Skocz do zawartości

Wicherek 15


Daniel1978
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
39 minut temu, CrazyTomas napisał:

Znalazłem na OLX gościa co sprzedaje części Wicherka z CNC. Lepiej robić 15 czy 25, możliwości transportowe są (VW Caddy). I jeszcze jedno, skoro walczymy o każdy gram na ogonie, czy nie lepiej, żeby kadłub się zwężał ku końcowi ?

Tomku, zależy czego od modelu oczekujesz. Jeśli chcesz mały i tani poręczny trener polecam 15. A jak wolisz model bardziej efektowny i masz fundusze na większe /droższe pakiety ( zakładam ,że to będzie elektryk) wybierz 25. 

Model większy zawsze będzie lepiej latać.

Propo kadłuba to ja u siebie mam kadłub zwężony  tak ,że na końcu jest jakieś 20mm ( w Wicherku 15). Myślę ,że to nawet ładniej wygląda.

Jeśli chodzi o wielkość modelu to jeszcze polecam kierować sie zasadą im mniejsze doświadczenie tym mniejszy model: jeśli masz duże doświadczenie w lataniu i budowaniu to lepiej wybrać wiekszy model. A jak początkujesz to mniejszy/tańszy będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Ares napisał:

Model większy zawsze będzie lepiej latać.

 

23 minuty temu, Ares napisał:

zakładam ,że to będzie elektryk

 

24 minuty temu, Ares napisał:

 

Jeśli chodzi o wielkość modelu

1/ to prawda

 

2/a dlaczego Arku tak zakładasz ? bo niby takie tryndy ;)

 

3/jeżeli chodzi o wielkośc modelu to zdecydowanie buduje sie łatwiej model duży, mysle tu o łatwości budowania a nie o kosztach

 

4/ Wicherek 25 RC daje naprawdę duże możliwości, zbudowania dobrze latającego modelu i to lekkiego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, d9Jacek napisał:

2/a dlaczego Arku tak zakładasz ? bo niby takie tryndy ;)

Dokładnie, prawie wszyscy teraz latają elekrykami ,silników żarowych coraz mniej stąd moje założenie:)

 

51 minut temu, d9Jacek napisał:

3/jeżeli chodzi o wielkośc modelu to zdecydowanie buduje sie łatwiej model duży, mysle tu o łatwości budowania a nie o kosztach

Być może, ja duzych modeli nie buduję więc nie mam porównania ale trudność moim zdaniem polega na choćby zdobyciu prostej dużej deski motażowej oraz miejsce do budowy: np.moja modelarnia jest bardzo fajna ale to pomieszczenie na poddaszu 2x5m małe i średnie modele oki ale z większym już bym miał problemy ( choć 25 to nie jest jeszcze duży samolot) A co do łatwości budowy to pewnie masz rację: duże wręgi czy żeberka łatwiej kleić niż coś malutkiego patrząc przez szkło powiększające.:)

Ja zawsze miałem jednak problemy ze znalezieniem długich >1m idealnie równych desek montażowych. Jak tylko trochę większa to zaraz mniej lub więcej wadliwa

Może wiesz skąd pozyskać taką deskę ( np. 150mmx35mm) ale idealnie równą?

 

54 minuty temu, d9Jacek napisał:

4/ Wicherek 25 RC daje naprawdę duże możliwości, zbudowania dobrze latającego modelu i to lekkiego 

Zdecydowanie masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, CrazyTomas napisał:

Będzie elektryk. Chyba jednak 25. Zakładam ciąg na poziomie nie większym niż waga modelu, to ma być samolot a nie śmigłowiec z pionowym wirnikiem. Do RC i lotek lepszy statecznik nośny czy płaski.

Do Wicherka RC w usterzeniu poziomym zawsze stosuje się profil albo symetryczny albo typu płaska płytka ( to też de facto profil symetryczny) Profil płasko wypukły miał sens w modelu swobodnie latającym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ares napisał:

taką deskę ( np. 150mmx35mm) ale idealnie równą?

tak, Castorama lub inny market budowlany- parapety okienne- klejone z listew na mikrowczepy, są róznych wymiarów, ewentualnie  sprawdza sie  płyta karton gips, ale tu musiśz dać  pod nia jakiś solidny podkład typu płyta OSB#22mm czy podobna.Ja uzywam deski  kreślarskiej , parapetu i mojej  pierwszej deski zrobionej 100 lat temu, 2 płyty stolarskie #20mm oklejone sklejka lisciastą( chyba olcha) i oblistwione dookoła.Cięzka cholernie ale bardzo stabilna.Skrzydła wicherkowe  do 25 budowałem na kreślarskiej- oba płaty jednocześnie w odbiciu lustrzanym , co by dwóch jednakowych nie  zbudować  co dośc często sie zdarza. No i szybciej idzie. CA jako montażowy a pózniej mój ulubiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam przydatność płyt karton-gips do naszych zastosowań. Najczęstsze odpady to długość ok. 150 cm i szerokość ok 30cm. Można na tym wykleić kawał połówki skrzydła, oczywiście stroną "papierową" do góry. Szpilki wchodzą z odpowiednim oporem. Wystarczy jadąc do i z roboty bardziej się rozglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, d9Jacek napisał:

tak, Castorama lub inny market budowlany- parapety okienne- klejone z listew na mikrowczepy

Jacku mam takie deski właśnie z Castoramy ale trudno o naprawdę prostą.... Jak się zrobi dokładne pomiary to wcale nie są takie równe. 

Ja swoje przejechałem dodatkowo na tzw. grubościówce u stolarza. 

Jest lepiej. Ale moje są metrowe. 

Taka deska jak Twoja to skarb. 

Moje są jak wspominałem bardzo dobre ale jednka do mniejszych modeli. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 4.12.2022 o 18:46, Daniel1978 napisał:

Zawsze tak wklejałem

Danielu , Wicherek bardzo ładny , staranna robota. Nowy kadłub wygląda solidnie i chyba bedzie nawet bardziej funkcjonalny niż oryginał więc nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Ale z nakrętkami to koledzy mają rację. Lepiej to poprawić: śruba płata próbuje wyrwać nakrętkę od sklejki i jeśli masz je od dołu siła dociska nakrętkę do płytki sklejki wrzynając kły jeszcze bardziej w drewno a jak masz z góry to nakretka jest odrywana od sklejki i trzyma się tylko na znikomej powierzchni klejenia styku drewno- powierzchnia nakrętki.

Jeśli koniecznie tak chcesz zostawić to chociaż solidnie zaaplikuj bardzo rzadkim CA wokół to zawsze trochę wzmocni to mocowanie.

A najlepiej dodaj niewielką płytkę ze sklejki zaraz za natarciem i tam zastosuj sruby mniejszej średnicy z wklejonymi już prawidłowo nakrętkami.

Podczas lotu przy silnym wietrze lub bardziej dynamicznym manewrze Twoje obecne mocowanie  może puścić. Mam nadzieję ,że nie pogniewasz się ale nie idzie tu o wymądrzanie się a o bezpieczeństwo pięknego zresztą Twojego modelu .

Powodzenia 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.