Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kaczka po Francusku

De Bruyère C 1 WWI ESA

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1 Grzechu113

Grzechu113
  • Modelarz
  • 89 postów
  • SkądKrzelów
  • Imię:Grzechu

Napisano 24 luty 2019 - 14:16

Witam ponownie. Poprzedni temat był lekki i z przymrużeniem oka  ;) . Tym razem postanowiłem zmierzyć się z konstrukcją, która w każdym elemencie wyprzedzała swoją epokę. Była to próba wyprzedzenia wroga o lata świetlne. Konstrukcję przypisuje się Marcelowi de Bruyere. Ten śmiały gość umieścił w swojej maszynie chyba wszystkie nietuzinkowe pomysły i musiał być ogromnej wiary, że to zadziała za pierwszym razem. Maszyna wzniosła się na wysokość około 25 stóp i spadła. Pilot przeżył, ale projekt poszedł do śmieci. Z zamiarem wykonania tej maszyny, z myślą o walkach ESA, chodziłem od dawna. Z racji tego że teraz mam troszkę więcej czasu na eksperymenty podejmuję rękawicę. Jakieś sugestie? Słucham uważnie bo tu nic nie będzie typowe  :D . Zaczynamy! Przedstawiam:

de Bruyere C1

Załączone miniatury

• De_Bruyère_C_1_fighter_front.jpg

• 0

#2 jarek_aviatik

jarek_aviatik
  • Modelarz
  • 175 postów
  • SkądNiepołomice
  • Imię:Jarek

Napisano 24 luty 2019 - 14:29

Witam ponownie. Poprzedni temat był lekki i z przymrużeniem oka  ;) . Tym razem postanowiłem zmierzyć się z konstrukcją, która w każdym elemencie wyprzedzała swoją epokę. Była to próba wyprzedzenia wroga o lata świetlne. Konstrukcję przypisuje się Marcelowi de Bruyere. Ten śmiały gość umieścił w swojej maszynie chyba wszystkie nietuzinkowe pomysły i musiał być ogromnej wiary, że to zadziała za pierwszym razem. Maszyna wzniosła się na wysokość około 25 stóp i spadła. Pilot przeżył, ale projekt poszedł do śmieci. Z zamiarem wykonania tej maszyny, z myślą o walkach ESA, chodziłem od dawna. Z racji tego że teraz mam troszkę więcej czasu na eksperymenty podejmuję rękawicę. Jakieś sugestie? Słucham uważnie bo tu nic nie będzie typowe  :D . Zaczynamy! Przedstawiam:

de Bruyere C1

No ciekawe, płytowy canard. 

Zrzut ekranu 2019-02-24 o 14.31.14.png

EDIT:

Najpierw zrób plan modelu, wyznacz MAC ( Średnia Cięciwa Aerodynamiczna) dla tych dwóch płatów.

Skrzydło Canard - napewno nie jako płaska płytka (nie symetryczny), minimum profil KFM2,

Wyznacz SC dla MAC i Canard.

Pozostaną kąty zaklinowania, aby model nie podzielił losu oryginału.

Powodzenia.

• 0

#3 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10726 postów
  • SkądJelcz-Laskowice
  • Imię:Robert

Napisano 24 luty 2019 - 15:37

Dwupłat i canrad...ciekawe. Powiększyłbym canarda i wydłużył nieco jego ramię.

Środek ciężkości będziesz miał pewnie w okolicach natarcia skrzydła

Canard będzie sterowany?

• 0

#4 JacekK

JacekK
  • Modelarz
  • 847 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Jacek

Napisano 24 luty 2019 - 16:04

Chyba bez sterowania canardem będzie tylko dziwnym samochodzikiem :D

A serio - płytowy ma szansę działać, tylko duuużo expo i dual rate w wersji 100, 60 i 30% wychyleń bo to czułe będzie jak diabli...

• 0

#5 jarek_aviatik

jarek_aviatik
  • Modelarz
  • 175 postów
  • SkądNiepołomice

Napisano 24 luty 2019 - 16:53

Chyba bez sterowania canardem będzie tylko dziwnym samochodzikiem :D

A serio - płytowy ma szansę działać, tylko duuużo expo i dual rate w wersji 100, 60 i 30% wychyleń bo to czułe będzie jak diabli...

"Oblot" tego samolotu wg Wikipedii był w 1917 r.

Z dostępnych w sieci zdjęć i rysunków wygląda, że Canard był płytowy, może dlatego taka mała powierzchnia i niezbyt długie ramię.

Kolega może zrobić klasyczny ster i to co sugerował Robert (na pewno pomoże) - to nie makieta, a ESA.

Na rysunkach nie widać lotek (edit, widać lotki, chyba też płytowe), pytanie czy ich nie miał.

Jest wyzwanie.

• 0

#6 Grzechu113

Grzechu113
  • Modelarz
  • 89 postów
  • SkądKrzelów

Napisano 24 luty 2019 - 20:54

Ponieważ to ESA, to lotki zrobię na całej długości górnego płata. Ster wysokości, klasycznie. Macie rację powiększę go tylko maksymalnie i zobaczymy. Płytowy będzie bardziej urazowy, przecież będę nim walczył  :D . Górny płat też powiększę ile się da. Bardziej martwi mnie ułożenie kadłuba podczas lotu. Czy nie będzie miał skłonności do skręcania całego samolotu w dół (od siebie)? Wstępnie wytnę kadłub i zobaczę czy się łatwo wyważy. Silnik w ogonie nigdy dobrze nie rokuje. A i z doświadczenia z Floha, ster kierunku też będzie większy. Pierwsza koncepcja zakładała tylko sterowanie lotkami, jak w skrzydle ale nie jestem pewien czy to wyjdzie.

• 0

#7 marek rokowski

marek rokowski
  • Modelarz
  • 611 postów
  • GG:
  • SkądInwałd k/Wadowic

Napisano 26 luty 2019 - 21:58

Grześ śmigło na wale jak w moim MIgu 29 :)

• 0

#8 mirolek

mirolek
  • Modelarz
  • 1824 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Mirek

Napisano 27 luty 2019 - 10:42

Dobry pomysł - silnik pod skrzydło (obłożony epp imitujący kabinę pilota) i rurka na wał prawie po wierzchu kadłuba ;-)

takie rozwiązanie ułatwi wyważenie ale i tak problemy będą jak w Shinden-ie a może nawet zdwojone bo przecież dwa płaty.

Cieszą takie inicjatywy i zawsze wspieram zapał do budowy "dziwolągów" tym bardziej, że to śmieszne będzie a rozrywka w ESA gdzie wydwało się, że już wszystko było jest szczególnie oczekiwana :-)

POWODZENIA :) :) :) 

MS

• 0

#9 Grzechu113

Grzechu113
  • Modelarz
  • 89 postów
  • SkądKrzelów

Napisano 27 luty 2019 - 13:39

Witam ponownie. Z tym silnikiem to dobry pomysł. Mam jednak nadzieję, że zdołam go poprawnie wyważyć bez uciążliwych komplikacji. Oto pianki jakie zmajstrowałem. I wyszedł ogromny !!! Niektórzy złośliwcy uważają, że na takie konstrukcje szkoda materiału. Fakt poszło go dużo  :D , ale myślę, że warto. Długość 850 mm, wys. nad pow. ziemi około 400 mm.  Myślałem że będzie urazowy, ale patrząc na kaczy dziób, nie będzie tak źle.

Załączone miniatury

• DSC_3452.JPG
  • DSC_3453.JPG
  • DSC_3455.JPG
  • DSC_3457.JPG
  • DSC_3460.JPG

• 0

#10 noker

noker

... a ile to kosztuje?

• Moderatorzy Forum
  • 1201 postów
  • GG:
  • SkądPuławy City
  • Imię:✈ Rafał

Napisano 27 luty 2019 - 14:48

... ej a dlaczego ster wysokości zamontowałeś z przodu?

MSPANC

• 0

#11 Wodzu 7

Wodzu 7
  • Modelarz
  • 150 postów
  • SkądWrocław
  • Imię:Wojtek

Napisano 27 luty 2019 - 15:08

He,he,Ty Grzechu chcesz aby zawodnicy ,tarzali się ze śmiechu :-)
On jest jak Fiat Multipla - piękny inaczej.
  • 0

#12 Grzechu113

Grzechu113
  • Modelarz
  • 89 postów
  • SkądKrzelów

Napisano 27 luty 2019 - 17:59

Ha Ha ! Śmiejcie się. Zobaczymy w Bierutowie kto pierwszy spadnie z nieba  :D. Floha już nie ma, więc musi być następca na miarę poprzednika  :P

• 0

#13 Grzechu113

Grzechu113
  • Modelarz
  • 89 postów
  • SkądKrzelów

Napisano 28 luty 2019 - 20:12

Dobrze idzie, choć wolno. Wstępnie oszlifowany kadłub i nacięte lotki. Postanowiłem zachować atrapy oryginalnych, Może się przydadzą  :D. Zastanawiam się nad łożem silnika. Sama deseczka, to chyba za mało. Śmigło będzie co najmniej 10 calowe.

Załączone miniatury

• DSC07258.jpg
  • DSC07259.jpg
  • DSC07260.jpg
  • DSC07261.jpg

• 0

#14 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10726 postów
  • SkądJelcz-Laskowice

Napisano 28 luty 2019 - 20:24

Na łoże silnika zastosuj kołek do mocowana styropianu

• 1

#15 Grzechu113

Grzechu113
  • Modelarz
  • 89 postów
  • SkądKrzelów

Napisano 28 luty 2019 - 20:30

O! I właśnie takiej podpowiedzi oczekiwałem. Dzięki!  :)

• 0

#16 Grzechu113

Grzechu113
  • Modelarz
  • 89 postów
  • SkądKrzelów

Napisano 13 marzec 2019 - 13:36

Chciałem ładnie zaprezentować się w Bierutowie, ale chyba nic z tego. Nie zdążę :(

Kołek do styropianu zainstalował się fantastycznie :). Aby zachować minimum poprawnych ustawień płatów wyciąłem szablony.

Samolot zaczyna wyglądać dziwnie.

Załączone miniatury

• DSC_3685.JPG
  • DSC_3686.JPG
  • DSC_3687.JPG

• 0

#17 jarek_aviatik

jarek_aviatik
  • Modelarz
  • 175 postów
  • SkądNiepołomice

Napisano 13 marzec 2019 - 22:07

Chciałem ładnie zaprezentować się w Bierutowie, ale chyba nic z tego. Nie zdążę :(

Kołek do styropianu zainstalował się fantastycznie :). Aby zachować minimum poprawnych ustawień płatów wyciąłem szablony.

Samolot zaczyna wyglądać dziwnie.

Płytka jako skrzydło przednie (canard), to nie jest dobry pomysł. Tylko w oszukanych kaczkach (z profilem skrzydła jak do latającego skrzydła) może się sprawdzić profil symetryczny lub płaska płytka.

Proponuję min. KFm-2. Inaczej przewiduję efekt "ciężkiego nosa" przy małych prędkościach, np do lądowania.

• 0

#18 dzidek36

dzidek36
  • Modelarz
  • 30 postów
  • SkądTrzebnica
  • Imię:Grzegorz

Napisano 14 marzec 2019 - 07:58

Do Bierutowa wybierałem się żeby zobaczyć to cudo a ty mówisz że nie dasz rady oj nie ładnie :-)
  • 0

#19 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10726 postów
  • SkądJelcz-Laskowice

Napisano 14 marzec 2019 - 08:06

Również polecam kfm2 na canarda. Motylasty też może to potwierdzić.
Do Bierutowa przyjedź tak jak go masz żeby pokazać na żywo.
  • 0

#20 mirolek

mirolek
  • Modelarz
  • 1824 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Mirek

Napisano 14 marzec 2019 - 08:20

Zabieraj go do Bierutowa, chcę zobaczyć tego .... "dwupłatowego Shindena" ;)

ms

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: De Bruyère C 1, WWI, ESA

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych