Skocz do zawartości

RELACJA MX2 2200mm, budowa pierwszego modelu konstrukcyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Cybuch napisał:

Z tego rysunku nić nie wynika odnośnie obrazowego prawidłowego sklejania lotki.

Jutro wrzucę foty, jestem w trakcie składania lotek, są na płaskim stole pod obciążeniem, więc z dzisiejszego foto nic by nie wynikało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robert.pilot napisał:

Lotki składane na płaskim stole, dociśnięte, całość na rurkach aby konstrukcja była sztywna, wydruk 1:1.

Robiłem tak samo, też sobie drukowałem schemat w skali 1:1 i na nim układałem lotkę również na rurkach, jedynie na płaskim blacie do schnięcia dociskam tylko spływ steru do blatu.

Robert ty zaraz skończysz model, ja ze swoim jestem w ciemnej  dupie , albo nie mam czasu , albo jak mam czas to idę latać.

Ale tak popatrzyłem na te twoje lotki  trochę mnie zmotywowały i chyba idę coś podziałać z godzinkę w piwnicy przy swoim modelu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robert.pilot napisał:

Oj to tylko pozory... Teraz zaczynam urlop, wyjeżdżam na 8 dni, w październiku troszkę priorytety się pozmieniały... w listopadzie nadrobię prace...

Mi tam sie nie spieszy , model buduje dla zabawy, nie ma szans aby w tym roku poleciał , jak nie patrzeć to mam czym latać, ten model Mx-a jest mi potrzebny bo nie mam modelu szybkiego w przygotowaniu do lotu , mobilnego, którym polatam gdziekolwiek, większe modele potrzebują odpowiedniej miejscówki , a ten nie za bardzo.

Co prawda gdybym nie filmował budowy to miał bym więcej zrobione , np teraz wszystkie wzmocnienia i drobiazgi już dawno mógł bym powklejać ale nie mogę bo jak to by było przed kamerą , gdybym pokazał gotowe i posklejane , kiepska by to była budowa bo w posklejanych elementach nie wszystko by było widoczne i jasne.

Więc kolejne prace czekają aż mnie najdzie na filmowanie.

Nie jest to problemem, pogoda będzie co raz gorsza , coraz mniej będzie się latać a coraz więcej budować i serwisować, do wiosny jakoś ten model  poskładam;)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Cybuch napisał:

Skoro ta metoda się Wam sprawdza to nie ma co dalej bić piany w tym temacie

No nie wiem , też mam mieszane uczucia.

Dociśnięty sam spływ do blatu jako tako sie sprawdza.

Tyle że tutaj Robert wkleił tylko żeberka na listewkę, nic to nie zmienia i nie ma wpływu na nic , kiepsko by było gdyby to robił np na beczce , a na płaskim blacie nie ma znaczenia, bo po wyschnięciu ta konstrukcja i tak się będzie kręcić i wyginać na wszystkie strony.

Kluczowe jest jak będą przyklejone kesony , dociśnięcie konstrukcji do płaskiego blatu na całej powierzchni podczas przyklejania kesonu jest gwarancją skręconej finalnie lotki.

A to co Robert pokazał na obecnym etapie , nie jest błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Cybuch napisał:

Tak powinno być

A wyjdzie tak.

Dokładnie.

 

Tu od razu jest rozwiązanie problemu dlaczego jedne modele latają fajnie a inne byle jak, mimo że są budowane z tego samego zestawu i mają podobną wagę.

Ale to stara konstrukcja , tak był budowany velox a ten Mx odziedziczył niewygodna technikę budowania po veloxsie.

Czym nowszy projekt tym łatwiej się go buduje , extra 2,7 była następnym projektem i tu już jest wielki skok odnośnie komfortu budowania, a później była extra 2,4m to w tym modelu to juz całkowicie jest konstrukcja przemyślana i model buduje się i szybko i przyjemnie , mimo że pierwszy kontakt z zestawem przytłacza ilością części , ale dostaje się wszystko gotowe i podstawione pod nos tylko trzeba to poskładać w całość, stery robi się razem z statecznikami , odcina się ster od statecznika dopiero jak juz są kesony poprzyklejane, co gwarantuje doskonałą geometrię elementów.

Ja sam zrobiłem dwa mx-y i drugi niby latał nieźle ale pierwszy latał lepiej , nawet Erwin który odkupił ten pierwszy model i rozbił, mówił niedawno że mój lepiej lądował niż ten który odkupił od innego kolegi i obecnie go używa, domyślam się że chodzi o geometrię sterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cybuch napisał:

 

Skoro ta metoda się Wam sprawdza to nie ma co dalej bić piany w tym temacie.

Popieram i  coś dla rozluźnienia atmosfery .https://youtu.be/WJ14d83ZRKc.  MX na pewno nie " ucierpi " na swoich własnościach lotu ,a już tym bardziej w 3 D,noooo..chyba że już ktoś stara się być naprawdę perfekcjonistą,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiu,to są podstawy w budowie modelu jakich trzeba się trzymać i o ,których trzeba wiedzieć.

Że modelu nie da się wytrymować to powód jest jeden , poskręcana konstrukcja.

Moja extra lata jak po sznurku.

Tu od razu jest rozwiązanie problemu dlaczego jedne modele latają fajnie a inne byle jak, mimo że są budowane z tego samego zestawu i mają podobną wagę.cytat.

Bo budowane są troszkę na oko bez przestrzegania podstaw aerodynamiki. 

Powietrze wszystko zweryfikuje , jest bezwzględne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę problemu powiem Wam szczerze. Na sucho bez kleju składam lotkę na prętach, daje 2mm balsę pomiędzy 1 żeberko a skrzydło, potem na szpilkach ustawiam do osi "natarcie" żeberek lotki 8x8mm, chwytam je do skrzydła położonego np na blacie obojętnie można to i w powietrzu zrobić (skrzydło jest sztywne, ma kesony już się nie zwichruje). Żeberka lotki ustawiam w linii z żeberkami skrzydeł. Natarcie jest w prostej linii, pręty trzymią żeberka, na spływ daję jakiś kątownik bądź coś innego prostego, może być jakaś kwadratowa sosnowa listwa np 10x10(pod spływ) tak to chwytem na CA, poprawiam na S66a, Kesony kleje w powietrzu z dociśniętym "natarcierm" do płaskiej powierzchni i spływem, nic się nie zwichruje, płaszczyzna prosta i osiowość zachowane.  Nie trzeba ani rysunku 1:1 ani żadnego patentu z blatem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Waldibruch napisał:

Popieram i  coś dla rozluźnienia atmosfery .https://youtu.be/WJ14d83ZRKc.  MX na pewno nie " ucierpi " na swoich własnościach lotu ,a już tym bardziej w 3 D,noooo..chyba że już ktoś stara się być naprawdę perfekcjonistą,...

Róbmy swoje , popieram , ale z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o lotki zastanawiałem się, którą opcję wybrać. Na stronie https://www.facebook.com/builder.rc1 jest pokazane na podparciach, miałem obawy, że nie ustawię żeberek tak dokładnie jak wg. rysunku. Natomiast na stronie 

https://www.rc-serwis.pl/kolejny-mx2-22-ks/ pokazane jest składanie lotki na płaskim, co okazało się łatwiejsze.

3 godziny temu, Cybuch napisał:

Tak powinno być

A wyjdzie tak.

Jakoś nie dokońca trafia to do mnie. Jeżeli będziemy kleić kesony, to i tak w pozycji leżącej na płaskim stole, więc moim zdaniem nie ma różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Cybuch napisał:

Tak powinno być

A wyjdzie tak.

lotka2.png

lotka.png

Tu wcale nie chodzi o bicie piany tylko przedstawienie swoich przemyśleń (pogoda nie sprzyja lataniu) Jeżeli wszystkie żebra mają te same kąty to wyjdzie prawdopodobnie tak ....  trzeba wziąć jednak pod uwagę zmienną grubość lotki a to oznacza, że żeberka nie będą prostopadłe do podłoża tylko do rurek stabilizujących ( one nie będą równoległe do blatu) i nie należy ich na siłę "prostować". Jeżeli żeberka mają inne kąty to moje dywagacje mogą wyglądać  na "bicie piany" czego nie miałem w zamyśle....  poza tym matmę miałem dawno temu i coś mogło mi umknąć... pozdrawiam

lotka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzis niewiele myslac zabralem model i pojechalem na moje ulubione lotnisko w Radawcu. Bylo to okolo godziny 12 i o dziwo wiatru prawie nie bylo wiec byly doskonale warunki do latania. Szkoda, ze nie bylo kolegow modelarzy bo taka pogoda to rzadkosc. Nagralem filmik ale z powodu dlugiej kompresji postanowilem ja przyspieszyc kosztem jakosci za co z gory przepraszam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.