Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czujnik temperatury z taką biała wtyczką działa niestety tylko ze starym systemem z HUBem. HUB można podłączyć do telemetrii S-Port przez Variometr który ma do tego odpowiednie złącze.

Pozostałe czujniki S-Port z tego co wiem nie posiadają takiej opcji natomiast wszystkie je łączysz "szeregowo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z GPS'em będziesz miał trochę zabawy ... już miałem go zwracać do sklepu bo nie działał. Okazało się, że konieczna była zmiana firmware'u odbiornika oraz aparatury i chyba GPS'a, ale tego już nie pamiętam. Finalnie działa jak należy, ale włosy z głowy rwałem żeby go uruchomić ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to nie do końca jest taki wspaniały wyrób. Zawsze myslałem, że jak coś jest w katalogu firmy,  i jest oryginalne, to ma pasować do całości bez problemu. Tak jest w Graupnerze czy innej Futabie. A tu zagwozdka. Bez fachowca tematu się nie rozgryzie. Nie bardzo mi to odpowiada, ale może powoli da się to jakoś ogarnąć. Wg mnie ma działać od razu po podłączeniu. A nie działa. I to jest do kitu. Może samo radio jest oh i ah ale temat kombinacji np z GPS porażka :( Ale może się mylę?

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylisz się i też mnie to zaczęło konkretnie wkurzać. Kupiłem GPS, jaja były po całości i nawet w t9hobbysport odpuścili bo nie wiedzieli jak to rozwikłać. Zakupiłem więc kabelek do upgreadowania czujników i odbiorników i pomogło. Za szybko wypuścili na rynek wszystko co mieli a potem zaczęli wypuszczać nowe "softy" i jedno zaczęło się gryźć z innym. Masz rację - kupuję to podłączam do kupy i ma działać zamiast siedzieć nad tym tydzień czasu i kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o cenę a o to, że dziś mało który gotowy produkt jest gotowy do użytku. Przyszły czasy upgreadowania, moda na firmware'y i producenci sami się gubią. Widać to w każdej dziedzinie elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat nie ma coś za coś... Taka opcja byłaby na miejscu, gdybym sobie to radio kupił w częściach jako zestaw do samodzielnego montażu. Ale w tym przypadku producent się nie popisał. Znalazł się na szczęście bardziej w tym temacie, doświadczony zawodnik, i mi to jakoś ogarnie. Ale niesmak zostanie i radość z posiadania nowego cudnego radyjka już nie ta :rolleyes:

Czekałem na tego GPSa  z utęsknieniem, bo prędkość chciałem sprawadzac a tu "kicha" i jeszcze muszę czekać na zgranie tego do kupy :(

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakoś nie kumam Twojego problemu Andrzeju Pytałeś o czujnik temperatury - który jest ze starego systemu i masz GPSa który jest ze S-Porta - to zupełnie inne systemy telemetrii choć istnieje możliwość używania ich razem.

Przykład z innej dziedziny jak masz Forda eskorta i kupisz w sklepie firmowym lampy do mondeo to żeby nie wiem co pasować nie będą ... i wtedy do kogo należy mieć pretensje - do projektantów ze zaprojektowali dwa rożne samochody pod tą sama marką ??

 

Hmmm a kupujesz cały zestaw zainstalowany od razu w modelu czy kupujesz kolejne podzespoły które łączysz ze sobą w modelu tworząc telemetrię ?

 

W dzisiejszych czasach upgrade oprogramowania jest mniej więcej tak standardowy jak oddychanie - zadam proste pytanie który z kolegów lata nielegalnie w Polsce w tej chwili na dowolnym radiu a który dokonał po 1szy stycznia 2015 upgrade oprogramowania w odbiornikach i nadajnikach ?

 

A co do ceny dwu lub 3 krotnie wyższej np. w futabie to proszę poczytać ile lat ludzie czekają na naprawę błędów w oprogramowaniu.

 

Mnie też drażni np brak czujnika obrotów dla silników spalinowych na sporcie, dlatego kombinuje i znalazłem ciekawe rozwiązanie- kolega z innego modelarskiego forum popełnił cała telemetrię dla Taranisa przez arduino - czujniki tańsze bo nie tylko dla modelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Hmmm a kupujesz cały zestaw zainstalowany od razu w modelu czy kupujesz kolejne podzespoły które łączysz ze sobą w modelu tworząc telemetrię ?"

 

Pozwolę sobie odpowiedzieć za Andrzeja.

 

Jak kupujesz do auta dedykowany produkt i on nie pasuje to jest ok ? Auto spędzi 3 dni u mechanika by to spasować ..

 

"W dzisiejszych czasach upgrade oprogramowania jest mniej więcej tak standardowy jak oddychanie"

 

Właśnie tu jest cały problem ..

 

Jacku, wiem że lubisz dłubać programować itp. i wiesz, że ja również, ale produkt w którym od tego trzeba zacząć nie jest produktem do użytku "out of box" a nawet plug&play w przypadku Taranisa i czujników. Można być piekarzem czy grabarzem i po zakupie takiego kompletu pozostaje jedynie rozłożenie rąk bo nie nadaje się on do niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku napisałem, że jestem skromnym użytkownikiem aparatur, a nie ich programistą. Przez ostatnie 15 lat używałem Graupnerów MX22 i w zakresie ich ustawiania dawałem sobie jako tako radę, przynajmniej w zakresie, który byl mi potrzebny. Nie musiałem orientować się ani wiedzieć, że jest jakiś stary system, albo nowy.... Radio jest na rynku trzy lata a już ma jakieś systemy, które nijak do siebie pasują. Ja nie muszę się znać. Kupiłem w dobrej wierze( choć bardzo okazyjnie) i uważam, że wszystkie elementy i składowe mają ze sobą współpracować i każdy laik i dyletant radiowy, nawet taki jak ja, powinien móc to sobie bez problemu ogarnąć. A tu jak widać z postów i zadawanych pytań nawet mocno rozgarnięci w temacie koledzy mają problemy. I to jest właśnie problem. W końcu damy radę i to jakoś ogarnę, ale jak się wkurzę to sprzedam i kupię takie radio, które bez problemu da się rozpracować w jeden wieczór, a nie przez miesiąc zastanawiać się, co autor miał na myśli. Ale może już za stary jestem na te wszystkie nowinki?.  Jakby co, to mam gdzieś w szafie  poczciwą Webrę FMSI na chodzie, więc bez radia nie zostanę :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio nie ma 2ch systemów tylko jeden jeśli chodzi o telemetrię. S-Port - moduł nadawczy XJT.

Firma FRSky jest już na rynku mocno dłuzej niż 3 lata i produkowała i dalej produkuje system DJT.

 

Wcześniej był używany system telemetrii z HUBem dla DJT.

 

Teraz poszli inna droga nie jest potrzebny HUB a czujniki łączy się szeregowo - S-Port.

 

Dla osób posiadających starą telemetrię a chcących używać ich z Taranisem jest wsteczna kompatybilność zaimplementowana w wariometrze i tylko w wariometrze.

 

Sam używam takiej kombinacje ze względu właśnie na czujniki temperatury oraz obrotomierze optyczne.

 

Jednak jak pisałem wcześniej warto się zastanowić nad telemetrią na arduino i olać czujniki FrSky. Jest oprogramowanie arduino które "tłumaczy" cała zabawę.

 

P.S. Jeśli będziesz się chciał go pozbyć to mam osobę zainteresowaną :)

 

Ale proponuję cierpliwość oraz... sporo samozaparcia żeby się naumieć tego radia - jest ono zdecydowanie inne niż wszystkie pozostałe (pomijając MC 4000)  tym nie mniej po zrozumieniu jak sie je programuje ogranicza cię jedynie wyobraźnia - co sobie wymyślisz da się ustawić.

 

Na ten moment jestem w stanie zaprogramować w miarę dowolny model w około 30 minut (nie chodzi o model podstawowy)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"sporo samozaparcia żeby się naumieć tego radia"

 

Naumiałem się, ale Twoje argumenty nic się nie mają do kompatybilności aparatury z czujnikami bo o tym piszemy .. To powinno z miejsca działać a nie szukać, czytać, dopasowywać wersję softu itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jeżeli dobrze rozumiem, do tego, żeby mieć odczyt temperatury silnika muszę jeszcze dokupić wariometr. A GPSa trzeba w magiczny sposób konfigurować, zmieniając oprogramowanie wszystkiego... Pocieszające to, to nie jest ;) . Ja w sumie nie oczekuję od tego radia, nie wiadomo czego. Potrzebuję trzech mikserów, sprawdzenia rzeczywistej prędkości, obrotów i temperatury silnika spalinowego i miernika czasu pracy dla poszczególnych motorków. Wariometr może mi się przydać w przypadku kiedy nasze łódki zaczną latać :) , i choć, to często dosyć się zdarza, to nie przyszło mi do głowy, żeby sprawdzać te "loty" wariometrem :). Jacek, jakbym Cię miał we Wrocławiu, to już byś mi to radio programował, przy piwku w mojej kanciapce i może wstyd się przyznać, ale nie wiem co to jest arduino, oraz większość nazw , których tu używacie :D . Ale też MXa ustawiam sobie w jakieś 10 minut :)

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestii kompatybilności jest jeszcze taki numer: Taranisy kupowane w EU wyjęte z pudelka nie działają z odbiornikami d8... ze względu na regulacje EU... :/ o ile przeflashowanie samej aparatury do wersji nonEU nie stwarza problemu, to trzeba także przeflashowac wewnętrzny moduł xjt a do tego potrzebne są dodatkowe kabelki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, że nie trzeba kabelków do flashowania modułu nadawczego....

 

Andrzeju zdecydowanie dla Twoich celów olałbym telemetrię Taranisa i przeszedł na Telemetrię arduino - Arduino to komputer na procesorze ARM wielkości różnej - najmniejszy jest chyba pi razy oko wielkości pendrive.

 

Oprogramowanie jest napisane do tego przez kolegę innego kolegę a link znajdziesz kilka stron wcześniej w tym temacie.

 

Dlaczego to polecam - otóż dla Cibie jest to o wiele lepsze rozwiązanie bo inaczej jak będziesz mierzył np obroty silnika spalinowego w łódce  - w zasadzie brak takiego czujnika w telemetrii FRsky S-Port, Stara telemetria ma czujnik optyczny który można zastąpić czujnikiem Halla ale dalej powraca temat jak toto spiąć z S-Portem.

 

Ponieważ w najbliższym czasie planuję sklecić zestaw na adruino . jak sklecę to postaram się pomóc np. w postaci gotowego arduino do podpięcia czujników i wpięcia w system S-Port.

 

AAAAA skleroza jest jeszcze jedno rozwiązanie : http://www.alofthobbies.com/n2-minihub.html - pozwala podpinać brakujące czujniki bezpośrednio do S-Porta. HUB działa jak normalny czujnik Sport podając dane z czujników podpiętych. To by jakby rozwiązywało temat Temperatury i obrotów bez walki z oprogramowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze oprogramowanie w wersji 2.0.99 ma możliwość flaszowania modułu nadawczego z poziomu oprogramowania.

 

Wchodzisz na pliki karty , w katalogu np Firmawre masz wcześniej wgraneo programowanie modułu , klikasz i flaszujesz.

 

2.0.99 jest w wersji beta i nie wolno na nim latać !!

 

IMHO zgodnie z prawem powinieneś odbiornik D sflaszować firmware dla eurokołchozu a nie moduł nadawczy flaszować firmwarem pozakołchozowym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się nowy czujnik. Do czego go można wykorzystać ?

 

http://www.giantshark.co.uk/product/323398/air-speed-sensor-ass-100-high-precision

 

Coś im się chyba z cenami pomyliło w tym sklepie bo wszystko niemal połowę tańsze niż normalnie, ale "out of stock" i "special order".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.