Jump to content
Irek M

Kontroler Omnibus F4 pro

Recommended Posts

Kilkanaście dni temu kupiłem od forumowego kolegi latające skrzydełko z takim właśnie kontrolerem. O ile przed zakupem kolega był dostępny na każde pytanie tak po zakupie kolega niestety jest bardzo zajęty i już nie odpowiada na pytania choć widzę, że bywał na forum bardzo często. Więc niech będzie mu teraz głupio tym bardziej, że we własnym zakresie załatwiłem mu odbiór i transport do Gdańska.

Jak wspomniałem w tym modelu wszystko podłączone jest do tego kontrolera. Wszystko czyli: pakiet zasilający 4s, regulator, przetwornica prądu, GPS, serwa kamera FPV i nadajnik FPV immersion czy jakoś tak. Moje pytanie dotyczyło sposobu podłączenia odbiornika RC do tego kontrolera. Takie przewody są wyprowadzone. kolega używał odbiornika FrSky. Moje RC to nadajnik Aurora 9 lub Optic 6. I najważniejsze; by to uruchomić do odbiornika podłączam tylko 3żyłowy przewód ale w które gniazdo odbiornika? Do tej pory serwa, regulator miałem wpięte do odbiornika RC więc nie wiem jak z tym zacząć. Czy by to uruchomić muszę mieć sygnał PPM czy to nie ma nic wspólnego z takim podłączeniem wyposażenia? A może mogę sygnał zmienić podłączając wtykiem USB kontroler do kompa z odpowiednim programem Inav?

Czy mogę podłączyć napięcie do kontrolera by zobaczyć np. widok z kamery i OSD bez podłączania odbiornika RC? Czy podłączając do kompa przez USB muszę właczyć zasilanie kontrolera przez 4s lipol czy nie?

Próbowałem szukać w sieci jaki jest model mego (V....) ale nie znalazłem sugerując się zdjęciem. Może Wy pomożecie :)

post-14330-0-16226800-1548842455_thumb.jpg

post-14330-0-82201400-1548842488_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irku - musisz mieć odbiornik z wyjściem sygnału SBUS lub PPM. Czy Twoje odbiorniki posiadają takie wyjście?

Inaczej to nie zagra. ALBO musisz kupić sobie enkoder PWM-PPM/SBUS - np taki:

 

https://www.banggood.com/PWM-To-PPM-Encoder-Switcher-For-Pixracer-Pixhawk-MWC-Flight-Controller-p-1070269.html?rmmds=search&p=UN1003814241201410X7&cur_warehouse=CN

22194da0-030f-4379-aff3-9eefe4598961.jpg

 

0b57b1f5-9c86-4db1-b162-f2224f7478f0.jpg

 

Aby zobaczyć sygnał z wideo i OSD wystarczy podłączyć zasilanie. Sygnał RC nic nie ma do tego.

 

Lepiej nie podłączać zasilania 4S i USB w tym samym momencie. Chyba, ze do programowania ESC o ile te są tzw OPTO - ale to inna inszość. Do programowania FC wystarczy USB.

 

A kontroler masz taki:

https://www.banggood.com/9_4g-30_5x30_5mm-Omnibus-F4-Flight-Controller-AIO-OSD-5V-BEC-and-Current-Sensor-p-1226610.html?cur_warehouse=CN&p=UN1003814241201410X7

 

0c412e7d-ebce-4fd0-b827-3c50e58eaab9.JPG

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź. Szkoda, że sprzedającego nie stać było na takie poświęcenie się. Teraz jestem w pracy ale wieczorkiem rozeznać się i ewentualnie jeszcze dopytam

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to mam chyba dużo więcej szczęścia niż poprzedni właściciel ochoty na współpracę. Okazuje się, że w Aurorze 9 muszę wymienić moduł i pewnie odpowiedni odbiornik. Ale w Optic 6 w menu zmieniam sygnał PPM i QPCM. Do tego według opisu i odbiornik HFD 08RD i Corona RP8D1 "chodzą" na sygnale PPM( może dotyczy to wszystkich na 35MHz?)

Ale gdybym chciał skorzystać z encordera to trzy przewody( sterolotka1, sterolotka2 i silnik -(wejścia enkordera) podłączam do odpowiednich gniazd 1,2 i 3 w odbiorniku Optima, a przewód z "drugiej" strony encordera do kontrolera. Dobrze rozumuję. Poprzednik odbiornik RC umieścił w dolnej części prawego skrzydła daleko od modelu. Rozumiem, że nie muszę tak daleko umieszczać zespołu odbiornik RC - encoder?

A w które gniazdo odbiornika HFD08RD czy Corona podłączyłbym przewód bezpośrednio z kontrolera?

Przed chwilą podłączyłem zasilanie kontrolera. Niby wszystko działa. Ale jest też mała nieprawidłowość. Sztuczny horyzont przechylał się na prawo lub lewo nie wtedy gdy przechylałem model na skrzydło tylko gdy pochylałem dziób modelu w dół lub do góry. Ale to pewnie wszystko "wyprostuje się" gdy będzie podłączony odbiornik lub po sprawdzeniu ustawień podłączając do kompa.  

 

E D Y T A

  Więc już rozeznałem się co i jak. Zamiast kombinowania z encoderami kupuję odbiornik Delta 8 FrSky i po kłopocie z zamienianiem nadajników. Tym bardziej, że i tak przyda się dodatkowy odbiornik bo modeli trochę za dużo porobiło się .   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irku - niestety nie tak z tym PPM.

 

PPM to sygnał który jest wysyłany w eter przez moduł nadawczy. On jest rozkodowywany przez odbiornik i następnie dzielony na poszczególne kanały już w formie PWM. Najprościej byłoby zhakować odbiornik i poszukać miejsca w którym ten sygnał PPM jest w formie "oryginalnej" nieobrobionej i to można bezpośrednio podpiąć do kontrolera. Niestety te tryby PPM lub QPCM to rodzaj "szyfrowania" sygnału nadawanego w eter. Nie zmienia to absolutnie nic w tym, że na wyjściu Twojego odbiornika nadal jest PWM. Prawie wszystkie odbiorniki tak mają - i te na 35 na 50 na 72MHz i na 2.4GHz...

 

Jak już ogarniesz sygnał PPM lub enkoder PWM-> PPM to zapomnij o jakimkolwiek programie w nadajniku. Musisz włączyć zwykły 4 kanałowy samolocik ze sterem wysokości na jednym kanale, sterem kierunku na drugim, lotkami na trzecim a gazem na czwartym - kolejność zupełnie przypadkowa. Całe miksowanie sygnałów wejściowych na ruchy serwa robi komputer pokładowy FC. Trzeba to zrobić w INAV odpowiednio przypisując serwa funkcyjne. Inaczej komputer nie będzie wiedział co ma stabilizować. Tak więc zapomnij o sterolotkach itd.

 

Jeżeli horyzont nie działa jak trzeba tzn że najprawdopodobniej kontroler nie jest przykręcony do modelu strzałką do przodu. Albo poprzedni użytkownik coś nabroił w konfiguracji i obrócił "teoretyczną" oś o 90st i dlatego horyzont reaguje na przechylanie pochylaniem - czy tam na odwrót. Po podłączeniu RC nic się nie poprawi - bo sztuczny horyzont w kontrolerze nie ma nic wspólnego ze sterowaniem RC. 

 

Odbiornik może być umieszczony daleko od kontrolera a właściwie od źródła innych zakłóceń jak np anteny nadawcze sygnału wideo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczytałem manuala od twoich odbiorników i niestety ale nie mają wyjścia PPM. Dodatkowo są na 35MHz. ten odbiornik który chcesz kupić jest na 2,4GHZ. Nie jest kompatybilny z twoim modułem nadawczym.

Pozostaje jak radził Przemek albo kupno decodera albo zmiana linku na nowszy.

 

EDIT

 

Znalazłem w czeluściach szuflady zbędny enkoder. Pozostałość po dawnych czasach. Jak chcesz to podaj adres na PW to wyślę ci za free.

post-7189-0-81328400-1548925542_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po kolei. Przemek  - z tych 35MHz już zrezygnowałem bo też coś mi nie pasowało z moją interpretacją danych odbiorników.
Płytka kontrolera faktycznie jest zamocowana strzałką w prawy bok - nie wiem czy starczy długości przewodów by odwrócić o 90st. ale jest to do zrobienia.
Marek - mówisz, że ten Delta 8 FrSky nie jest kompatybilny z moim nadajnikiem Aurora 9? W opisie odbiornika podają , że jest ..." Odbiornik FrSky Delta-8 2.4GHz współpracuje z nadajnikami marki Futaba S-FHSS/FHSS, Hitec A-FHSS oraz FrSky D8/V8". Ale jeśli jesteś tak uprzejmy to mógłbym pożyczyć od Ciebie ten encoder na wszelki wypadek ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po sprawdzeniu nie potwierdziło się, że te odbiorniki nie mają wyjścia ppm. Optima 7  daje się przeprogramować na 9 kanałów ppm ale trzeba najpierw poszukać dokładnych informacji w sieci.

W każdym razie czekam na adres.

 

Tutaj znalazłem odbiornik z ppm. Tylko trochę drogi.

https://modelemax.pl/pl/hitec/27390-hitec-odbiornik-optima-d.html

 

Ale ewentualnie wiesz już czego szukać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marek, z odbiornikami Optima nie będę nic robił by uzyskać PPM dla jednego modelu. W tym konkretnym skrzydle C1 zastosuję ten Nowy Delta8 FrSky i tyle. Zobaczę teź jak będzie z encorderem plus minima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontroler obrócony o 90st. i już horyzont działa jak należy. Natomiast otwarcie programu Inav czy ściągnięcie to już droga przez mękę. Nie udało się ani razu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wczoraj odebrałem odbiornik Delta 8 Frsky. Chciałem już zbindować z Aurorą ale nie wiem pod, które gniazdo włączyć zasilanie. Nie mogę jeszcze podłączyć zasilania z kontrolera bo nie dolutowałem konektorka Hitec dlatego chciałbym podpiać zasilanie z pakietu 6V. Czy mogę podpiąć w którykolwiek kanał np. tradycyjnie pod "3"? Kanał "6" i "7" już jest spięty zworką. Tak należało zrobić według instrukcji dla nadajników Hitec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasilanie możesz podpiąć pod dowolny kanał. We wszystkich odbiornikach zasilanie jest wspólne dla wszystkich kanałów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasilanie możesz podpiąć pod dowolny kanał. We wszystkich odbiornikach zasilanie jest wspólne dla wszystkich kanałów.

To są podstawy ! (patrz reklama w TV )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgrzewam temat. Praktycznie od ostatniego wpisu nic nie robiłem. Podłączony odbiornik FrSky Delta-8 2.4GHz też nie zadziałał choć został zbindowany z Aurorą.

W związku z tym mam pytanie - czy któryś z kolegów z okolic Gdańska sprawdziłby osobiście co jest nie tak?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
odgrzew

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.