Skocz do zawartości

Benzyniak na metanol


bzik4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem sporo tematów o konwerski silników żarowych na benzynę ale nie znalazłem nic na temat przeróbki silnika benzynowego na metanol. Mam samolot z silnikiem 26cm i chciałbym latać nim na metanolu a to dlatego że po pierwsze benzyna śmierdzi a po drugie metanol kosztuje 3 pln/l. Chcę oczywiście pozostać przy zapłonie iskrowym. No i jaki olej i w jakich ilościach lać do metanolu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myślisz że wyjdzie Ci taniej niż na benzynie?Gotowe paliwo to nie tylko metanol i olej.

Powiedzmy że to jak to mówią "skórka za wyprawkę" ale tu bardziej chodzi o smród. Wystarczy że w zostawię wężyk po benzynie w samochodzie (jeżdżę kombi) to od razu wiadomo że byłem na lotnisku ;) Nitrometan też musi byś?

 

A ten metanol z chemicznego sklepu jest gorszej jakości niż ten wystepujący jako paliwo modelarskie.

tu akurat się z Tobą nie zgodzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że to jak to mówią "skórka za wyprawkę" ale tu bardziej chodzi o smród. Wystarczy że w zostawię wężyk po benzynie w samochodzie (jeżdżę kombi) to od razu wiadomo że byłem na lotnisku ;) Nitrometan też musi byś?

 

tu akurat się z Tobą nie zgodzę.

 

Chyba kombinujesz nie znajac wlasciwosci paliwa.

Cytat za strona elektroda.pl (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1817669.html):

"Metanol ma mniej niż połowę wartości energetycznej benzyny (benzyna 34MJ/litr, metanol 15,6MJ/litr), a to znaczy, że albo - nie zmieniając dysz w gaźniku - będziesz miał mniej niż połowę mocy, albo - po zmianie dysz na większe - będziesz miał ponad 2 razy większe zużycie przy takich samych osiągach."

 

Do metanolu dodaj jeszcze ok 20% oleju (60zl/litr EDL w Riku) i robi sie cena na poziomie 14zl/litr. Najtansze paliwo z rycyna chodzi po ok 10zl/litr. Ze wzgledu na wartosc opalowa bedziesz mial 2 x wieksze zuzycie i masz min 20zl (latanie na metanolu) vs. 6.5 zl na benzynie (wliczajac olej do mieszania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Ta jakością metanolu, to bym się nie zgodził. Kupujemy beczkę 200 kg, Natychmiast rozlewamy do mniejszych pojemników, wkładamy do szafy pancernej zamykanej... I mamy dobry metanol na czas ok 1roku, bo póżniej trzeba kupic następną beczkę :) Przynajmniej ja tak robię. i nigdy na naszym metanolu sie nie zawiodłem :) A,fakt , faktem... benzyna smierdzi :( Można kupić bezynkę bezzapachową, częsciowo, pod nazwą "ASPEN" Do kupienia w np niemieckich marketach budowlanych. Droższa jest, ale jej smród jest jeszcze do przyjęcia :rolleyes:

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

japim dlaczego miałbym lać 20% oleju skoro silnik pracując na benzynie wymaga tylko 3%? A przy zwiększonym zużyciu paliwa tego oleju faktycznie w silniku będzie więcej.

Irek M - jeden ma słuch absolutny drugi sokoli wzrok a ja mam świński węch :D

AndrzejC - opieram się na doświadczeniu, małym ale zawsze coś. Kupiłem w Riku zupę 80/20 ani moja Webra 3,5cm ani MVVS Junior 2 nie chciały na tym chodzić, a ostatnio kupiłem kilka litrów czystego metanolu, wymieszałem z rycyną i Juniorek chodzi jak marzenie :).

A może w końcu napisze ktoś kto robił przynajmniej próby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kupiłem w Riku zupę 80/20 ani moja Webra 3,5cm ani MVVS Junior 2 nie chciały na tym chodzić, a ostatnio kupiłem kilka litrów czystego metanolu, wymieszałem z rycyną i Juniorek chodzi jak marzenie :)."

 

Moja Webra nie cierpi rycyny :( 80/20 i kupuję Paliwo Sport 5% (o zawartości 18% olej klotz i 5%nitrometan.)

Kiedyś zatankowałem to 80/20 i moja Webra kopciła i krztusiła się niemiłosiernie zreszta Os podobnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem , co Panowie z tą rycyną... Może ,rzepakowego używacie? U nas w klasie STANDARD tylko i wyłącznie olej rycynowy jest używany regulaminowo, i silniki ani nie kopcą, nie krztuszą się, ani się nie psują... I możecie mi wierzyć, ze "wodne" motorki o wiele bardziej dostają w tyłek niż te powietrzne :wacko:

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Webra nie cierpi rycyny :( 80/20 i kupuję Paliwo Sport 5% (o zawartości 18% olej klotz i 5%nitrometan.)

Kiedyś zatankowałem to 80/20 i moja Webra kopciła i krztusiła się niemiłosiernie zreszta Os podobnie

 

Miałem dokładnie takie same objawy i to na silnikach które były wręcz konstruowane do pracy na takim paliwie (Webra do takich też należy), dodatkowo silniki jakie testowałem oddawały tylko 70% tego co powinny. Ale to nie z rycyną jest problem, tylko z paliwem MT 80/20, albo z jakąś jego partią. Po zastosowaniu zupy "własnego chowu" problemy ustępują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nitrometanu nie stosowałem, a silniczki ganiają jak trzeba.....kwestia odpowiedniego ustawienia stopnia sprężania w motorku się kłania.

Jeśli natomiast o zmianę paliwa chodzi, to przejście na paliwo metanolowe pozwala z motorka więcej wyciągnąć niż na benzynie, jak inaczej wytłumaczyć fakt używania metanolu np. w żużlu czy rasowych samochodach wyścigowych, nie ma jednak nic za darmo, wzrasta wtedy dosyć poważnie zużycie paliwa, co jednak korzystnie wpływa na chłodzenie silnika....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.