Skocz do zawartości

Easy Glider. Mocowanie - naprawa lotki.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem używanego EG, który raczej średnio przeżył transport kurierem. M. in. pęknięty jest elaporowy zawias lotki - na szczęście nie na całej długości. Nie bardzo wiem, jak to naprawić ? Zaaplikowanie kleju CA raczej spowoduje usztywnienie zawiasu. Chodzi mi po głowie zastosowanie akrylu (zawiasy akrylowe) w miejscu pęknięcia, tylko nie wiem, czy akryl z tuby trzyma się elaporu.

IMG_20230730_165948860.thumb.jpg.2cad4d4fbd3c343187e135c96d5ce4e7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą Koledzy. Z tego, co widzę to może też być przygięta lotka. Czyli na początek odciąć lotkę, potem usztywnić prętem węglowym jeżeli lotka jest zgięta (naciąć nożykiem ok. 1cm od linii zawiasu, wcisnąć pręt średnicy 1 do 1,2mm i zalać rzadkim CA) a potem albo zawiasy z dyskietki albo posmarować krawędź skrzydła i krawędź lotki UHU porem, poczekać aż podeschnie i złączyć razem, potem cienko przesmarować UHU porem dla wzmocnienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, samolocik napisał:

Tak jak piszą Koledzy. Z tego, co widzę to może też być przygięta lotka.

Nie mam niestety porównania do nowego EG bo mój jest używany ale, jak patrzę to spływy obu lotek są nieco ugięte do góry. Raczej nie jest to wpływ uszkodzenia tylko eliptycznego ugięcia - wzniosu płata. Chyba że się mylę i w EG lotki powinny być idealnie proste ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Swift napisał:

tylko nie wiem, czy akryl z tuby trzyma się elaporu.

Bardziej bym stawiał na silikon. Wzmacniałem w Becie zawiasy lotek smarując zawias silikonem i rozcierając palcem na cieniutką warstwę z dwóch stron. Musi być cieniutko bo może połączenie zesztywnieć. Tylko to był nowy model. Można zrobić małą próbkę gdzieś na kadłubie - jak to trzyma. Silikony są też w małych tubkach za parę złotych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, robloz napisał:

Ja zawiasy ( tak jak w esach) robiłem z kleju UhuPor klejąc na styk lub że starych dyskietek komputerowych 3,5".

Dokładnie UhuPor do tego będzie najlepszy. Zawsze robię z niego "zawiasy" w ESA i nigdy się nie rozkleiły. Trzeba tylko pamiętać aby posmarować, chwilę poczekać i dopiero łączyć elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, robloz napisał:

Pierwsze słyszę żeby zawias robić z CA, no ale może jeszcze wszystkiego nie wiem. 😁

Ano, tak by wychodziło.

 

Nie robisz tu nowego zawiasu, jedynie sklejasz zerwany. I można tą procedurę powtarzać bardzo wiele razy, zapytaj mojego Funjeta.

Wczoraj uszkodziłem zawias Twinstara w transporcie (upadła mi walizka na model) i tak samo naprawiałem uszkodzenie, model oczywiście lata.

 

Jak mówiłem - naprawiłem tak niezliczoną ilość zawiasów z Elaporu, nie tylko w swoich modelach.

Cały myk polega na tym, że po sklejeniu to nie CA się wygina, tylko Elapor obok. Nie ma co kombinować z jakimiś dziwnymi akrylami, czy sylikonami, trzeba lać CA

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robloz napisał:

Maże i tak jest, tylko obawiam się że ktoś kto tego nie robił zaklei sobie lotkę na stałe.

To niesłusznie się obawiasz. 

Średnim CA nie ma takiej możliwości, a co dopiero rzadkim.

 

Znacznie większe jest ryzyko, że UHU por puści z czasem od słońca (bo UV go degraduje), albo sylikon się rozklei (bo klejenie zawiasu na sylikon to inna rozmowa, niż dosztuwnianie, przez smarowanie od góry i od dołu). 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2023 o 22:32, Patryk Sokol napisał:

Składasz zerwany zawias razem, zalewasz rzadkim CA i psikasz z obu stron przyspieszaczem.

Super. Jak rozumiem przyspieszacz nie jest tu konieczny ? Czy też, oprócz skrócenia czasu wiązania, daje jakąś modyfikację właściwości spoiny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.