Skocz do zawartości

EM-10 Bielik


pietka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Temat hamulca i mocowania ESC uważam za ogarnięty. W sekcji 12 muszę jeszcze dać otwory rewizyjne do ESC i zrobić mocowanie serwa hamulca - ale ono już będzie doklejane.

 

Sekcja 11 gotowa do druku. Jutro 2 x 5:30 godziny.

 

Do wydruku sekcji 12, 13 i ponownie 14, muszę poprawić kanał na główne przewody do silnika. Wyszło mi (z testów i mierzenia), że 3 złącza gold 4mm w koszulkach termokurczliwych potrzebują minimum 20mm szerokości i 6mm wysokości aby się przecisnąć.

Bielik_airbrake1.JPG

Bielik_airbrake2.JPG

Bielik_airbrake3.JPG

Bielik_airbrake4.JPG

Bielik_airbrake5.JPG

Bielik_airbrake_6.JPG

Bielik_ESC_3.JPG

Bielik_ESC_4.JPG

Bielik_ESC_5.JPG

I test mocowania ESC

20200606_012507.jpg

20200606_012516.jpg

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być 2x 5:30 i byłoby ale moja drukarka się zbiesiła. Wczoraj na koniec dnia zauważyłem że filamet idzie trochę  bokiem co oznacza ze dysza sie trochę przytkała. Postanowiłem więc ją przeczyścić. Jak zwykle wziąłem wiertło 0.5mm i "udrożniłem".  Próba ekstruzji wykazała że wszystko gra, oprócz tego że trochę gruby był ten wciśnięty filament. Sprawdziłem suwmiarką i wyszło mi 0.8mm. Nie przejąłem się się tym bo nie raz drukowałem mniejsze rzeczy niż średnica dyszy.

 

Niestety chyba uszkodziłem dysze bo dzisiaj absolutnie wydruk spartolony. Nagle straciła poprawną retrakcję i zaczęły się dziury w wydruku. Dopiero jak podkręciłem ekstruzję o 20% to przestał zostawiać dziury ale nadal rekreacja nie działała. 

 

Stwierdziłem jednak że pozwolę dokończyć wydruk aby przekonać się czy coś jeszcze trzeba poprawić. Znajdzie się trochę tego.

 

Dla poprawy nastroju zmontowałem to co do tej pory wydrukowałem aby popatrzeć jak to będzie wyglądać. 

20200606_171645.jpg

20200606_171721.jpg

20200606_171740.jpg

20200606_201846.jpg

20200606_210306.jpg

20200606_210334.jpg

  • Lubię to 1
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khm... zagwozdka. Wydrukowałem wczoraj hamulec. I wyszedł OK - jakaś chwilowa czkawka drukarki?

 

Hamulec pasuje - idealnie. ALE - jest malutki. Powierzchnia jest mniejsza od mojej całej dłoni. Z jednej strony to rozwiewa moje wątpliwości czy serwo da radę, ale z drugiej wygląda trochę komicznie przy całych rozmiarach kałuba. Ze względu na garb robienie go szerszego powoduje że będzie bardzo gruby, a powierzchnia wcale znacząco nie zwiększy się. Chyba wydłużę go tak aby zajął całą długość segmentu 12.

image.png.5bba4defe7ce0e91142c3fb640bf008c.pngimage.png.6500b1bb96bad4bdbe94cabc4a35afdd.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2020 o 11:31, japim napisał:

Khm... zagwozdka. Wydrukowałem wczoraj hamulec. I wyszedł OK - jakaś chwilowa czkawka drukarki?

 

Hamulec pasuje - idealnie. ALE - jest malutki. Powierzchnia jest mniejsza od mojej całej dłoni. Z jednej strony to rozwiewa moje wątpliwości czy serwo da radę, ale z drugiej wygląda trochę komicznie przy całych rozmiarach kałuba. Ze względu na garb robienie go szerszego powoduje że będzie bardzo gruby, a powierzchnia wcale znacząco nie zwiększy się. Chyba wydłużę go tak aby zajął całą długość segmentu 12.

image.png.5bba4defe7ce0e91142c3fb640bf008c.pngimage.png.6500b1bb96bad4bdbe94cabc4a35afdd.png

to nie czkawka, podnoszenie o 20% ekstruzji juz powinno dac Ci jakis sygnal ;) siedzi jakies gowno w dyszy albo porzadnie zajechana. W takich sytuacjach wkrecam nowa i wszystkie bolaczki ustepuja. No i jeszcze jedna rzecz .... na 100 zakupionych na jebajach czy amazonach dysz z 15 nadaje sie do uzytku albo trzeba sporo grac z parametrami druku. Mam "przetykadla" do czyszczenia dysz, z mikrometra dokladnie 0.4 mm (0.407). Ciezko trafic dysze, w ktore nawet na sile moge je wcisnac. Nigdy jednak nie trafila mi sie dysza wieksza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, idfx napisał:

to nie czkawka, podnoszenie o 20% ekstruzji juz powinno dac Ci jakis sygnal ;) siedzi jakies gowno w dyszy albo porzadnie zajechana. W takich sytuacjach wkrecam nowa i wszystkie bolaczki ustepuja. No i jeszcze jedna rzecz .... na 100 zakupionych na jebajach czy amazonach dysz z 15 nadaje sie do uzytku albo trzeba sporo grac z parametrami druku. Mam "przetykadla" do czyszczenia dysz, z mikrometra dokladnie 0.4 mm (0.407). Ciezko trafic dysze, w ktore nawet na sile moge je wcisnac. Nigdy jednak nie trafila mi sie dysza wieksza. 

 

Wymiana dyszy pomogła. Oczywiście udało się wymienić za drugim razem - bo za pierwszym poszedłem na skróty i zamiast dokręcać nasadką 8mm to na szybciocha chwyciłem za obcążki... Omsknęły się i z okrągłego otworku dyszy została cienka linia ? ehh... Ale już jest sprawna i drukuje jak trzeba. Może kupię kilka dysz od tzw trójkątnych (Trianglelab) - bo podobno dobre są.

 

Największe sekcje już za mną. Zostało dosłownie kilka kawałków. i  potem trochę galanterii aby to wszystko złożyć w całość. Jutro mam jeszcze wolne to dokończę kilka brakujących rzeczy w segmentach 12, 13 i 14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mniej więcej rok temu kupiłem 4 sztuki takich: https://www.zadar.pl/pl/p/Dysza-Premium-do-E3D-V6-0%2C4-mm-1%2C75-mm/895 i używam ich do tej pory, jestem bardzo zadowolony. Do tej pory żadna się nie rozkalibrowała (z tym, że nie drukuję z filamentów z dodatkami np. włókna węglowego, czy brokatów), ani też nie ma tendencji do przytykania.. Mniej więcej raz na miesiąc serwisuje cały hotend, to wymieniam dyszę. starą czyszczę i do pudełka, gdzie czeka na swoją kolej.

Nie sądzę, żeby to były oryginały od "trójkątnych" (za tanie ;)), ale dają radę.  Jeśli chciałbyś kupić, to szukaj "dysz premium", z charakterystycznymi kropkami na korpusie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że w temacie Bielika nic się nie dzieje to fotka kolejnej połówki sekcji 12. Zostało 5 kawałków kadłuba... 

 

Zostało tylko wygenerować geometrię dla sekcji 13, bo 14 poprawiłem juz po próbnym druku pod montaż EDFa.

 

Potem finalne golenie  i stateczniki pionowe i można zacząć finalny montaż. 

 

Piotr podsyła też  uwagi i komentarze co do geometrii i na bieżąco wprowadzane są poprawki jeżeli są konieczne.

 

Narysuję też adaptery do podwozia gdyby ktoś chciał robić Bielika w wersji ze stałym podwoziem.

20200618_000431.jpg

20200618_000417.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RAFALR30 napisał:

A jakie wymiary tego Bielika będą. Pod jaki osprzęt? Sam zaprojektowałeś?

Rafał - to jest mój projekt. Piotr drukuje z moich plików. Wiec rozmiarem będzie identyczny. Wyposażenie - zależnie co tam Piotr ma pod ręką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.