Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na często pojawiające się pytania o ceny modułu, odpowiem tu.

 

Samodzielne przygotowanie modułu w najtańszej wersji (elementy przewlekane, bez płytki bakielitowej) to koszt ok. 15 zł a waga gotowego modułu ~20-25gr.

Samodzielne przygotowanie modułu w wersji z podzespołami SMD na płytce drukowanej, to koszt ok. 23 zł (przy cenach detalicznych - sklepowych) waga modułu ~9-10gr.

Najtańsze diody mocy LED3W (wyłącznie do pracy impulsowej - nie są przeznaczone do pracy ciągłej) to koszt za szt. 5-6 zł a za komplet to 30-35 zł.

 

Zachęcam do budowy samodzielnej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób podłączenia modułu :)

 

0O2ENq3.jpg

 

Schemat użycia diod zależy wyłącznie od oprogramowania, a te można zmieniać dowolnie dostosowując do własnych potrzeb.

 

Początkowo w prototypach płytki używałem układy ATTINY45 w wersji SMD, w której problematyczne było użycie wewnętrznych rezystorów PullDown. Dlatego w wersji płytki 1.4 dodane zostały na zewnątrz układu. Niektóre jednak z płytek mogą nie posiadać tych rezystorów (wolne miejsca do ich wlutowania) jednakże nie powoduje to żadnych problemów. Użyte mikroprocesory ATTINY45-20PU w wersji DIP8 posiadają takie rezystory w układzie, dlatego okazały się być zbędne.

 

djB6wmI.jpg

 

Projektując ten układ samodzielnie, należy zwrócić uwagę w nocie katalogowej mikroprocesora na ten szczegół.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwałem schematu oświetlenia nawigacyjnego dla F-14 Tomcat, i znalazłem taki rysunek

 

f14-detail-light.gif

źródło: http://www.anft.net/f-14/f14-detail-light.htm

 

Jak dotąd udało mi się zbudować tylko jednego Tomcat'a i to z papieru, a na dodatek jest aktualnie po drugiej stronie globu, więc przetestować taki schemat oświetlenia będzie mi trudno.

 

IMG_1841.JPG

Kansas City Barbeque zwany też pod nazwą "Top Gun" w San Diego.

 

EDIT

Dla osób, które chciałby dobrać samodzielnie diody LED lub rezystor ograniczający prąd do własnych układów, polecam kalkulator http://led.linear1.org/led.wiz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując z pierwszego postu "Dlatego też, postanowiłem zrobić taki zestaw, który:"

 

Ad. 1 zachowa zgodność z zasadniczymi wymogami norm lotniczych (czyli nie będzie budzić uśmiechu politowania)

Zestaw umożliwia sterowanie światłami: beacon, antykolizyjne, obrysowe i lądowania załączanymi automatycznie (w zależności od trybu lotu) poprzez autopilot Ardupilot APM lub z poziomu aparatury sterującej. Daje to możliwość uzyskania większego realizmu dla modelu już od czasu włączenia zasilania aż po lot włącznie.

Dodany został tryb Failsafe, załączany automatycznie, z chwilą wyłączenia aparatury, co w założeniu ma umożliwić łatwiejsze odnalezienie modelu.

A jak ktoś wykaże się poczuciem humoru, to zaprogramowanie Beacon'u do nadawania alfabetem morsa własnego kodu wywoławczego, nie powinno być problemem ;)

 

Ad.2 cenowo będzie akceptowalny

Samodzielne wykonanie jest osiągalne w przedziale od 15zł do 30 zł w zależności od sposobu wykonania. Początkowo zakładałem próg 50-60 zł za wykonanie, co mieści się w zakresie, gdyż jest to przeciętna cena za podobne zestawy będące w sprzedaży.

 

Ad. 3 będzie zestawem rozwojowym

Zestaw jest w pełni programowalny, a to oznacza, że możliwe jest dowolne dostosowanie zarówno cykli świateł nawigacyjnych jak i ilości trybów oraz sposobu ich załączania.

Kod oprogramowania jest upubliczniony, a to oznacza, że Każdy posiadacz takiego modułu, będzie w stanie samodzielnie dokonać w nim zmian, dostosowując do własnych potrzeb. Samo programowanie i wgrywanie programu do mikroprocesora, odbywa się w bezpłatnym środowisku Arduino.

Ponadto, do modułu możliwe jest podłączanie diod mocy 3W, jak i 1W oraz diod zwykłych (poprzez dodatkowy rezystor), co akurat nie występowało w innych dostępnych w sprzedaży modułach. Schemat i opis modułu jest upubliczniony, co zatem idzie, możliwa jest własna adaptacja rozwiązania do potrzeb dobierając inne elementy jak tranzystory czy rezystory ograniczające prąd dla LED.

 

Zważywszy na powyższe, uważam że wymagania jakie postawiłem sobie na wstępie zostały zrealizowane w pełni, dla modułu w pierwszej wersji.

Dlatego też, czas już będzie przedstawić moduł w wersji 2-giej, który posiadać będzie znacznie większe możliwości by w pełni zrealizować założenia ze wstępu.

 

Zanim jednak przedstawię, moduł w wersji 2.0, poproszę o uwagi dot. użytkowania modułów w wersjach 1.2 i 1.4.

 

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, za pośrednictwem Andrzeja stałem się posiadaczem 2 płytek w tym jedna moja a druga dla kolegi. Cały zestaw przygotowany po prostu super. Nie ma żadnych nieścisłości. Zamawiałem wraz z kompletem diód które zostały bardzo ładnie poluteowane w sumie w jedną wiązke kabli i połączone w kostke, zastosowane przez pana Andrzeja rurki termokurczliwe na kablach diód bardzo pomogły przy ustalaniu która dioda to która. Ze względu na to, że nie posiadam ani programatora ani płytki arduino dostałem płytke wraz z oprogramowaniem 3-trybowym. 1 tryb to fail-safe i załącza się w chwili kiedy jest brak sygnału z aparatury.W tym trybie wszystkie światła mrugają jednakowo o jednakowej częstotliwości błysko. 2-gi tryb włączone światła obrysowe, zapalone są tylko diody obrysowe. Tryb 3-ci w tym trybie diody palą się według schematu na 1 stronie. W moim module zastosowałem diody 3w wg zaleceń i na prawdę diody te dosyć mocno świeca. Wszystko działa tak jak chciałem. Jutro wrzucę zdjęcia samego modułu i prawdopodobnie zastosowania go w samolocie zarówno zdjęcia jak i film :) Ogólnie jeżeli ktoś szuka na prawdę taniego oświetlenia to jest to strzał w dziesiątke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja róznież odebrałem dzisiaj swój zestaw i muszę powiedzieć że jestem zachwycony!

Podpisuję się pod tym co napisał kolega Maca111 - też mam 2 tryby (plus failsafe), diody świecą super, wykonanie 10/10. Zmienił bym tylko jedno zdanie z posta powyżej:

"Ogólnie jeżeli ktoś szuka na prawdę super wykonanego, realistycznego, lekkiego i w dodatku taniego oświetlenia to jest to strzał w dziesiątke :)"

 

Nie mogę się już doczekać zazdorsnych spojrzeń kolegów na Chudoby jutro wieczorem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat i świetny gadżet. Wcześniej tu nie trafiłem, dopiero gdy brat (Jurek_O.) mi o tym wspomniał.

Mam jedną uwagę. Z wykresu na pierwszej stronie i filmów wynika,że światła pozycyjne (czerwone i zielone) zmieniają intensywność świecenia razem  ze światłami stroboskopowymi. I to jest błąd, powinny świecić cały czas jednakowo. Zresztą w kabinie B737, trzypozycyjny przełącznik świateł nawigacyjnych jest opisany:

"steady"; "off"; "steady & strobe". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie będzie tylko kolejnym "gadżetem" ;)

Co do samych stroboskopów na pozycyjnych, w B737 oczywiście tego nie ma. Tego typu oświetlenie używane jest stosunkowo od niedawna, i załączane zazwyczaj podczas kołowania na pasie, czasem pozostawiane również podczas lotu. Zdecydowanie poprawia to widoczność.

 

Poniżej przykłady z cywilnych samolotów.

http://www.youtube.com/watch?v=Nf7oBfEnd08

http://www.youtube.com/watch?v=WaF5Mjt_Sjo

 

Formalnie przepisy tego nie definiują, jednak obecnie piloci chcą być bardziej widoczni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że spodziewałem się szybszego zakończenia tematu, zamiast tego zainteresowanie wciąż rośnie  :huh: 

Postaram się więc odpowiedzieć tu na kilka powtarzających się pytań.

 

Wszystkie wejścia i wyjścia są w pełni programowalne, co oznacza, że można przypisać im pożądaną funkcjonalność programowo.

 

Moduł w wersji 1.x (fotografia przedstawia przykładowe schematy użycia)

0O2ENq3.jpg

Moduł w wersjach 1.2 i 1.4 posiada:

6x wyjścia dla LED, z czego 4 są podwójne (dla zrównoważenia obciążenia)

posiada jedno wejście do obsługi sygnałów.

Napięcie zasilania oddzielnie dla LED (5-15V) i dla mikroprocesora (2,5-5,5V z odbiornika RC).

 

Możliwe jest do uzyskania:

Sterowanie załączaniem poprzez autopilot lub z aparatury - tylko jedno wejście 3pin typu JR.

Wyjścia mogą pracować przy obciążeniu do 3-5W przy impulsach nie dłuższych niż 50ms lub wypełnieniu PWM do 25%(tylko LED 3W). Podłączając LED o mniejszej mocy (=< 1W) można zasilać je w sposób ciągły.

Programowanie układu możliwe jest po wyjęciu mikroprocesora z podstawki.

 

Moduł w wersji 2.x (projekt, aktualnie są w produkcji)

SaJWUsG.jpg

Płytka modułu w wersji 2.x posiada 3x wejścia dla złącz 3pin typu JR, 1x złącze programowania, 10x wyjścia dla LED.

Elektrycznie układ jest zbliżony do wersji 1.x.

Programowo będzie można:

- sterować 6cioma niezależnymi wyjściami 10 diod (8 wyjść jest podwójnych dla 4rech linii sterujących, 2 wyjścia są pojedyncze)

- 3 wejścia sygnałowe PWM, zapewnią możliwość sterowania jednoczesnego z poziomu przełącznika w aparaturze (np. wielostanowy), sygnału ze sterowania podwozia, sygnału sterowania silnikiem,

- 1 wyjście do podłączenia wyzwalania, np. do załączenia elektroniki spadochronu.

Zasilanie modułu 5-15V jest ze złącza zasilania LED z zabezpieczeniem napięciowym mikroprocesora.

Programowanie modułu możliwe jest poprzez specjalne złącze.

 

Koszty.

Moduły wykonuję hobbystycznie samodzielnie i wyłącznie w czasie wolnym, nie jest to żadna produkcja seryjna - nie prowadzę takiej działalności :) i przygotowuję je wyłącznie ze względu na to, że nie wszyscy z Was, posiadają możliwość wykonania ich samodzielnie na podstawie zamieszczonych opisów wykonania.

Płytki prototypowe dla wersji 1.x nie przekraczają 30 zł (przy tak małej serii produkcyjnej), natomiast płytki w wersji 2.x będą w cenie ok. 40-45 zł.

Samodzielne wykonanie we własnym zakresie takich modułów, to koszt o ok. 10 zł mniejszy.

 

LED

Moduły zaprojektowałem do pracy z diodami mocy 3W o charakterze pracy impulsowej. Dla diod mocy o charakterze pracy ciągłym (3-5W), należy zmienić rezystory i tranzystory (z radiatorem) pod kątem parametrów diod.

Do modułu jako światła obrysowe i stroboskopowe, można bez problemu podłączać diody 1W i 3W. Diody zwykłe (w tym i SuperFlux 3-10mm) bezwględnie muszą być połączone z dodatkowym rezystorem dobranym pod kątem tychże diod.

Światła lądowania oraz sterowanie oświetleniem silnika, dla diod 3W nie powinno odbywać się sygnałem ciągłym PWD lecz o wypełnieniu max 25% dla tak dobranych diod, które posiadają wydłużony czas emisji światła.

Osobiście polecam diody LED 1W tzw. samochodowe, zostały sprawdzone w tym układzie i ze względu na cenę jak i soczewkę, spisują się dobrze w tej roli a do nabycia są w prawie każdym sklepie elektronicznym czy motoryzacyjnym.

Ponieważ w układzie zalecam stosowanie diod mocy 100-200 lm do pracy z impulsami stroboskopowymi, pod żadnym pozorem nie wolno przyglądać się tym diodom z bliskiej odległości podczas pracy. To nie są zwykłe diody świecące.

Decydując się na znacznie tańsze diody led 5-10mm, proszę zwrócić uwagę na dopuszczalny dla nich prąd oraz napięcie pracy, jak również fakt, że są to diody o bardzo małej emisji światła, mierzonej zaledwie w mcd.

Samodzielnie dobierając diody do obwodów LED w module, można posłużyć się kalkulatorem http://led.linear1.org/led.wiz sprawdzając w opisie diod ich parametry.

 

Tryby, sekwencje, sterowanie

Jak podkreślałem wcześniej, moduł jest w pełni programowalny. Różnica pomiędzy użytymi mikroprocesorami w modułach 1.x i 2.x jest tylko w zakresie wejść i wyjść.

Dla modułu 1.x, można przypisać (przykładowo):

- światła obrysowe

- światła antykolizyjne

- beacon

- światła do lądowania

dla modułu 2.x, można przypisać (przykładowo):

- światła obrysowe

- światła antykolizyjne

- beacon

- światła do lądowania

- oświetlenie kadłuba/skrzydeł

- załączenie spadochronu lub sterowanie podświetleniem silników

 

Oczywiście, ilość trybów i sekwencji zależy tylko od możliwości zastosowania ich sterowania.

 

Schemat oświetlenia

Oświetlenie modułu, może być zaprogramowane pod konkretny typ samolotu, jeśli znane są tryby i sekwencje oświetlenia.

 

Jak tylko czas pozwoli, postaram się przygotować oprogramowanie do "projektowania" własnego schematu oświetlenia. Prawdopodobnie będzie to w bezpłatnym środowisku Processing dla zachowania zgodności ze środowiskiem Arduino na bazie którego powstał moduł.

 

Moduły można programować nie posiadając płytki Arduino, przetestowałem moduł USBASP - użyty kiedyś do wgrywania oprogramowania dla Turnigy 9x, jednakże tylko w środowisku MacOSX. Podobno istnieje także taka możliwość dla windows, jednak tego nie sprawdzałem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduły można programować nie posiadając płytki Arduino, przetestowałem moduł USBASP - użyty kiedyś do wgrywania oprogramowania dla Turnigy 9x, jednakże tylko w środowisku MacOSX. Podobno istnieje także taka możliwość dla windows, jednak tego nie sprawdzałem.

 

Tak, jest taka możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.