Skocz do zawartości

Lutowanie złączy MPX


robert.pilot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Stanisław z Gdańska napisał:

Potem należy  lutować z użyciem kalafonii, dobrej cyny z ołowiem i kalafonią (non EU)

Już nie kupisz takiej no bo przecież ekologia....ale słusznie piszesz ,że była najlepsza.

Ja mam kalafonię w postaci grudek zdobytą przez mojego ojca jeszcze w czasach PRL. 

Zawsze stosuję dużą ilość bo to co jest w cynie to moim zdaniem za mało.

Stanisław ma rację ,że zimny lut to najgorszy scenariusz.....niby wszystko trzyma i nagle trach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnym laikiem w lutowaniu nie jestem. Kiedyś jak się lutowało starą lutownicą, zwykłą cyną i wszystko szło... Teraz robią badziewia, że lutować się nie da.

Ostatnio synowi w starej audi montowałem centralny zamek, chciałem to zrobić ładnie, estetycznie, no nie da się, przewody czarnieją nie do polutowania, DRAMAT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że trzeba będzie samemu robić dobrą cynę. Jeżeli dobrze pamiętam był już wypadek odrzutowca pasażerskiego z powodu awarii komputera bo puściło lutowanie przez cynę ekologiczną. Było to chyba w jednym z odcinków "Katastrofy w przestworzach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ares napisał:

Już nie kupisz takiej no bo przecież ekologia...

Cynę kupisz, tylko cyna nie nadaje się do lutowania, do tego są specjalne stopy. LC60 kupisz bez problemu, w każdym sklepie elektronicznym. Bezołowiowymi lutuje się tak samo dobrze jak masz odpowiedni stop i odpowiedni topnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie. Jak konfigurujecie piny. Na ile serw?

Ja unikam chińskich MPX ze względu na odkształcające się widełki w złączce męskiej. Może nie wszystkie są złe ale po co ryzykować. Są dostępne dobre złączki Muldentala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, paulusr napisał:

Tak na marginesie. Jak konfigurujecie piny. Na ile serw?

Teraz szykuję MPX do MX'a na skrzydła, więc będzie na jedno serwo, w trakcie budowy jest jeszcze DROMADER z oświetleniem, tam zastosuję złącze wielopinowe PowerBox.

 

powerbox.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mar_io napisał:

Ja u siebie akurat też do mx'a będę za chwilę na tym samym etapie, ale chyba nie będę MPX stosować ale zwykłe konektory z blokadą wypięcia. Pod jedno serwo nie opłaca się tych mpx'ów używać. 

Ja zastosuję, ładniej to wygląda. W skrzydle będę miał na stałe gniazdo, wtyczka będzie wpinana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wczoraj lutowałem w nowym modelu. I zrobiłem to w niejedyny, niepoprawny (za to  stary) sposób......

Chińskie złączki, chińska lutownica, za to cyna z polskiej dystrybucji. Kalafonia, jeszcze z 80-tych lat tym razem nie była potrzebna. Poszło wyjątkowo gładko ! Ale - nie zawsze jest fajnie. 

Dobrze sprawdza się też kwas z Obi do lutowania instalacji miedzianych. Ale pozostawiony sobie wykazuje własności korodujące. Dlatego pobielone elementy przemywam wodą i mydłem przed łączeniem.

Jak łatwo zauważyć - dokładnie odwrotnie: wtyk poszedł na stałe do skrzydła.... I zazwyczaj tak robię. Gniazdo od strony zasilania.

Sprawdziło mi się lutując tą zabawką przykładanie grota stożkiem wzdłuż pinu. Większa powierzchnia. Próba lutowania (takich złączy) zaostrzoną końcówką zawsze kończy się fatalnie - wydłuża się czas nagrzewania elementów, pin ma czas oddać ciepło i wyluzować się w tworzywie.

- Jurek

 

IMG_20221201_152355.jpg

IMG_20221201_152409.jpg

IMG_20221201_153827.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2022 o 08:41, paulusr napisał:

Tak na marginesie. Jak konfigurujecie piny. Na ile serw?

Ja unikam chińskich MPX ze względu na odkształcające się widełki w złączce męskiej. Może nie wszystkie są złe ale po co ryzykować. Są dostępne dobre złączki Muldentala.

Ja stosuję 1-MPX na 2-serwa (nie używam BUS-a) Widziałem połączenia 1-MPX i jedno serwo (połączenia zdwojone)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.