Skocz do zawartości

RELACJA MX2 2200mm, budowa pierwszego modelu konstrukcyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, extra67 napisał:

Witam. Widze ze full wypas.Pozdrawiam

 

Dzięki, lubię mieć dobrze wyposażone modele.😉

4 minuty temu, cyrax_ojz napisał:

tulejki w serwie zakłada się odwrotnie rozumiem że w aluminium się nie wbiją ale nawyki potem zostają i kolejne też tak zamontujesz :)

 

https://www.promodeler.com/askJohn/Rubber-servo-mounts-done-right

Ostatnio zastanawiałem się nad tym, nawet czytałem gdzieś dyskusję na ten temat, z której nic nie wynikło. Twój link rozwiał moje wątpliwości. Super. Dzięki👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu mi zeszło ale mam zrobione drugie skrzydło.

I znowu pasuje do kadłuba idealnie , więc problem dopasowywania mi odpada , jeszcze trzeba zrobić krawędzie natarć , powycinać otwory na zawiasy, zrobić lotki, przeszlifować kadłub, kilka miejsc zaszpachlować   i mniej więcej model zbudowany.

Jeśli chodzi o czas to szału nie ma , czerwony model który wiosną rozbiłem robiłem chyba 3 miesiące , z tym juz się guzdram 4 miesiące ale za to jak widać dokładność montażu i spasowania są nieporównywalne.

Model będzie biało jasnoniebieski i może namaluję mu zęby i ślepia:D.

Z tego co wiem Krzysztof rozpoczął lifting tego modelu,  ja nim jeszcze rozpocząłem budowę zaplanowałem przeróbki tylko się nie chwaliłem , bo Mx nie ma podejścia do np extry 2,4m w kwestii zwrotności ale i jak ma mieć jak w mx stery wysokości wychylają się max 45 stopni a w extrze z 60stopni i chciałem to zmienić.

A tu ciach słyszę że Krzysztof zaprojektował nowe stateczniki i stery wysokości które się będą wychylać około 60 stopni , jeszcze jak pojawią się przyjazne w budowie lotki i statecznik pionowy z sterem kierunku to będzie niezły powiew świeżości.

No ja w każdym razie nastawiam się że w przyszłym sezonie będę bardzo intensywnie latał tym Mx-em , tyle że jak mówię budowany model będzie miał modyfikowane stateczniki poziome i wychylenia sterów zacne , model musi robić przewrót przez łeb tak sprytnie jak kuzyni w większej skali.

A to moje wypociny z minionego tygodnia

spacer.png

 

spacer.png

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Model praktycznie złożony, zostało tylko dopasować maskę, okleić, zatankować i...

Ale mam jednego babola. Po przyklejeniu garbika jest różnica między kabinką a garbem, i teraz zastanawiam się czy tak zostawić, czy dokleić pasek balsy do garba aby wyrównać z kabinką...

 

20221126_195529.jpg

20221126_215644.jpg

20221126_215653.jpg

20221126_215701.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, robert.pilot napisał:

i teraz zastanawiam się czy tak zostawić, czy dokleić pasek balsy do garba aby wyrównać z kabinką.

Ja bym dokleił , jak nic z tym nie zrobisz to będzie  raziło po oczach.

 

Nie martw się też się nie popisałem, zacząłem robić lotkę, planowałem jedną zrobić na gotowo a drugą pokazać do kamery no i zrobiłem nie ma co.

Nie drukowałem szablonu bo mi szkoda było czasu na sklejanie kartek, postanowiłem że wydrukuję miniaturę lotki na jednej kartce bo potrzebne mi są tylko odległości pomiędzy żeberkami .

Ale wydruk był tak mały że nie było widać wartości , więc je dopisałem długopisem i miałem wszystko co mi potrzeba do zrobienia tej lotki.

Kłopot w tym że na takim małym wydruku nie za bardzo było widać który koniec lotki jest którym , pech chciał że kartkę z miniaturą lotki położyłem do góry nogami i tak na niej długopisem opisałem odległości pomiędzy żeberkami.

Posklejałem żeberka ale coś mi nie pasowało , nie pasowało mi wizualnie miejsce na wzmocnienie pod dźwignie , w kiepskim miejscu wyszło gdy lotkę przyłożyłem do skrzydła , no i zaskoczyłem co źle zrobiłem , na kartce źle opisałem i według złego opisu źle wkleiłem żeberka.

Zamieniłem odległości z od największego do najmniejszego na od najmniejszego do największego.

Trudno się mówi , jutro może zaatakuję tą lotkę jeszcze raz.

14 minut temu, cyrax_ojz napisał:

powinieneś doszlifować wręge w kabinie do garba tak jak to ma Wiesiek na ostatnim zdjęciu

Ja to nawet przesadziłem , po bokach jest OK ale u samej góry zebrane jest za bogato i trzeba dokleić z 1,5mm sklejki i doszlifować do garba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cyrax_ojz napisał:

powinieneś doszlifować wręge w kabinie do garba tak jak to ma Wiesiek na ostatnim zdjęciu

Tak bym chciał ale oszklenie jest już przyklejone. Wcześniej nie sprawdziłem... wrrrr...

Godzinę temu, enter1978 napisał:

Ja bym dokleił , jak nic z tym nie zrobisz to będzie  raziło po oczach.

 

Nie martw się też się nie popisałem, zacząłem robić lotkę, planowałem jedną zrobić na gotowo a drugą pokazać do kamery no i zrobiłem nie ma co.

Nie drukowałem szablonu bo mi szkoda było czasu na sklejanie kartek, postanowiłem że wydrukuję miniaturę lotki na jednej kartce bo potrzebne mi są tylko odległości pomiędzy żeberkami .

Ale wydruk był tak mały że nie było widać wartości , więc je dopisałem długopisem i miałem wszystko co mi potrzeba do zrobienia tej lotki.

Kłopot w tym że na takim małym wydruku nie za bardzo było widać który koniec lotki jest którym , pech chciał że kartkę z miniaturą lotki położyłem do góry nogami i tak na niej długopisem opisałem odległości pomiędzy żeberkami.

Posklejałem żeberka ale coś mi nie pasowało , nie pasowało mi wizualnie miejsce na wzmocnienie pod dźwignie , w kiepskim miejscu wyszło gdy lotkę przyłożyłem do skrzydła , no i zaskoczyłem co źle zrobiłem , na kartce źle opisałem i według złego opisu źle wkleiłem żeberka.

Zamieniłem odległości z od największego do najmniejszego na od najmniejszego do największego.

Trudno się mówi , jutro może zaatakuję tą lotkę jeszcze raz.

Ja to nawet przesadziłem , po bokach jest OK ale u samej góry zebrane jest za bogato i trzeba dokleić z 1,5mm sklejki i doszlifować do garba.

To ładnie narobiłeś...😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy robiłem pierwszy raz ten model nie przypadło mi do gustu robienie lotek , ale minęło od tamtej pory trochę lat , nabrałem doświadczenia i.....  nadal nienawidzę robić tych lotek.

Tak mnie wkur....... że wolał bym zrobić skrzydło albo i dwa niz jedną lotkę.

No ale jedną lotkę którą sknociłem mam zrobioną i trzyma geometrię na każdy możliwy sposób.

Nie ma poszycia ale to bez znaczenia , jutro będzie miała:).

Z wzmocnieniami pod zawiasy chyba trochę przesadziłem.

Jeszcze jedna lotka i mam cały model , ale muszę zagęszczać ruchy z tą drugą lotką bo na dniach dotrze paczka z częściami do naprawy extry 2300 , a to może spowodować że Mx pójdzie chwilowo na bok.

spacer.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu upłynęło , ale wreszcie nagrałem budowę lotki.

I tym sposobem model zbudowany, trzeba go oszlifować , okleić i wyposażyć , ale mimo że jeszcze jest troszkę do zrobienia to teraz już będzie z górki.

Czas budowy nie był imponujący , ale też nie cisnąłem z budową bo i gdzie mi się by miało spieszyć jak model poleci dopiero kwiecień a może i maj, do puki nie będzie 15 stopni na plusie to nie wybieram się na lotnisko, więc czasu jest mnóstwo a roboty nie za wiele.

Nie wiem jak mi ta wideorelacja wyszła , ale chciałem nagrać budowę to i nagrałem.

To jest w zasadzie ostatni odcinek budowy , bo cały model jest zbudowany.

Ale cos tam jeszcze jak mówiłem na tym filmie będę nagrywał , zaczepię temat oklejania , na pewno zechcę pokazać jak ustawiam model przed oblotem, może coś na temat wyposażania nagram.

Tak że jeszcze nagrania się pojawią , ale w tej chwili to szczerze to nie wiem jak to nagrywanie będzie dalej wyglądało , co warto nagrać, co jest nie istotne.

Teraz jak już to będę nagrywał z ręki to sam nie wiem co i jak wyjdzie.

A tak wyszło nagranie z budowy lotki i wstępnego złożenia modelu.

 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 30.11.2022 o 09:38, robert.pilot napisał:

Ja akurat nie miałem problemu z lotkami, poszły gładko...

Jak tam postępy? Działasz coś ? Ty może już masz gotowy model tylko nim latać?.

Ja nie pstryknąłem ani jednego zdjęcia więc nie mam się czym pochwalić , ale powoli parłem do przodu i mam model prawie zbudowany.

Zostało kilka miejsc zaszpachlować i można oklejać.

Jedynie co to nie mam wyciętych otworów na zawiasy w lotkach i skrzydłach ale to drobiazg , a tak to jest juz wszystko zrobione , wszelkie duperele ogarnięte , gwinty nakrętki kłowe , wszystko jest już na swoim miejscu, stery na ogonie mają i zawiasy i otwory na dźwignie, nawet w statecznikach mam już zamontowane serwa z dźwigniami , do oklejania dźwignie zdemontuję ale serwa już zostały zamontowane i juz tam zostaną , w oklejaniu nie będą mi przeszkadzały.

Jedynie nie mam snapów , byłem pewny że mam że kupiłem , ale niestety sporo drobnicy kupiłem i czeka na montaż ale o snapach zapomniałem a teraz z dostępnością jakoś widzę krucho się zrobiło.

W drodze jest też materiał na nowe kolano wydechowe , kupiłem 3 małe kolanka 90 stopni , mocowanie do cylindra , i krótką prostą rurkę nie wiem po co ale w razie czego, i dostałem rachunek na 240zł z czego ponad stówka to sama wysyłka, wiosną kupowałem w tym samym niemieckim sklepie materiał na kolano do extry 91" i na dwa długie kolana do extry 2,7 i zapłaciłem coś czterysta z groszami włącznie z wysyłką , ale przyszedł cały worek rurek i kolanek , a teraz kupiłem 3 szt kształtek i zapłaciłem nie wiele mniej niż wiosną za worek takich elementów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, enter1978 napisał:

Jak tam postępy? Działasz coś ? Ty może już masz gotowy model tylko nim latać?.

Ja nie pstryknąłem ani jednego zdjęcia więc nie mam się czym pochwalić , ale powoli parłem do przodu i mam model prawie zbudowany.

Zostało kilka miejsc zaszpachlować i można oklejać.

Jedynie co to nie mam wyciętych otworów na zawiasy w lotkach i skrzydłach ale to drobiazg , a tak to jest juz wszystko zrobione , wszelkie duperele ogarnięte , gwinty nakrętki kłowe , wszystko jest już na swoim miejscu, stery na ogonie mają i zawiasy i otwory na dźwignie, nawet w statecznikach mam już zamontowane serwa z dźwigniami , do oklejania dźwignie zdemontuję ale serwa już zostały zamontowane i juz tam zostaną , w oklejaniu nie będą mi przeszkadzały.

Jedynie nie mam snapów , byłem pewny że mam że kupiłem , ale niestety sporo drobnicy kupiłem i czeka na montaż ale o snapach zapomniałem a teraz z dostępnością jakoś widzę krucho się zrobiło.

W drodze jest też materiał na nowe kolano wydechowe , kupiłem 3 małe kolanka 90 stopni , mocowanie do cylindra , i krótką prostą rurkę nie wiem po co ale w razie czego, i dostałem rachunek na 240zł z czego ponad stówka to sama wysyłka, wiosną kupowałem w tym samym niemieckim sklepie materiał na kolano do extry 91" i na dwa długie kolana do extry 2,7 i zapłaciłem coś czterysta z groszami włącznie z wysyłką , ale przyszedł cały worek rurek i kolanek , a teraz kupiłem 3 szt kształtek i zapłaciłem nie wiele mniej niż wiosną za worek takich elementów.

 

Hej. 

Model mam praktycznie gotowy. Zostało dociąć maskę pod silnik, model okleić i wmontować wyposażenie. W grudniu mam mało czasu więc robię drobne rzeczy: wtyczki, złączki, przedłużacze, itp. 

W styczniu ruszam pełną parą to mam nadzieję, że na koniec lutego model będzie gotowy.

 

20221202_201327.jpg

20221202_201324.jpg

20221202_201104.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam jeszcze jedną "wadę" konstrukcyjną, mianowicie przy listewkach w dolnej części kadłuba tych robiących kształt po obwodzie kadłuba brakuje mostków, bądź innych wręg ustalających ich kształt. Ja niestety z braku laku zastosowałem listewki chyba lipowe, nie sosnowe i po oklejaniu niestety nie utrzymały one prostoliniowości. Nic z tym już nie zrobię, tak to zostawię, jednak jeśli byłoby tam kilka sztuk więcej małych wręg nie byłoby problemu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mar_io napisał:

Ja niestety z braku laku zastosowałem listewki chyba lipowe, nie sosnowe i po oklejaniu niestety nie utrzymały one prostoliniowości.

No ja kiedys sam wycinałem listewki na pierwszy model, wyciąłem listwy z deski jesionowej lub topolowej ale do dzis nie jestem pewny które to było drzewo.

W każdym razie dawały radę , później się wyleczyłem z wycinania samemu i zacząłem kupować gotowe. I listwy sosnowe dają radę , raczej sosny folia nie odkształca.

W modelu 2,7m na te listwy od środka jeszcze się nakleja płaskowniki węglowe, gdybys pewnie wiedział że lipa będzie się poddawała to też można było jakiś rowing nakleić na listwę.

 Wydaje mi się że z tymi listwami to nie jest wada jedynie musi być zastosowane wystarczająco sztywne drewno , ale z tego co widzę to model jest w trakcie modyfikacji , które mają na celu ułatwienie budowy , bo faktycznie model jest stosunkowo tani i dobrze się nim lata o ile trzyma geometrię , ale wydaje mi się że budowa trwa za długo model jest na tyle mały i mało skomplikowany że da się go zrobić w w o połowę krótszym czasie, i budowa może być komfortowa , ale to nie są drobne modyfikacje do wprowadzenia tylko dużo rzeczy trzeba zaprojektować od nowa, więc to potrwa , ale ogon chyba juz jest narysowany nowy a przynajmniej stery wysokości i stateczniki poziome.

Ja tam sie z tym modelem nie zamierzam rozstawać, nawet jeśli ma niedociągnięcia to i tak rządzi , mam większe modele to fakt i są wspaniałe i same oh i ah , a statystycznie ani 2,7 ani 2,4 nie wykona nawet połowy nalotu tego co w przyszłym sezonie przelata ten Mx

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację nie jest to wada konstrukcyjna, stąd napisałem to słowo w cudzysłowie. Niestety moja wina, człowiek się całe życie uczy, mógłbym to przerabiać ale zostawię jak jest, na przyszłość będę już mądrzejszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Kończę odklejać swój model i zastanawiam się czy jest coś lepszego do klejenia zawiasów od żywicy?

Na czym Wy kleicie zawiasy. W elektrykach to się tam nie cackam epidian i tyle ale tutaj się zastanawiam czy nie kupić czegoś innego może mocniejszego, lepszego.?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.