Skocz do zawartości

Mitsubishi A6M3 132 cm - pytanie o silnik


dawid.1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

45 minut temu, dawid.1234 napisał:

Trafne spostrzeżenie. Zasadniczo zastanawiałem się czy da się jakoś łatwo przeliczyć jakie śmigło trójłopatowe założyć żeby generowało ciąg odpowiedni dla danego dwułopatowego. Jak ktoś wie jak to chętnie posłucham.

Ponieważ najczęściej w instrukcji silników, a przynajmniej tych których ja przeglądałem są podane wymiary śmigieł dwułopatowych

 

Ja przy takich rozmiarach szedłbym w śmigło o takim samym skoku i średnicy mniejszej o 1 cal w przypadku przejścia na trójłopatowe, czyli z 11x7 na przykład 10x7. Najlepiej by było przetestować kilka jak to zrobiłeś dotychczas , ale ceny i dostępność takich śmigieł niestety troszkę ograniczają takie możliwości.

Inna sprawa, że większy silnik to większa masa i faktycznie może lepiej byłoby poszukać wydajniejszego w mniejszym rozmiarze, ale tutaj już nie doradzę i musisz posłuchać innych :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Generalnie zasada jest taka że zmniejsza się średnicę o cal, czyli jeśli masz 11-sto calowe dwułopatowe to dajesz 10-cio calowe trójłopatowe.

Ale jeśli to ma być bardzo dokładnie dobrane (policzone pod dany silnik), to już wchodzi wyższa matematyka uwzględniająca mnóstwo parametrów.

W Twoim przypadku założyłbym  10'' ale pokombinowałbym z różnymi skokami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam przód poszło ponad 100 g balastu wiec myślę że dodatkowa masa większego silnika akurat w tym przypadku nie powinna stanowić problemu.

 

Z tym testowaniem śmigieł to chętnie bym je potestował jakby ktoś mi kilka takich użyczył. Kupno raczej odpada bo zrobi się z tego spora suma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid widzę szukasz na giełdzie silnika. 0.25 sobie daruj, celuj w 032 i wyżej. Co do śmigiel to dla 0.25 optymalne 9x6 apc, 11cali się nie nadaje. Generalnie przy napedach spalinowych słabo z podmiana Śmigiel na trzylopatkowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co rozglądam się za wszystkim ale zdaje sobie sprawę ze 25 FX i AX będzie ciężko trafić od ręki wiec pewnie skonczy sie na czyms pomiedzy 30 a 40. NA jednym z portali aukcyjnych jest dostępny silnik żarowy JEN-37. Użytkował ktoś takiego i może coś o nim więcej powiedzieć ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wagowo pasuje bo jest cięższy od Twojego około tyle co masz balastu i ze śmigłem trzyłopatowym 10" na pewno da radę.

 

AX 46 waży kolejne 100g więcej i moim zdaniem nie jest tu potrzebny - pytanie tylko co dalej?

Jeśli masz w planach budowę podobnych lub większych modeli to AX będzie bardziej uniwersalny i da radę w takich modelach nawet do 4kg. Silnik LA jest słabszy, mniej kręci i lepiej sprawdzi się w górnopłatach i trenerkach..... no i oczywiście cena, raczej wymyka się porównaniom.

 

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za propozycje.

Co do silnika to dostałem od znajomego za darmo ASP 40, choć faktycznie to nie do końca ASP tylko Kyosho GX-40. W sumie to pewnie to samo, może ktoś bardziej obeznany się wypowie. Silnik ponoć gaśnie na wysokich obrotach wiec albo jest uszkodzony albo niewyregulowany ale po wstępnym przeglądzie możliwe ze znalazłem winę.

Jak odpalę to będę testował, jak uda mi się ten silnik ogarnac to poleci w modelu a jak nie to kupuje cos innego. Wstępnie mam już cos upatrzone od kolegi z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, modelarstwo to dość kosztowne hobby, ale mając już silnik nawet jak nie chodzi na wysokich obrotach to możesz dobrze pokombinować.

Najpierw książkowa regulacja, a najlepiej pod okiem kogoś kto jest w tym dobry. Jak nie pomoże to daj mu dodatkowe zasilenie świecy i też będzie cacy.

Generalnie to od świecy zacznij zabawę. Polecam mieć dwie trzy różne. Miłej zabawy, uważaj na palce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś  czy taka część jak że zdjęcia czyli ogranicznik dla iglicy który pozwala przeskakiwać co jeden ząbek da się gdzieś kupić ??? Pewnie samego się nie da ale może w komplecie z ilgica można dostać ??? Przejrzałem parę sklepów internetowych i nic nie znalazlem. Potrzebuję to do kyosho gx40 ale ten egzemplarz że zdjecia jest z LA25 i zasadniczo też nawet pasuje więc i z mniejszej pojemności można coś dopasować.

IMG_20210401_223154.thumb.jpg.cd082b982dfda217da5f1445809473d4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, 

Mała aktualizacja w temacie. Tak więc udało mi się zmienić silnik. Zamontowany jest teraz kyosho gx40 czyli z tego co się zorientowałem to taki ASP. Wstępne testy na stanowisku przeszedł pomyslnie. Udało mi się go całkiem dobrze wyregulowac, teraz tylko zostały testy z silnikiem zamontowanym w modelu. Trochę musiałem przerobić mocowanie silnika, zrobiłem też nową maskę silnika ale model jest już wywazony i wstępnie gotowy do lotu.

Poniżej kilka zdjęć.

 

Mam nadzieję że w najbliższy weekend uda się model oblatac.IMG_20210529_124729.thumb.jpg.040f5edf800bd0f2361a7839afb57ff6.jpgIMG_20210529_124912.thumb.jpg.00cfb0133c06dfdb0d4017b11c751dc0.jpgIMG_20210529_124240.thumb.jpg.fc042de1b017b18d401a5231b965650b.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.