Olecki75 Opublikowano 7 Września 2012 Opublikowano 7 Września 2012 Ciekawą formą zabawy w FPV jest latanie sterowcem. Szczególnie przydatne w dużych pomieszczeniach, kiedy lata się nad ludźmi. Żadne quadro czy samolot nie zapewnią takiego poziomu bezpieczeństwa i stabilności obrazu. Przedstawiam nasz projekt, który popełniliśmy z kolegami z modelarni: Powłoka z PCV zgrzewana (Podziękowania dla Pana Grzegorza) Długość 3m Średnica 1,5 Masa powłoki: 0,7kg Masa osprzętu: ok 1kg Napęd 2 turbinki EDF z GWS-a (te najmniejsze) Ster kierunku standardowy silnik szczotkowy z przekładnią z napędów GWS-a Objętość: ok 2,8 m3 Oto filmik z lotów po Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie podczas VIII Małopolskiego Pikniku Lotniczego. http-~~-//www.youtube.com/watch?v=aqPBwNvewEQ&list=UUkJSbhzHWQq_9S07LjZBjlw&index=1&feature=plcp Ciekawa forma zwiedzania muzeum?
Air Opublikowano 7 Września 2012 Opublikowano 7 Września 2012 Hehe dokładnie 2 czy 3 dni temu przyszedł mi do głowy pomysł wykorzystania sterowca do tego celu. Bardzo fajna koncepcja!
Capo Opublikowano 9 Września 2012 Opublikowano 9 Września 2012 Możesz podać więcej szczegółów? Jak jest zrobiony sam sterowiec, z jakiego materiału i skąd go macie? Rozumiem że jest napędzany helem - ile helu potrzeba do napełnienia, ile kosztuje i jaką ma żywotność? No i dlaczego tak się giba? Pozdrawiam!
madrian Opublikowano 9 Września 2012 Opublikowano 9 Września 2012 1 - Pierwszy post - z PCV. Co to jest PCV -> google 2 - Pierwszy post - Zrobili sami. 3 - Pierwszy post - ok. 2,8m3, hel kosztuje -> google/allegro, pod hasłem hel do balonów. Żywotność - póki nie ucieknie. Hel ma większą skłonność do uciekania przez mikroszczeliny niż powietrze. Przypomnij sobie po jakim czasie balony sylwestrowe robią się małe. 4 - Bo to balon z silniczkiem wiszący w powietrzu, a nie platforma z napędem grawitacyjnym i stabilizacją żyroskopową. Ja rozumiem, że teraz młodzież ma problemy z czytaniem, ale w tym wypadku... to już spora przesada. Choć faktycznie, pan tilt można by zawiesić na jakimś kardanie, żeby zminimalizować przechyły. Wtedy sam ciężar kamery by stabilizował obraz.
Air Opublikowano 9 Września 2012 Opublikowano 9 Września 2012 madrian mistrz ciętej rajstopy ;] PS.: Mnie rozczuliło "Rozumiem że jest napędzany helem" ;]
rapier Opublikowano 9 Września 2012 Opublikowano 9 Września 2012 Żadne quadro czy samolot nie zapewnią takiego poziomu bezpieczeństwa i stabilności obrazu.Co do bezpoieczenstwa to 100% racji ale z ta stabilnoscia to daleka przesada - buja jak na morzu
Olecki75 Opublikowano 9 Września 2012 Autor Opublikowano 9 Września 2012 z ta stabilnoscia to daleka przesada - buja jak na morzu Mówiąc o stabilności chodziło mi o to, że obraz nie faluje od wibracji a bujanie zaś zależy od pilota i jak napędem manewruje. Da się to wyeliminować i wtedy masz obraz bardzo stabilny po za tym aż tak nie buja by mówić, że przesadzamy ze stabilnością. Wiele osób w łapie nie umie porządnie kamery utrzymać. Oczywiście do stabilności drogich systemów żyroskopowych i multikopterów za kilkia tyś. zł to dużo brakuje. Musimy jeszcze gimbala dopracować (jakiś spowalniacz serwa) by nie rzucało gwałtownie przy zmianie kąta kamery.Co do kosztów napełnienia to ok 300zł (sam hel ok 240zł reszta wynajem flaszki). Na dobę ucieka z tego ok 2-5% helu.
ARC Opublikowano 9 Września 2012 Opublikowano 9 Września 2012 To czekam, kiedy się przesiądziecie na wodór ;-).
Olecki75 Opublikowano 10 Września 2012 Autor Opublikowano 10 Września 2012 To czekam, kiedy się przesiądziecie na wodór ;-). Obawiam się, że się jednak nie doczekasz mimo iż m3. wodoru kosztuje 9zł
ARC Opublikowano 10 Września 2012 Opublikowano 10 Września 2012 Można też go "pędzić" sobie w piwnicy, choć to raczej tak, żeby się trochę rozerwać ;-D.
Rekomendowane odpowiedzi