Skocz do zawartości

RELACJA MX2 2200mm, budowa pierwszego modelu konstrukcyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

Zbychu a zrobisz jakąś przeźroczystą z jedną ;) ? Tak dla mnie.

Nie chcę Ci tu jakoś bruździć w temacie enter1978 ale ja dzisiaj z racji wolnego dnia podgoniłem trochę robotę :)

Postaram zająć się tym w weekend. Kompozyty mnie trochę przytłoczyły, a te nie lubią spóźnień... Odezwę się lada chwila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tomek śmiało pisz i wrzucaj zdjęcia, ja tam lubię oglądać budowy, a jak jeszcze ktoś buduje model ten sam co ja to już lepiej nie trzeba.

Tomek mówisz że podgoniłeś? ty już masz bliżej jak dalej :)

Ja poruszam się w żółwim tempie , ale mimo że nie mam kiedy to coś tam z doskoku wytnę czy przykleję, tak że coś tam działam.

Dziś jeszcze mam zamiar w sterach wysokości wkleić wzmocnienia pod zawiasy i jutro bym chciał pokryć stery balsą, przynajmniej jeden :) .

Co do modelu miał mieć instalację dymną, ale już mi została wybita z głowy,

Chciał bym mieć na masce wściekłe zęby i wściekłe oczy ale ja to jestem takie beztalencie jeśli chodzi o malowanie że gorszego nie ma, więc nawet nie będę się za to brał bo wiem że nie podołam, może gdybym miał jakieś szablony skąd można by było skopiować takie malowanie to ze skopiowaniem pewnie bym sobie poradził, ale jak dotąd nic takiego nie znalazłem.

A tak wyglądają moje wypociny na dzień dzisiejszy , stateczniki i ster kierunku gotowe, a krawędzie natarcia są oszlifowane tak z grubsza , ostateczny kształt nadam im w późniejszym czasie.

551f236ee9bc81b1.jpg

 

9d6832c1736692b0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze że może tak zostać, bo chciał bym się uwolnić od tych sterów :) .

Nic nie pisałem ale statecznik pionowy robiłem trzeci raz, i to ostatnim razem od zera, prułem cały.

Nie wiem jak to się stało ale przymierzałem statecznik do kadłuba pasował idealnie i tak go skleiłem, (po za kadłubem zastygał klej).

Później pokryłem go balsą, później prułem krawędź natarcia, wykonałem nową krawędź natarcia.

I postanowiłem zamontować statecznik na kadłubie , a tu niespodzianka, statecznik nie pasuje nie przylega do kadłuba i to brakuje mu z 5mm aby krawędź natarcia dotknęła kadłuba.

Myślę że podczas schnięcia kleju coś się rozjechało , ja po sklejeniu nie sprawdziłem czy pasuje , pokryłem balsą i później sie rozczarowałem.

Więc rozebrałem statecznik ustaliłem położenie żeberka i skleiłem go na nowo ale tym razem sechł na kadłubie.

Pokryłem go balsą i pasuje jak ulał :)

Ale tyle napoprawiałem że balsa mi sie kończy , stery jeszcze zrobię ale na skrzydła balsy braknie :)

Ale to nic , to jest mój pierwszy model, pierwszy raz buduję model konstrukcyjny, nie wiele umiem więc ciągle się potykam.

Balsę kupię drugą , a co się nauczę to moje :) a bardzo dużo można się nauczyć, o doświadczeniu nawet nie wspominam.

Pierwszy statecznik pionowy robiłem z dwa dni a na koniec nie pasował do kadłuba.

Ten statecznik który jest na zdjęciu na modelu robiłem około godziny i pasuje do kadłuba jak ulał :).

Najważniejsze w tym wszystkim jest doświadczenie, którego ja nie posiadam.

A tą krawędź spływu w sterze kierunku pewnie wymienię , ale później , bo mam chęć porobić coś nowego, np stery wysokości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem.

Zrobiłem jeden ster wysokości , zostało mi go trochę oszlifować jeszcze i pokryć jedną stronę balsą.

Ale nim to zrobię wolę się upewnić niż zrobić bez pytania , a jutro go rozbierać :) .

Nie za bardzo wiem jak powinna być zakryta szpara , bo jak położę z drugiej strony balsę to w tym miejscu co zaznaczyłem na zdjęciu będzie dziura.

Kiedyś pytałem o to Krzysztofa i powiedział aby to zakryć balsą, ale wstawiam zdjęcie i pytam jeszcze raz bo wolę się upewnić.

Po pokryciu drugiej strony steru balsą na tą dziurę która powstanie w miejscu zaznaczonym na zdjęciu , mam tak od czoła przykleić balsę? i tyle?

bd23668e48a084ff.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytnij ten kawałek balsy od końca pierwszego do końca trzeciego żeberka (trochę więcej niż idzie ta czerwona kreska). Potem po oklejeniu balsą całego statecznika dokleisz kawałek ścinka balsy, podszlifujesz i "pozamiatane" :) Tu nie ma żadnej filozofii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek to ja może sobie wydrukuję twoje z zdjęcia z krawędziami natarcia w odpowiedniej skali , i posłużę się nimi jako szablonami , tym sposobem dokładnie będę miał skopiowany kształt krawędzi natarcia.

Ja tam nawet dziś coś tam kilka minut poświęciłem modelowi.

I właśnie schną moje stery wysokości, na jutro będą gotowe zostanie mi zaklejenie tej dziury o której pisałem wcześniej.

W najbliższym czasie muszę zamówić przyspieszacz do CA to przy okazji zamówię zawiasy i rurkę węglową z której będzie zrobiona stabilizacja aby stateczniki sie nie obracały na dźwigarze.

No i trzeba się powoli przymierzać do skrzydeł.

Czy ktoś wie czy w jakimś markecie budowlanym dostanę rurę 16mm?

Bo ja kupiłem takie rury aluminiowe 1m długości niestety są za krótkie potrzebne są dwie rury tak z 1,2m , a nie bardzo wiem gdzie się po nie udać , i na dodatek w pobliżu mam niewielki wybór markerów budowlanych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat tych krawędzi natarcia to niech się Krzycho wypowie.Ja tylko podesłałem jak wygląda oryginał.

W markecie nie kupisz bo wszystko jest cięte na 1mb. Tylko specjalistyczne sklepy gdzie kupujesz na metry. W Lublinie jest Tabal. Albo wysyłkowo.

16mm to idzie jako konstrukcja w skrzydło? Pytam bo w oryginale nie ma takich rurek w skrzydle.

Ja szukam 30cm rurki 1/2 cala, (13mm) do stateczników. Może ktoś ma z przeglądających temat. Niestety tym razem oryginalna nie ocalała.

Super wygląda ta szachownica :D

 

No taką folię mam bo została po poprzednim kadłubie,więc robie z tego co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa no tak. Ale ze mnie czajnik.

Masz rurkę. Ja przed chwilą od nich wziąłem tą co szukałem 13mm.

http://allegro.pl/rura-rurka-aluminiowa-16mm-2-metry-i6276478127.html

Może zadzwoń jutro do nich czy by Ci nie zrobili 2x  1,2m a zapłacisz im za 3 mb. Będzie lepiej i taniej do wysyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam praktycznie cały ogon, b60c39ea9c9e3133.jpg

 

3dd423c77d5d8e85.jpg

 

Pozostało mi jeszcze chwila z krawędziami spływu, i trzeba ponacinać otwory pod zawiasy.

Ale teraz będę się zabierał za skrzydło.

Mam już rury 16mm , kupiłem jedną rurę z karnisza 2,4m długa i przeciąłem ją na pół , za rurę zapłaciłem 18zł.

Więc dzis poskładam skrzydło na tych rurach , powycinam listwy sosnowe i chyba powoli będę sklejał skrzydło do kupy.

Aby jedno skrzydło skleić, jak złożę jedno to już się nauczę co i jak i drugie pójdzie sprawnie .

Ale z tempem jakie mam i z czasem jaki poświęcam modelowi , to jeszcze potrwa nim złoże to pierwsze skrzydło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie,że dostałeś te rury. Ja też dostałem rurkę tą z Alledrogo i pasuje idealnie do moich stateczników.

U mnie trochę do przodu. Czekam na śmigło,zawiasy do kierunku (przy krecie część się wyłamała) i zbieram kasę na kabinkę i maskę.

Waga do lotu będzie jakieś 6,80kg (skrzydła,stateczniki,kierunek-ori goldwing).

 

 

 

post-524-0-09329900-1502020435_thumb.jpg

post-524-0-77182700-1502020443_thumb.jpg

post-524-0-64839000-1502020454_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.