Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o skalibrowanie napięcia to nadal nie wiem o co chodzi. To nie jest mój nadajnik ja latam na sprawdzonych :D w których nie trzeba robić takich czarów. ;) Ponadto tego nadajnika używa kolega, który jest elektronikiem z wykształcenia i podejrzewam, że przeprowadził stosowne procedury. Ale przyznam się szczerze - na jaki gwint trzeba tu coś kalibrować. To Wy w tym momencie nie możecie latać na kilku pakietach tylko ciągle na tym samym???

 

Ja osobiście temu nadajnikowi już bym nie wierzył. Dwa różne modele, dwa różne odbiorniki, dwa różne regulatory i podejrzewam że i różne pakiety w modelu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozróżnijmy dwie sprawy.

Pierwsza to to, że ja ani nie jestem elektronikiem ani użytkownikiem tego radia. A moja wątpliwość i pytanie było czysto poznawcze, ponieważ pierwszy raz spotykam się z pojęciem kalibracji napięcia. Po co to się robi i dlaczego to trzeba robić bo w innych radiach tego się nie robi!!!! Czy jest to wada tego radia czy zaleta!!! Ale pal sześć moją niewiedzę. Mogę nadal tego nie wiedzieć bo i tak nie kupie tego radia więc darujmy sobie uszczypliwości.

 

Druga sprawa jest taka, że była zrobiona pełna kalibracja zgodnie z instrukcją obsługi. Pakiety nowe. Więc co teraz??

Czyli dalej kicha bo:

- była zrobiona kalibracja,

- jest wgrane najnowsze oprogramowanie jakie było dostępne,

- dwa różne modele,

- dwa różne odbiorniki,

- dwa różne regulatory,

- dwa różne pakiety w modelu,

- dwa różne lotniska. 

 

Jakieś pomysły?

 

Edit

PS.

Tu nie chodzi o to żeby udowadniać jeden drugiemu niewiedzę. Tu chodzi o to żeby dociec przyczyny problemu, ponieważ jesteście użytkownikami tego radia i być może Was może spotkać podobny przypadek.

Czym szybciej rozwiążemy taki problem tym będziecie więcej wiedzieć o niezawodności lub wadzie tego radia. Może przyczyna tkwi w oprogramowani, może w elektronice, może gdzieś po środku. 

Moim zdanie to Wam powinno zależeć na dotarciu do prawdy bo latacie pewnie modelami niejednokrotnie dużo droższymi od tego nadajnika.

Jak dla mnie to możecie nic nie pisać bo jeszcze raz powtórzę ja mam inny system. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad no właśnie usiłuję przez dopytywanie dociec co było przyczyną.

Martwi mnie najbardziej brak alarmu RSSI czyli sytuacja jakby :

Połączenie nadajnik -> odbiornik nie działało a zwrotna działała (telemetria) i miała na dodatek jeszcze dobry sygnał.

Tak czy inaczej dziwne.

Może zaproś pechowca do nas chętnie z nim bezpośrednio spróbuję dojść do prawdy.

 

Nie zapominajmy ze moduł WCz jest niezalezny od aparatury de facto i jedynie przysła co mu aparatura każe w jedną stronę a w druga przesyła sygnały telemetrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad no właśnie usiłuję przez dopytywanie dociec co było przyczyną.

Martwi mnie najbardziej brak alarmu RSSI czyli sytuacja jakby :

Połączenie nadajnik -> odbiornik nie działało a zwrotna działała (telemetria) i miała na dodatek jeszcze dobry sygnał.

Tak czy inaczej dziwne.

 

Dziwne i to bardzo bo w pierwszym przypadku z tego co pamiętam była włączona telemetria i nic nie zagadało, że jest nie halo.

A co do zakłóceń to niewierze w takie czary. Jeśli mielibyśmy zwalać winę na zakłócenia to moim zdaniem to radio jest do bani i niewarte uwagi, skoro jest takie podatne na zakłócenia. Nie tędy droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Jako że zostałem wywołany do tablicy - jestem właścicielem nieszczęsnych dwóch modeli

Postaram się podzielić spostrzeżeniami:

Podczas lotu Elipsoidem straciłem łączność dokładnie w momencie zaciągnięcia gazu śmigło się nie zakręciło za to usłyszałem komunikat o braku łączności z odbiornikiem

w drugim modelu przy dość dużej przelocie w dół zaciągnąłem szybko wysokość - model nie zareagował

po przeglądnięciu obu modeli nie znalazłem żadnej bezpośredniej przyczyny problemu - żadnego ewidentnie uszkodzonego elementu elektronicznego

Oba modele były w niewielkiej odległości, Elipsoid wylądował swobodnie, odruchowo w pierwszej kolejności odpiąłem akumulator ale po ponownym włączeniu model nadawał się do lotu

Anteny całe, w niezmienionym położeniu od dawna - model przelatał, jak Konrad wspomniał, już sporo godzin bez problemów (wcześniej na nadajniku Turnigy, a ostatnie kilkanaście lotów Taranisem

Przyczyny upatruję się albo problemem z nadajnikiem - ale bardziej feler tego egzemplarza a nie wadzie seryjnej (np zimny lut, pęknięta ścieżka)

albo problem z zasilaniem w modelu (kiepski akumulator przeciążony BEC ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, kalibracja w tym software jest po to, aby prawidłowo działał alarm ostrzegający o wyładowaniu baterii nadajnika. Czy jest to potrzebne, czy jest to pozostałość po TGY 9x nie wiem. 

 

Nie mam Taranisa, czekam na następną wersję, natomiast bardzo mnie interesują wszelkie problemy z odbiornikami FrSky (których używam). Wiem, że w niektórych z nich "lubią" odpadać anteny, tak więc je dodatkowo przyklejam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, kalibracja w tym software jest po to, aby prawidłowo działał alarm ostrzegający o wyładowaniu baterii nadajnika. Czy jest to potrzebne, czy jest to pozostałość po TGY 9x nie wiem. 

 

Nie mam Taranisa, czekam na następną wersję, natomiast bardzo mnie interesują wszelkie problemy z odbiornikami FrSky (których używam). Wiem, że w niektórych z nich "lubią" odpadać anteny, tak więc je dodatkowo przyklejam. 

Bartosz dzięki - o to mi właśnie chodziło. Krótko zwięźle i na temat. Zwykła informacja do celów czysto poznawczych, cenna informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne i to bardzo bo w pierwszym przypadku z tego co pamiętam była włączona telemetria i nic nie zagadało, że jest nie halo.

A co do zakłóceń to niewierze w takie czary. Jeśli mielibyśmy zwalać winę na zakłócenia to moim zdaniem to radio jest do bani i niewarte uwagi, skoro jest takie podatne na zakłócenia. Nie tędy droga.

Bardzo się mylisz i wkrótce poza pustkowiem na wioskach nie bedzie gdzie latać bo prywatne sieci mnożą się jak grzyby po deszczu .. :-( o przepisach i tym bardziej modelarzach nikt nie myśli bo nie chronią nas żadne przepisy ani normy ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że również używam tego radia, pilnie śledzę dyskusję i próbuję sobie uporządkować w głowie wszystkie fakty, mam pytanie do Piotra. Jaki to był komunikat o braku łączności? "telemetry lost" czy "RSSI's gone low" (critical).? A może ten trzeci, którego nigdy nie słyszałem, więc nie wiem dokładnie jak brzmi - dotyczący problemów z anteną nadajnika.

 

EDIT: A może masz log z feralnego lotu, z niego tęż warto by spróbować się czegoś dowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się mylisz i wkrótce poza pustkowiem na wioskach nie bedzie gdzie latać bo prywatne sieci mnożą się jak grzyby po deszczu .. :-( o przepisach i tym bardziej modelarzach nikt nie myśli bo nie chronią nas żadne przepisy ani normy ..

Być może masz rację tyle, że tam gdzie Piotrowi przydarzyły się problemy latam i ja i inni i nikt inny nie miał żadnych problemów.

Jeśli faktycznie poważnie mielibyśmy brać pod uwagę zakłócenia to wychodzi na moje, że to radio jest bardzo podatne na zakłócenia i niewarte kupna, bo sieci faktycznie jak piszesz mnożą się jak grzyby po deszczy do czego sam się przyczyniam instalując je. 

Ale załóżmy na ta chwilę, że winę na zakłócenia zwalimy na samym końcu. :)

 

Skoro jest tu paru fachowców to może w tą stronę spróbujmy pójść. Co się dzieje i jak się zachowa regulator jeśli silnik pójdzie na całą moc i wyciągnie na ułamek sekundy z pakietu tyle prądu że napięcie na ten ułamek sekundy spadnie poniżej dopuszczalnego. I czy w ogóle jest to możliwe. Nie bez powodu przecież separuje się zasilanie serw od zasilania silnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy sytuację zaniku zasilania :

Radio natychmiast drze japę : Telemetry lost, RSSI Critical.

 

Podejrzewam (tylko podejrzewam ) ze podobnie będzie w przypadku zakłócenia. Bo dla radia nie jest ważna przyczyna a zanik sygnału.

 

Ok załóżmy ze walnęło radio-moduł nadawczy i co ? ... znów radio drze mordę ze mu nie działa Telemetria, Rssi i SWR ... a z opisu wynika ze nie darło ...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy sytuację zaniku zasilania :

Radio natychmiast drze japę : Telemetry lost, RSSI Critical.

 

Podejrzewam (tylko podejrzewam ) ze podobnie będzie w przypadku zakłócenia. Bo dla radia nie jest ważna przyczyna a zanik sygnału.

 

Ok załóżmy ze walnęło radio-moduł nadawczy i co ? ... znów radio drze mordę ze mu nie działa Telemetria, Rssi i SWR ... a z opisu wynika ze nie darło ...

Powyżej napisałem, że radio zgłosiło brak komunikacji !!

 

Zastanawiam się czy przy częściowo rozładowanej baterii 3 lub 4 S i chwilowym dużym poborze prądu może na tyle spaść napięcie by BEC nie utrzymał 5V ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuację problemów z zasilaniem mogłem zaobserowować wczoraj na stole - sprawdzałem serwa do lotek do nowego modelu. Podłączyłem do odbiornika X8R, zasiliłem z regulowanego zasilacza ograniczającego prąd do około 1A - trochę za mało jak dla tych dwu średniej wielkości serw (CS 239). Przy szybkim ruchu dźwignią, co powodowało ruch obu serw, napięcie mocno spadało, więc wiem jak zachowuje się wtedy X8R i nadajnik. Łączność przerywała się na około 1 do 3 sekund traciłem kontrolę nad serwami, w odbiorniku zaczynała migać czerwona dioda. Nadajnik mówił "telemetry lost" ale nie zawsze, przy tych krótszych (1s) zanikach najwyraźniej nie zdążył - nie było żadnego komunikatu. Odbiornik "pada" przy napięciu zasilającym około 2.5V.

 

Aha, no i jak jest "telemetry lost" to już nie będzie komunikatu o RSSI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zakloceniami od wifi i innych zewnetrznych zrodel to bym nie przesadzal... Sieci wifi nam nic nie zrobia. Jesli szukalbym zaklocen to takich pochadzacych od modelu. Czy przypadkiem odbiornik lub druga antena nie byla 'przyklejona' do przewodow regulatora lub pakietu?

 

Jesli problem mialiby byc w Taranisie i pojawil sie dwukortnie, to moze uda sie trzeci raz  -  podpiac pod odbiornik tylko serwo + pakiet i przejsc sie z takim zestawem kilkaset metrow. Jesli wystapia problemy i przy okazji nie znajdziemy konretnego zrodla tych problemow (poruszac kablami, antena, itp) to sprawa czysta - odeslac na naprawe gwarancyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej napisałem, że radio zgłosiło brak komunikacji !!

 

Zastanawiam się czy przy częściowo rozładowanej baterii 3 lub 4 S i chwilowym dużym poborze prądu może na tyle spaść napięcie by BEC nie utrzymał 5V ??

W natłoku postów umknał mi Twój, Przepraszam.

 

Spróbowałbym poeksperymentowac ja pisze Rafał. Gdzieś jest babol i warto go jak najdokładniej zlokalizować. "A udało się 2x to trzeci też sie zdarzy" - słusznie prawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie apropo samego nadajnika: czy po ustawieniu anteny w pozycji horyzontalnej zgiętej pod kątem 90 stopni (czyli tak jak powinno się latać ;) ) głośnik Wam buczy? Bo u mnie tak i zastanawiam się czy tak ma być czy nie i czy można coś z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.