Skocz do zawartości

P.Z.L -P.11c Wycinanka Jarosława Suchockiego - od strony 12 następna budowa z kilkoma zmianami


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś miałem wklejać statecznik poziomy i pionowy,złożyłem model w salonie do sprawdzenia zaklinowania płatów,okazało się że kąt zaklinowania płatów wychodzi na zero,pytanie do kolegów budujących p11 lub pzl 24 jaki Wy macie u siebie kąty zaklinowania płatów,budowałem bardzo dużo makiet i pół makiet,ale zawsze kąt zaklinowania płatów robiłem na plusie.

post-97-0-72179500-1394051669_thumb.jpg

post-97-0-67720700-1394051688_thumb.jpg

post-97-0-44438600-1394051702_thumb.jpg

post-97-0-41465800-1394051717_thumb.jpg

post-97-0-80124100-1394051732_thumb.jpg

post-97-0-60452900-1394051745_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje powinno być co najmniej 1,5 na plusie do 2,5 st. zwłaszcza, że profil Clark Y.

Dobrze że zwróciłeś na to uwagę a co na to wykonawca wycinanki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem telefonicznie z Piotrem który buduje LZL 24 i też ma kąt zaklinowania płatów na zero,gdyż tak jest na planach,po złożeniu tych puzzli też wychodzi na zero.Nie rozumiem tego że ktoś wycina takie modele i nie podaje zaklinowania płatów,ani środka ciężkości.Więc z tego wynika tak,ja wycinam,a wy budujcie,może to będzie latać,albo kret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właściwie na zero. bliżej zera niż +1...

 

Robiłem tak jak było w planach. Cieniak jestem i nie przyszło mi do głowy, że coś trzeba zmierzyć czy poprawić, założyłem, że jak zrobię dokładnie z planami to będzie leciał :)

Choć oswajam się z myślą, że może nie polecieć i szukam jakiegoś fajnego kita do którego będzie można wsadzić niezły silnik i świetne serwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przed wklejeniem statecznika na stałe poprawiłem zaklinowanie statecznika na minus 1,5 stopnia,oraz dałem podkładki pod przednie uchwyty mocujące płaty i zastrzały,teraz zaklinowanie płata wyszło mi troszkę ponad 2 stopnie i to jest wystarczająco do tego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Henryk,

Zaklinowanie płata i statecznika w dużej mierze zależy od tego jak ma model wyglądać w powietrzu no i oczywiście czy statecznik ma profil "nośny" czy symetryczny.

W takim przypadku jak opisałeś model będzie bardzo "wisiał na d.pkę", a to bardzo nie ładnie wygląda w powietrzu.

Ja w swoim Dewoitine mam +2st. na stateczniku poz. i +1.5st. płat w stosunku do osi kadłuba, co daje +0,5st do osi lotu, przez co model pięknie trzyma ogonek w górze.

Oczywiście przy założeniu że profil płata to np. NACA2415.

Nie wiem jaki profil jest zastosowany w twojej 11-ce, ale ja bym przyjął +1.5st. statecznik i +0.5 st. płat, co da ci +1st względem lotu.

W/g mnie 2 st to za dużo, model przy zwiększaniu prędkości będzie miał tendencję do zadzierania nosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Arku pisałem już wcześniej,Ze jest to kiepską wycinanka,miałem już poprawiane cztery wręgi , podłużnice i 24 żebra.

Autor tylko wyciął a budowniczy niech się martwi,czy model będzie latał czy nie,pisałem już o wzniosie płatów na planach był na minusie a powinien być na zero,środek ciężkości też nie podany,no i kąt zaklinowania płatów nie wiadomy.

Statecznik poziomy i pionowy już wkleiłem na stałe,ale zaklinowanie płatów zawsze mogę zmienić,dodając podkładki pod przednie zastrzały i pod przednie uchwyty mocowania płatów do kadłuba,na razie jest na plusie 1,5 stopnia,tak jak widać na zdjęciu.

 

Dziś zważyłem po raz pierwszy model,no i to co widać na zdjęciu waży 5,95 kg.liczyłem że model zmieści się w 9 kg.ale wygląda na to że będzie więcej ważył.

post-97-0-58279300-1394134184_thumb.jpg

post-97-0-70762800-1394134210_thumb.jpg

post-97-0-49163800-1394134222_thumb.jpg

post-97-0-50796000-1394134232_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+2st. na stateczniku poz. i +1.5st. płat w stosunku do osi kadłuba, co daje +0,5st do osi lotu, przez co model pięknie trzyma ogonek w górze.

Oczywiście przy założeniu że profil płata to np. NACA2415.

Nie wiem jaki profil jest zastosowany w twojej 11-ce, ale ja bym przyjął +1.5st. statecznik i +0.5 st. płat, co da ci +1st względem lotu.

nie bardzo rozumiem - jeśli kąt zaklinowania statecznika jest większy od kąta zaklinowania płata, to wydaje mi się że wypadkowa będzie taka, że płat w efekcie będzie na "minusie" ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak sobie myślę , że to wycinanka podstawowych elementów (prefabrykaty) nie dla „dzieci” a dorośli poradzą sobie i zbudują ładne modele.

 

np.

post-3269-0-72106400-1394833777_thumb.jpg

Ten model to P.11 zbudowany od podstaw przez Jerzego - modelarza z Solca Kujawskiego

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak sobie myślę , że to wycinanka podstawowych elementów (prefabrykaty) nie dla „dzieci” a dorośli poradzą sobie i zbudują ładne modele.

 

np.

post-3269-0-72106400-1394833777_thumb.jpg

 

Tak to jest model dla modelarzy z pewnym doświadczeniem, ale producent zestawu też ma obowiązek dostarczyć podstawowych danych o modelu nie mówiąc o tym że model przed wypuszczeniem na rynek powinien zostać przez niego oblatany. W końcu to nie jest model na półkę tylko do latania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.