Skocz do zawartości

Replika Polskiego silniczka SiM 2b - ambitny projekt


Paweł Prauss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

post-16795-0-85770000-1567424432_thumb.jpg

jak widać na zamieszczonej fotografii kilkaset śrub z epoki pojawiło się u mnie.

Prawdziwe z epoki (wyciskany okrągły łeb o średnicy prawie 10mm pod płaski śrubokręt o szerokości 1,85 mm) I najważniejsze średnica zewnętrzna gwintu to 5,88 mm. Bez nadmiernego luzu śruba wkręca się w wał. 

 Zapomniałem wspomnieć o kadmie na wierzchu :(

A dlaczego preferuje współczesną śrubę imbusową? Bo dzisiaj są powszechne w użyciu. Kluczyk 5 mm jest zdecydowanie mniejszych rozmiarów niż śrubokręt płaski o szerokości 10 mm. I najważniejsze dużo mniejszy wysiłek potrzebny jest do przykręcenia działając kluczem imbusowym 5 mm na ramieniu czasami i 100 mm niż ściskając i walcząc z śrubokrętem. :)

post-16795-0-36560900-1567430781_thumb.jpg

po prostu śruby z epoki to M6 z okrągłym łbem pod płaski śrubokręt albo z łbem sześciokątnym pod klucz oczkowy czy płaski 10 mm. Imbusowych czy jak to woli ampulowych śrub jeszcze wtedy w powszechnym użyciu nie było w Polsce.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miały być wykonywane kanały płuczące frezem tarczowym tak jak wcześniej już pokazywałem ale ze względu na brak narzędzi zdecydowałem się na frezarce CNC ze sterowaniem trzy osiowym przełożyć silnik krokowy z jednej osi na aparat podziałowy który buduję i frezować z wykorzystaniem technologi CAD/CAM frezem palcowym 1,5 albo 2 mm kanały.  

post-16795-0-68959800-1567460190_thumb.jpg

 

post-16795-0-22502300-1567460197_thumb.jpg

Wrzeciono prawie jak od OUS-1, 

 

post-16795-0-67099300-1567460205_thumb.jpg

parę dni temu przyszły koła pasowe zębate. Jedno na wale obsadziłem drugie dopiero obsadzę po powrocie z zawodów w Lugo. 

 

post-16795-0-92911400-1567460927_thumb.jpg

post-16795-0-20005700-1567460934_thumb.jpg

po wytoczeniu otworu średnicy 25 mm w tolerancji H7 wybranie pod klin wykonałem na chińskiej drutówce akurat wolnej. Jedyny problem to samemu trzeba przewlec drut przez zrobiony wcześniej pasowany otwór.

 W mniejszym kole będzie otwór fi 15H7 bo taką średnicę ma silnik krokowy u mnie w maszynie. Ale to dopiero za tydzień po zawodach.

 

post-16795-0-17388600-1567461340_thumb.jpg

Relacja gwarantowana tu oraz na mojej stronie na FB.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieramy się tam razem, super impreza, a w zasadzie dwie, zgłosiła się większa liczba uczestników niż do niedawno zakończonych Mistrzostw Europy w Bułgarii....a niektórzy z zawodników będą reprezentowali takie egzotyczne i odległe dla nas kraje jak USA, Chiny czy Meksyk...

więcej znajdziecie tu:

 

http://aeromodellugo.org/settembre2019.html

 

mnie udało się załapać po znajomości, już po zamknięciu listy :-))

http://aeromodellugo.org/competitorslist.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieramy się tam razem, super impreza, a w zasadzie dwie, zgłosiła się większa liczba uczestników niż do niedawno zakończonych Mistrzostw Europy w Bułgarii....a niektórzy z zawodników będą reprezentowali takie egzotyczne i odległe dla nas kraje jak USA, Chiny czy Meksyk...

więcej znajdziecie tu:

 

http://aeromodellugo.org/settembre2019.html

 

mnie udało się załapać po znajomości, już po zamknięciu listy :-))

http://aeromodellugo.org/competitorslist.html

powodzenia w lotach :)  :),, ooooooooooo to widzę  że Dziubas też  będzie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie podotykałem i to juz jest moje i tego już mi nikt nie zabierze

Ceny...Bardzo dobre za Vltavana zapłaciłem 80€

A chciałoby się zacytować tekst z  dawnego Bazaru Różyckiego w Warszawie...." towar macany należy do macanta :D  :D..  :D "

.Gratuluję Pawle.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUBIĘ TAKIE FOTKI !!!  :)

CHOCIAŻ POPATRZĘ SOBIE JAK JUŻ ICH NIE MOGĘ DOTKNĄĆ !!! B)

Zastępczo pogłaskam tego  którego mam na stanie !!!  :D

a tu braciszek  :)  :)  :)

I jest jeszcze coś do pokazania, ale to już w Polsce...bo tu słabo Internet działa...mnie...

dobra, dobra ....Net, Netem ale napisać możesz ....gadaj  :)

post-21810-0-84107700-1567861701_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.