Skocz do zawartości

Messerschmitt Bf 109 dla makieciarzy


jarek_aviatik

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

3 godziny temu, kesto napisał:

W instrukcji obsługi jest podana procedura startu i lądowania z użyciem trymera statecznika i klap.

Do startu trymer na -1 i klapy na 20. Lądowanie - trymer na +3 i klapy 40.

Trochę trwało ale znalazłem rysunek, co prawda nie Bf 109 a Foka, ale chcę pokazać (bo pewnie nie wszyscy wiedzą) co oznacza trymer na "+" a co na " -"

Zasada stosowana i obecnie w trymowaniu np. samolotów pasażerskich i nie tylko (zdjęcie).

Trymer na "-" to unoszenie nosa w górę i odwrotnie. Czyli tu trzeba było pochylić nos na klapach 40.

Jeśli to prawda co napisał kesto, to bardzo ciekawe trymowanie zwłaszcza, że lądowanie przeważnie na oparach.

NIE ZALECAM TRYMOWAĆ TAK MODELU!!

Niektórzy twierdzą, że "model dziedziczy cechy oryginału" - tak, ale pod warunkiem, że spełnione jest ileś tam procent kryteriów podobieństw.

Sądzę, że to trymowanie +3 do klap 40 miało związek ze slotami, które powodują duży przyrost siły nośnej i krytycznego kąta natarcia.

Nie mam w kompie analiz, które robiłem z tą kalpą przednią zamiast slotów, aby sprawdzić i potwierdzić moją teorię.

 

 

 

post-21299-0-41524100-1541897410_thumb.jpg

Zrzut ekranu 2020-02-29 o 11.19.17.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, jarek996 napisał:

 

Absolunie zebym sie czepial , ale czy  prawidlowo nie uzywa sie slowa TRYMOWAC ???

OK - PRZEPRASZAM, będę się starał pilnować!

Już tak mam używam na zmianę tak i tak - od tego nie zależy moje życie ?

A Ci (piloci), którzy dbają o życie swoje i innych - myślę, że stosują właściwą nomenklaturę i działają jak trzeba.

 

EDIT - poprawiłem, boję się, że może Twoje życie od tego zależy ? no i może dostanę bana za błędną nomenklaturę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, jarek_aviatik napisał:

OK - PRZEPRASZAM, będę się starał pilnować!

Już tak mam używam na zmianę tak i tak - od tego nie zależy moje życie ?

A Ci (piloci), którzy dbają o życie swoje i innych - myślę, że stosują właściwą nomenklaturę i działają jak trzeba.

 

EDIT - poprawiłem, boję się, że może Twoje życie od tego zależy ? no i może dostanę bana za błędną nomenklaturę ?

 

Nie ; moje zycie NIE zalezy od tego , ale rzucilo mi sie to zwyczajnie w oczy ( jestem wzrokowcem ) ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje 3 grosze.....  pomimo iż nie specjalnie lubię niemców ( z wiadomych powodów), to darzę ich szacunkiem za to co zrobili dla rozwoju lotnictwa. Kto wie?...... gdyby nie ich projekty, to może dzisiaj latalibyśmy dalej dwupłatami.?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mecenas napisał:

Wtrącę swoje 3 grosze.....  pomimo iż nie specjalnie lubię niemców ( z wiadomych powodów), to darzę ich szacunkiem za to co zrobili dla rozwoju lotnictwa. Kto wie?...... gdyby nie ich projekty, to może dzisiaj latalibyśmy dalej dwupłatami.?

No tak ale polscy projektanci już w latach dwudziestych projektowali jednopłaty .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przy odpowiednio wytrzymałym drewnianym dźwigarze, kesonach można zrobić bardzo dobre skrzydła wolnonośne. Polskie szybowce powojenne konstrukcji drewnianej miały nawet nieco większe dopuszczalne obciążenia ( G ) niż późniejsze konstrukcje laminatowe. Jednak postęp i odejście od drucianych dwupłatów dokonał się dzięki duralowi ( lekkim dźwigarom ), wolnonośnym skrzydłom o grubszych profilach niż te z czasów I wojny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2020 o 18:01, jarek_aviatik napisał:

 

Budowane modele często są niezmiernie trudne w pilotażu - pomagałem jednemu z ludzi przeprojektować skrzydło w jego Bf 109G, model prawie 3 m rozpiętości, wg "zacnych" i drogich planów, ale w pilotażu - rakieta.

Zwróciłem mu uwagę na sloty i zrobiliśmy klapy przednie zamiast slotów (dają prawie ten sam efekt a są prostsze w wykonaniu)

Po tym facet napisał - "Jaro, finally I have a fun to flight my Bf!"

Zamieszczam szkic takiej klapy.

 

 

 

 

 

 

 

 

klapa_przednia.png

 847 kB · 4 pobrania

Nie wiem jaki profil miał prawdziwy samolot, ale wielu modelarzy w swoich makietach stosuje stary i sprawdzony profil NACA 2415. Czy w tych "zacnych" planach też taki był?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.