Skocz do zawartości

Pompa próżniowa


Kicior
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
W dniu 14.03.2020 o 21:46, Konrad_P napisał:

Wojtek ale takie ekscesy:D to przy półprofesjonalne lub profesjonalnej produkcji elementów.

Taśma po naszemu nazywa się butylowa i potwierdzam jest rewelacyjna. Tyle, że kosztuje x razy więcej niż zwykły pospolity akryl. Na jeden czy dwa elementy nie ma co się szarpać na taką taśmę.  

Na allegro można kupić za 18zl 25m taśmy butylowej. 10mm szerokości na 2mm grubości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz garażową sprężarkę(nawet taką tanią marketową), to wystarczy podłączyć wężyk pod ssanie (pomijając filtr, ale zalecane byłoby wpiąć trójnik z jakimś zaworkiem którym da się regulować siłę podciśnienia) i też będzie Ok.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie brak takowej... 
Idę więc w kierunku lodówkowej + butla turystyczna.


Najtrudniej z tego wszystkiego jest znaleźć redukcję z 3/8 lewy gwint na 1/4 prawy.

Ale jest jakieś światełko w tunelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

redukcja -market budowlany i końcówka z choinką. Jako dorywcze użycie do innych łączysz wężykami  . Zwykłe  przezroczyste wężyki się średnio  nadają -pod próżnia się zapadną/spłaszcza i nie będzie przepływu. Ewentualnie jakieś mała średnica i grubsza ścianka.  Wężyk 6mm ze ścianka1mm nawet taki typowy od paliwa powinien dać rade.

Przezroczysty   10mm średnicy już się zaplaszcza.  Choć ja próbowałem na wysokiej próżni / profesjoonalnej pompie próżniowej (nie przy laminowaniu po prostu używam pomp zawodowo)  

  -lub węże raczej sztywne od  gazu lub acetylenu.  Nie ma potrzeby redukcji, skrętek itp. Chyba, że zamierzasz używać pompy często -to warto na porządnie. A tak prowizora i do przodu.

 

Ja mam łatwiej -w razie potrzeb rurki miedziane, palnik i wszystko mogę połączyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz... czyli i tak na prosto się da.

 

Pomyślałem, że może ta pompa przyda się na dłużej, więc od razu zacząłem wyszukiwać reduktory, nyple, etc, żeby podłączyć to trwale.

Coś takiego:

 

 

Kosztuje ok. 100 PLN (a może ktoś z Was ma gotowy na zbyciu?)

Znalazłem dodatkowo taką redukcję bezpośrednio z butli 3./8 lewy gwint na 1/4 prawy gwint , za ok 30 PLN
Każdy taki element jest jednak drogi i całość kosztów szybko rośnie.

 

Wakuometr.jpg

 

Ale zrobię...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do łączenia podciśnienia doskonale nadają się przemysłowe przewody poliuretanowe. Są dostępne w każdym sklepie z pneumatyką. 6x1 jest wystarczający,  przy pompie z agregatu ze względu na małą wydajność sprawdza się również 4. Wersje budżetowe są tylko nieco droższe od zwykłych wężyków. Są wystarczająco elastyczne i trwałe. Do tego za kilka PLN za sztukę dostaniesz dowolne szybkozłączki, redukcje, nieco droższe są zawory. System jest absolutnie szczelny i bardzo łatwy w łączeniu. Nadają się również do nadciśnienia, przewód wytrzyma kilkanaście bar. Jeżeli potrzeba taniej to na aukcjach można trafić osprzęt przemysłowy z demontażu, tyle że tam najczęściej są systemy calowe i trudniej dopasować przewód.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam dziś nieco głupie pytanie... za co muszę z góry przeprosić :)

 

Jest kompresor

 

Pompa.thumb.jpg.1f32d76d699409befbf483984966b576.jpg

 

Trzy rurki:
- zasysanie powietrza

- tłoczenie powietrza

- rurka do freonu, z zasysaniem

 

Pytanie: którą rurkę podłączyć do wytwarzania póżni w zbiorniku ?

Obawiam się, że nie potrafię odróżnić tej ssącej od tej od freonu...

 

Czy to ta po prawej, zgodnie z naklejką "Suction" ?

Jak rozumiem tę od freonu powinienem zaślepić... tak ?

 

Dzięki !!

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączasz to do prądu  tak jak jest bez łączenia niczego do rurek.  -z jednej rurki dmucha -to tłoczenie. Tu zakładasz improwizowaną pułapkę na olej np z butelki pet.

 

Pozostałe dwie rurki powinny zaciągać -zatykasz obie palcami i patrzysz czy się przysysa...  jedną zaślepiasz a druga ciągniesz próżnię. Do tej jednej możesz podłączać wył ciśnieniowy a do drugiej odsysany przedmiot -itp.  Dwie ssące są tak samo użyteczne -możesz wg własnej wygody montować osprzęt do której chcesz lub do obydwu. ważne, żeby Ci nie została dziura...

 

A nie próbuj w dużych sprężarkach ani grubych rur  metodą zatykania bo może ci uszkodzić rękę...  -ale takie maleństwo jest niegroźne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Witku !

Mówiąc szczerze zgłupiałem, bo właśnie z obydwu zasysa powietrze... :)
Zamówiłem właśnie wakuometr i akcesoria, także może w nast tygodniu rozpoczną się próby.

Dzięki serdeczne!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA  !!!!!!!!  w jednym z powyższych linków (tym z forum.węglowe)  jest zdjęcie ze zbiornikiem próżni zrobionym ze szklanego słoika -robił to jakiś bezmózgi debil lub samobójca. !!!     lub nieświadomy dzieciak.

 

    Absolutnie nie wolno robić ze szkła w szczególności ze słoików ani zbiorników ciśnieniowych ani zbiorników podciśnienia.  Jak taki zbiornik pęknie /wybuchnie odłamki szkła mogą zrobić poważną krzywdę -rozpryskujące się szkło tnie głęboko.

Czy eksplozja czy implozja są niebezpieczne.  Pod próżnią metalowa lub elastyczna plastikowa  butla zapadnie się.

 

A szklana gwałtownie pęknie -kawałki szkła polecą do środka -po czym odbiją się i rozprysną z dużą siłą...  

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kiedyś taką oto pompę sobie zmajstrowałem ?

Agregat z lodówki , elektroniczny wyłącznik podciśnieniowy  , butla stalowa + dodatkowo dałem wakuometr 

Najwięcej problemu miałem  z przyspawaniem muf do butli potrzeba  było to gazowo spawać, z resztą poszło jak po sznureczku .

Nawet jest wydajniejsza , pracuje do tej pory przy małych elementach .

DSCN9905.JPG

DSCN9906.JPG

DSCN9907.JPG

DSCN0005.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-zbiornik "próżni"  minimum 15-20 litrów -pompa wygląda na dość dużą...

 

-presostat chłodniczy niskiego ciśnienia z automatycznym resetem tzw presostat LP.

 

wyłącznik minimum 6A 230V~

 

-stycznik minimum 16A cewka 230V ~    zależnie od silnika pompy jedno lub trzy fazowy.

 

 odpowiednie styki presostatu w szereg z wyłącznikiem i z cewką stycznika -to do jednej z faz a drugi koniec  tego szeregu do zera. 

 

zasilanie 3  fazy na styki stycznika   i ze współpracujących  styków  stycznika na silnik pompy (silnik trzy fazowy)

 

lub zero i  jedna faza na styki stycznika   i ze współpracujących styków  stycznika na silnik pompy (silnik jedno fazowy)

 

 

przykład presostatów -niestety trochę kiepska dokładność  (duża histereza i dość trudno ustawić)

https://allegro.pl/oferta/presostat-ranco-016-h6703-lp-niskiego-cisnienia-6680719609

https://allegro.pl/oferta/presostat-p6e-lp-nc-6589114503

 

pewnie lepszy byłby przetwornik ciśnienia i elektroniczny kontroler -ale to totalnie inny rząd kosztów...      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cenami elektronicznych przetworników ciśnienia ciągle nie jest tak źle, używkę ZSE4 można dostać za około 80-100 PLN. Sporo z tego można oszczędzić bo nie trzeba kupować wakuometru. Niestety nie uciągnie stycznika, trzeba będzie dołożyć jeszcze przekaźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.