Skocz do zawartości

Sopwith Camel pianka pod panele


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dla przeciwwago do fokkera Dr1, (link http://pfmrc.eu/index.php/topic/67775-fokker-dr1-parkflyer-wg-rcgroups/ ) , postanowiliśmy z młodym zrobić Sowith Camel. Ponieważ dobrej starej pianki pod panele już nie można kupić, robimy z tego co się da, czyli jakaś zielona pianka gr. 5mm ale niestety z naprasowanymi liniami podziału, co powoduje że nie można jej użyć jako płytki dwustronnej (np. na stateczniki, czy płaskie skrzydła). Ale sama pianka zaskakująco dobra. Używamy też niebieskiej pianki karbowanej grubości 3mm, jest ona bardzo miękka i bez trudu można nią zawinąć jako skrzydła, co zrobiliśmy.
  Technika skrzydeł jest następująca: naklejenie żeberek z pianki 5mm co ok. 10-12cm, na arkusz pianki 3mm w poprzek karbowania - na klej na gorąco, potem zawinięcie wokół noska profilu i zaklejenie (też klejem na gorąco, trochę trzeba się spieszyć). W miejscach początku lotek, podwójne żeberka, a lotki potem odcinam i doklejam piankę 5mm. Niestety pianka 3mm jest za wąska i pokrycie skrzydła musi być sztukowane. Poza tym, żadnych dźwigarów listewek nic, klasyczna skorupowa konstrukcja. Poprzednia pianka, żeby zawiniąć wokół noska, wymagała oklejenia taśmą klejącą i prasowania widelcem, a i tak pękała.

 

Kadłub klasyczny, wzmocnienia balsowe są tylko ze względu na to, że wejdą w nie patyczki od stójek skrzydeł, zamierzam wykorzystać pałeczki od sushi, bambusowe.

post-972-0-05851600-1544437798_thumb.jpg

Stateczniki niestety trzeba zrobić z podwójnej pianki, co oczywiście doda wagi, lepiej byłoby z pojedynczej pianki 6mm ale ta zielona jak wspomniałem się nie nadaje. Tył z uwagi na wagę kleję uhu-por.

post-972-0-76651800-1544437804_thumb.jpg

 

Sterowanie SK będzie tradycyjnie na nić dentystyczną, SW na popychacz z drutu.

Wkrótce więcej zdjęć, no i skrzydła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

w Łodzi, z żadnym LM czy Casto nie da się kupić pianki dwustronnie gładkiej 5-6mm, takoż i w OBI ( w Obi mieli kiedyś genialne ekrany zagrzejnikowe ale to było dawno), jest jeszcze Bricoman tam poszukam. Za to w LM w Manu (w Porcie juz nie) można kupić balsę i to nawet spory wybór, deseczki 1, 3,5 mm i trochę listewek.

 

znalazłem takie dziwne dźwigienki do sterów, nie wiem gdzie je kupowałem i po co ale są dłuższe niż szersze,, to chyba do grubego depronu

post-972-0-59781900-1544515627_thumb.jpg

 

statecznik pionowy ma kil który ma przejść przez stat. poziomy i wyjść dołem kadłuba, gdzie domocuję do niego płozę ogonową. listewki balsowe dla wklejenia zawiasów (dyskietka), lotki zrobiłem tylko z pianki -zobaczymy czy nie odejdą.

post-972-0-89846400-1544515749_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż się przejdę do LM i sprawdzę, wczoraj w Bricomanie obczaiłem że jest 6mm podkład ale bardzo mocno karbowany więc nawet nie brałem.

post-972-0-17747100-1544603761_thumb.jpg

detal ogona, trochę trudno dobrać klej do depronu. Glue gun ciężki, a uhu-por nie do wszystkiego się nadaje bo praktycznie zero możliwości przesunięcia. Nie mam żadnych dedykowanych planów na depron, korzystam z przeskalowanych cut part dla sklejki

tail-surfaces-Cut-File-Final.pdf , Camel-Fuse-Parts-Cut-Final.pdf, Camel-Wing-Final.pdf

 

ale gabarytowo, porównuję z tym

post-972-0-92222200-1544604199_thumb.jpg

 i ten ma zdecydowanie większy ster kierunku i trochę inny obrys skrzydeł.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawiasy ze starej dobrej dyskietki

post-972-0-95903700-1545121144_thumb.jpg

 

napęd pull-pull z użyciem nici dentystycznej

post-972-0-30063300-1545121159_thumb.jpg

 

i to samo od strony sterów

post-972-0-95644500-1545121200_thumb.jpg

 

elementy przodu - mordka wymaga jednak wyszpachlowania (farba akrylowa + opiłki depronu, jak sądzę) no i trzeba doprofilować osłonkę kaemów

post-972-0-41025100-1545121282_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postępy budowy:

domek silnika, jednocześnie będący skrzynką na baterie. Ponieważ Camel ma krótki przód, żeby nie latać z młotkiem na masce, wszystkie masy jak najbliżej przodu, czyli właśnie na firewallu. Domek silnika jest tylko przyklejony hot glue do firewalla (( a firewall z podwójnej pianki, i cienka sklejka od strony tyłu kadłuba). Takie mocowanie sprawdza się, zastosowałem podobne w Fokkerku i nie było z nim najmniejszych problemów. W locie wytrzymuje, kreta nic nie wytrzyma więc nie warto wzmacniać, a jak nawet będzie twarde lądowanie czy zahaczy śmigłem o matkę ziemię, to się wyłamie w miejscu łączenia z firewallem, potem naprawa to 3 minuty CA do pianki. Żadne wzmocnienia listwy balsowe itp. kompletnie nie mają sensu, chyba że ma być precyzyjny model do akrobacji no to wtedy sztywność zamocowania jest ważna.

post-972-0-99331300-1545380399_thumb.jpg

 

jak widać, bateria się mieści, Kable będą widoczne od spodu, no trudno.

post-972-0-79777300-1545380482_thumb.jpg

 

szczegół prowadzenia popychacza wysokości - łożysko pośrednie. Dźwigienki nylonowe serw , idealna rzecz na takie ślizgowe łożyska.

post-972-0-99172200-1545380587_thumb.jpg

 

No i widok na kadłub już z maską. Maska wymaga jeszcze wyszpachlowania, nie dokleiła się w górnej części i trochę jest wklęsła. Myślę o opiłkach depronu + farba akrylowa chyba że ktoś zna lepszy patent to chętnie zastosuję.

post-972-0-41070200-1545380697_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup w markecie budowlanym lekką szpachlę do ścian (pakowana w kartusze jak silikon) - super rzecz :)

 

co do projektu- warto by było przenieść siły z domku/silnika na podłużnice kadłuba...pomyśl o jakiejś cienkiej sklejce;)

 

ew aby oszczędzać na masie części poza środkiem ciężkości - warto by przesunąć serwa zaraz za pierwszą wręgę...

 

pozdrawiam

 

MArek

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statecznik pionowy czy aby nie za mały czy też to tylko efekt obiektywu ?

 

Uwaga Marka na temat domku silnika w pełni słuszna.

 

Szpachla o której wspominał najczęściej jest opisana jako "lekka szpachla akrylowa" występuje też w malych plastikowych pojemniczkach ale wydaje mi się że ta ze sztyftu ala silikon lepiej się rozsmarowywuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

statecznik pionowy jest tak mniej więcej jaki na załączonym pliku jpg. W planach na sklejkę był mniejszy tak statecznik jak ster ale w tych jpg jest większy i tego się trzymam. Domek jak mówiłem przećwiczyłem w Fokkerku i tam się całkiem dobrze sprawdzał, ale za to podwozie powodowało uszkodzenia depronu i tutaj muszę je porządniej zabezpieczyć, albo jakoś zamortyzować. W Fokkerku mam też problem z dostępem do wnętrza (tam tylko panel tuż za silnikiem jest odejmowalny, i to utrudniało zamontowanie wyposażenia, dlatego tutaj cała góra będzie do zdjęcia na rzepy, czy magnesiki. Szpachlę sprawdzę o ile uda mi się dostać do LM w oblężonej Manufakturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.