Skocz do zawartości

EXTRA 300 K.S 2,7m amatorska budowa modelu


Rekomendowane odpowiedzi

Aby całą płaską powierzchnię kadłuba położyć na płaskiej powierzchni pomijając nierówny kawałek stabilizujący kabinkę tuż za pierwszą wręgą potrzebny jest blat 170cm długości.

 

Laser właśnie dotarł , nawiasem fajne i pomysłowe urządzenie.

Z listwami i blasą również paczka dotarła , teraz trzeba chyba gdzieś przy okazji posklejać listwy.

Przy okazji dowiedziałem się o kolejnej zalecie power boxa , mianowicie zawsze utrzymuje minimalne naprężenie pomiędzy serwami likwidujące luz , i właśnie dla tego serwa chodzą długo.

Ktoś gdzieś wcześniej nawet napisał że bez PB serwa szybko siądą ale nie wyjaśnił dlaczego , no to się wyjaśniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, enter1978 napisał:

mianowicie zawsze utrzymuje minimalne naprężenie pomiędzy serwami likwidujące luz , i właśnie dla tego serwa chodzą długo.

Możesz wyjaśnić o co chodzi dokładnie bo nie rozumiem...Powerbox ma likwidować luz pomiędzy serwami ustawionymi szeregowo,czyli powiedzmy dwa serwa jedno za drugim na sterze kierunku?Bo tutaj akurat amortyzują linki a na pozostałych sterach w tak dużych modelach i większych serwa są obok siebie.Np: dwa serwa na jedną połówkę steru wysokości.

Nie bardzo rozumiem tą myśl..? I skąd niby Powerbox miał by wiedzieć ile tego luzu jest?

 

Cytat

Ktoś gdzieś wcześniej nawet napisał że bez PB serwa szybko siądą

Zastanawiające...

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, enter1978 napisał:

Ktoś gdzieś wcześniej nawet napisał że bez PB serwa szybko siądą ale nie wyjaśnił dlaczego , no to się wyjaśniło

Gdybyś czytał ze zrozumieniem a nie odkrywał ameryki co chwilę to byś zrozumiał o co chodzi.

Ja to napisałem i napisałem też wiele innych rzeczy o PB . I wiele wyjaśnień nie trzeba by zrozumieć co dzieje się z serwami sparowanymi mechanicznie po jakimś czasie ...

Dobre jest chociaż to że zdecydowałeś się w przyszłości na takie urządzenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Rafał napisałeś o tym, ale o czym napisałeś zrozumiał tylko ten kto tego używa a ktoś kto nie miał z tym do czynienia zrozumiał to tak: próbują mnie naciągnąć na coś za półtora tysiąca co mogę sobie załatwić mechanicznie bez kosztów.

O wstępnym naprężeniu serw wspomina producent , chwali się też procesorem który utrzyma to minimalne naprężenie pomimo że dwa serwa będą się wychylały z różnymi wartościami.

Bez power box serwa które jedno wychyla się więcej a drugie mniej a poruszają tym samym sterem będą się ze sobą siłowały, i temu zapobiegnie power box

1 godzinę temu, piotr28 napisał:

? I skąd niby Powerbox miał by wiedzieć ile tego luzu jest?

Tego nie wiem, wydaje mi się że wie jak zasila serwa ile pobierają prądu itp.

Ster kierunku na dwóch serwach to pikuś , i tak tak samo chodzą i dlatego nie przemawiały do mnie argumenty za PB.

Rura mi zmiękła jak dwóch modelarzy powiedziało mi że tu na lotkach serwa nie chodzą jednakowo , jedno serwo wychyla się z inną wartością a drugie z inną, nie miałem pomysłu jak to obskoczyć i ostatecznie zdecydowałem się na power box.

Jeśli kogoś to interesuje to dzwoniłem do carbon center , mają tam już wytyczne odnośnie rur dźwigarowych tak średnicę jak i długość bo sporo osób te rury brało, nie trzeba już kupować 2m rury i wyrzucać 80cm do kosza.

Koszt kompletu rur to 530zł.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też podsumowałem że dopiero mając PB dostrzeżesz jego zalety i zrozumiesz dlaczego warto go mieć :)

Przekonywanie kogoś na siłę czasem nie ma sensu i trzeba samemu dojrzeć że jednak warto wydać kasę na PB.

 

Buduj dalej, ciekawie się ogląda i jak widać wątek znowu stanie się "kultowy" jak o Mx-ie ...

( sam sklejałem podobną lecz zapał upadł na konto kupna gotowca i brak czasu, miejsca itp itd ;))

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, enter1978 napisał:

Aby całą płaską powierzchnię kadłuba położyć na płaskiej powierzchni pomijając nierówny kawałek stabilizujący kabinkę tuż za pierwszą wręgą potrzebny jest blat 170cm długości.

 

Laser właśnie dotarł , nawiasem fajne i pomysłowe urządzenie.

Z listwami i blasą również paczka dotarła , teraz trzeba chyba gdzieś przy okazji posklejać listwy.

Przy okazji dowiedziałem się o kolejnej zalecie power boxa , mianowicie zawsze utrzymuje minimalne naprężenie pomiędzy serwami likwidujące luz , i właśnie dla tego serwa chodzą długo.

Ktoś gdzieś wcześniej nawet napisał że bez PB serwa szybko siądą ale nie wyjaśnił dlaczego , no to się wyjaśniło.

Ten laser, fajny?. Podeślij fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Cybuch napisał:

Ten laser, fajny?. Podeślij fotkę

Powiem ci Irek że pierwszy raz mam z tym do czynienia, ale fajne to.

Kupiłem na allegro  nowiutki nigdy nie otwierany za 90zł  więc nie szalałem, wydaje mi się że w lidlu były sporo droższe.

Może nie jest to niezbędne ale napewno jest to pomocne , nie tylko do sprawdzenia modelu.

Niestety jest już w piwnicy a nie bardzo mi się chce schodzić zrobić zdjęcie, to wstawię ci zdjęcie z allegro.

spacer.png

 

a tu jakiś film znalazłem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, enter1978 napisał:

Tak Rafał napisałeś o tym, ale o czym napisałeś zrozumiał tylko ten kto tego używa a ktoś kto nie miał z tym do czynienia zrozumiał to tak: próbują mnie naciągnąć na coś za półtora tysiąca co mogę sobie załatwić mechanicznie bez kosztów.

O wstępnym naprężeniu serw wspomina producent , chwali się też procesorem który utrzyma to minimalne naprężenie pomimo że dwa serwa będą się wychylały z różnymi wartościami.

Bez power box serwa które jedno wychyla się więcej a drugie mniej a poruszają tym samym sterem będą się ze sobą siłowały, i temu zapobiegnie power box

Tego nie wiem, wydaje mi się że wie jak zasila serwa ile pobierają prądu itp.

Ster kierunku na dwóch serwach to pikuś , i tak tak samo chodzą i dlatego nie przemawiały do mnie argumenty za PB.

Rura mi zmiękła jak dwóch modelarzy powiedziało mi że tu na lotkach serwa nie chodzą jednakowo , jedno serwo wychyla się z inną wartością a drugie z inną, nie miałem pomysłu jak to obskoczyć i ostatecznie zdecydowałem się na power box.

Jeśli kogoś to interesuje to dzwoniłem do carbon center , mają tam już wytyczne odnośnie rur dźwigarowych tak średnicę jak i długość bo sporo osób te rury brało, nie trzeba już kupować 2m rury i wyrzucać 80cm do kosza.

Koszt kompletu rur to 530zł.

Power Pb jedynie może doprowadzić do wyrównaniu prądów płynących w obu serwach , ale nie zapewni płynności wychyleń obu serw. By spełnić ten warunek potrzebny by był dodatkowy sensor odpowiedzialny za kąt wychylenia z nieliniową charakterystyką.Do tego jest dodatkowy czujnik mierzący prędkość kątową.

Do tego jest potrzebny spory algorytm by temu podołać. Takie jest moje zdanie , ale czy jest to nam niezbędne?.

8 minut temu, enter1978 napisał:

Powiem ci Irek że pierwszy raz mam z tym do czynienia, ale fajne to.

Kupiłem na allegro  nowiutki nigdy nie otwierany za 90zł  więc nie szalałem, wydaje mi się że w lidlu były sporo droższe.

Może nie jest to niezbędne ale napewno jest to pomocne , nie tylko do sprawdzenia modelu.

Niestety jest już w piwnicy a nie bardzo mi się chce schodzić zrobić zdjęcie, to wstawię ci zdjęcie z allegro.

spacer.png

 

a tu jakiś film znalazłem

 

Wystarczy to co jest.Dzięki

6 godzin temu, enter1978 napisał:

Sorry chłopaki ale ja pozostaję przy kamieniu, prosty i solidny blat to podstawa i nie dam sobie wmówić że jest inaczej.

Blat ma być jutro wycięty na miarę tej extry i wyszlifowany , jedynie chciałem 5cm grubości ale jak mi kolega powiedział że to będzie prawie 100kg ważyć to zmieniłem zdanie i wybrałem grubość 30mm.

A znając życie to zamiast w jutrzejszą sobotę to pewnie będzie gotowy w sobotę za tydzień ale to nie istotne bo nie chciał słuchać o zapłacie.

Zakładając że będzie trzeba poczekać to wywaliłem krzywy blat z modelarni i na czas przestoju wjechał rozbity model który jest na ukończeniu a jeszcze z 3 wieczory mu trzeba poświęcić.

I tym sposobem wszystko jest na dobrej drodze tylko trzeba troszkę poczekać.

 

Nie naciskam , ważne że działasz , czy kamień czy deska efekt będzie ten sam.

3 godziny temu, Shock napisał:

Gdybyś czytał ze zrozumieniem a nie odkrywał ameryki co chwilę to byś zrozumiał o co chodzi.

Ja to napisałem i napisałem też wiele innych rzeczy o PB . I wiele wyjaśnień nie trzeba by zrozumieć co dzieje się z serwami sparowanymi mechanicznie po jakimś czasie ...

Dobre jest chociaż to że zdecydowałeś się w przyszłości na takie urządzenie...

Przeprowadziłeś testy , masz porównanie , czy to tylko teoria ?.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Cybuch napisał:

ale czy jest to nam niezbędne?

Większośc tematu da się ogarnąć z poziomu radia , ale jak pisałem do tego musiał bym kupić odbiornik za 500zł bo potrzebuję 9 kanałów , zamiast odbiornika wolę dołożyć do PBox , wygoda nieporównywalnie lepsza , a na dodatek to mój ostatni model jaki buduję to nie zbiednieję jak trochę więcej wydam niż planowałem, tak czy inaczej model podliczę dokładnie i każdy będzie mógł sobie przeanalizować co jest niezbędne a na co szkoda pieniędzy bo można się bez czegoś obejść.

Po zbudowaniu tego modelu zajmę się tylko lataniem i raz na jakiś czas odbudową;).

Czy temat Mx-a jest kultowy nie wiem , ale jest spory :), ale tylko z 30% tematu jest przedstawiony z technicznej strony  pozostała część to różne perypetie , wzloty i upadki związane z modelem , przez co ciężko znaleźć konkretne zagadnienia ale jest tam wszystko:).

Tak czy inaczej kilka osób dzięki temu tematowi zdecydowało się na zbudowanie modelu , a jeden to sprzedał model sklepowy na rzecz tego Mx-a który sam sobie zbudował.

Jak będzie z moim nowym modelem to nie wiem , ugrzęznę pewnie nie raz, budowa jest zaplanowana na długi okres czasu , jeszcze nic nie zrobiłem a już jest 5 stron.

Dalej podtrzymuję zdanie że można zbudować taki model 2,7m w cenie modelu ze sklepu 2,2m, oczywiście nie ma mowy o wydechach kanistrach czy power boxsie , ale myślę że da się zbudować pełnowartościowy model.

A jak wyjdzie okaże się za jakiś czas jak go finalnie podliczę, oczywiście mogę się mylić bo jak nie patrzeć nigdy takiego modelu nie budowałem , nie posiadałem , nawet go nie planowałem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Cybuch napisał:

Przeprowadziłeś testy , masz porównanie , czy to tylko teoria ?

Irku, żeby nie robić niepotrzebnego OT - zostawmy temat, wiele wskazuje na Twój niedobór wiedzy w pewnych kwestiach czytając choćby powyższe posty o PB i szkoda robić tu bałagan przegadując się.

Informuję że to co piszę to tylko i wyłącznie moja praktyka z kilku modeli . Praktyka z PB oraz bez niego. Teorię możesz poczytać wszędzie - niekoniecznie idącą z praktyką :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Shock napisał:

Irku, żeby nie robić niepotrzebnego OT - zostawmy temat, wiele wskazuje na Twój niedobór wiedzy w pewnych kwestiach czytając choćby powyższe posty o PB i szkoda robić tu bałagan przegadując się.

Informuję że to co piszę to tylko i wyłącznie moja praktyka z kilku modeli . Praktyka z PB oraz bez niego. Teorię możesz poczytać wszędzie - niekoniecznie idącą z praktyką :).

To wcześniej warto było by dodać , że to są Twoje obserwacje a nie pewnik. Ja nie kwestionuje  Twojej wiedzy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kszczech napisał:

 

Wiesiu, może jakiś zakład?

No zakładał się nie będę bo nie wiem co mi strzeli do głowy za jakiś czas.

Ale ogólnie to chciał bym się zając nauką pilotażu , mając cichy model (w granicach rozsądku) mam gdzie polatać i mógł bym na to poświęcić całkiem sporo czasu, dlatego interesuje mnie od jakiegoś czasu temat wydechów kanister.

Po zbudowaniu tej extry 2,7m będę miał wystarczającą ilość modeli do latania , to myślę że nie będzie potrzeby już nic budować, "ale zakładał się nie będę" a kto cię tam wie co tam jeszcze zaprojektujesz:).

Jestem świadomy że najbardziej ze wszystkich to mi się wizualnie  podoba Vertigo , jest jeden jedyny projekt dostępny do kupienia na który nie ma opcji abym się zdecydował , ale gdyby Marcin takiego wycinał to prawdopodobnie to mógł by być ostatni mój model;).

I głupio by się było zakładać jak jest wyjątek od reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwięź to pewnie fajna zabawa i jak nie patrzeć nowe doswiadczenie ale nie dla mnie.

Ja się nie mogę kręcić , w tej kwestii mam coś nie tak , nawet jak byłem małym dzieciakiem to nigdy się nie bawiłem na huśtawkach itp bo po kilku obrotach mnie mdli , i to nie tak że obrócę się kilka razy zrobi mi się niedobrze  usiądę na chwilę i mi przejdzie ,  nic nie przejdzie fatalne samopoczucie mam przez kilka godzin, więc uwięź i obracanie się to nie dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.