Skocz do zawartości

RELACJA MX2 2200mm, budowa pierwszego modelu konstrukcyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, mar_io napisał:

Pochwalicie się chłopaki jak macie rozwiązanie z sterowaniem kolka ogonowego?

Ja mam we wszystkich modelach śrubki mocujące snap do dźwigni steru kierunku troszke dłuższe , przewiercałem śrubkę m3 wiertłem 1mm , w otworek sprężynka i sprężynka ciągnie dźwignię kółka ogonowego.

Rozwiązanie nie sprawia najmniejszych problemów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2022 o 16:44, mar_io napisał:

Pochwalicie się chłopaki jak macie rozwiązanie z sterowaniem kolka ogonowego?

Ja u siebie mam zamiar zrobić na sprężynkach, w tym celu zrobiłem sobie orczyk z płytki węglowej, który będzie zamontowany pod sterem kierunku.

orczyk.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduje ten model ale ta budowa wcale nie jest taka łatwa, to znaczy jest łatwa ale zabiera 3 razy więcej czasu niż mogła by zajmować.

Kurcze szybko się człowiek przyzwyczaja do lepszego , i tu dokładnie tak jest , jak budowałem ten model 5 lat temu i niczego wcześniej nie zbudowałem to budowało się całkiem OK, ale jak zbudowałem model 2,7m a w szczególności model 2,4m które komfortem pracy pozamiatały , i widać że model Mx-a nie zaszkodziło by odświeżyć.

To bardzo fajny model , dość tani i mobilny , nie lata tak precyzyjnie jak 2,7m ale nie taka jest jego rola, jako model do bezstresowej nauki 3D jest bardzo dobry, ale budowa zabiera za dużo czasu.

Nadmieniłem Marcinowi ostatnio że ta konstrukcja wymaga odświeżenia , bo guzdram się z sterami wysokości tydzień o lotkach nawet nie myślę jeszcze , a te stery i lotki da się zrobić w dwa wieczory, ale muszą byc przeprojektowane na takie jak są w modelu 2,7m lub w modelu 91 cali.

No i Marcin potwierdził upierdliwość wykonania niektórych prac i jest za odświeżeniem tego modelu, ale obecnie projektant tworzy dwa zupełnie nowe modele to chyba trzeba będzie poczekać na lifting Mx-a.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mar_io napisał:

Popieram, model do momentu składania lotek i sterów wysokości, składa się na prawdę wspaniale. Niestety te elementy mogą sprawiać trudność nie doświadczonym modelarzom

I jest duże prawdopodobieństwo że stery będą zwichrowane, dlatego niektóre modele latają świetnie , a do niektórych ma się trochę do życzenia, jak ktoś pamięta to mój pierwszy model latał wspaniale , ale drugi nie był tak dobry jak pierwszy , zganiałem winę na wagę modelu , a najprawdopodobniej coś gdzieś uciekło podczas sklejania sterów.

 

32 minuty temu, kszczech napisał:

Będę wdzięczny za sugestie co by zmienić. Bo to rysowałem już kilka lat temu i mało co pamiętam

To ja pierwszy napisze jakie mam żaluzje:D.

 

1. Żeberka w stateczniku pionowym powinny mieć na natarciu dziurkę na rurkę montażową , aby nie robić go w powietrzu tylko tak jak skrzydła na dwóch rurkach , na spływie żeberka mają otwory na rurkę 10mm ustalającą statecznik na kadłubie to jedna rurka do montażu juz jest ale przydała by się możliwość włożenia drugiej rurki na natarciu.

 

2. Stateczniki poziome podobnie jak statecznik pionowy, żeberka nie mają zaprojektowanych otworków na rurkę montażową na natarciu , mają otworki na rurkę na spływie ale na spływie jak włoży się w otworki rurkę to nie ma miejsca na wzmocnienia na zawiasy, jak wkleję wzmocnienia to juz nie wejdzie rurka montażowa , otworki na rurkę na spływie trzeba przesunąć w stronę natarcia aby zmieściły się i wzmocnienia i rurka.

 

3. Stery wysokości , wykonanie natarć sterów jest upierdliwe a dla mało zaprawionego w bojach modelarza może być przygnębiające , no i poszycia na tych sterach przykleja się w powietrzu bo wzmocnienia pod zawiasy zasłaniają otworki na rurkę montażową na natarciu, tutaj otworki na natarciu sa zaprojektowane ale trzeba by je przesunąć do tyłu,  tyle że to nie rozwiąże problemu długotrwałego procesu wykonania natarcia i wzmocnień pod zawiasy.

Tutaj trzeba przeprojektować całe natarcie sterów wysokości na takie jak jest w extrze 2,34m , czyli płaska deska sklejki na natarciu od środka płaskie klocki pod wzmocnienia zawiasów , na natarcie z płaskiej sklejki przyklejać listwę trójkątną i po robocie, no i w sterze otworki na dwie rurki montażowe.

Albo całkowicie przeprojektować i ster wysokości i statecznik poziomy i zrobić je tak samo jak w extrze 2,34, czyli robi się i statecznik i ster na raz jako całość, a po przyklejeniu poszyć odcina się ster od statecznika.

 

4. Lotki, lotki to stery tego modelu o których nawet nie chce mi się myśleć a co dopiero je zrobić, są długie i robione w powietrzu więc raczej łatwo je zrobić krzywe, tutaj ta sama historia co w sterach wysokości takie same czasochłonne natarcia tylko z 3 razy dłuższe , po wklejeniu wzmocnień pod zawiasy zostają zasłonięte otworki na rurkę montażową a natarciu.

Tutaj trzeba przerobić natarcie na płaskie tak jak w extrze 2,34 czy 2,70  że dopiero po przyklejeniu poszycia przykleja się trójkątną listwę na natarciu, i trzeba żeby w żeberkach były otworki na dwie rurki montażowe żeby poszycia przyklejać na sterze który leży na rurkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydła się fajnie robi, jutro mam w planie zdjąć je z rur i zrobić przymiarkę do kadłuba , bo robię na oko i na stole, i żeberko przykadłubowe wkleiłem na stałe bez przymiarek, jutro się okaże jakie szpary będę miał przy kadłubie do uzupełnienia:).

spacer.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, extra67 napisał:

Witam.Jestem ciekaw jak wyjdzie zeberko przykadlubowe.Ja osobiscie przyklejalem zeberko przykadlubowe gdy platy byly zamontowane na rurach nosnych w kadlubie

A ja zrobiłem tak jak powiedziałem na filmie, i wkleiłem żeberko przykadłubowe na stałe na stole, dziś odciąłem nadmiar listew sosnowych, wstawiłem na sucho kieszeń laminatową i zamontowałem skrzydło na kadłubie.

Ale miałem minę jak zobaczyłem jak pasuje do kadłuba , jest idealnie i w żadnym miejscu nic nie trzeba korygować.

spacer.png

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kszczech napisał:

Robert, popraw to natarcie skrzydla. Umieszczalem gzieś rysunek jak ma być. 

Parę mm zeszlifuj jeszcze.

 

Lepiej zeszlifowac za duzo niz ma być zeszlifowane za mało. 

 

Hej

 

A i jak mogę prosić to pokaż jak jest na końcówce skrzydla.

Tak Krzysiek, wiem. Wczoraj trzy godziny poświęciłem na zdzieranie naddatków, więc nie miałem już ochoty wyprofilować natarcia tak jak ma być. 

Końcówka skrzydła to na razie "pokraka"😉😁...

 

20221106_101308.jpg

20221106_101524.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.