Skocz do zawartości

TommyTom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To jest właśnie ta różnica pomiędzy nami a Czechami czy Słowacją. Oni chcą polatać na zawodach. Wiedzą że nie zajmą dobrego miejsca, ale CHCĄ sie zabawić. Tak jak po pracy idą posiedzieć przy piwie z kolegami w hospodzie...

Dokładnie jak napisał Tomek, masz w tym przypadku Jurku 100% racji.

Powiem więcej, udzieliłeś mi odpowiedzi na pytanie, które zadałem Wojtkowi (Papuga): czy przy mojej niepełnosprawności jest sens pchać się w zawody.

To udowodnię wszem i wobec, że jest i nie będziesz mi tu inputował sratatata, bo Cię zawstydzę i pokaże, ze z jedną ręką potrafię więcej jak ty z dwoma ;)

 

P.S. Jurek, proszę... Nie pozbawiaj mnie tych marzeń ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też czasami latam jedną ręką ;) Mode 2 jest ku temu dość przyjazny. Wiem że spokojnie dasz rade. Z palcem w nosie (w Twoim nosie palec żony oczywiście)

Wojtek! Ja i tak Cie podziwiałem i podziwiam za to co robisz! 

Na zawody jeździj i jeździjcie! Dla siebie i dla kolegów. Jeśli będziecie regularnie latać to nudne J na zawodach to:

- po pierwsze - gwarantuje że będziecie coraz lepiej latać

- po drugie - Wojtek Frak będzie miał z kim trenować w warunkach bojowych. Talenty trzeba wspierać, bo mamy ich raptem kilku.

- po trzecie - jak będziecie coraz lepiej latać to pojawią się coraz lepsi zawodnicy z zagranicy

- jak się pojawią zawodnicy z zagranicy, to przejdź do po pierwsze ;)

 

A jeszcze jedno - jak pojeździsz na zawody to zrozumiesz ze musisz zmienić aparaturę. Sprytna aparatura pomoże Ci w lataniu.Oczywiście nie rób tego od razu i na ten tychmiast. Najpierw musisz do tego "dojrzeć" żebyś sam wybrał to co potrzebujesz. I musisz wiedzieć jak to zaprogramować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo! Moderatorzy! Pobudka!

Zapraszam do przeczytania P.S. w tym wątku http://pfmrc.eu/index.php?/topic/63868-f5j-zaczynamy/page-11&do=findComment&comment=646544

Czy jest ktoś władny i zdolny to zrobić czy może post z prośbą musi przejść okres karencji, ale w regulaminie nic o tym nie ma :)

Wiem, że zima ale ostatnio nawet niedźwiedzie nie zapadają w sen zimowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno - jak pojeździsz na zawody to zrozumiesz ze musisz zmienić aparaturę. Sprytna aparatura pomoże Ci w lataniu.Oczywiście nie rób tego od razu i na ten tychmiast. Najpierw musisz do tego "dojrzeć" żebyś sam wybrał to co potrzebujesz. I musisz wiedzieć jak to zaprogramować

Bardzo intrygujący temat. Możesz Jurek 2 słowa więcej napisać o sprycie nadajnika i co czyni nadajnik sprytnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. Taranis jest BARDZO sprytny ;)  A już najnowszy Horus to ho, ho... 

Z tymże raczej dla ludzi, którzy nie boją się elementów programowania (obecnych chyba zresztą w prawie każdym "sprytnym" nadajniku, ale tu jest tego więcej)...

 

Np. jak się nie chce kupować Altisa do samego treningu, to da się go zasymulować (oczywiście nie w zawodach)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wpis w kalendarzu AP.  Mistrzostwa Polski F5J odbędą się w pod lubelskim Radawcu. Termin to 20.05.2017 ale... zamieszać mogą nam terminy komunii :o. Może być lekkie przesunięcie. Więc: Stay tuned  :)

Witam,

Podoba mi się projekt kalendarza na 2017 - zawody F3K nie pokrywają się z weekendem MP F5J toteż pojawię się w Radawcu z modelami celem uczestnictwa w tym precedensie na skalę krajową i zgarnięcia któregoś z medali ;)

Pozdrowienia Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo intrygujący temat. Możesz Jurek 2 słowa więcej napisać o sprycie nadajnika i co czyni nadajnik sprytnym.

Konrad ,Ty masz wielce sprytny nadajnik bo topowy ,zawodniczy czyli Futabę. I wcale nie robię tu jakiejś reklamy ,czy prowokacji bo patrząc na tabelę nadajników z mistrzostw F3F w Dani prym wiodła ta marka .(wiem że temat F5J ale pytasz Jurka czyli F3F ;) ) .

Zrobiłem krótkie podliczenie i naliczyłem 21 Futab ,potem długo nic  :P  ,potem po 10-12 Graupnerów i Jeti i symbolicznie pozostałe marki .

Można sobie zerknąć. I co by Jurek  ;)  nie napisał to prawda jest jedna .Futaba rządzi od lat na różnych zawodach i będzie jeszcze tak długo. A faktem jest też, że radio choćby ze złota samo modelem nie lata.To co w głowie przekazane na palce daje efekt .

 

http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/512756-F3F-Weltmeisterschaft-2016-in-D%C3%A4nemark/page15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nareszcie dobra wiadomosc, od 1 stycznia 2017 F5J jest oficjalnie kategoria FAI. Rowniez na 100% na Mistrzostwach Polski mozecie latac tez tanszymi modelami do rozpietosci 2.6m. Australja tez zmienia z 2.5 na 2.6m.

Cala Europa lata od lat, ktos z organizatorow powinien tylko powiadomic Aeroclub Polski.

 

 

Breaking news:

F5J becomes an oficial FAI event on 1st January, 2017!

No longer provisional - now a World Championships coming soon - start practising!

e F5J Trophy event in Canberra, Picton Cup Rnd 2, Sailplane Expo and F5J at the NEFR have been logged for listing on the Slovakian leader board.

But there is more - and it is not steak knives!

e Trvana club in Slovakia, where F5J was born, have been asked by the FAI to prepare a brief for the First F5J World Championships in 2019!

In the meantime, the World Cup run by the Trvana club each August continues. Next year, in 2017, they are o ering three F5J events in close proximity in one week in August to make it worthwhile for overseas teams to attend. ey are calling it the Slovak Triangle!! We must send an Aussie team to check the lie of the land and bring back signi cant intel!

e AEFA is starting a fund to support a team of three Aussie iers to attend next year in August 2017. It has already begun! 10% of all AEFA events will be allocated to this fund. Will your club support it? Let’s raise funds to make sure the best Aussie team goes next year - and individuals can self-fund to join the team even if not selected.

To foster this strategy, the AEFA is starting an Australian F5J Leaderboard - check the details on the next few pages! e Leaderboard has already started, beginning from June this year - if you have own in an F5J event, you

are on it! See the list on p. 15.

Announcement: Limited F5J is changing in Australia to models up to 2.6m wingspan in 2017 - this is to bring us in to line with Europe, and to allow US 100” designs to compete - and the Radian XL!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nareszcie dobra wiadomosc, od 1 stycznia 2017 F5J jest oficjalnie kategoria FAI. Rowniez na 100% na Mistrzostwach Polski mozecie latac tez tanszymi modelami do rozpietosci 2.6m. Australja tez zmienia z 2.5 na 2.6m.

Cala Europa lata od lat, ktos z organizatorow powinien tylko powiadomic Aeroclub Polski.

 

 Prawda i nieprawda. Część wiadomości jest prawdziwa ale interpretacja innych wprowadza w błąd czytającego. Zacznijmy od bezsprzecznych faktów:

1) F5J od 2017r. jest klasą oficjalną 

2) Będą Mistrzostwa Świata F5J

 

ale już:

Modele o rozpiętości 2,5 czy 2,6 m mogą latać w zawodach F5J ale nie są oddzielnie klasyfikowane. Wynika to z regulaminu. Regulamin określa tylko maksymalną rozpiętość na 4 m. W regulaminie FAI dla F5J nie ma punktu który umożliwiałby stworzenie oddzielnej klasyfikacji dla dużych i małych. Nasi południowi sąsiedzi stworzyli klasy mniejszych modeli ale są to tylko ich krajowe zawody, tak jak nasza F3E, istnieje tylko w Polsce. 

Mam taki apel do przyszłych zawodników F5J - zapoznajcie się z przepisami kategorii, nieświadomość szkodzi. Po co mamy tracić nerwy na zawodach i dopiero wtedy uczyć się regulaminów. 

Regulamin jest publikowany na stronie FAI i zmienia się! Więc warto odświeżać wiadomości bo to co obowiązywało rok temu nie musi być już wiążące w nadchodzącym roku.

 

 Obowiązujący regulamin strona 34-41SC4_Vol_F5_Electric_16 (1).pdf  

 

Dla dociekliwych: proszę mi wskazać w którym punkcie regulamin pozwala na podział klasy na większe i mniejsze modele. Może się mylę i uparcie tkwię w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze a propos MP, lenistwa itp...

Jestem amatorem totalnym, ale myślę o starcie - bycie w 1-ej dziesiątce MP to coś (no i co z tego, że startuje np. 7 osób...). Jak trochę potrenuję to może nawet o przedostatnie miejsce będę mógł powalczyć ;)

Tak na prawdę głównym problemem dla mnie jest członkostwo klubu z AP (czytałem wcześniejsze posty, ale nie dojrzałem sensownego rozwiązanie, więc uprzejmie proszę o oświecenie..) bo nigdy nie byłem w żadnej sekcji modelarskiej, a samotnicza natura sprawia, że moje kontakty modelarskie są głównie internetowe. Nie chciałbym też dla jednych zawodów wydawać kilkuset zł na pełnowymiarowe członkostwo AP... 

Poproszę więc o sugestie, jak to najlepiej rozwiązać...  

OC aktualnie mam z PSP, ale tam nie ma modelarstwa, więc ich członkostwo do udziału w zawodach nie uprawnia. Widziałem też zaproszenia kolegów z różnych lokalnych aeroklubów (może w końcu się z którymś skontaktuję), ale wolałbym nie być całkiem fikcyjnym członkiem sekcji z Wrocławia, czy Rzeszowa (tylko przykłady!!!). Mieszkam w W-wie, najwięcej latam koło Sierpca, więc wolałbym reprezentować Mazowsze. AZM z Płocka rozważam, tyle że nie wiem, czy ich OC jest wystarczające (100000zł pokrycia szkód na cały klub...).

Sekcja modelarska z Bemowa mi nie odpowiedziała, być może nie chcą wolnych strzelców....

 

Żadnej opcji nie wykluczam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda i nieprawda. Część wiadomości jest prawdziwa ale interpretacja innych wprowadza w błąd czytającego. Zacznijmy od bezsprzecznych faktów:

1) F5J od 2017r. jest klasą oficjalną 

2) Będą Mistrzostwa Świata F5J

 

ale już:

Modele o rozpiętości 2,5 czy 2,6 m mogą latać w zawodach F5J ale nie są oddzielnie klasyfikowane. Wynika to z regulaminu. Regulamin określa tylko maksymalną rozpiętość na 4 m. W regulaminie FAI dla F5J nie ma punktu który umożliwiałby stworzenie oddzielnej klasyfikacji dla dużych i małych. Nasi południowi sąsiedzi stworzyli klasy mniejszych modeli ale są to tylko ich krajowe zawody, tak jak nasza F3E, istnieje tylko w Polsce. 

Mam taki apel do przyszłych zawodników F5J - zapoznajcie się z przepisami kategorii, nieświadomość szkodzi. Po co mamy tracić nerwy na zawodach i dopiero wtedy uczyć się regulaminów. 

Regulamin jest publikowany na stronie FAI i zmienia się! Więc warto odświeżać wiadomości bo to co obowiązywało rok temu nie musi być już wiążące w nadchodzącym roku.

 

 Obowiązujący regulamin strona 34-41attachicon.gifSC4_Vol_F5_Electric_16 (1).pdf  

 

Dla dociekliwych: proszę mi wskazać w którym punkcie regulamin pozwala na podział klasy na większe i mniejsze modele. Może się mylę i uparcie tkwię w błędzie.

Do dnia 1 stycznia mamy przepisy FAI tylko tymczasowe i dokladnie nie wiemy co bedzie od nowego roku

i napewno to beda przepisy midzynarodowe.

Tysiace zawodnikow na swiecie od wielu lat lata w swoich krajach w klasie do 2.5m a w europie do 2.6m w krajowych

zawodach. Dla przykladu w Slowakia jest to klasa f5j Lite. Jeszcze raz napisze ze jest to oddzielnie punktowana

Klasa.

W Australii na wszystkich zawodach regjonalnych i mistrzostwach rowniez sa to punktowane odzielnie 2 klasy .

W Polsce F5J jest to prawie nie znana, wiem ze byly jakies male zawody I tym bardziej tansza klasa byla by

super dla rozwijania tej kategori ale to juz jest wasza sprawa jak wy to zrobicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze a propos MP, lenistwa itp...

Jestem amatorem totalnym, ale myślę o starcie - bycie w 1-ej dziesiątce MP to coś (no i co z tego, że startuje np. 7 osób...). Jak trochę potrenuję to może nawet o przedostatnie miejsce będę mógł powalczyć ;)

Tak na prawdę głównym problemem dla mnie jest członkostwo klubu z AP (czytałem wcześniejsze posty, ale nie dojrzałem sensownego rozwiązanie, więc uprzejmie proszę o oświecenie..) bo nigdy nie byłem w żadnej sekcji modelarskiej, a samotnicza natura sprawia, że moje kontakty modelarskie są głównie internetowe. Nie chciałbym też dla jednych zawodów wydawać kilkuset zł na pełnowymiarowe członkostwo AP... 

Poproszę więc o sugestie, jak to najlepiej rozwiązać...  

OC aktualnie mam z PSP, ale tam nie ma modelarstwa, więc ich członkostwo do udziału w zawodach nie uprawnia. Widziałem też zaproszenia kolegów z różnych lokalnych aeroklubów (może w końcu się z którymś skontaktuję), ale wolałbym nie być całkiem fikcyjnym członkiem sekcji z Wrocławia, czy Rzeszowa (tylko przykłady!!!). Mieszkam w W-wie, najwięcej latam koło Sierpca, więc wolałbym reprezentować Mazowsze. AZM z Płocka rozważam, tyle że nie wiem, czy ich OC jest wystarczające (100000zł pokrycia szkód na cały klub...).

Sekcja modelarska z Bemowa mi nie odpowiedziała, być może nie chcą wolnych strzelców....

 

Żadnej opcji nie wykluczam :)

 

 Niestety, wilk samotnik musi znaleźć jakieś stado  ;) Sporty lotnicze do których należy modelarstwo lotniczne i kosmiczne podpadają pod Ustawę o Sporcie. Krótko mówiąc aby dostać licencję trzeba należeć do klubu który wykupił licencję na uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym. W Polsce są to Aerokluby Regionalne AP - 34 podmioty (ale nie wszystkie) lub inne stowarzyszenia i kluby modelarskie czyli ok. 15 organizacji.  wykaz dla 2016 : http://www.aeroklub-polski.pl/media/2016/10/2016-LICENCJE-KLUBOW-NEW-19-10-2016.pdf

Teraz trzeba się zorientować u kogo jest najtaniej i ma ochotę przyjąć nowego kolegę. Pozostaje tylko zanurkować w sieci, mailować czy podzwonić. Do koloru do wyboru. Jak już jesteś szczęśliwym członkiem stada  :D to wypełniasz i wysyłasz wniosek o licencję FAI do Aeroklubu Polskiego.http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/dzialalnosc-sportowa/licencje-2017/licencje-sportowe/

Od 2017 nie będziemy już posiadać fizyczne "karty" a licencja będzie dostępna on-line http://www.fai.org/about-fai/fai-sporting-licences. Po wpisaniu e-maila podanego we wniosku na pocztę przyjdzie link pod którym znajdziemy licencję.post-1290-0-51287500-1481224093.jpg Wykaz wydanych licencji będzie także dostępny na stronie Komisji Modelarskiej AP http://komisjamodelarskaap.pl/baza-licencji/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Ta, ... Stado ma prosić samotnika, żeby sie przyłączył....... Ależ się porobiło ?

--------------------------------

Właśnie taka mentalność, a nie  koszty - powoduje, że każdy startujący w MP znalazł się w pierwszej dziesiątce....

 

Kangurku - ferment siejesz !  Do 31.12.2016. obowiązują tymczasowe przepisy FAI dla kategorii F5J !

Od 01.01.2017 - będą już oficjalne przepisy i wszelkie machlowanie, poprawianie - zgodnie z obowiązującym prawem (czyli wymóg czasowy dla wprowadzenia zmian).

F5J -100"" - jak na razie, nie mają statusu przepisów tymczasowych....  To, ze ktoś 100", z jakichś jemu znanych powodów - zamienił na 2600mm, to jego lokalny problem. Może nie był na lekcji matematyki, jak Pani tłumaczyła zamienność jednostek miary, czyli 100" - to 2540 mm ? Czesi, Słowacy, Węgrzy, Słoweńcy - też chyba nie uważali na lekcjach matematyki w 5 klasie SP - bo wymyślili klasę F5J - 2500......

F5J 400 - chyba takiej klasy nigdy nie było. Głowy nie dam sobie uciąć, ale, jak wymyślono termin F5J to Speedów 400 - już nie było. Chyba, że w starej golarce dziadka...

Ale dzięki Twojej aktywności - wiemy (w "starym" kraju), że mamy 3 modelarzy na antypodach.  Z których -  2, ma coś do powiedzenia, a trzeci - tylko zabiera głos ?

Pozdrawiam - Jurek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek, twoja odpowiedz na moj ’ferment’ jest troche obrazliwa i szokujaca.

Reszta swiata nie wie co robi i plota bzdury, nieuki nie znaja matematyki itd. Tylko Jurek z POLSKI

wie wszystko.

Dlaczego zmiany na 2.6m? – na swiecie jest coraz wiecej tanich i b.dobrych motoszybowcow do F5J.

O F5J400 nie slyszalem i nie wiem o co chodzi.

My mamy na zawodach krajowych 30-40 pilotow, a na wielkanoc 2017 spodziewamy sie minimum 45-50 pilotow i to dzieki klasie limitowanej.

I ostatni raz: FAI przepisy Miedzynarodowe Zawody, jakie zmiany beda 2017 zobaczymy juz nie dlugo. Na zawodach krajowych caly swiat w F5J na dwie klasy, oddzielnie nagrody, dyplomy, tytuly itd.

Zycze powodzenia w organizowaniu F5J MISTRZOSTW POLSKI I DUZEJ FREKFENCJI.

Jurek, nie odpisuj na moj “FERMENT” ja tez nic nie wiem.

Pozdrawiam

Stan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Stan, twoja wiedza wynika z całkowitej niewiedzy formalnej. Jeśli chodzi o klasy sportowe FAI to są tylko klasy np. F3J, F3F, F3B, F5J itd i w żadnej z nich nie ma podklas. Jakichkolwiek. I wątpię żeby były. Więc jak dla mnie tematu oficjalnych MP w dziwnych podklasach nie ma i długo nie będzie. Ale..

Wszystkie klasy typu F5J Lite, F3J coś tam, F3B coś tam, są "klasami" lokalnymi i nieformalnymi. I mogą być wspierane przez lokalne stowarzyszenia czy Aerokluby ale nie muszą. I w takich podklasach Mistrzostwa kraju czy świata może zrobić ktokolwiek. Do tego kilka stowarzyszeń jednocześnie czy w jednym roku może to zrobić. I maja do tego prawo! Jednak takiej zabawy nie będzie można zrobić podczas formalnych MP sygnowanych przez AP. Tym bardziej, że czasami pojawia się Ministerialne dofinansowanie takich imprez, z którego należy rozliczyć. A jak doliczyć pracę sędziów czy organizatorów na jakieś dodatkowe nieformalne zabawy? AP jest instytucja państwową i wspiera tylko te klasy które są wpierane przez Ministerstwo Sportu, co oznacza że jedynie te które są wyspecyfikowane w kodeksach sportowych FAI.  Koniec kropka.

 

Sprzeczasz się i fermentujesz tu, nie znając pewnych formalnych zasad które muszą być w naszym kraju spełnione. Mieszasz pojęcia formalne z nieformalnymi. Nie jestem pewien czy w ogóle masz pojęcie o organizacji zawodów modelarski. A to wielka upierdliwość dla organizatora, szczególnie wtedy gdy sędziów jest więcej niż zawodników. Lub zawodnicy przyjeżdżają i tłumaczą oczywiste oczywistości, choć są pierwszy raz i nawet nie zerknęli w przepisy. Co nie znaczy, że takie rozwiązania jak F5J Lite są bez sensu - nie są. Ale żeby jakieś tam Mistrzostwa w takiej podklasie miały jakikolwiek sens, to niezbędna jest do przejścia długa droga. Regulamin, zasady i modelarz którzy będą chcieli. Do tego reguły muszą być akceptowalne w formie takiej samej przez wszystkich niezależnych organizatorów i zawodników.  I można by dalej pisać. Ale jak dla mnie to nie miejsce i nie ten wątek na takie dyrdymały. Można utworzyć nowy temat i tam sie bawić w zachęcanie ludzi do takiej zabawy. Tu jest wątek o czystej klasie F5J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.