Skocz do zawartości

Pompa próżniowa


Kicior
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Zamierzam niedługo wykonać odbitkę negatywową kabiny do modelu.

Tkanina węglowa 200g przesączona żywicą LG285

 

Chciałbym wykonać ją ładnie i estetycznie, bez bąbli powietrza.

Pomyślałem więc o użyciu metody worka próżniowego.

 

Czy moglibyście polecić jakieś urządzenia, którymi można byłoby wytworzyć sensowne podciśnienie?
Jednocześnie finansowo zjadliwe.

 

Będę wdzięczny za sugestie.

Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

sprężarka od starej lodówki. poniżej 100 kupisz

zagadaj w firmie chłodniczej lub warsztacie naprawiającym lodówki -albo allegro.

 

Lub może od kogoś kto złomuje swoja lodówkę za piwo dostaniesz.  Nie wolno wycinać sprężarki jeśli jest na "freonie"  r134a -niedobre dla środowiska ścisły zakaz wypuszczania do atmosfery.   Ale  stara lodówka może być pusta -czynnik mógł sam uciec jeśli cos pękło.

       Nowsza lodówka na   R600 czy R290     to mało szkodliwe i nie ma przepisów. Tylko uważaj oba te gazy są łatwopalne.

 

Wakuometr -na allegro dostaniesz za około 50. reszta kawałki rurek trójniki bądź z akwariowego bądź miedziane z hydraulicznego lub chłodniczego sklepu. 

Podłączenie elektryczne  sprężarki znajdziesz w necie lub dasz zdjęcia i tu zapytasz. Albo dokładnie sprawdź jak jest w lodówce z której będziesz sprężarke wyciagal.

 

poniżej 150zeta zrobisz cos w rodzaju pompy próżniowej. do laminowania małych elementów wystarczy (ale np. kajak trudno będzie laminować z pomocą takiej)   prawdziwa pompa próżniowa około 600 w góre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marek_Spy napisał:

nie lubi długiej pracy

No to po co proponujesz coś takiego skoro materiał w worku powinien siedzieć kilka godzin a jeśli nie będzie grzany to nawet pół dnia.

 

PS

Autor wątku podał tylko rodzaj  żywicy a to jest tylko połowa informacji. Najistotniejszy w tym wszystkim jest zastosowany utwardzacz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwardzacz to HG285.

 

Dzięki za tę dyskusję !!!

Muszę rozważyć z jednej strony czas i budowę, z drugiej kupno jakiś gotowców, bo na karku mam 12 różnych projektów i po prostu nie wystarcza mi czasu na wszystko.

 

Widziałem jakąś pompę ssącą (podciśnienie w okolicach 0,20 mbar) w granicach 180 PLN

Bez wakuometru i zaworów niestety.


Czy metoda:
- wyssanie powietrza

- zawiązanie worka

- wyłączenie ssania

 

powtarzana co pół godziny żeby zlikwidować ewentualne nieszczelności mogłaby się sprawdzić ?


Czyli ręczna obsługa procesu zamiast fajnego systemu z automatycznym włączeniem zasilania po odczycie ciśnienia z wakuometru
Ma to jakiś sens ?


Jeśli dobrze gdzieś widziałem dobry system (oprócz porządnej, dwustopniowej pompy) posiada jeszcze zbiornik wyrównawczy.

Ale to już ponad 1000 PLN za gotowca.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kicior napisał:

Czy metoda:
- wyssanie powietrza

- zawiązanie worka

- wyłączenie ssania

Moim zdaniem raczej nie. 

Raczej nie ma szans tak zawiązać worka żeby utrzymać przez długi czas to samo podciśnienie.

Ja widzę jak to robi jeden z lepszych producentów modeli,  i pompa działa u niego non stop utrzymując określone podciśnienie. Tyle, że oni worka używają tylko do odsączenia nadmiaru żywicy tak z 2 godziny.

Samo laminowanie to już w formach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonanie pompy próżniowej  ze sprężarki od lodówki -da się poniżej godziny... ale laikowi  to około  8 godz.

z  jakością próżni szalu nie ma około 50% ale do prostego laminowania starczy.  

dobry gotowiec wyciągnie i 99%  szukaj  na allegro w dziale klimatyzacja. za około 300 już kupisz -choć bez wakuometru. za 400 dość przyzwoitą.  np

 

coś takiego    https://allegro.pl/oferta/pompa-prozniowa-value-v-i120sv-jednostopniowa-7881355149

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma idealnie szczelnych systemów. Zawsze będzie podciekac. Zbiornik wyrównawczy jest po to aby stworzyć większą objętość z której pompa wypompuje powietrze inaczej wahania ciśnienia byłyby za szybkie za duże - to taki wygladzacz przebiegu ciśnienia :)

 

Metoda na ślepo (bez wakuometru) wymagałaby empirycznego ustawienia czasu co ile pompa ma się załączac. 

 

Ale widziałem 2 tanie rozwiązania. 1) Niektóre czujniki MAP stosowane w samochodach pracują jako wakuometry i to mozna podlaczyc do arduino jako tani wakuometr i 2) mechaniczny sterownik zalaczajacy pompę w postaci puszki po konserwie. Jak spada ciśnienie to denko puszki się zapada i pompa się wyłącza.  Jak podcieka i ciśnienie rośnie puszka wraca na miejsce i załącza pompę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jednej robótki, to spinaj agregat lodówkowy na krótko.

Bez żadnej instalacji, wakuometrów, itp.

 

Agregat spokojnie zniesie i 24h ciągłej pracy (choć raczej będzie cieplutki), więc kabinkę tak zrobisz.

 

I wierzcie mi tak się da, niejedne DLG tak wylaminowalem, kiedy padł mi sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, latacz napisał:

wykonanie pompy próżniowej  ze sprężarki od lodówki -da się poniżej godziny... ale laikowi  to około  8 godz.

z  jakością próżni szalu nie ma około 50% ale do prostego laminowania starczy.  

dobry gotowiec wyciągnie i 99%  szukaj  na allegro w dziale klimatyzacja. za około 300 już kupisz -choć bez wakuometru. za 400 dość przyzwoitą.  np

 

coś takiego    https://allegro.pl/oferta/pompa-prozniowa-value-v-i120sv-jednostopniowa-7881355149

 

 

 

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten garnek to wprowadzanie zagrożenia. Zapadnięcie się może być dość gwałtowne. podobnie jak pęknięcie plastikowego wieczka....

 

można bez żadnego "zasobnika próżni" -sama obudowa sprężarki lodówkowej jest zasobnikiem. 

lub dać butlę o dość solidnych ściankach. idealne np.  do  czynników chłodniczych , koszt od około 200 lub inna ale solidna.

 

druga sprawa -nie wolno tak ciąć rurki ssącej -wszystkie opiłki pójdą do sprężarki i do jej oleju... naciąć delikatnie robiąc rysę  wokół rurki -i odłamać.

 

sprężarkę przechylić i wylać stary olej -sprawdzić ile go jest. powinno być około pól litra -czasem pisze na sprężarce, czasem po typie sprężarki można znaleźć ile oleju potrzebuje.  jeśli oleju jest około pół litra i jest ładny biały wlać z powrotem --wężyk na rurkę ssawną zanurzyć włączyć i spr sama wciągnie. jeśli olej brudny lub mało -to zalać nowym -nawet syntetycznym samochodowym.   w "naszym"  zastosowaniu  może być. w typowo lodówkowym musi być "specjalny" olej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.