Skocz do zawartości

Budowa AJAKS FSR STD by Xeo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Zgodnie z daną obietnicą otrzymania planów AJAKSa miała być przeprowadzona na forum relacja z jego budowy. :)
Tak czy owak bym taką relację zamieścił  B)  aby koledzy po fachu mogli mnie wspomóc w tych zmaganiach w razie problemów.

Biorąc pod uwagę kilka faktów:
1. pierwsza budowa łodzi rc
2. pierwsza budowa w drewnie
3. pierwszy model wykorzystujący silnik spalinowy (z elektrykami mam do czynienia w modelarstwie lotniczym ale również od niedawna)
Hm...jakoś sporo tych pierwszych razów wyszło, ale może w ogóle skąd ten pomysł?
W tym roku spędzając weekendy nad wodą zapragnąłem zbudować od podstaw łódeczkę, którą mógłbym pośmigać w ciągu dnia po jeziorze dla frajdy.
Po przeszukaniu internetu nad możliwościami oraz odpowiedzeniu sobie na pytanie elektyk czy spalina podjąłem szybko decyzję.
Jako że lubię szybkość odpowiedź była prosta - SPALINA  :ph34r:  przeliczając czas pływania vs czas potrzebny na naładowanie lipoli.

Wracając do tematu AJAKSa.
Jako że lubię wiedzieć na czym stoję przed przystąpieniem do budowy zrobiłem spis niezbędnych gratów potrzebnych zarówno do budowy jak również później do pływania.
Przeglądając wątki dotyczące budowy AJAKSa skompletowałem (mam taką nadzieję) większość niezbędnych rzeczy potrzebnych do ich budowy oraz zweryfikowałem ceny poszczególnych pozycji w kilku sklepach internetowych (nie lubię przepłacać) to co mi z tego wyszło zamieszczam poniżej. Nie obyło się bez zagwostek o których będzie również poniżej.

KABŁUB

NAPĘD

PRZEDZIAŁ RADIOWY

Skrzynka startowa

  • Materiał do budowy Sklejka 5mm ?
    Jestem na etapie szukania dobrych planów celem dobrania odpowiedniej ilości sklejki.
  • akumulator żelowy 12 7Ah 1szt 53,90 zł http://www.modelemax.pl/product_info.php?products_id=16024
  • klucz do świec (102) Q-MODEL /8/9/10/12 MM. 1szt 14,50 zł http://www.modelemax.pl/product_info.php?products_id=7220
  • rozrusznik 90 Q-MODEL DO 15CC (296) 1szt 95,90 zł http://www.modelemax.pl/product_info.php?products_id=12302
  • PANEL STARTOWY (212-2) Q-MODEL 1szt 139,05 zł http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/AKCESORIA-DODATKOWE/Q-MODEL-212-2-PANEL-STARTOWY.html
    Opcjonalnie znalazłem trochę tańszy model (212-1) Q-MODEL. Pytanie czy jest sens kupować panel z pompką czy lepiej to skompletować oddzielnie?
  • ładowarka do akum. żelowych 1szt ?
    Posiadam Imaxa B6 i w moim przypadku powinien być ok. Pytanie czy możecie polecić niedrogą ładowarkę aby można podać innym userom, którzy będą chcieli sami zbudować AJAKSa i skompletować wszystkie niezbędne graty?
  • pasek do rozrusznika 5x425 1szt ?
    W postach znalazłem jedynie link do paska w czeskim sklepie. Czy możecie polecić coś dostępnego u nas w Polsce?
  • zbiornik na paliwo 1szt ?
    Jak już znajdę odpowiednie plany będę w stanie dobrać wielkość zbiornika :) Pytanie do was jakiej optymalnej pojemności powinien być taki zbiornik?
  • rurki instalacyjne 1szt ?
    Jw, będzie zbiornik będę dobierał graty do jego instalacji :)

Może możecie polecić jakieś ciekawe plany skrzyneczki?
Znalazłem w sieci już kilka i jestem na etapie porównywania ich funkcjonalności.
Jako "świeżak" nie wiem do końca na co mam zwracać uwagę i robię to na czuja. :)
Może bardziej doświadczona brać modelarska może mi podpowiedzieć na co zwracać uwagę w takiej skrzyneczce?
Założenie jest że ma być uniwersalna, tzn służyć zarówno przy łódeczkach jak również w przyszłości samolotach.
 

Podane ceny dotyczą pojedynczych sztuk/opakowań.
Jako że linki do większości niezbędnych gratów potrzebnych do budowy i późniejszego pływania łódeczką w przeglądanych wątkach większości są nieaktualne 
powyższą listę będę na bieżąco updatował celem zachowania wszystkiego w jednym miejscu dla potomności 

:)

Koszty
Sumaryczne koszty dotychczas wybranych materiałów wyglądają następująco:

  • KADŁUB 368,16 zł
  • NAPĘD 492,03 zł
  • PRZEDZIAŁ RADIOWY 455,76 zł
  • Skrzynka startowa 303,35 zł
    TOTAL 1619,30 zł

Koszty dostawy w powyższych sklepach są następujące:
- Modelemax 15,00 zł
- Modele.Sklep - zł /Mają darmowy odbiór w Warszawie :)/
- RC4Max 17,00 zł
- Nastik 18,00 zł


Cel jaki sobie postawiłem to zakończenie budowy do końca wiosny 2015.
Trochę długi, ale w tzw między czasie mam rozgrzebanych kilka projektów a z budową AJAKSa nie mam zamiaru się spieszyć.


LICENCJA
Licencja-FSR_m.jpg

Poczytałem dodatkowo sobie na temat licencji bo na większości AJAKSów widziałem oznaczenia zaczynające się od "POL-..." i jako że w planach mam w przyszłości zamiar również sprawdzić swoje umiejętności na zawodach zaczerpnąłem informacji w tym temacie.

Na stronie LOKu zostało to jasno opisane:

Aby otrzymać licencję należy czytelnie wypełnić wniosek oraz wpłacić odpowiednią kwotę (junior 20,00 zł,
senior 40,00 zł) na podane konto bankowe (z dopiskiem jakiej sekcji dotyczy).
Nr konta: 57 1240 6074 1111 0000 4995 1211
Biuro Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju ul. Chocimska 14, 00-791 Warszawa
Wypełniony i podpisany wniosek oraz ksero potwierdzenia przelewu należy złożyć Komandorowi sekcji lub przesłać na adres ZG LOK.
Wniosek i potwierdzenie wpłaty (po zeskanowaniu) można także przesłać na E-mail a.witusik@mazowszelok.pl .
Opłaty związane z posiadaniem licencji zawodniczej należy dokonywać co roku, przed rozpoczęciem sezonu.


Dla zainteresowanych załączam link do wzoru wniosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam.

Fantastycznie Sebastianie, że popierasz polskie konstrukcje, które powinny byś przedstawiane też na międzynarodowych forach modelarskich, a zwłaszcza relacje z budowy.

Tutaj masz linka do relacji budowy Ajaksa na Szkutnictwie RC, którą zaprezentował bardzo szczegółowo i merytorycznie Piotrek ( Pacyfic_77 ) włącznie z filmikami z pierwszych pływań i zawodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marku,

 

Właśnie na tej relacji oraz 2 innych z forum FSR Wrocław opierałem się przy zbieraniu elementów niezbędnych do budowy i późniejszego pływania oraz są dla mnie nieocenionym źródłem informacji przy późniejszej budowie.

Niestety ale nie odnalazłem wszystkich materiałów/części jakie są potrzebne są też postanowiłem zebrać takową listę w 1 miejscu. Stąd też sporo jak się okazało jest niewiadomych, które wynikają z braku mojej wiedzy w dziedzinie budowy z drewna oraz budowy łódek.

Moim założeniem jest samodzielna budowa od podstaw z planów, a nie złożenie zestawu KIT jaki jest dostępny na rynku  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju ja od nikogo niczego nie wymagam :-)

Zamieściłem relacje również tutaj bo jestem tutaj stałym bywalcem i może również tutaj ktoś coś podpowie ☺

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.