Skocz do zawartości

Paliwa Kavan


Krzysiek67
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Koledzy czy ktoś z Was używa może tych paliw https://nastik.pl/kategoria-produktu/paliwa-i-dodatki/paliwa/?count=36&paged= ? Zastanawia mnie niska zawartość 12-15% oleju w tych paliwach. Niby są dedykowane do OS MAX, SAITO i innych, ale jak to się ma do zaleceń producenta silnika, gdy instrukcja określa zawartość oleju na 20%? Potrzebuję dotrzeć nowy Saito, a potem go eksploatować i widzę że ostatnio w ofercie sklepów wiele paliw jest niedostępnych. Może polecicie jakieś dostępne paliwo do dotarcia? Motorek to Saito FA82B. Mam świadomość że te paliwa Kavan to raczej do dotartych silników. Może samemu spróbować coś wymieszać?

 

Pozdrawiam Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 godzinę temu, Grzesiek napisał:

Co do orginalnego składu 12%oleju,ja osobiscie bym nie użył tego paliwa.

Też wydaje mi się to trochę dziwne, a z drugiej strony Kavan to jednak znana firma modelarska, więc teoretycznie chyba wiedząco robią? A może myślą że użytkownik doda trochę oleju?

 

Godzinę temu, jarek996 napisał:

Ale up.......li silnik. Lepiej dolac troche oleju. Toz to tylko matematyka. 

Właśnie myślę czy tak nie zrobić, ewentualnie paliwo 
Yamady o którym pisze Witek, tylko ta cena trochę powala.

Mam w domu jeszcze butelkę nitrometanu zakupioną w czasach gdy był normalnie dostępny w sklepach modelarskich. Może samemu coś wymieszać? Widzę że metanol można dostać, z olejem też raczej nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Krzysiek67 napisał:

Może samemu coś wymieszać? Widzę że metanol można dostać, z olejem też raczej nie ma problemu.

 

Do tego silnika nie ma sie co "babrac" w jakies mieszanki. Moze jak sie lata ( lub plywa ) wyczynowymi . Dolej oleju do tego paliwa i docieraj.

Moim zdaniem te wszystkie forumowe przepychanki na temat paliw ( w lataniu niedzielnym ) nie maja sensu. Ja tam latam ( i docieram )  na "fabrycznie" mieszanych ( bez bron Boze rycyny ) i moje silniki maja sie dobrze ( i czysto ). Moze gdyby one mialy "chodzic" 8 godz dziennie , to jakies teorie maja sens , ale dla tych kilku ( kilkunastu ) lotow w niedziele ?

Grzesiu jest "polzawodowcem" ( w FSR co prawda ) i ma male "zboczenie" z rycynami i paliwami mieszanymi , ale my czysci amatorzy mamy tankowac i latac ( + dbac o silnik po locie ) . I to na DLUUUUUGO  wystarczy.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz Jarku, że w Twoim paliwie nie ma rycyny. Jakie to paliwo?
Wielu kolegów chwaliło jedno z popularnych i bardzo dobrych paliw, za jakość i czystość modelu po lotach. Argumentowali tym, że nie zawiera rycyny. A okazało się, że jest tam jednak domieszka BeNolu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MASK napisał:

Wielu kolegów chwaliło jedno z popularnych i bardzo dobrych paliw, za jakość i czystość modelu po lotach. Argumentowali tym, że nie zawiera rycyny. A okazało się, że jest tam jednak domieszka BeNolu :D

I dlatego ja jak najbardziej mogę polecić Model Technics Formula Irvine, bardzo to paliwko lubię i silniczki chyba też, nie przegrzewając się nawet na 20% nitro i naprawdę dobrze pracując w mojej opinii. Sądząc po spalinach, to na "zwykłe" użytkowanie, to 18% tej mieszanki Klotzów (w tym Benolu) jest idealne, a rycynką zawsze jakoś tam wspiera smarowanie :). A przy tym nie zauważyłem osadów czy przypaleń tak w 2T jak i 4T. Choć oczywiście moim zdaniem pełen syntetyk też nie będzie zły do niewysilonych silników, szczególnie 4T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek67 przejrzyj poniższy wątek, miałem tę samą rozkminę. Ostatecznie zdecydowałem się posłuchać instrukcji SAITO zgodnie z zasadą, że producent wie lepiej i dodać olej do paliwa. Kupiłem olej Model Technics Klotz, wykonałem tabelę przeliczeniową w Excel i "dobiłem" do 20% zawartości oleju. Niestety kieszeń zabolała, ale nikt nie mówił, że nasze hobby jest tanie. Możesz dolać czystej rycyny, przy czym zależy, jak duża będzie dolewka. U mnie było to bodajże 3% zawartości, stąd nie sądzę, aby rycyna jakoś znacząco pogorszyła właściwości paliwa i brudziła model, tym bardziej, że KLOTZ też zawiera w sobie odrobinę rycyny.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostroznie z dolewaniem oleju do gotowego paliwa. Roznych olejow nie powinno sie mieszac, gdyz te moga zawierac nie korespondujace ze soba dodatki, wiec jesli dolewac, to taki sam olej, jak uzyty przez producenta w posiadanym paliwie. A z tym bywa klopot, bo nie kazdy producent paliwa podaje, jaki olej znajduje sie w paliwie. Wowczas lepiej mieczac paliwo samodzielnie albo siegnac po inny produkt, zawierajacy zalecana przez producenta silnika ilosc oleju.

To samo dotyczy obligatoryjnego polecania jakiejs konkretnej marki oleju (na zasadzie "ja ja stosuje i jest dobrze"), gdyz ta moze w jednym przypadku korespondowac z olejem zawartym w posiadamyn paliwie, w innym przypadku juz nie. Zwykle skutki tego stanu rzeczy nie objawiaja sie w eksploatacji silnika od razu, ale moga miec mniejszy lub wiekszy wplyw na jego zywotnosc (przyspieszone zuzycie).

 

Odnosnie ilosci oleju w paliwie, trzymalbym sie bezwarunkowo zalecen producenta silnika. Nie nalezy zapominac, ze zawarty w paliwie olej jest nie tylko czynnikiem smarujacym, ale takze chlodzacym. Natomiast mniejsza niz zalecana przez producenta silnika ilosc oleju w paliwie nie musi od razu prowadzic do natychmiastowego zniszczenia silnika, ale moze byc przyczyna jego przyspieszonego zuzycia, a proces ten zwykle pozostaje malo zauwazalny przez uzytkownikow. Takze o tym warto pamietac.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.