodzenia.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek p. Lecha rozszerzam za jego zgodą - no p. Lechu - w P-11C też ma być atrapa gwiazdy. Powodzenia.

Witam Panie Ryszardzie. :D Co prawda zaskoczył mnie Pan powyższym stwierdzeniem ale cieszę się, że pokazał Pan ten piękny model. Jak długo był budowany? i dlaczego nazwany półmakietą jeśli zawiera tak wiele szczegółów? łącznie z trójłopatowym śmigłem? Z niecierpliwością będę czekał na relację z oblotu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiam p. Leszku - modelowi jako pełnej makiecie trochę brakuje szczegółw, a te które już są to pewne uproszczenia. Model ten był zbudowany początkowo przez innego modelarza od którgo został pozyskany. W budowie popełniono dużo błędów, które wykluczały go jako latający model RC. Praktycznie wisał pod sufitem pokoju jako dekoracja i łapał kurz. Po jego pozyskaniu rozpoczęła się prawdziwa benedyktyńska modelarska praca od podstaw. Przebudowa płatowca (np. miał kąt zaklinowania płat ok. 5 stopni! :roll: , co przy konstrukcji sadowienia płata było brzemienne w skutkach, dopracowanie niektórych szczegółów, naprawa podziurawionego i powypalanego od żarówek pokrycia, wyposażenie RC itd). Problem był z uzyskaniem równowagi wzdłużnej (proszę zobaczyć na zdjęciach ilu ołowiu ma przy silniku). Niestety konstrukcja P-7, P-11 czy P-24 wymusza dość duży balast. Prace te zajęły mi około roku. W praktyce model jest gotowy do oblotu. Czekamy na wiosnę. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dawno nic nie pokazałem bo, przyznam ,miałem różny zapał do pracy przy tym modelu. Zwłaszcza,że oklejanie skyloftem nie należy do łatwych i jest pracochłonne. Już mamy wiosnę i muszę trochę przyspieszyć. Model jest już oklejony i pomalowany cellonem. Zostało malowanie ale to już po świętach. Przy tej okazji życzę wszystkim czytającym ten wątek WESOŁYCH ŚWIĄT.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Lechu jeżeli można , to proszę o tłumaczenie instrukcji do Skylofta. Co prawda skrzydełka już pokryłem i mam wrażenie, że zupełna rewelacja, chociaż początek krycia wygląda dość nieszczególnie. Mokry Skyloft nie nie wygląda zachęcająco. Dalej już tylko lepiej. Po wyschnięciu rewelacyjnie się napina, może nawet zbyt mocno/ to właśnie chcę sprawdzić/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też obawiałem sie deformacji w wyniku mocnego naprężania się skyloft-u. Poradziłem sobie w ten sposób, że w miejscach delikatnych np. stateczniki i ogon kadłuba kładłem skyloft już lekko przeschnięty tzn po zamoczeniu w wodzie kładłem go na ręcznik papierowy i odsączałem. W moim przypadku zdało to egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam WSZYSTKICH ,

Za pozwoleniem pana Lecha również zbudowałem taki model (pierwszy w życiu),

1358mm rozpiętości

 

Dołączona grafika

 

i teraz mam problem z jego wyważeniem bo nie wiem gdzie jest sc :oops: , może jakieś rady? Dodam że próbowałem zkorzystać z programu WIN_SCHWER ale coś Mi nie idzie . Pozdrawaim Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że trochę 11-stek już lata. Można by zrobić zlot miłośników tego pięknego samolotu. Jako pomysłodawca proponuję i zapraszam wszystkie 11-stki :D na piknik modelarski w Biłgoraju który odbędzie się w tym roku 10-11 lipca.

Moja jedenastka ciągle nie gotowa ale już na ostatniej "prostej" ,pomalowana, czeka na montaż.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nareszcie dobrnąłem do końca budowy. Model waży 2720g bez paliwa. Rozpiętość 1620 mm, długość 1120 mm ( z kołpakiem).Wyważył się prawidłowo bez ołowiu.Napędza go silnik OS70FS ze śmigłem 14X4, wiec mocy nie zabraknie. Teraz tylko latać :D ..i tu jest problem następujący, odwaga. Obserwuję,że z wiekiem coraz bardziej mi jej ubywa. Model budowałem ok 10 miesięcy i przyznam, że był najtrudniejszy z moich modeli które zbudowałem a nosi numer kolejny 52. Ponieważ to prototyp tzw, short kit, wymagał wielu pracochłonnych poprawek , zmian konstrukcyjnych, uproszczeń itp. W wyniku tego Marcin (konstruktor tych planów) przekonstruował ten model i mamy nadzieję,że finalna wersja jest bezbłędna, co zapewne udowodni następny "prototyp" :) . wszystkich zainteresowanych oblotem proszę o jeszcze chwilę cierpliwości. Pierwsza prezentacja nastąpi na pikniku modelarskim w Biłgoraju 9-10/07/2011 http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=41083 a oblot :?: pewnie jak zapomnę ile mnie ten model kosztował pracy :rotfl: co w moim przypadku nie potrwa długo. Tymczasem proszę wszystkich posiadaczy 11-tek o swoje spostrzeżenia jakie zdobyli w czasie lotów swoimi jedenastkami. Panie Ryszardzie jak lata P-24G? Darku, piękny model, duży,trochę zadziera, kąty czy SC?

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam -

Panie Leszku - gratulacje - piękno samo w sobie. Mój P-24G cierpliwie czeka w gotowości. Jak na razie sprawy zwodowe zdecydowanie ograniczają moje możliwości. Ale już za kilkanaście dni...kończę egzaminować studentów i w górę...

Panie Darku - jestem pełen podziwu - "jedenastka" pięknie prezentuje się w powietrzu...tylko podziwiać. Gratulacje.

Jaki macie kąt zaklinowania płata w swoich modelach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku, piękny model, duży,trochę zadziera, kąty czy SC?

dzięki skala 1,5 - 2070 RS

zadziera tak SC już mu dołożyłem 500g ale jeszcze nie latał może w tą niedziele

 

Jaki macie kąt zaklinowania płata w swoich modelach?

nie pamiętam kopyto robiłem jakieś 2 lata temu ale sprawdzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.