Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję na razie ogarnąć najprostsze rzeczy w tym radio. Czytam instrukcję https://code.google.com/p/opentx/wiki/OpenTx_FrSky_PL, załadowałem model z szablonu i próbuję znaleźć, gdzie ustawia się reversy. Ot, taka drobnostka :)


Pomocy!

Próbuję dostać się do radia kabelkiem z Win8.1.

Mam companion9x 1.52 - najnowszy - ściągnięty stąd: https://code.google.com/p/companion9x/downloads/list?can=3&q=&colspec=Filename+Summary+Uploaded+ReleaseDate+Size+DownloadCount

 

Próbuję na początek odczytać pamięć flash z radia. Proces kończy się błędem "Opening DFU capable USB device... Cannot open device". Podobnie jest oczywiście w drugą stronę. Czytam, że muszę zainstalować sterownik dla urządzenia USB, ale ten na stronie projektu jest deprecated. Gdzie znajdę najnowszy?

 

Czy ja coś robię źle?


To może odpowiem sam sobie:

1. Ściągam i instaluję Companion9x w najnowszej wersji stąd: http://www.open-tx.org/downloads.html

2. [dla Windows] Ściągam Zadig 2.1.0 w odpowiedniej wersji stąd: http://zadig.akeo.ie/

3. Uruchamiam go, options - list all devices, wybieram z listy STM32 BOOTLOADER i Reinstal driver. W tym momencie jestem w stanie flashować radio. Taranis musi być podpięty do komputera jako wyłączony

4. W companion w opcjach wybieram firmware Taranis, język PL, ewentualnie dodatkowe opcje i pobieram

5. Flashuję radio. 

6. Pobieram polskie dźwięki, też przez companion. Podłączał włączone radio i wgrywam je wprost na kartę do katalogu pl. Jeżeli go nie ma, to go tworzę.

7. Po ponownym uruchomieniu w Setupie radia wybieram polish i gada po polsku :)

 

Mam nadzieję, że komuś się przydadzą moje wypociny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja.

Ja zacząłem czytanie od polskiej wersji: https://code.google.com/p/opentx/wiki/OpenTx_FrSky_PL, która prowadzi do starej wersji zadiga, więc miałem problem czy dobrze robię. Teraz zauważyłem, że w wersji EN jest dokładnie to co napisałem.

 

Ot, prawdziwy informatyk ze mnie - instrukcję czytam gdy już nic nie działa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z "innej beczki" - czy w odbiorniku X8R skracanie przewodu jednej z anten (pomiędzy plastikową końcówką a odbiornikiem) będzie skutkowało pogorszeniem lub utratą zasięgu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

męski, ale muszę zmienić, bo jest wkurzający. 

znów muszę przeszukać wątek by znaleźć kobitkę :)

 

prosze bardzo https://www.dropbox.com/s/hj04tjexyifmu1n/pl.rar

a tam jest wiele katalogow, czego szukac? opentx-taranis-plus.bin ? z najmlodszego katalogu

i instalowac z update companion 1.99?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katalogi to daty i godziny kompilacji ...

Jak masz Taranis Plus to sciagasz plusa jak masz zwykły sciagasz zwykły.

Osobiscie sam sobie kompiluję roma.

 

 

Mam pytanie z "innej beczki" - czy w odbiorniku X8R skracanie przewodu jednej z anten (pomiędzy plastikową końcówką a odbiornikiem) będzie skutkowało pogorszeniem lub utratą zasięgu???

 

Wg mojej wiedzy nie powinno mieć żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katalogi to daty i godziny kompilacji ...

Jak masz Taranis Plus to sciagasz plusa jak masz zwykły sciagasz zwykły.

Osobiscie sam sobie kompiluję roma.

 

 

to skad wiesz jaka wersja jest w skompilowanym pliku? wg tego co mowisz to powinien byc opentx-taranis.bin tak? 

dobrze rozumiem ze mam najpierw companiona 1.99 zainstalowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim skompilowanym pliku ? - jest werjsa ostanaia bo korzystam z gita a wesję ustawień podaję w "make"

A jesli chodzi o nightbuildy to dla naszych radyjek włąsnie opentx-taranis.bin jest odpowiedni bo plusa nie ma jeszce na rynku . mają tylko developerzy.

Companion 1.99 tak warto sciagnać bo w nim są rózniece uwzglednione.

 

UWAGA !!! Najpierw nalezy zgrać ustawienia modeli bo je moze szlag trafić przy flashowaniu.

UWAGA 2 - po wgraniu nowego flasha inna jest metoda uruchamiania dostępu do radia i inna jest metoda flashowania :

włączamy radio trzymają oba trymery poziome wcisniete "do środka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano wczoraj, 19:05

Katalogi to daty i godziny kompilacji ...

Jak masz Taranis Plus to sciagasz plusa jak masz zwykły sciagasz zwykły.

Osobiscie sam sobie kompiluję roma.

 

 

MGJ, dnia 20 Maj 2014 - 16:59, napisał:snapback.png

Mam pytanie z "innej beczki" - czy w odbiorniku X8R skracanie przewodu jednej z anten (pomiędzy plastikową końcówką a odbiornikiem) będzie skutkowało pogorszeniem lub utratą zasięgu???

 

Wg mojej wiedzy nie powinno mieć żadnego znaczenia.

 

 

 

Dzięki za info - musiałem jeden z przewodów skrócić - będę testował.

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spolszczenie do Companion 1.99 gdzieś już jest czy dopiero będzie? - sorki jak przeoczyłem, choć wałkuję ten temat już n-raz.

 

Trochę się już motam w tych wersjach firmwearu; wcześniej miałem ver. 2940 z 02-02-2014 i była w PL a teraz mam ver. 1.99 z 20-05-2014 (czyli ostatnią?) w ENG + polskie komunikaty - rozumiem że na chwile obecną taki stan rzeczy jest ok?

 

Companion 1.99 jest spolszczone i jest spolszczane na bierząco -  jęzk polski powinin być dostępny w nightbuilldzie (nie testowałem) . Firmware tez ale nightbuild kompiluje tylko wersję angielską i o ile wiem w "PEŁNEJ OPCJI".

Jęsli chcesz mieć dopasownana do siebie wersję 1.99 np. bez heli czy FAI i po polsku to musisz sobie skompilować we własnym zakresie, Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne i jest dobrze opisane na opentx wiki.

 

 

Jeszcze jedno a'propos sprawdzania zasięgu radia :

 - model umieszczony w zamkniętym samochodzie

 - ja z radiem w środku domu - miedzy mna a modelem dodatkowo 2 nośne sciany.

 - stałem pod routerem wifi z mocą ustawioną na "ile się dało" - router  „AirLive N.Power”.

 - włączony "Range check"

 RSSI nie spadało poniżej 45 co uważam za wynik co najmniej dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Napisano wczoraj, 19:05

Katalogi to daty i godziny kompilacji ...

Jak masz Taranis Plus to sciagasz plusa jak masz zwykły sciagasz zwykły.

Osobiscie sam sobie kompiluję roma.

 

 

MGJ, dnia 20 Maj 2014 - 16:59, napisał:snapback.png

 

Wg mojej wiedzy nie powinno mieć żadnego znaczenia.

 

 

 

Dzięki za info - musiałem jeden z przewodów skrócić - będę testował.

 

 

 

 

 

zdaniem chyba madrzejszych ode mnie to raczej nie jest dopuszczalne, poczytaj tu:

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/39330-korkociag-spowodowany-utrata-zasiegu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny nie wolno skracać ale przewód ekranowany czy ma 10 czy 15 cm nie ma większego znaczenia - ważna jest długość anteny.

Akurat w tych odbiornikach z antenami jest ciut inaczej- nie ma anten "patykowych" - czyli odizolowanego przewodu ekranowanego o odpowiedniej długości 1/4 lub 1/2 długości fali o ile pamięć mnie nie myli, tylko są anteny PCB - nie rozbierałem więc nie wiem czy są one fraktalne czy w innym kształcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.