Skocz do zawartości

RELACJA MX2 2200mm, budowa pierwszego modelu konstrukcyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, mar_io napisał:

Na czym Wy kleicie zawiasy. W elektrykach to się tam nie cackam epidian i tyle ale tutaj się zastanawiam czy nie kupić czegoś innego może mocniejszego, lepszego.?

Ja też mam model gotowy do oklejania , nawet juz jest w domu i czeka na folię tylko czasu na to brak.

Zawiasy zawsze wklejałem na żywicę, z tym że dobrze je zawsze zmatowiłem papierem ściernym i dość ciasno sa spasowane i raczej ciasno wchodzą w drewno , ale problemów nigdy nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę pokazać jakie barwy będzie miał model, podobny był ten model który Erwinowi sprzedałem, tylko tamten miał sporo żółtej folii no i tamten był ciemno niebieski a ten jest jasny niebieski.

Ogólnie nie chciałem się wpędzać w koszty i wykorzystuję folię którą mam, białą miałem, siwą miałem , a dokupiłem tylko 4 metry niebieskiej.

Kadłub mam już oklejony.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2022 o 10:42, enter1978 napisał:

Zawiasy zawsze wklejałem na żywicę, z tym że dobrze je zawsze zmatowiłem papierem ściernym i dość ciasno są spasowane i raczej ciasno wchodzą w drewno , ale problemów nigdy nie było.

       Dodam jeszcze, że wiele lat temu miałem problemy związane z wklejaniem zawiasów. Żywice lotnicze do laminowania mają własności penetrujące i zawias potrafił się nieodwracalnie zakleić, lub źle wkleić przy zbyt małej ilości żywicy i złym dopasowaniu szczelin.

      Problemy zniknęły po dodaniu mikrobalonu do żywicy. Wówczas żywica traci swoje własności penetrujące i po utwardzeniu zawias można  łatwo przełamać w razie potrzeby. Przy zbyt szerokim wycięciu wnęki na zawias, można naprawić swój błąd większą ilością i bardziej gęstej mieszanki do wklejenia zawiasów.

       Można zwiększyć średnicę otworów w zawiasach i wtedy zawiasy świetnie się "kołkują się". 

Proponuję wklejać zawiasy dwuetapowo: w pierwszej kolejności skrzydło i potem (po utwardzeniu) lotki. Ze statecznikami podobnie.

 

pozdrawiam Kolegów Modelarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wklejam podobnie jak Darek. Jednocześnie w skrzydło i w lotkę. To ma tę zaletę jak pisze Darek, że zawiasy ładnie się samoustawią.

Zagęszczanie żywicy można zrobić czymkolwiek. To raczej nie ma znaczenia.

Dostałem kiedyś od kolegi zmieloną bawełnę i się sprawdza. Kiedyś mieszałem żywicę z zeszlifowanym pyłem balsianym. I też było ok.

 

Jedyne co robię inaczej to że wcześniej zanim zagęszczę żywicę to smaruję rzadką żywicą otwory. To powala żywicy trochę wsiąknąć w balsę i wtedy taki zawias przeżyje do końca świata.

 

Hej

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są postępy odnośnie oklejania , mam juz kadłub i cały ogon, zostały mi jeszcze skrzydła do oklejenia, ale chyba się przeziębiłem i tak nie za bardzo sie czuję, dziś miałem naprawiać extrę 91" ale chyba odpuszczę bo chęci na cokolwiek wyparowały, a na siłe jeszcze nikt nic dobrze nie zrobił i ja ie zrobię.

spacer.png

 

spacer.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dużo łatwiej będzie ci przeszlifować rurę łączącą od zewnątrz, jeśli zeszlifujesz kilka setek to nie osłabisz jej istotnie. Jeśli wolałbyś przeszlifować rurę kompozytową od wewnatrz, to trzeba zrobić jakiś przyrząd. Ja robiłem to tak, że na rurę stalową o mniejszej średnicy naklejałem za pomocą mocnej taśmy dwustronnej (do przyklejania wykładziń) płotno ścierne 100. Dzięki dużej sztywności i wadze takiej ściernicy dawało to dobre rezultaty.

Bardzo ładne oklejenie modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mar_io napisał:

Zastanawiam się co przeszlifować duraluminiowa rurę czy pochwę z laminatu? co sądzicie?

Ja bym chyba szurnął kieszeń laminatową , aluminium to mało wdzięczny materiał do szlifowania.

Ja dzis skończyłem model, jest już cały oklejony , a i pomalowałem domek silnika żywicą i dorobiłem i wkleiłem dystanse silnika, jutro można będzie silnik przykręcić na stałe.

Kabina też gotowa , i szyba przyklejona, no teraz to już będzie z górki bo została mi sama fajna robota do zrobienia.

spacer.png

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mar_io napisał:

Chciałem Was zapytać gdzie kupujecie tak długie sprężynki do mocowania tylnego koła (orczyk) do steru kierunku? U mnie wyszło około 5cm może i więcej. ?

Nie wiem jak inni , ale ja kupiłem w markecie budowlanym Mrówka , całe pudełko sprężynek różne długości i rodzaje, dość sporo tego jest zapakowane w takim pudełeczku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.