Skocz do zawartości

RELACJA MX2 2200mm, budowa pierwszego modelu konstrukcyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

Oops , Raczej jak nie znajdę węglowej to poszukam aluminiowej PA6 ,

Mam dziwne przeczucie że rura która podesłał Grzegorz , może być z mocnego materiału, przynajmniej cena sugeruje że ta rura to nie pierwsze lepsze aluminium.

Chciałem zadzwonić do sklepu i się zapytać , ale nim się obejrzałem to sklep był juz zamknięty i nikt nie odbierał.

Spróbuję jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieśku, ja podałem ją jako alternatywę do węgla widząc, że są braki węglowych i pisząc, że ja bym chyba taką wziął ale to bardziej ze względu na cenę.

W opisie stoi, że jest to dural czyli nie zwykła aluminiowa ale jakiej klasy tego nie wiem, trzeba by zadzwonić i dopytać, zwykłe alu podobno bardzo łatwo się wygina.

Dural ma jedną wadę, brudzi, łapy czarne po montażu i demontażu modelu no ale coś za coś.

 

Edit:

Znalazłem jeszcze rurę duralową u Grzegorza w Nastiku http://www.nastik.pl/rurka-duralowa-cienkoscienna-28x1-p-4039.html na zdjęciu jest jakaś taka czarna więc może nie będzie brudziła jak goła rura, niestety sklep zamknięty do 17.08 - urlop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówię tą z modelemax, tylko jak wrócę z pracy , bo chce sobie od razu zamówić rurki na stabilizację skrzydła ,a nie pamiętam jakiej średnicy ma byc tam rurka.

Jak wrócę to sprawdzę wymiary i jeszcze dziś zrobię zamówienie, tak że w tym tygodniu będę miał rurę i będę mógł się zabrać za robienie kieszeni kartonowych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówię tą z modelemax, tylko jak wrócę z pracy , bo chce sobie od razu zamówić rurki na stabilizację skrzydła ,a nie pamiętam jakiej średnicy ma byc tam rurka.

Jak wrócę to sprawdzę wymiary i jeszcze dziś zrobię zamówienie, tak że w tym tygodniu będę miał rurę i będę mógł się zabrać za robienie kieszeni kartonowych. :)

Kup sobie jeszcze kawałek rękawa szklanego , rurkę obwiń papierem do pieczenia i na to rękaw szklany plus epidjan i masz koszulkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś do carboncenter bo Marcin podesłał mi do nich link z rurą węglową 28mm za około 170zł.

Ale człowiek który ze mną rozmawiał powiedział że ta rura jest słaba bo jest to( jakaś tam wersja nie pamiętam dokładnie jak to nazwał) mniej więcej chodziło o to że jest to rura budżetowa i powiedział że duralowa bedzie od niej i wytrzymalsza i sztywniejsza.

Rura węglowa która będzie i mocna i sztywna i lekka kosztuje prawie 250zł i tą polecał.

Więc ja po długim namyśle zamówiłem jednak rurę duralową z modelemax , wziąłem przy okazji rękaw szklany, nie wiem czy coś z niego zrobię, bo największy był na rurę od 10 do 25mm , ale że kosztował 3zł to go wziąłem.

No i po za tym zamówiłem 10 desek balsy , bo tyle razy poprawiałem stateczniki , prułem i od nowa pokrywałem balsą, że została mi jedna deska na stanie :).

Jak pewnie w piątek przyjdzie paczka to znowu zacznę coś dłubać przy modelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jednak wykonam kieszenie kartonowe.

Dziś przyszła paczka z rurą duralową 28mm i rękawem na rurę 25mm.

Niby rękaw dał sie naciągnąć na rurę , ale słabo to wygląda, na większości rury siatka wygląda nieźle, ale są miejsca że siatki praktycznie niema, a miejsc takich jest tyle że jak po wykonaniu z niej rury zechcę ominąć miejsca gdzie są ubytki siatki to zbraknie mi tej rury.

Spróbuję wykonać kieszenie z kartonu, a jak mi nie wyjdą , to zamówię w sklepie gotową już zrobiona rurę.

A tak po za tym przyszła dziś do mnie reszta modelu :) .

Maskę już mam, a dziś przyszła kabina, garb i dźwignie, czyli mam juz wszystko, trzeba tylko poskładać model :) .

Po niedzieli już będę trochę wieczorami przysiadywał przy modelu, w najbliższym czasie zamieszczę dokładne zdjęcia złożonego na rurach skrzydła , aby się dowiedzieć czy dobrze to złożyłem , czy wszystko co ma być, to jest na swoim miejscu , aby uniknąć rozbierania sklejonego skrzydła jak to miało miejsce ze sterami :)

 

871ba2b493ec3c26.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jeszcze nie zabieram się za skrzydło bo jeszcze nie skończyłem walki z kadłubem.

Od wczoraj walczę z garbem, i o ile pokrycie balsą styropianu było łatwe, o tyle wycięcie otworu na statecznik pionowy, wcale łatwe nie było.

Kombinowałem jak to zrobić , rysowałem mniej więcej kształt statecznika , ale słabo mi to szło.

Wyciąłem mniej więcej kształt statecznika , ale mniejszy niż trzeba , tak aby zobaczyć jak to wyjdzie.

I wyszło nie za ciekawie , otwór na tyle źle wyglądał że gdybym go wyciął już na miarę to był by nie do zakceptowania, na szczęście otwór wyciąłem węższy niż jest potrzebny więc miałem zapas materiału.

Ale widząc jak mi to wycinanie wychodzi , wiedziałem że jak wytnę otwór na miarę , to mój nowy garb będzie sie nadawał tylko do śmietnika.

Więc wpadłem na pomysł aby pokryć statecznik pionowy papierem ściernym, i tak zrobiłem.

I tak pokrytym papierem ściernym statecznikiem wytarłem ten otwór.

Pasuje bardzo dobrze , w życiu bym tego skalpelem tak nie wyciął.

30615443e8ccbc22.jpg

 

d611f87b06655d74.jpg

 

 

Pozostało mi jeszcze doszlifować gdzie nie gdzie i chyba można tego garba przykleić,

Ale czy to już się nadaje do sklejenia to niech specjaliści ocenią,

A czym to przykleić? soudalem 66a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kleiłem na soudal. Jak pierwszy raz kleiłem ten kadłub to w ogóle źle zrobiłem i dociąłem tą górę tam gdzie zaczyna się statecznik :)  a potem z balsy rzeźbiłem żeby to wykończyć. Także teraz też mam ten styropian tylko do miejsca gdzie zaczyna się kadłub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Na końcu zostaje sama balsa.

Ja juz ten etap mam za sobą, garb wklejony na soudal 66a , ale łapałem go do kadłuba podczas montażu klejem CA i przyspieszaczem.

Doszlifowałem wszystko i myślę że nie najgorzej wyszło.

Nie wstawiałem zdjęć bo jeszcze nie ma co fotografować, garb przyklejony i na tym stanąłem.

Ale zabrałem sie za kabinkę, sklejka juz sklejona, dzis mam zamiar wkleić listwy balsowe, pokryć przód kabinki balsą, i jakoś przymierzać się do zamontowania tej wytłoczki.

Na pewno wstawię zdjęcia z montażu kabinki.

No i zostaną mi skrzydła i lotki, jak zrobię jedno skrzydło to już z drugim powinno być łatwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie dodawałem bo nie miałem internetu.

Ale z kabinką trochę walczyłem.

Trochę kleiłem soudalem 66A , trochę CA.

Listwy balsowe robiłem z desek 2mm, sklejanych do kupy, po sklejeniu listwy miały 4mm.

Wcięcia na listwy we wręgach mają 3mm ,więc w miejscach w których listwa miała wchodzić w wręgę , ścierałem listwę na żądany wymiar.

Wyszło chyba nie najgorzej, trochę się konstrukcja zabarwiła na niebiesko , to od płynu do mycia okien, zwilżałem nim balsę, a nie wiedziałem że ten płyn farbuje.

 Tak to wyszło

c1d7b37593f8a2d9.jpg

 

093506400bf08172.jpg

 

f417a3aaba0592be.jpg

 

e555f82bd082383c.jpg

 

821781dd2584f235.jpg

 

A takim klejem mam zamiar przykleić przeźroczystą szybę

Klej ma być klejem montażowym , ma być mocny, spoina ma być niewidoczna  i ma być elastyczny, nic mądrzejszego nie znalazłem w budowlanym.

3463a17b8cb06d81gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kabinka właśnie schnie :) .

Kadłub zabezpieczyłem żółtą taśmą pakową, bo jak wklejałem statecznik pionowy w kadłub, statecznik pozycjonowała rura aluminiowa, oczywiście po zaschnięciu żywicy okazało sie że rury nie da się wyjąć bo się przykleiła, no ale że była to rura aluminiowa chyba nawet lakierowana i żywica średnio się do niej przyczepiła, dało się rurę obrócić i wyjąć.

Wczoraj wkleiłem mocowania kabinki , ale o 12 w nocy coś mnie tknęło aby pójść zobaczyć czy czasami żywica nie spłynęła i nie przykleiła mi mocowań kabiny do kadłuba.

I oczywiście uchwyty były przyklejone, na szczęście dało się ją zdjąć bo żywica nie zastygła na amen.

Teraz zabezpieczam taśmą miejsca gdzie klej może spłynąć i skleić nie koniecznie to co trzeba :) .

No i pstryknąłem zdjęcie jak wygląda mój model , mi się bardzo podoba , nigdy nie miałem tak dużego modelu więc jego rozmiary na mnie robią wrażenie, do zdjęcia musiałem cofnąć się pod samą ścianę aby do objąć.

Tak wygląda moja kabinka, od środka prysnąłem ją na siwo .

29fb22a0539bc5b2.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli idę do przodu z modelem ale idzie mi to bardzo wolno , bo raz że jest to mój pierwszy konstrukcyjny model jaki buduję i dość mocno się motam z tą budową, do tej pory jedyny mój kontakt z budową takiego modelu to podpatrzenie czyjejś relacji, ale popatrzenie na zdjęcia jak ktoś buduje a zrobić to samemu to zupełnie dwie inne bajki.

A drugi powód że tak się guzdram i niby robię i nic nie przybywa , to , to że tak się staram aby wszystko było proste, dopasowane, itp że w moim wykonaniu to bardzo długo trwa.

Obecnie walczę z pierwszym skrzydłem, to co na zdjęciu jest juz sklejone.8715ca7fc55ceda8.jpg

 

Tutaj zdjęcie wzmocnienia i miejsce gdzie ma ono być, moze się komuś przyda.

7fc974b362a649b3.jpg

 

Żeberko przy kadłubowe sklejone z wzmocnieniem.

8e60ae3601b03a98.jpg

 

 

I to samo żeberko od strony kadłuba , średnio wygodnie jest doszlifowywać listwy sosnowe do kadłuba, więc Marcin podpowiedział aby listwy zrobić z 2mm dłuższe niż potrzeba nakleić paski balsy na żeberko i tak z balsowymi dystansami ustawić żeberko do kadłuba, po sklejeniu zeszlifować balsę

razem z wystającymi listwami.

8e374e333d10d81f.jpg

 

Może dziś wkleję to żeberko juz na stałe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesław, idzie Ci coraz lepiej. Szybko się uczysz. Tak trzymać.

Tak się bałeś składania skrzydła a jak widzisz to chyba najłatwiejsza robota.

Żebro przykadłubowe wklejaj razem z kieszenią na rurę (żywica). Wcześniej wklej kieszeń w kadłub.

 

Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.