Skocz do zawartości

kompresor dentystyczny, nada się?


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, czy taki kompresor nada się do malowania modeli RC? Ciśnienie, przepływ, będą OK?

Kompresor bezolejowy cichy dentystyczny 550W 9l

Kompresor bezolejowy

Moc silnika : 550W

Obroty silnika 1440RPM

Zbiornik : 9 Litrów

Ciśnienie robocze : 5-7 BAR (ustawialne)

Czas nabicia zbiornika 9l :

1 bar - 7 sek

6 bar - 1 min

Głośność : 57DB

Zasilanie : 230V

 

https://allegro.pl/kompresor-bezolejowy-cichy-dentystyczny-550w-9l-i7238150049.html

 

Zainteresowałem się nim bo jest dość cichy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, co chcesz do niego podłączać i czy da się "na wylocie" ustawić ciśnienie niższe niż 5 bar.

Bo do malowania pistoletem, lub aerografem z dużą dyszą to te 5 barów by było OK.

Ale do malowania aero z dyszą 0,2 - 0,3 to ja ustawiam ciśnienie w granicach od 1 - 2 barów, w zależności od tego co maluję i jaką farbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do malowania pistoletem - przynajmniej lakiernicy samochodowi - ustawiają zakres ciśnień niewiele wyższy niż modelarze w aerografach, 2 - 3bar, rzadko więcej, natomiast kluczowa jest wydajność, która przekraczać może 200l/min. I tu się robi problem dla naszych cichuśkich agregacików.

Chyba, że takiego Rollce_Royce'a - cichy i wydajny

post-11729-0-50878000-1541496556_thumb.jpg

Wydajność bez obciążenia 210l
Poziom hałasu 55 dB
Moc wejściowa 1580W
Ciężar 31 kg
Zasilanie 230V
Pojemność zbiornika 50l
Max ciśnienie 8 BAR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imo mały zbiornik, nie będzie stałego ciśnienia. Mój "kadilak" ma 22l i co jakiś czas trzeba było przerwy robić żeby kompresor dobił

W nawiązaniu do postu Bartka; wydajność proponowanego przez ciebie kompresora to: Q=9*6/1 (9litrów nabite do 6 barów w ciągu 1 minuty)=54 l/min czyli 1/4 tego co powyżej. 

Logiczne chyba jest patrzenie na wydajność oraz pojemność zbiornika, przydało by się drugie tyle pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do modelarskiego aerografu wystarczy zbiornik 8l, nabity do 6 bar, nie potrzeba więcej. Starcza to w zależności od ustawionego ciśnienia (1-2 bary) na 10-30 minut malowania w absolutnej ciszy. Preostat na wyjściu zapewnia stałe ciśnienie i załącza kompresor odpowiednio wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co, musicie przerywać malowanie na czas "dobicia" powietrza do zbiornika, bo inaczej ciśnienie na wyjściu spada, lub pulsuje?

Kurcze, to ja takiego "gówniarza" od kilku lat używam:

https://sklep.skleptechniczny.pl/kompresor-sprezarka-skleptechniczny,3,26357,18404

Wydajność ma toto jakieś 20 litrów na minutę. Gdy maluję duże powierzchnie z ciśnieniem około 2 bary, to owszem, kompresor pracuje cały czas, ale powietrze daje równo, bez spadków ciśnienia i pulsowania.

Nie przegrzewa się też.

VCg60SU.jpg

Te latacze były malowane w dosyć ekstremalnych warunkach, bo na "strychowarsztacie" były tropiki (około 35oC), samo malowanie też trochę trwało, a jednak kompresor się nie "ugotował".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba, że takiego Rollce_Royce'a - cichy i wydajny

Już tu kiedyś pisałem o faktycznej wydajności mającej się często nijak do "specyfikacji" przedstawianej przez dystrybutorów czy handlowców - albo całkowicie z sufitu dane zarówno o mocy silnika w kW, jak i o "wydajności" - albo podawanej wydajności ssania jako tłoczenia(efektywnej- zazwyczaj przyjmowanej dla ciśnienia 6/8 bar)

http://www.zlotoreczni.pl/index.php/budujemy-remontujemy-naprawiamy/127-jak-zmierzyc-rzeczywista-wydajnosc-kompresora

https://jaktozrobilemwgarazu.pl/rzeczywista-wydajnosc-kompresorow-opinie-uzytkownikow/

(https://jaktozrobilemwgarazu.pl/jak-obliczyc-rzeczywista-wydajnosc-kompresora/)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce jak chodziłem do szkoły , to zrobiłem sobie kompresor tak zwany " lodówkowiec"  można nim było malować małe detale znaczy bardzo bardzo małe detale , cały czas długo schodzi nabijanie butli  , nawet nerwicy się można nabawić  :o  :o

 

Gdy potem podjąłem, pierwszą prace z miejsca kupiłem kompresor 50L  wtedy doświadczył co to jest naprawdę porządny  kompresor   :D  :D  :D

 

Fakt ze jest głośny , ale ta wygoda i charakter pracy same zalety i do pracy głośnej można się przyzwyczaić  :)  :)  :)  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zrobiłem sobie kompresor tak zwany lodówkowiec"  można nim było malować małe detale znaczy bardzo bardzo małe detale , cały czas długo schodzi nabijanie butli  , nawet nerwicy się można nabawić  :o

Miałeś zajechaną sprężarkę.

Ja pomalowałem 1,5m model. Fakt, że sprężarka - mimo przerw w pracy - była gorąca, ale dała radę. Butlę mam po propan-butanie turystyczną, ok. 3,5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy taki kompresor nada się do malowania modeli RC? Ciśnienie, przepływ, będą OK?

Kompresor bezolejowy cichy dentystyczny 550W 9l

Kompresor bezolejowy

Moc silnika : 550W

Obroty silnika 1440RPM

Zbiornik : 9 Litrów

Ciśnienie robocze : 5-7 BAR (ustawialne)

Czas nabicia zbiornika 9l :

1 bar - 7 sek

6 bar - 1 min

Głośność : 57DB

Zasilanie : 230V

 

https://allegro.pl/kompresor-bezolejowy-cichy-dentystyczny-550w-9l-i7238150049.html

 

Zainteresowałem się nim bo jest dość cichy.

 

Robert, cisnienie robocze rzedu 5-7 bar spokojnie wystarczy przy zalozeniu, ze jest to wartosc podana uczciwie. Do lakierowania natryskowego potrzeba rzadko kiedy wiecej, anizeli 2,5-3,0 bar, a najczesciej mniej, co zalezy od zastosowanego urzadzenia (pistoletu lakierniczego, aerografu).

 

Istotny parametr, ktorego nie wymieniles, to wydajnosc kompresora w l/min.

Na stronie sprzedawcy jest mowa o wydajnosci "teoretycznej" rzedu 100 l/min. Nalezy wiec zalozyc, ze wydajnosc rzeczywista bedzie duzo nizsza, powiedzmy 50-60 l/min. Teraz tylko musisz sprawdzic, czy Twoj pistolet natryskowy nie wymaga wiekszej ilosci powietrza (jesli uzywasz jedynie aerografu - z duzym prawdopodobienstwem nie, bo te przy wielkosciach dysz do okolo 0,3-0,4 mm rzadko kiedy wymagaja wiecej, anizeli 30-35 l/min). Jesli wiec pistolet natryskowy wiekszej ilosci powietrza nie wymaga, kompresor bedzie pod wzgledem parametrow pasowal. Na tej zasadzie dobierzesz potrzebne parametry kompresora do kazdego urzadzenia natryskowego, badz innego narzedzia pneumatycznego.

 

Na temat objetosci zbiornika wyrownawczego, rodzaju konstrukcji kompresora i podobnych detali nie bede sie wypowiadal, bo w przeszlosci wielokrotnie juz znajdowal sie jaki madrala, ktory nie do konca rozumiejac wszystkie zaleznosci rozpoczynal jalowa dyskusje lub, co gorsza, powtarzal szeroko zozpowszechnione mity na ten temat. Tego typu cyrki juz w innych tematach dotyczacych kompresorow mielismy, a ja nie mam na nie najmniejszej ochoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie odnosnie nazewnictwa trudno dac jednoznaczna odpowiedz. O tym juz bylo w innym watku i o ile pamietam, spora awantura sie zrobila. Nie mniej jednak wszystko istotne juz tam zostalo ujete, wiec zanim bedziemy sie powtarzac ocierajac o niebezpieczenstwo nastepnej awantury, lepiej poszukac i tam poczytac.

 

Tutaj tylko krotko: moim zdaniem roznice pomiedzy pistoletem lakierniczym i aerografem leza, z grubsza rzecz biorac, glownie w wielkosci dyszy oraz przeznaczeniu samego urzadzenia, a wiec czynnikow zaleznych od wielkosci malowanej powierzchni, co z kolei pozwala na nieco inne rozwiazania konstrukcyjne (ilosc i uklad dysz, wielkosc zbiornika, sposob regulacji). Zasada dzialania pozostaje identyczna, wiec w niektorych przypadkach roznice sie zacieraja - jako przyklad Colani od H&S, traktowany "jeszcze" jako aerograf, ale przeznaczony do malowania, nazwijmy to, "srednio duzych" powierzchni.

 

Nie ma co za bardzo komplikowac sprawy. Do lakierowania modeli RC celowalbym w kierunku urzadzen z dysza 0,4-0,5 mm i odpowiednio sporym zbiorniczkiem na farbe, pozwalajacym na pomalowanie calego modelu bez koniecznosci uzupelniania. Cala reszta to juz tylko kwestia ceny, jakosci i wyposazenia. O tym juz bylo w innym watku.

 

I zeby tutaj zaraz awantura ponownie sie nie zrobila: modele RC mozna pieknie polakierowac typowym pistoletem lakierniczym, ale taki potrzebuje sprezarki o duzej wydajnosci (kwestia kosztow), dlatego ja siegnalbym do urzadzenia o mniejszym zapotrzebowaniu na powietrze (mniejsza dysza). Ponoc aerografem z niewielka dysza i niewielkim zbiorniczkiem tez sie da (zdaje sie, ze niektorzy nawet tak robia), ale namachac sie trzeba i lakierowana powierzchnia ze wzgledu na stosunkowo mala plamke nigdy nie osiagnie takiej jakosci, jak ma to miejsce przy wiekszej dyszy. Takze o tym juz bylo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.