Skocz do zawartości

Ważny komunikat ULC w sprawie naruszeń przepisów modelami RC !!!!!!


Koper20
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Kamyczek_RC napisał:

graniczenia dotyczące samego drona są mało skuteczne bo 90% tego co lata to są składaki

 

Niestety jesteś w wielkim błędzie. 90% to tzw Janusz który wyciągnął zabawkę z marketu i lata - bez odrobiny zająknięcia czy podstawowej wiedzy o technice czy zasadach bezpieczeństwa. Aby złożyć drona wg Twojej definicji wymagana jest odrobina wiedzy i kultury technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A ja mam te całe przepisy i ustawki w dupie .Wychodzę i będę wychodził na łączkę polatać.Zawsze przed lotami ładuje akumulatory i sprawdzam całą elektronike i mechanikę aby zminimalizować ewentualne problemy.Latam w zasięgu wzroku nad łąką i polem ornym.Zawsze można polatac na linkach i tez jest zabawa przednia.

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maxiiii napisał:

Bardzo dobry pomysł jestem za.

 

Dodałbym jeszcze zakaz stosowania nitro i benzyny. Wszystko ze względu na ekologię i efekt cieplarniany. A oczywiście należy także zabronić używanie akumulatorów lipo i lion bo w razie zapalenia wydzielają toksyczne związki szkodliwe dla człowieka i ekosystemu.

 

 

ehhhhhhhhhhhhh.......................w tym wszystkim  zapomniałes o  krowach , bo przeca  metan wypuszczaja  do atmosfery czyli mówiąc kolokwialnie pierdzą i niejaka Spurek- podobno dr,  chce te  nieszczęsne krowy wyeliminować ze społeczności

Świat się kończy, pora umierać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, maxiiii napisał:

Nie latam BVLOS. To już napisałem. Nie latam FPV. To też napisałem. Latam na podstawie załącznika nr 6 rozdział 4 punkt 4.1 oraz załącznik 6a rozdział 4, punkt 4.1.1.

 

Załącznik 6b mnie nie obowiązuje.

 

Załącznik 6 punkt 4.1 zawiera kilkanaście podpunktów, więc nie wiadomo, do którego się odnosisz. Natomiast cały załącznik odnosi się do lotów:

- VLOS - jakim cudem utrzymujesz "bezpośredni kontakt wzrokowy" ze swoim BSP na 15 km?

- FPV - o których piszesz, że ich nie wykonujesz

Zacytuj, które przepisy, Twoim zdaniem, dotyczą Twoich lotów na duże odległości. Bo powyższe nie dotyczą.

 

Załącznik 6a, na który się powołujesz, dotyczy tego samego rodzaju lotów co powyższy zal. 6, tyle że nie rekreacyjnych i nie sportowych.

Rozdz. 4 punkt 4.1.1, na którym się opierasz, zacytuję:

"4.1. Bezzałogowymi statkami powietrznymi wykonuje się operacje w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS lub operacje z widokiem z pierwszej osoby FPV z zachowaniem następujących warunków:89)

1)90) w operacjach w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS operator lub przynajmniej jeden obserwator utrzymuje kontakt wzrokowy nieuzbrojonym okiem z bezzałogowym statkiem powietrznym w celu określenia jego położenia względem operatora i w przestrzeni powietrznej oraz zapewnienia bezpiecznej odległości od innych statków powietrznych, przeszkód, osób lub zwierząt;"

Spełniasz powyższe przy lotach na odległość kilku-kilkunastu kilometrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek,  czy możesz odpuścić koledze ?  mam odczucie, że konflikt narasta. 

Pewnie w niedługim czasie, będziemy donosić jeden na drugiego, bo ten dalej poleciał, a nie ma uprawnień. 

Zdaje sobie sprawę, że przyszłości będą nas przepisy ograniczać, lecz każdy odpowiada za siebie. 

 

Może, nie potrzebnie się wtrąca, ale jakoś mnie tak naszło. 

 

Pozdrawiam kolegów serdecznie... łączny  się a nie dzielmy ?

 

A jestem tym z białą flagą, nie wylewać pomyj. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek i Bartek a nie moglibyście tej swojej konwersacji przenieść na PW?

Kto komu co udowodni. Znaleźli się pseudo Kurek i pseudo Kamiński...

No to jak Marek jesteś pewny, że wszystko jest OK, to śpij spokojnie, a jak Bartek uważasz, że są łamane przepisy, to zgłoś do ULC i wówczas sprawa będzie klarowna.

Tak wiem, nie będę podpierdalał kolegi.

I słusznie, ale jestem ciekaw jaka byłaby odpowiedź ULC na loty Marka.

Marku, a może opiszesz ze szczegółami jak wykonujesz loty VLOS na dystansie naście kilometrów i wyślesz do ULC z zapytaniem czy jest to zgodne z przepisami.

Odpowiedź jaką dostaniesz albo utrze nosa Bartkowi albo Tobie, ale skoro jesteś pewny, że wszystko jest OK, to ja bym się o taki argument postarał, choćby po to aby pokazać, że moja racja jest racniejsza :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wojcio69 napisał:

No to jak Marek jesteś pewny, że wszystko jest OK, to śpij spokojnie

 

11 minut temu, wojcio69 napisał:

Marku, a może opiszesz ze szczegółami jak wykonujesz loty VLOS na dystansie naście kilometrów i wyślesz do ULC z zapytaniem czy jest to zgodne z przepisami.

Pisanie do ULC nic nie zmieni, bo jak ci powiem, że już to robiłem i otrzymałem odpowiedź na temat naszych aparatur. Czy jeżeli uzyskasz ode mnie informację potwierdzoną przez ULC, że twoja aparatura nie spełnia wymogów polskiego prawa i może nawet mieć znaczek CE przestaniesz na niej pracować?. Tak samo aurora Bartka też nie spełnia podstawowego warunku do pracy na terenie Polski. Czy Bartek też wymieni ją na taką która spełnia warunki? Nie. Po co więc te oskarżenia wobec mnie. Każdy ma coś ......

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku - odpowiedz UKe nie jest jednoznaczna. Odpowiedz "nie są dedykowane" nie oznacza - "są zabronione/zakazane". A skoro w drugiej części odpisują ze można je stosować do urządzeń bliskiego zasięgu (bez definicji bliski) to znaczy ze można je stosować do naszych ogólnych zastosowań. 

Co ciekawsze bardzo fajna jest lista urządzeń klasy 1: pozycje 94 - 98 (modele zdalnie sterowane) i pozycje 118 - 122(Urządzenia bliskiego zasięgu ogólnego stosowania) na pasmie 27MHz (POKRYWAJA SIE):

https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip/pl/defaultstronaopisowa/142/1/3/urzadzenia_klasy_1_-_2018-01.pdf

 

A Częstotliwość 35MHZ która kiedyś była dla modeli latających jest teraz dla implantów medycznych - pozycja 82

 

Wygląda na to, ze państwo sobie a rzeczywistość sobie...

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, Wojtek, tu nie chodzi o mojsze-twojsze racje, ani o "odpowiadanie tylko za siebie". W powietrzu są też inni, stąd regulacje prawne.

I nie rozumiem, dlaczego mamy uciekać na PW, bo moim zdaniem rozmowa dotyczy tematu. A to, że Marek bawi się w ciuciubabkę i niedopowiedzenia jest chyba widoczne.

 

Marek, możesz napisać, co pozwala Ci obserwować model nie uzbrojonym okiem na odległość kilkunastu kilometrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku, aby rozwiać twoje wątpliwości odpowiem na twoje pytanie powtórnie.

Używam oczu swojej żony. Ma bardzo dobry rower i świetnie na nim jeździ. Jest z tego bardzo zadowolona bo po takiej jeździe trzyma formę na wysokim poziomie. 

Jakie pytanie taka odpowiedź. 

A teraz ty mi powiedz dlaczego używasz aparatury która łamie polskie prawo? :)

 

 

Przemku, odpowiedź UKE jest wyjątkowo prosto napisana jak na pismo urzędowe. Dla UKE najważniejsza jest moc nadawania na poszczególnym paśmie. Jak zauważyłem to tylko DJI i FRSKY szanuje europejskie przepisy wypuszczając oprogramowanie do aparatur z odpowiednią mocą (wersja EU = 25mW na 2,4GHz i 0,5W na 868 dla telemetrii.) Wszystkie te dane zawarte są w tabelach w podanym linku. 

 

Wielu użytkowników różnych aparatur tłumaczy się, że mają znaczek CE więc ich aparatura jest zgodna z polskim prawem ale niestety to nieprawda. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek - Drugi model, który podąża za nim i cały czas filmuje :)

Wytłumaczenie o żonie jadącej przez pola i lasy na rowerze, przemierzającej wpław strumyki i inne dorzecza nie spuszczając wzroku z modelu szybującego wysoko w chmurach to chyba najśmieszniejsza rzecz, jaką od roku przeczytałem na tym forum... Uszanowania dla żony, taka kobieta to skarb. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! filmy :) super. Nie ma to jak dobry crash ;) 

No to może tak na rozgrzewkę ;) (podaje czasy jak ktoś nie chce oglądać całości) 0: 35 ; 1:58 ; 3:25 ; 7:09 ; 8:51

 

Polecam również tutaj 1:21 ; 1:38 ; 

 

I na deser 11:27 ; 17:00 jest kwintesencją wszystkich poprzednich 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek ten pierwszy film nie był mi znany a jest świetnym przykładem do mojej wersji. Fajne są w szczególności te dookolne widoczki po craschu.  Kilka kilometrów przyrody i żadnej żywej duszy czy chociażby jakiejś szopy. Nawet jak by chcieli kogoś pochlapać benzyną czy chociażby pociachać śmigłami to nie ma nikogo w pobliżu kilometra. Żadne to widowisko, żadnych widzów, no zwykłe nic. I oczywiście żaden fragment z Polski.

 

Pozostałe filmy są z dronami czyli wielowirnikowcami więc się nie liczą.:)

Większość to i tak fantomiarze.:)

 

O warunkach bezpieczeństwa przy sprzęcie FPV i dronami dużo może powiedzieć Przemek. Widział jak są organizowane zawody i pokazy FPV wszak jest reprezentantem polski i też lata FPV. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kamyczek_RC napisał:

Maxiii ja cię proszę co żona zrobi jak zobaczy że ten dron za chwilę strąci samolot pasażerski ? Zadzwoni do ciebie żebyś uciekał z domu . Tym dronem to możesz kolego co najwyżej pilnować żony czy na jeździ tylko na rowerze . Od głupoty która bije z twoich bezmyślnych wypowiedzi można oślepnąć . Jak możesz myśleć że taka kontrola coś da w przypadku zagrożenia . Zona może pilnować psa na smyczy będąc na spacerze ale nie drona . Właśnie przez takie myślenie dziś mamy to co się dzieje  droniarze FPV i żona na rowerze pilnująca drona . I już słyszę ten telefon Maxii kochanie  dron się zepsuł  i spadł a razem z nim taki duży samolot pasażerski  jak by coś to powiem że o drzewa zaczepił  ... 

 

 

Stałeś się zwyczajnie chamski. Chyba nie tak powinna przebiegać rozmowa na forum. Twoja wypowiedź świadczy o poziomie twojej kultury.  Przykre to.:(

Edit.

A moderator jeszcze pochwała taką mowę. Smutne.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • temat został zablokowany
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.