Skocz do zawartości

Podkład na blat drukarki 3D


Granacik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do wytrawnych drukarzy. Jaką byście polecili mi podkładkę na blat do drukarki 3D? Aktualnie jeszcze używam BuildTak'a ale powoli kończy mi się. Świetnie trzyma się jej ABS, PLA i PETG ale niestety nie jest bez wad. Bardzo łatwo ją uszkodzić podczas odrywania. Zwłaszcza przy ABS gdy element przylega dużą powierzchnią. Robi się pofałdowana. Przy wydrukach jakichś pierdół to mi nie przeszkadza ale chciałbym w końcu podrukować z PETG modele z 3Dlabprint'a. A tu już gładki stół raczej wymagany.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Potwierdzam. Są dedykowane kleidła jak Dimafix czy inne. Ale nic nie przebije Hegronu. 18zl za butelke 500ml. Psikasz i jedziesz. Zegnie się szkło 3mm ale Hegron nie puści.

Do druku ABS idealny - na ciepło trzyma jak szatan a jak stół wystygnie to części same odskakują.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam Hergon jest niezastąpiony a do ABS tez go używacie ? mnie co prawda przy pierwszej probie się podwijał i już nic nie drukowałem z ABS dalej. Jeszcze ktoś rozcieńczał Hergona jakimś alkoholem i wlewał do psikadła.

Jaka temperatura dla szkła i hergonu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem lustro dedykowane do mojej drukarki na Allegro oraz Hegron w Rossmanie (ok. 16zł). Tak jak koledzy napisali: dopóki stół nie ostygnie trzyma jak diabli, potem wydruk sam odskakuje. Stosując lustro lub szybę otrzymasz gładką powierzchnię wydruku. No i zawsze możesz sobie siknąć żelem na włosy przed wyjściem z domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyba 3-4mm (zwykłe szkło okienne float, żadne hartowane - kominkowe np.), a do tego Dimafix Pen lub klej Devil Design. 

Używałem Hegronu, no i a i owszem daje radę, ale trzeba uważać z jego ilością przy wydrukach z PETG, bo odejdą razem z kawałkami szkła.

Natomiast kleje, o których pisałem, to zupełnie inna zabawa: łatwiejsze dozowanie, wydruki same odskakują, gdy stół  osiągnie temp. 30oC (lub z lekką perswazją nieco wcześniej ;) ). Fakt są droższe, ale bardzo wydajne. Dimafix wystarczył mi na rok, a nie drukuję "od święta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marek_Spy napisał:

A ja nadal nie wiem jak drukujecie ABS a raczej czym kleicie do szkła

 

BuildTak, naklejka na blat/szkło. Jak cholerstwo złapie to bez uszkodzeń się nie obejdzie gdy element przylega dużą powierzchnią. Jak coś cienkiego to przydaje się dodać 'brim' tak na 3mm w pierwszej warstwie. Dwie szpule ABS z hakiem na różne przydasie poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, karambolis8 napisał:

Ja stosuję szkło + Dimafix. Trzyma cholernie mocno, po ostudzeniu stołu do 20 stopni samo odchodzi. Próby zrywania przed ostudzeniem czasem powodują, że ściągamy wydruk razem z przyklejonymi odłamkami szkła;) Sprawdza się przy PET i PLA, innych nie drukowałem.

Kolaga ma absolutną rację ?  Szkło i Dimafix są the best. Na ciepło trzyma mocno, po schłodzeniu  wydruk sam się odkleja. Never again żadnych innych klejów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od góry robię małą dziurkę i strzykawką odciągam połowę płynu. Dolewam zwykłej wody i zaklejam dziurkę cjanoakrylem. Do starej butelki wlewam pozostałość i cieszę się jak janusz bo mam dwa razy więcej. :)

 

Z hegronem trzeba uważać bo jest trochę niebezpieczny. Już uszkodziłem sobie dwie drukarki jedną od hegronu drugą od wody z octem. Hegron w czasie pryskania osiada także na całej mechanice i po roku uszkodziły się wszystkie prowadnice i łożyska. Z wodą z octem też jest problem bo ten roztwór trafił do silników i wszystkie je zatarł. Po rozebraniu silniki były zardzewiałe. Trochę czasu zajęło czyszczenie ale ostatecznie i tak trafiła do piwnicy. Teraz często czyszczę mechanikę gąbką z wodą i smaruję olejem wazelinowym. Pół roku i problemów brak. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

O mamciu, ten Hegron jest fenomenalny! :D Trzyma jak cholera, nawet po przestudzeniu ciężko odchodzi. Żebym go znał od samego początku to by mi to kupe nerwów i filamentu zaoszczędziło. Próbowałem różne lakiery już kiedyś, robiłem soczki, różne taśmy malarskie na końcu Buildtak. Średni to skutek wszystko odnosiło.

Dzięki temu zajzajerowi produkcja masek dla rodziny i bliskich idzie bez bóli pełną parą. :) 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.