Skocz do zawartości

EXTRA 300 K.S 2,7m amatorska budowa modelu


Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Cybuch napisał:

Jeszcze raz podkreślam , użyj wyobrażni.Przeca to jest stożek Pamiętaj o spływie.Jak już pokleiłeś to dupa

Popatrz jak robił Krzysiek , praktycznie to samo o czym pisałem.

Jedyna różnica jest w tym że ja nakleję taśmę papierową z wyznaczoną linią prostą i na tej linii postawię spływy aby widzieć że spływy leżą w osi na całej długości, a Krzysiek ma wprawę to linii nie potrzebuje.

A cały proces montażu jest taki sam jak u Krzyśka, tak samo sklejał to w pozycji leżącej na spływach.

Poziom_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak to będzie sklejane jak na zdjęciu.

Różnica pomiędzy moim ustaleniem stateczników a Krzysztofa polega na tym że ja mam narysowaną długopisem prostą linię , i mam włożoną rurkę stabilizującą 10mm , stateczniki leżą idealnie na linii , linia idealnie jest widoczna w otworach na zawiasy więc prościej się nie da ustalić spływów.

A natarcia są sprawdzone laserem i też jest idealnie, ogólnie to nie wiem jak to można zrobić aby było jeszcze dokładniej.

spacer.png

 

Poskładałem też na sucho stery wysokości, jeszcze zostało odnaleźć rozpórki balsowe i można sklejać.

I mam zamiar te stery wysokości dziś skleić.

Stateczniki wylądowały w pudełku bo nie mam balsy na wzmocnienia po zawiasy i nie mam rury do zrobienia tutek, dopiero po jutrze powinna dotrzeć paczka, więc po sklejeniu rusztowania sterów wysokości również wylądują w pudełku.

A ja się jutro zajmę posklejaniem poszyć na stery wysokości , powycinam i ponaklejam paseczki na żeberka steru kierunku, ogólnie przestojów w dłubaniu przy modelu nie mam , nie wiele ale systematycznie codziennie coś tam zrobię.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, enter1978 napisał:

Popatrz jak robił Krzysiek , praktycznie to samo o czym pisałem.

Jedyna różnica jest w tym że ja nakleję taśmę papierową z wyznaczoną linią prostą i na tej linii postawię spływy aby widzieć że spływy leżą w osi na całej długości, a Krzysiek ma wprawę to linii nie potrzebuje.

A cały proces montażu jest taki sam jak u Krzyśka, tak samo sklejał to w pozycji leżącej na spływach.

Poziom_01.jpg

Każdy ma swój warsztat , jeden lepszy inny gorszy. Ważne by efekt końcowy był taki sam - poprawny.Może zbyt wiele wymagam i to od siebie. Powietrze wszystko zweryfikuje . Ten obraz montażu przedstawiony przez Ciebie jest zgodny z tym co przedstawiał Krzyś. Jest jedno ale. Gwarantuje prostopadłość stateczników , ale natarcie może się nie poukładać po naszej myśli.Ja stosowałem bardziej pracochłonne metody. Może nie potrzebnie ,ale nauczony doświadczeniem tak robię. Ten układ montażu nie gwarantuje prostoliniowości natarć. Jak wcześniej wspominałem może wyjść śmigło.No i te przciwwagi by wyszły równo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelmolin

Pochwal się co tam się dzieje z twoim modelem.

Bo ja dziś nie mam czym się chwalić , wczoraj mi się nie chciało nic robić , a dziś jeszcze bardziej mi się nie chciało niż wczoraj.

Co prawda skleiłem dziś rusztowania obu sterów wysokości ale to tyle co nic mogłem zrobić więcej tylko że mi się nie chciało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, enter1978 napisał:

pawelmolin

Pochwal się co tam się dzieje z twoim modelem.

Bo ja dziś nie mam czym się chwalić , wczoraj mi się nie chciało nic robić , a dziś jeszcze bardziej mi się nie chciało niż wczoraj.

Co prawda skleiłem dziś rusztowania obu sterów wysokości ale to tyle co nic mogłem zrobić więcej tylko że mi się nie chciało.

Każdy miewa takie dni.  Dalej prowadzę walkę z Chrystenem .Przygotowuje kadłub do malowania. Od Extry odpocząłem i od nowego roku zabieram się dalej za robotę. Teraz będzie w takim malowaniu.

Przechwytywanie.PNG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaatakowałem dziś poszycia sterów wysokości , myślałem że to będzie tak hop siup a to nie tak prędko.

Raptem zrobiłem jedną sztukę i cyjak się skończył , ale to nic jutro jak się wezmę to zrobię pozostałe 3 sztuki poszyć , teraz będzie łatwiej bo wykonane poszycie posłuży za szablon.

Po za tym dotarła balsa  i rurka dźwigarowa stateczników , więc mam wszystko co potrzeba aby wykonać cały ogon , mam balsę i na wzmocnienia i na natarcia i spływy.

Niestety nie zamówiłem desek na natarcia lotek i spływy skrzydeł , ale to jeszcze nie pora nawet o tym myśleć , jak przyjdzie czas i skrzydła będą zrobione to i deski na listwy trójkątne się zamówi.

Teraz bardziej przydały by mi się zawiasy w ster kierunku i stery wysokości i chyba trzeba się zacząć za dedykowanym rozmiarem rozglądać.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczę z poszyciami sterów wysokości, kurcze czasochłonne to zajęcie, ale jeszcze jedna sztuka i będą zrobione.

Jeszcze dziś mam zamiar powklejać wzmocnienia pod zawiasy i dźwignie i listewki na natarcia, jak to zrobię to jutro można będzie poszycia przyklejać:)

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój model ciągle w pudle, gonię z robotą w każdą niedzielę, bo mam do ukończenia spacewalkera. Pozostaje pokrycie go folią i dokończenie montażu wyposażenia. Potem Extra !!  Dziś przyszedł laser krzyżowy, bo z Twoich relacji widać, że to bardzo przydatne narzędzie. No i czekam na silnik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No laser to nie jest coś bez czego nie da się obyć , ale bardzo ułatwia robotę , odpada ustawianie , mierzenie, logistyka i albo wyjdzie prosto albo nie, a tak z laserem poświecił i wszystko jasne , szybko i wygodnie.

Stery wysokości nie idą po myśli , to znaczy idą ale myślałem że szybciej się z nimi uporam , na dzień dzisiejszy mam tylko jeden gotowy do przyklejenia poszyć, kurcze myślałem że rach ciach i stery zrobione a pierniczę się z nimi już drugie popołudnie i jeszcze jutro wątpię abym skończył.

Kolega Jacek poratował mnie i do swojego zamówienia dorzucił folię na mój model , to folię można odfajkować jako z głowy bo pewnie zaraz po świętach dojdzie.

Ale mam pytanie odnośnie folii, ile statystycznie metrów folii idzie na oklejenie takiego modelu?

Zamówiłem 4 rolki , dwie białe i dwie czerwone , czy cztery rolki wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zawiasami jest problem , nigdzie nie ma dedykowanych zawiasów , ani żadnych innych które mają szerokość 24mm i długość około 48mm.

Jak nie znajdę z raczej wygląda na to że nie znajdę to pomyślałem o takich zawiasach jak z linku.

Jak za liche to można dać dwa obok siebie , co specjaliści o tym myślą?

https://modelemax.pl/pl/zawiasy-inne/10348-zawias-kolkowy-lekki-451267-mm-wyprzedaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, enter1978 napisał:

Z zawiasami jest problem , nigdzie nie ma dedykowanych zawiasów , ani żadnych innych które mają szerokość 24mm i długość około 48mm.

Jak nie znajdę z raczej wygląda na to że nie znajdę to pomyślałem o takich zawiasach jak z linku.

Jak za liche to można dać dwa obok siebie , co specjaliści o tym myślą?

https://modelemax.pl/pl/zawiasy-inne/10348-zawias-kolkowy-lekki-451267-mm-wyprzedaz

Witam

tych zawiasów ni ma na stanie (w poniedziałek próbowałem kupić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, enter1978 napisał:

Z zawiasami jest problem , nigdzie nie ma dedykowanych zawiasów , ani żadnych innych które mają szerokość 24mm i długość około 48mm.

Jak nie znajdę z raczej wygląda na to że nie znajdę to pomyślałem o takich zawiasach jak z linku.

Jak za liche to można dać dwa obok siebie , co specjaliści o tym myślą?

https://modelemax.pl/pl/zawiasy-inne/10348-zawias-kolkowy-lekki-451267-mm-wyprzedaz

A takie nie mogą być.

https://modelemax.pl/pl/zawiasy-inne/30353-p30353-mp2506b-zawias-steru-duzy-2639-mm-6-sztuk-mp-jet

Jak 2 mm za szerokie to jaki problem - dopasuj się do problemu i troszkę rozpiłuj . Nie ma dokładnie tego co chcemy, to robimy z tego co mamy byle spełniało warunki wytrzymałości. Musisz być bardziej elastyczny w swoich poczynaniach i nie bać się swojej kreatywności ,a długością się nie przejmuj.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Cybuch napisał:

Musisz być bardziej elastyczny w swoich poczynaniach i nie bać się swojej kreatywności ,a długością się nie przejmuj.

No właśnie że szerokością się nie przejmuję ale z długością to nie mam pewności.

W mx-sie było inaczej zawiasy wchodziły praktycznie od razu w wzmocnienie spływu , w natarciach również wzmocnienia pod zawiasy były zaraz za dwumilimetrową warstwą balsy więc nawet krótsze zawiasy będą siedziały w wzmocnieniach.

W Extrze krótszy zawias będzie tylko w trójkątnej listwie naklejanej na spływach i natarciach , nie ma szans dosięgnąć do wzmocnień które są wklejane specjalnie pod zawiasy, a wolał bym aby zawias przechodził przez balsową listwę trójkątną , sklejkę i siedział w wzmocnieniu które jest na zawias przygotowane, tylko kłopot w tym że zawiasy które sięgnęły by wzmocnień znikły z rynku.

Czy dobrym pomysłem jest wklejenie zawiasów tylko w samą balsową listwę na natarciu czy spływie tego nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2020 o 13:16, enter1978 napisał:

No właśnie że szerokością się nie przejmuję ale z długością to nie mam pewności.

W mx-sie było inaczej zawiasy wchodziły praktycznie od razu w wzmocnienie spływu , w natarciach również wzmocnienia pod zawiasy były zaraz za dwumilimetrową warstwą balsy więc nawet krótsze zawiasy będą siedziały w wzmocnieniach.

W Extrze krótszy zawias będzie tylko w trójkątnej listwie naklejanej na spływach i natarciach , nie ma szans dosięgnąć do wzmocnień które są wklejane specjalnie pod zawiasy, a wolał bym aby zawias przechodził przez balsową listwę trójkątną , sklejkę i siedział w wzmocnieniu które jest na zawias przygotowane, tylko kłopot w tym że zawiasy które sięgnęły by wzmocnień znikły z rynku.

Czy dobrym pomysłem jest wklejenie zawiasów tylko w samą balsową listwę na natarciu czy spływie tego nie wiem.

 

U mnie zawiasy sięgają  poza wzmocnienie sklejkowe, Więc w czym problem ?. Przecież ta balsowa trójkątna listwa chyba ma ok. 1,5 cm , zostaje 2,4 cm. zapasu.

100_2455.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiasy jak zawiasy ważne żeby były z dobrego materiału. Graupnery były z PA6 (nazwa technologiczna tworzywa ) pasowały rozmiarem i wytrzymałością. Były zaprojektowane w taki sposób aby w najbardziej narażonym na urwanie miejscu, się nie urywały. Ale z powodzeniem można stosować inne chociażby zaczynając od tej wielkości:

https://modelemax.pl/pl/zawiasy-inne/9873-zawias-kavan-3920mm-duzy-10-sztuk0073-a?fast_search=fs

 

Są trochę mniejsze ale również z PA6 i pogrubione bliżej osi obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek, bardzo ładna, czysta robota. Ale... Nie kołkujesz takich zawiasów prostopadle do ich płaszczyzny? W małych, lekkich modelach dawałem kołeczki z wykałaczek. Też mam puzzle tej Extry i przy takim klamocie wstawię u siebie kołki z pręta / cienkiej rurki węglowej. Nawet jak puści klej trzymający zawias, to co najwyżej dana powierzchnia sterowa dostanie luzu, ale będzie działać. Zawias się nie wysunie.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grabcio napisał:

Irek, bardzo ładna, czysta robota. Ale... Nie kołkujesz takich zawiasów prostopadle do ich płaszczyzny? W małych, lekkich modelach dawałem kołeczki z wykałaczek. Też mam puzzle tej Extry i przy takim klamocie wstawię u siebie kołki z pręta / cienkiej rurki węglowej. Nawet jak puści klej trzymający zawias, to co najwyżej dana powierzchnia sterowa dostanie luzu, ale będzie działać. Zawias się nie wysunie.

Owszę kołkuję wykałaczkami .  W razie potrzeby wymiany zawiasów łatwiej je przeciać . Z węglem może być problem.Te na fotce jeszcze nie wklejone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.