Skocz do zawartości

Filtr Low Pass 1,2GHz firmy HiModel


BIZON
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako że w końcu poskładałem swój dziewiczy zestaw do FPV z pomocą kolegów (za co im jestem dozgonnie wdzięczny) przetestowałem oblatałem itp.

Po dokładnej lekturze sąsiednich for postanowiłem zakupić filtr low pass w celu odszumienia częstotliwości 2.4 w domyśle zwiekszenia zasięgu.

 

W międzyczasie takow filtry w fajnej cenie pojawiły się w ofercie naszego rodzimego sklepu .

Skuszony ceną jak i praktycznie błyskawiczną dostawą stałem się posiadaczem tego cuda.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Wszystko wyglądało tak jak miało wyglądać.

Dodatkowo w naszym sklepie w opisie możemy wyczytać:

"

Montaż tego filtra powoduje zwiekszenie zasiegu pracy swojego sytemu RC pracujacego na 2,4GHz"

 

Byłem w 7 niebie.

A - mój zestaw video to klon foxa 1.2GHz 800mW od dinozaura :) do tego kamerka FH18C 520tvl 12V mini camera (PAL) od kolegi :)

Całość wylądowała w moim szybowcu Easy Fly ST-330. Zasilanie z osobnego pakietu 2S 1300mAh.

Pierwsze próby naziemne zasięgu wykonane na kanale 4 wykazały iż zasięg RC kończy się w granicach 550 metrów.

Więc całkiem całkiem jak na początek.

Video - bez problemu na oryginalnych bacikach (strasznie ciężkie w porównaniu z nadajnikiem bez obudowy :) )

Testy z filtrem mimo ogromnych chęci i wiary zakończyły się na tym samym dystansie :(

Wykonałem dodatkowe testy i dzięki dostępowi do zestawu frysky z telemetrią i wyciągniętym sygnałem RSSI.

Pokazały dokładnie takie same parametry z filtrem jak i bez niego.

I teraz pytanie do bardziej obeznanych:

- czy zasięg RC powinien się zwiększyć czy generalnie to loteria

- czy jeśli nic się nie zmieniło podczas testów na dwóch różnych systemach to można sądzić że filtr jest uszkodzony ?

Troszkę tych filtrów się sprzedało więc może któryś z forumowiczów też ma takowy.

Na koniec: reklamacja złożona w sklepie - po 2 tygodniach i przypomnieniu mailowym odpowiedż jak dla kretyna że filtr to nie wzmacniacz i tyle. :) wooow odkrycie. Odpisałem grzecznie i czekam co ktoś łaskawie raczy odpowiedzieć na moją korespondencję.

W międzyczasie zmieniłem kanał na 6. Test wykazał że na 733 metrach po ziemi zasięg RC jest. Chwile dalej :) skończył się niestety zasięg video - więc zbieram chęci do zbudowania BiQuada do odbioru w bazie.

Dalsze opisy foty itp. już niebawem w dziale - nasze konstrukcje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie odpowiedzieli Ci poprawnie - to nie wzmacniacz. Do swoich testów zasięgu powinieneś dodać jeszcze przypadek kiedy masz całkowicie wyłączony link AV.

Pomijając inne czynniki powinno to wyglądać mniej więcej tak (liczby czysto przykładowe) :

- link RC on, link AV off - zasięg RC 700m

- link RC on, link AV on, bez LPF - zasięg RC 400m

- link RC on, link AV on, z LPF - zasięg RC 600m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. więc zasięg RC po ziemi przy odległości 1500m był nadal. Między modelem a nadajnikiem był kawałek lasku- jednak w niczym to nie przeszkadzało.

Dalej niestety nie miałem zapału iść - gdyż taka odległość w pełni mnie satysfakcjonowała.

 

Wiem jaka jest różnica miedzy filtrem a wzmacniaczem. Nie lubię tylko kiedy na mój dokładnie opisany problem ktoś odpisuje jak by miał mnie za jelenia któremu wcisnął paciorki i tyle. A generalnie trzymałem się litery opisu z tego sklepu. Jestem w pełni świadomy, że kupiłem filtr na tor video a nie wzmacniacz na 2.4 do linku RC :)

 

Ponawiam więc pytanie - jak powinna wyglądać praca zestawu z i bez filtra.

Bo jak to mówią : - Jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po prawdzie żeby zobaczyć faktyczne różnice trzeba by było podłączyć analizator widma dla przypadku "bez" oraz "z" filtrem i sprawdzić jak wygląda widmo w okolicach 2,4 GHz. W szczególności czy nie widać śmieci / harmonicznych z nadajnika AV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku nadajników im większa moc nadawania tym większe prawdopodobieństwo powstania różnego rodzaju cyrków na innych częstotliwościach niż nośna (nie brnąc dalej w technikę w.cz).

 

Jeśli nadajnik siałby w innych zakresach to filtr dolnoprzepustowy "uchroniłby" (leprze słowo redukował) nas przed śmieciami generowanymi >1,2Ghz a więc np. takimi, które mogłyby zwiększy szum tła w 2,4Ghz i pogorszyć sprawności linku na tej częstotliwości.

 

Twoje testy wskazują:

 

A. Nadajnik jest "doskonały" i w żadnym stopniu nie wpływa na tor 2,4Ghz

B. Nadajnik nie jest doskonały i wpływa na tor 2,4Ghz ale filtr nie funkcjonuje i nie jest wstanie tego wyeliminować.

 

Obstawiam A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś to rozwinąć bardziej łopatologicznie ?

Dla mnie zastanawiający jest fakt, że do zasilania używam pakietu 2S a nie 3S więc generalnie "nie sieje" z pełną mocą.

Kolejne spostrzeżenie - po oględzinach - wygląd filtra znacząco odbiega od tego przedstawionego na fotografii. Więc teoria o niesprawności filtra może być bliższa prawdy.

Panowie - rozumiem, że filtr jako urządzenie pasywne ma za zadanie "wycinać" to co niepotrzebne powyżej określonej częstotliwości i jednocześnie nie zapewni mi takiego zasięgu jak przy wyłączonym nadajniku video.

Oczekiwałbym jednak, że będzie to wzrost zasięgu powiedzmy o 100-200m.

A obecna sytuacja wskazuje że po prostu podpinam między anteną a nadajnikiem przedłużkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zastanawiający jest fakt, że do zasilania używam pakietu 2S a nie 3S więc generalnie "nie sieje" z pełną mocą.

 

To nie jest tak do końca - za bardzo to uprościłeś. Tego typu układy posiadają własne obwody stabilizacji. A więc jeśli napięcie zasilające mieści się w widełkach założonych przez konstruktora np. od 6V-24V to układ po prostu działa prawidłowo. A samo napięcie czy to będzie 8V czy 12V nie wpływa na moc wypromieniowaną. Ponieważ na wejściu jest przetwornica DC-DC na np.5V a dalej to już prawo ochma.

 

 

Dodatkowo widzę teraz, że zapomniałem o jeszcze jednej istotnej kwestii. W modelu nadajnik i odbiornik są chciał nie chciał blisko. Z racji tego, że filtr idzie przed antene to jeszcze nie znaczy, że sam nadajnik nie sieje z przed anteny.

 

Chętnie bym ci sprawdził ten filtr, ale mój oscyloskop nie kulnie się na takie częstotliwości....

Jak bym miał rozwijać myśl łopatologicznie powiedział bym że doradzam więcej dystansu. Uważam, że producenci nadajnika, co mogli to zrobili (w danej cenie) i filtr<>przelotka za parę PLN nie podniesie znacząco parametrów tego urządzenia.

To trochę tak jak świece z 4 elektrodami w silniku benzynowym… Coś wnoszą do kultury pracy silnika ale czy efekty są imponujące….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam ponownie :)

Panowie dość nieoczekiwanie bo już z początkiem września otrzymałem w końcu nowy filtr z abc-rc :)

Nowy - bo generalnie wygląda znacznie lepiej od poprzednika i nie ma żadnych elementów na wierzchu.

No ale liczy się fakt, że pod koniec sezonu w końcu coś dostałem :)

Teraz muszę znaleźć tylko troszkę czasu i pobiegać po polu testując nowe "cudo"

Dam znać po testach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

Panowie dość nieoczekiwanie bo już z początkiem września otrzymałem w końcu nowy filtr z abc-rc :)

Nowy - bo generalnie wygląda znacznie lepiej od poprzednika i nie ma żadnych elementów na wierzchu.

No ale liczy się fakt, że pod koniec sezonu w końcu coś dostałem :)

Teraz muszę znaleźć tylko troszkę czasu i pobiegać po polu testując nowe "cudo"

Dam znać po testach.

 

 

 

no aż jestem ciekawy, bo stoję przed zakupem tego urządzonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli filtr jest do tego nadajnika 1,2GHz 800mW z fotki w pierwszym poście to filtr jest zbędny, a stosując go możemy oczekiwać strat po 0,2-0,4dB na każdym z dwu złącz i 0,6-0,7dB na samym filtrze. Te nadajniki o tych mocach bardzo mało sieją harmonicznych. Bardziej należy je sprawdzać, czy pracują z deklarowaną mocą, ponieważ zdarza się, że są okradzione z końcówek mocy i pracują na samych driverach.

W systemach LR o mocach równych i powyżej 1W takie filtry to często konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli filtr jest do tego nadajnika 1,2GHz 800mW z fotki w pierwszym poście to filtr jest zbędny, a stosując go możemy oczekiwać strat po 0,2-0,4dB na każdym z dwu złącz i 0,6-0,7dB na samym filtrze. Te nadajniki o tych mocach bardzo mało sieją harmonicznych. Bardziej należy je sprawdzać, czy pracują z deklarowaną mocą, ponieważ zdarza się, że są okradzione z końcówek mocy i pracują na samych driverach.

W systemach LR o mocach równych i powyżej 1W takie filtry to często konieczność.

 

 

 

różne czytam opinie na temat tego filtra, niektórzy piszą że szkoda kasy a inni że się sprawdza. Może wreszcie się ktoś wypowie konkretnie czy warto wydać te 60 zł na filtr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różne czytam opinie na temat tego filtra, niektórzy piszą że szkoda kasy a inni że się sprawdza. Może wreszcie się ktoś wypowie konkretnie czy warto wydać te 60 zł na filtr

 

Nie wiem jakiej konkretnej wypowiedzi oczekujesz, ale poza tym co zostało powiedziane w tym wątku - do każdego zestawu podchodzić należy indywidualnie. W jednych zestawach zastosowanie powyższego filtra jest zbędne i wprowadzi dodatkowe straty, w innych umozliwi efektywne zwiększenie zasięgu. Nie ma zlotej "konkretnej" odpowiedzi która wyczerpuje wszystkie przypadki.

 

PS. Przepraszam pomylilem Byczka który się podpiął do tematu z Bizonem. Post zedytowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że mnie jakaś zaraza ostatnio dopadła i skutecznie uziemiła - musiałem przełożyć testy do czasu wyzdrowienia.

Myślę, że do końca następnego tygodnia udam się znów na testy polowe i opowiem co i jak.

Generalnie nie spodziewam się cudów co do zasięgu - jeśli jednak będzie większy to super.

Jednak dla mnie nie ma to już priorytetowego znaczenia, ponieważ zdecydowałem się specjalnie dla lotów FPV uzbroić w naszego rodzimego

eLeReS`a czyli przejść na 435 MHz.

Mogę jeszcze potestować działanie filtra pod kątem pracy z elektroniką np z OSD - czy np. będzie łapało szybciej fix`a itp.

 

Co do 2,4 GHz - jak by nie było istotny jest kanał video który wybierzemy i oczywiście testy.

Lektura zaprzyjaźnionych for wskazuje, że najkorzystniejsze są kanały 6 -1160 MHz oraz 1280 MHz.

Ja zdecydowałem się na kanał 6 i dla tego kanału kroje biquada i Vee.

Na tym kanale uzyskałem też najlepszy wynik zasięgu po ziemi dla toru RC.

 

Jak tylko wybiegnę w pole dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do działania filtru to jestem sceptyczny, sam w sobie pewnie tłumi sygnał o jakieś tam ułamki dB, zapewne jest to filtr dolnoprzepustowy z odcięciem 1,3Ghz albo pasmowo przepustowy. Tak czy siak nie spodziewałbym się po nim cudów. Zgodnie ze starym porzekadłem krótkofalowców że Odbiornik zaczyna się od anteny raczej uderzyłbym w konkretny system antenowy dający odpowiedni zysk energetyczny Polecam biblię dla krótkofalowców pt. Poradnik ultrakrótkofalowca . Tu wersja cyfrowa tej wspaniałej książki http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html Potężna dawka wiedzy na temat urządzeń, elektroniki, filtrów, anten, propagacji fal w zakresie od 144MHz do ponad 10Ghz. Widziałem też że są do pobrania w sieci , czy legalnie nie wiem, nie wnikam w szczegóły, w każdym razie ponad 1000 stron konkretów a nie wróżenia z fusów. Jako że pasmo 1,2Ghz leży bardzo blisko pasma krtótkofalarskiego 1296 Mhz będzie można skorzystać z tej pozycji jako kompendium wiedzy na tematy które interesują FPV-owców czyli, filtry, anteny, propagacja fal w zakresie mikrofal itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam.

dzisiaj udało mi się przeprowadzić test polowy zestawu bez filtra :)

 

Warunki polowe odtworzone praktycznie w 100% - jedynie aparatura była niżej bo na wysokości jakiś 50 cm nad ziemią.

Nadajnik ustawiony na kanale 6 - 1160 MHz - zasilany pakietem 2S. Do zestawu dołożone było dodatkowo OSD Remzibi dla pomiaru odległości i testu samego osd.

Osiągnięty wynik w którym model reaguje bezproblemowo to 700 m.

Czyli aparatura na wysokości 50 cm, model na wysokości 140 cm nad ziemią.

 

Po podniesieniu modelu na wysokość około 260 cm nad ziemią osiągnąłem wynik 796 metrów wg. osd.

Można założyć że na otwartej przestrzeni lot na granicę 700 metrów powinien być jak najbardziej bezpieczny - o czym pewnie już wkrótce się przekonam :)

 

Jeśli pogoda dopisze jutro przeprowadzę ten sam test z użyciem filtra.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.