Skocz do zawartości

Mocowanie skrzydeł


Andrzej93
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.  Mam problem odnośnie mocowania skrzydeł w szybowcu. Jakie zastosować rozwiązanie odnośnie mocowania skrzydeł do kadłuba polnakiety szybowca o rozpiętości 4m z laminatu? 

Nastik maja takie plastikowe zatrzaski,  zastanawiam się czy to wystarczy czy poprostu zastosować śrubę nylonową od strony kadłuba? 

http://www.nastik.pl/zatrzask-skrzydla-p-2987.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą być te zatrzaski ale i tak użyjesz taśmy.
Po pierwsze zapobiegnie rozjechaniu się skrzydła.
Po drugie nie będą powstawały niepotrzebne zawirowania powietrza na szczelinie skrzydło-kadłub.
Po trzecie poprawisz estetykę.

Wysłane z mojego SM-J701F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub skrzydło tylko taśma. Jak ma być ładnie to oczywiście biała ale dobra minimum 3M. One mniej zostawiają kleju niż cała reszta. A jak chcesz aby było dobrze i nie paskudziło skrzydła klejem to taśma Kaptonowa. Tu masz wszelkie możliwe wymiary od 2mm do bodaj 300mm.

Nie stosuj takich mocowań one się słabo sprawdzają. Tfu, tfu, odpukać w niemalowane gdybyś miał twarde lub bardzo twarde lądowanie to ten dynks do mocowania może (choć nie musi) spowodować uszkodzenia i w kadłubie i na skrzydle, taśma pęknie lub sie odklei i nie będzie problemu. A w powietrzu nie masz się co bać, że skrzydła się wysuną z bagnetu, taśma to 100% pewności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle nie zostawia, jest moim zdaniem najlepsza z możliwych. W miarę cienka ale bardzo mocna. Większość zawodników lata właśnie na takiej taśmie. Problem tylko w tym, że jest przezroczyście miodowa:). Jak Ci kolor nie wadzi to nie ma co się nawet nad problemem łączenia skrzydeł z kadłubem zastanawiać tylko kupuj taśmę, 10mm to raptem 10 zł.

 

PS

W powietrzu jej (koloru) nie będzie widać na pewno.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie starą metoda. Masz dobry dostęp do skrzydeł od wnętrza kadłuba. Otwory w kadłubie a w skrzydłach wklejone haczyki wsuwające się do kadłuba. Zakładasz skrzydła -na  haczyki pęsetą naciągasz sprężynę ściągającą skrzydła. Lub zamiast sprężyny gumy -ale gumy czasem pękają.  Taśma wtedy może być tylko jako maskowanie szczeliny. 

 

Piękny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie za pomoc.  Taśma maskująca napewno będzie a co do zatrzaskow czy haczykow jeszcze się zastanowię.  Co prawda asw 28 jest to dosyć fajna konstrukcja do szybkiego latania i nie ukrywam że będę tak go wykorzystywał,  wiec chce poprostu to mocowanie zrobić dosyć solidnie i nie uciążliwe.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to pół-makieta … Jaka taśma, po co ?

 

Jaki masz tam bagnet ?

Węgiel ? Pręt stalowy ?

Kropla rzadkiego CA rozprowadzona i przeszlifowana.

 

Wystarczy, że skrzydła będą rozsądnie spasowane z bagnetem i to starczy. Nic Ci się w locie nie rozejdzie. 

 

Tylko trzeba pilnować aby piasek się tam nie dostał, a jeżeli sie dostanie to dokładnie wyczyścić.

 

Pzdr

 

EDIT

Przepraszam, dopiero teraz zauważyłem, że to bagnet okrągły, nie prostokąt / kwadrat , o nie dużej powierzchni styku.

Może odpowiedni magnes neodymowy ? Metoda sprawdzona przy 5 metrach rozpiętości. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wzmocnil czesc miedzyskrzydlowa kadluba (jakas rozporka tuz przed linia krawedzi splywu , jesli jej nie ma) a moze tez na wysokosci natarcia i szedl w strone gumy, sprezyny albo sruby rzymskiej, ktora sciskalaby wszystko razem.

W razie zaczepienia skrzydlem i ono tak sie zlamie ale przynajmniej jest mniejsza szansa, ze wszystko w tej wrazliwej okolicy okolicy potrzaska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim Ventusie miałem  ten sam dylemat i zrobiłem to na zasadzie gwintowanej tulejki wewnątrz M6 dobrze wklejone w skrzydło między bagnetem  a natarciem w kadłubie dwie tuleje bez gwintu z kołnierzami od środka wklejone  i po sprawie skrzydła przykręcam od wewnątrz śrubami plastikowymi  M6 z 1 mało problemu bo przeciwległym otworem wprowadzam długim wkrętak i dokręcam z drugą 30 sek dłużej to trwa bo od kabiny to dokręcam krótkim  wkrętakiem. Model piękny powodzenia . Władek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.